Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by MAXIMUS »

Da ohladimo od naših političkih prepucavanja i porazgovaramo malo o današnjoj financiskoj krizi koja je na ovom forumu prošla nezapažena zahvaljujući lokalnom izborima !

Svima je poznata činjenica propadanja američkih banki i krize novca !
Američki turbo kapitalizam jeftinog novca i slobodno tržište doživljava svoj krah a možda i kraj ( ovakav kakvog ga mi poznajemo ) država mora da spašava banke od bankrota !
Kako ce izgledati vrijeme koje je pred nama, a koje će vjerovatno uci u istoriju
kao neko "postamericko"? Da li smo se osjecali ipak nekako sigurnijim misleći da ce Amerikanci to sve nekako da srede? Čak i ako nam se ta ideja nije dopadala.

Ko će nam ubuduće objašnjavati šta je dobro, a sta zlo i objašnjavati da je americka
demokratija uzor za cjeli svjet?
Da li Amerika ima još prijatelja u svijetu ?

Finansijska kriza je uzdrmala Ameriku do temelja. Ocigledno je da nece više biti u mogućnosti da izigravaju svjetske cuvare reda jer jednostavno neće imati finansijskih mogućnosti
za to
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

MAXI svaka cast za temu...Pratim situaciju i kako god okrenes zakljucak je da se lose pise u globalu svima...
Image

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Franz »

Znam samo da masovno ljudi sirom regiona dizu svoje novce iz banki.

Na sta ce sve to izaci, veze nemam!
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Kriza se osjeca i u Skandinaviji, evo npr. norveska berza je pala ovih dana za
nevjerovatnih 15 milijardi eura. Island je pred bankrotom a i u Svedskoj problemi !
Lose nam se pise..

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Darius wrote:.. a i u Svedskoj problemi !
U Švedskoj nemiri ... zdra*o !!! :lol:
Da nije žalosno bilo bi smješno !
Meni je zanimljivo kako se pokušava rješiti ovaj problem ... Sve me podsjeća na situaciju iz Alan Forda i SUPERHIKA ( u ovom slučaju Amerika ) koji otima od siromašnih da bi davao bogatima ! Mada moram priznati da smo i mi ovde imali situacija kada je država opraštala milionska dugovanja tj. preklapala ih , da bi taj isti ,,bogataš,, preživio i opstao !?
Zbog pohlepe tih istih moćnika došlo je do ove situacije i sada trebaju da plate za svoje greške ali ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Pratim pomalo dešavanja...
Kako trenutno mogu da primjetim, najveće ogorčenje u medijima ide ipak na račun toga što država želi da popravlja tuđe greške novcem stečenim od poreza (porezujući obične ljude koji teško zarađuju svoj novac).. Takođe, i zbog toga što dok je sve uredu- menadjeri zarađuju nekontrolisano velike plate (milionske), a kad kiksaju, to ne ide na njihov teret pa svoju imovinu i dalje u potpunosti zadržavaju..

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Доскора су земље Европске уније плаћале америчку рецесију. Сада се тај тренд веома брзо проширио и на остатак свијета. Америчка хипотекарна криза тешка је неких 300 милијарди долара и пријети да прогута све остале свјетске економије.
Тренд пада економског раста погађа и Кину, Јапан и Индију. Кинеска привреда претрпјела је стагнацију ( иако је у последњих неколико година енормно расла ) због смањења извоза. Са 12 % пала је на свега 9,2 % ( подаци ММФ-а ).

Наша ситуација такође није весела. Привидна стабилност домаће валуте и прикривање стварне инфлације најбоље се осјети на константном поскупљењу производа и стагнацији личних примања. Банкарски сектор је намјерно поскупио цијене кредитирања да би повећао вриједност уложеног капитала и смањио кредитна задужења становништва.
Узимајући у обзир и чињеницу да нам је производња равна нули, све већу алавост државних институција ( порези, фискализација, пропале инвестиције преко којих се " перу " финасијска средства ) ЦРНО НАМ СЕ ПИШЕ !
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Stari narodi Maye su prognozirale kraj svijeta 21.12.2012 godine.
Kako je krenulo sa ovih ludim svijetom ne bi me cudilo da se to i desi :?

http://www.youtube.com/watch?v=XAtgPagg ... re=related

gOLUb85
Posts: 67
Joined: 07.10.2008. 08:26
Location: gdje je srcu najmilije

Post by gOLUb85 »

mislim da ce to i prije da se desi...
BiH/RS/Prnjavor/Strpci

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Malo pregrupisavanje na trzistu. Ocigledno odlazak pohlepnih nije mogao drukcije. A i kapitalizam ima svoje cikluse dobra i zla. Najgore, sto dobar dio planete indirektno zahvata zlo zbog pohlepe par mocnika.
A i USA je ovom pomocu definitivno izgubila primat vodece kapitalisticke zemlje koja je promovisala slobodno trziste i nemijesanje drzave.
Sad ce i Fukujama da pise Kraj Istorije, part 2.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Coban
Posts: 11
Joined: 08.11.2008. 16:58

