Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

Ponekad uplasim sam sebe sa svojom vidovitoscu. :D
Od kada je kartica ili ti komad plastike usao u opticaj,sve je otislo u ku*ac,dok se naplata vrsila u naturi,kroz razne robne razmjene,pa i prodaji za gotov novac,znalo se sa cim se raspolaze i koliko se trosi,ali kad je uvedena plastika,pare se vrte,ide se u minus,plus,ali niko ne vide novcanicu.Iskreno receno,kad se trosio novac nije se vidjelo zlato,ali za novac se morao deponovati isti iznos u zlatu da bi se isti mogao odstampati,jednostavno je laksi za rukovanje i nosenje,pa je samo zamjena za zlato,ali ova kartica ne mjenja nista.
Naj crnje je sto vam neko jos za tu prodaju magle uzima i kamate :)
Cesto se sjetim Tita :D pomislim da je bio inteligentan i posmrtno mu ko zna koji put odam pocast,mada ga nisam nesto volio za zivota (bog da mu dusu prosti+)
Jedini nacin da se izbjegne ovakvo nesto ,sto je zahvatilo skoro cjeli svjet je bas njegova metoda reguliranja uvoza i izvoza.U njegovo vrijeme se uvozilo za milijardu a izvozilo za miliardu i tristo,a ako se slucajno desavalo da je situacija obrnuta,onda su se uvozile proizvodne masine i oprema,a ne kao danas,uvozimo samo hranu koju i sami mozemo proizvesti,uvozimo vino,cigare,kavijar,banane,pa i magarce,koji imamo na pretek :D .....sve sami luksuz,a ne izvozimo nista.
Iz krize u koju smo usli sa svjetom ili bez njega,mozemo izaci samo ako povecamo izvoz i zabranimo uvoz kojecega,odliv deviza vodi drzavu u propast,a narod u glad,ovi lopovi iz vlasti sto kradu nisu opasni za drzavu i narod kao sto je opasan pretjeran uvoz.
Treba omoguciti uvoz opreme za rad,masina,i svega sto podstice proizvodnju necega sto se moze prodati u svjet,mi mozemo i vodu izvoziti ako vec nemamo naftu,a konzumiranje banane mozemo zamjeniti konzumiranjem necega sto raste na nasem terenu,meso iz domacih stala,povrce sa nasih njiva,psenicu ,kukuruz iz madjarske mozemo zamjenuti nasom koja je mozda i bolja,pa neka bude i skuplja ako mora,ali te pare ce ostati u nas,a ako i odu u inostranstvo,onda ce otici za neku masinu koja ce stvoriti jos vise robe a samim tim i novca na nasem terenu.ALI KOME DA SE REKNE SVE OVO;NASA VLAST NE CUJE NI SEBI BLISKE;A KAMO LI NAS,KAD NAS GLAS DOSPIJE DO NJIH BIT CE KASNO. :(
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

Mi smo svi skupa mali da bi nesto znacajnije mogli uticati na svjetsku krizu koja ocigledno ponovo nadolazi i to je sasvim bilo i ocekivati.
Onog momenta kada je prvi talas krize i recesije zahvatio Amere 2008 gi prosirio se na ostatak svijeta,a Barak Obama odstampao 800.000 milijardi dolara novca bez pokrica, koji je bio samo obican papir,naravno da nije mogao zaustaviti nesto sto se zove svjetska ekonomska kriza,a koja je naravno pocela prvo od Amera, koji trose vise nego sto stvore nove vrijednosti,a ovi malo stariji se sjecaju kako je pred raspad Jugoslavije prosla zemlja i njena ekonomija, kad se na Topciderskom brdu u Beogratu stampao novac bez pokrica,i kad se za bezvrijedne cekove mogao kupiti auto na kredit,zivjelo se na veresiju i onda je dosao trenutak kad se vise nije moglo dalje.
Danas je to slicno samo sto je to planetarnih razmijera i to je najvjerovatnije pocetak kraja svjetske ekonomije i bog dragi zna kako ce se to na kraju zavrsiti.
Zatvaranje u svoje lokalne granice u smislu redukcije uvoza i povecanje izvoza, je samo jedno kratkorocno resenje koje na kraju ne moze biti nista drugo nego camac za spasavanje na brodu koji tone,i da stvar bude gora taj camc su vezani za lađu koja tone.
Ja sam davno prije rusenja berlinskog zida citala neke mudrace koji su progonozirali i predviđali da poslije nestanka blokovske podjele svijeta i propasti socijalizma da ce propasti i kapitalizam i da ce planetom zavladati zuta rasa ili ti Kinezi,koji su ostavili komunizam a uveli takozvanu trzisnu ekonomiju ,dakle napravili su jedan koktel socijalizma i kapitalizma da tako uprosteno kazem,ali sto je najvaznije zadrzali su jednu vrstu rezima koji kontrolise najmnogoljudniju zemlju svijeta i gdje se ocigledno ne trosi vise nego sto se proizvede,a sto izgleda daje dobre rezultate i lako bi se moglo desiti da poslije propalog socijalizma i propasti ovakvog kapitalizma kakv je na svjetskoj sceni, kineski model mogao posluziti kao altrrnativa novom svjetskom poretku odnosno ,ponuditi novu vrstu drustvenog uređenja.
Mnogi se sjete Tita kad zaskripi, i drustvenog poretka u kome smo mnogi zivjeli i bili svi skupa mnogo sretniji nego sto je to dans slucaj i bili bogatiji u dusi sto mnogi nece da priznaju,a ovi mlađi se toga i ne sjecaju, ali taj sistem je propao, ali ne znaci da mnoga resenja nisu bila dobra, i da je trebalo iz toga povuci određena iskustva, i zadrzati neke dobre stvari a promjeniti ono sto nije bilo dobro,kao najbolji primjer onoga sistema, bio je zdravstveni sistem koga Ameri i dan danas proucavaju na svojim mudroslovnim koledzima.
Za nas koji smo u pernanentnoj krizi, svjetska kriza mozda dobro i dođe,i ne mozda vec sigurno,to se pokazalo i 2008 ali ona dobro dođe za one, koji sad vec nesto rade i proizvode i nesto izvoze jer,na svjetskom trzistu pada cijena sirovina,a mi imamo jeftinu radnu snagu i lakse se uklapamo u cijenu gotovog proizvoda.a potrosnja ne moze biti reducirana do te mjere da sve bukvalno stane, tako da mali igraci i mali sistemi postaju fleksibilniji i operativniji i ja u tome vidim i pozitivne efekte pada svjetske ekonomije, odnosno nadolazak novog talasa svjetske krize.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by regeman »