Post by Coban »

Propade Amerika neka ima pravde sad ce kod nas biti bolje vece plate itd

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Da odgovorim razjarenom boxeru.Americki DOLAR raste,bolidu nijedan dok sve druge valute odose niz brdo u PM.Za mjesec dana,gorivo je palo sa nemogucih$4.20 na %2,20 i ne zaboravi,po galonu a ne po litru.I da znas da ti ovaj posljednji nick super stoji...baja si neJa sta!!! :wink:
Srebrena Krila

Coban
Posts: 11
Joined: 08.11.2008. 16:58

Post by Coban »

Kako znam iz licnog iskustva muslimani su gradjani drugog reda u Americi njih niko
ne sljivi ni 1% ! Amerika je na rubu kolapsa pitanje je samo dana kada ce se sve
raspasti i otici u propast. Za sehu imam jednu pjesmu od Baje Malog Knindze:
NE VOLIM TE ALIJA ZATO STO SI BALIJA :D

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Nemas ti pojma boxer,jedino sto je istina i da se primjetiti iz prilozenog je da se stidis sto si Musliman i da lupas kao Martin po diviziji...U Americi nema naroda drugoga reda,prema tome ne kaki i nastavi da lupas o necemu drugom,recimo o knjizi koju obozavas...balijesino!!! :wink:
Srebrena Krila

Coban
Posts: 11
Joined: 08.11.2008. 16:58

Post by Coban »

Fala Bogu nisam ni musliman turcin ili balija svoj sam na svom u svom Prnjaoru :D
Tebi seha nebi bijo u kozi ne vole te ni Ameri jer si balija a u Prnjavoru si na crnoj listi
nesmijes vise nikad doci ovdje :) Amerika je propala a ti prdi kolko oces turcine!

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Hahahaah,vije boxera jest se razjario...kus,majmune!!! :wink:
Srebrena Krila

Coban
Posts: 11
Joined: 08.11.2008. 16:58

Post by Coban »

Ja sam svoj nasvom a ti si na dnu u toj possranoj Americi koja ce uskoro da bankrotira!
E moj seha balijetino smrdljiva idi peri ****** od debelih amera nisi nizasta drugo. Jel ti fin
poklon sto sam ti poslo? :D

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

E moj sine boxere,da je tebi doci do ovoga dna...al' nemEre,retardiranima je zabranjen ulaz ovamo...zato,crkni dole judo nijedna!!! :wink:
Srebrena Krila

gOLUb85
Posts: 67
Joined: 07.10.2008. 08:26
Location: gdje je srcu najmilije

Post by gOLUb85 »

seha sa ignorisanjem ces vise postici...
BiH/RS/Prnjavor/Strpci

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Све су прилике да се ближи скори крај Америчке империје... Као и многе пре ње... Пропадоше и одоше у историју, где се само спомињу да су некада биле велике империје ... :wink: :lol:
ImageImage

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Darius wrote:Stari narodi Maye su prognozirale kraj svijeta 21.12.2012 godine.
Kako je krenulo sa ovih ludim svijetom ne bi me cudilo da se to i desi :?

http://www.youtube.com/watch?v=XAtgPagg ... re=related
Uffffffffffff ja mislio da cemo tad u Evropu, a ono mi sa njima skupa u p*zdu materinu.... :D

Kriza je na pragu ,htjeli mi to priznati ili ne, cinjenicu oko uzroka, pravog uzroka, ne zeli niko da prizna, ali stoji samo jedno kao uzrok,a to je kreditna kartica, pojavljivanjem iste, gubi se stvarni sistem vrijednosti, pa je tako moguce nadostampavanje novca, sto su svi radili a ne samo ameri, tako su recimo nijemci promjenom marke u ono vrijeme, bili pred istim ovakvim iskusenjem kao danas ostali, danas se valuta ne mjenja ali se strah uselio u ljude ,pa oni podizu ustedjevinu i bunkeruju u carape, sto je veliki minus za banke, automatski nema dovoljno novca za kredite i isplate stednje, i oni moraju da zajme jedni od drugih, ali doslo je do nepovjerenja u bankovni sistem, a ne u jednu banku , tako da nema ko vise da zajmi, pa se poseze u drzavni kapital, niko ama bas niko ne pita kuda su nestale pare koje su po papirima u banci, nemoguce da su svi spekulisuci izgubili pare, ipak je u cjelom tom haosu ,ako je po prici, neko i dobio, ali sta i ko, kad niko nema taj novac, tad tek dolazi na vidjelo ono sto sam naveo gore, da je drzava ili da su drzave, skupa sa bankama, napumpale bez pokrica u zlatu ,trziste laznim kapitalom i izmisljenim novcem, zato danas i moraju da uskacu sa parama iz poreza , jer zele da prikriju stvarno stanje.
Neznam dal sam dovoljno jasno opisao :D malo je zapetljano i za mene koji pisem , ali u stvari para nema, zlata nema, imas karticu i guraj dok ide, ali pare , e njih niko pa cak ni banke nemaju i ne vide.Svi ovu krizu porede sa nekim tamo iz proslog perioda, ali ova je sasvim drugacija, sistem bankovni i drzavni su u suradnji izigrali stedise, dobar dio njih ce ostati bez ustedjevine, ogroman dio stanovnistva ce izgubiti sve za sto su generacije radile, kuce, firme, itd.. jedini dobitnik u svemu ovome ce ipak biti drzave i banke, neko direktno a neko indirektno, pa se onda postavlja pitanje dali su oni kao uzrocnici krize zasluzili da ostvare dobit u svemu tome, i dal su mozda oni namjerno izazvali krizu ,da bi zaradili na njoj. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

KIVI76 wrote:Све су прилике да се ближи скори крај Америчке империје... Као и многе пре ње... Пропадоше и одоше у историју, где се само спомињу да су некада биле велике империје ... :wink: :lol:
Kivoja,de bolan ne bio,ne prepadaj me...
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Verovali ili ne: ŠOJIĆ JOŠ 1991. NAJAVIO KRIZU! (VIDEO)

Press otkriva: Kako je Lane Gutović pre 18 godina u filmu „Tesna koža 4" kao Srećko Šojić najavio svetsku ekonomsku krizu!



Srećko Šojić


Srećko Šojić, jedan od najpopularnijih domaćih TV likova, još pre 18 godina najavio je veliku svetsku ekonomsku krizu. Glumac Milan Gutović, koji od 1982. godine pa sve do današnjih dana i serije „Bela lađa" maestralno tumači Šojićev lik, u filmu „Tesna koža 4" održao je govor u kojem je najavio recesiju, krah berze, posrtanje svetske i domaće privrede.

Film „Tesna koža 4", u kojem pored Laneta glume i Nikola Simić (Pantić), Ružica Sokić, Jelica Sretenović, Voja Brajović i Olivera Marković, snimljen je 1991. godine. Smotani Pantić i njegov prevejani direktor Šojić u filmu učestvuju u proslavi, a najavljujući teške dane u svetskoj privredi Lane Gutović još tada je rekao:

- Recesija, ta opaka boljka, hara i razjeda privređavanje, Amerika već određeno vreme kuburi s budžeti, japanska se berza ljulja kao mala lađa na uzburkanom okeanu. Nemačka privreda posrće zbog ovo njihovo ujedinjenje, a bogami, gospođe i gospodo, ne cveta cveće ni u naše preduzeće. Dolazi vreme reorganizacije, transformacije i sistematizacije. I zato mi ne smemo da se opušćamo, već da ‘vatamo korak s reformu, s finansijski tokovi i prilivi. Da vaćamo Evropu, da vaćamo svet!



Srećko Šojić


U izjavi za Press Lane Gutović navodi da sad preterano ne razmišlja o svetskoj ekonomiji:

- Ne razumem se u privredu i njene tokove i isključujem svaku mogućnost da u ovim godinama postanem vidovit - kaže glumac, i dodaje: - Volim da mislim o svojoj zemlji, a ne o Americi i Japanu. Znam da se mora izaći iz ovog ekonomskog haosa i što pre ući u drugi. Naša vlada ni pre ovog haosa nije imala mnogo smisla za ekonomiju. Više je imala smisla za kukumavčenje u traženju kredita. Vlada bez smisla za ekonomiju liči na ženu bez sisa.

Lane tvrdi da se sa recesijom ne treba boriti, niti smenjivati ministre:

- Nikome iz Vlade ne treba davati „pedalu". Gubitkom, recimo, Dinkića i Jelašića Vlada bi se odrekla dve mlečne žlezde. One nisu davale mleka, ali su ličile ili bar podsećale nas sa maštom na sise i time činile program koliko-toliko potpunim. Sada je kasno! Sa recesijom se ne treba boriti, već se spremati za onu sirotinjsku; „Doručak ‘leba i jezika, ručak ‘leba i jezika, večera ‘leba i jezika. Ako ima ‘leba", zaključuje popularni Srećko Šojić.
http://www.pressonline.rs/page/stories/ ... ctionId=41
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Nadrealisti su cak pogodili i godinu pocetka krize 2007 http://www.youtube.com/watch?v=ng6piDCQKto a da ne kazemo da su naslutili i propast dzeneral motorsa :)))
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Još samo da se ostvari izgradnja zida oko granice bivše nam države ... da neko od njih ne pređe na ovu stranu !!!
Da se proročanstvo ostvaruje znaćemo kada Šveđani počnu dolaziti na privremeni rad !!! :lol:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Locked