Ovaj nas narod su u svasta ubijedili, sad vidim traje ubjedjivanje da smo mi poljoprivredna zemlja, sto je laz vijeka, vjerovatno kao ona da ce Slovenci pocrkati od gladis kad odu iz Juge.
novac propada, tj njegova vrijednost samo zato sto mu je vrijednost bila prenaduvana godinama. Sad ce doci to na realnu osnovu a berze su pukle 3.000 milijardi dolara samo nekidan. jbg nema lake love za sve.
Sto se tice Kine, Kina zavisi najvise od EU i SAD, i propast ove dvije valute ce pogurati inflaciju u Kini, a godisnji rast mora biti 6% BDP da bi mogli da apsorbuju sve nove radnike. Tj vec je i kinesko trziste prezasiceno, doduse oni imaju prostora zaposljavati ljude u infrastrukutri jer su tu na niskom nivou.
Kina je i prije II svj.rata bila vodeca trgovinska sila, onda su komunisti planskom ekonomijom doveli do toga da izgubi to mjesto, a sad se vraca na te grane.
Kineksi problem je paradoksalno isti kao zapadno evropski, nece sa konja na magarca. Desetine miliona ljudi godisnje u Kini i Indiji prelazi iz nize u srednju klasu i traze bolje uslove zivota- kola, tv, kompjuter...sto poskupljuje ionako malo sirovina na trzistu. Dok se na zapadu ne zele odreci blagostanja koje su 3, 4 generacije uzivale ponekad neopravdano.
Mnogi se sjete Tita kad zaskripi, i drustvenog poretka u kome smo mnogi zivjeli i bili svi skupa mnogo sretniji nego sto je to dans slucaj i bili bogatiji u dusi sto mnogi nece da priznaju,a ovi mlađi se toga i ne sjecaju, ali taj sistem je propao, ali ne znaci da mnoga resenja nisu bila dobra, i da je trebalo iz toga povuci određena iskustva, i zadrzati neke dobre stvari a promjeniti ono sto nije bilo dobro,kao najbolji primjer onoga sistema, bio je zdravstveni sistem koga Ameri i dan danas proucavaju na svojim mudroslovnim koledzima.

bas tako, mi smo se odrekli preko noci mnogo cega i placamo tu cijenu danas, ali ne lezi vraze, pricam sa nekim covjekom nedavno, kaze on donosi jedno ministarstvo pravilnik po uzoru na onaj iz 1978 jer je bio najsavrseniji- naravno dopunjen sa savremenim dostignucima.

I ne slazem se da ce kineski model biti neki novi model poretka jer je naslonjen na ZEVropske i USa ekonomije i obveznice, tj kinezi masovno cuvaju pare kupujuci zapise razvijenih ekonomija, a njihov pad ce pogurati i rast Kine na dole. Prosto, svije je uvezan previse, i , ili ce se svi dici ili nastupa crni period za sve.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by pat »

Krize su cudo! Neko bogat izadje jos bogatiji, neko siromasan se obogati, a neko bogat spadne na prosijacki stap. Ipak kao i svaka ljudska sudbina svaka je tocak, odnosno nekada si gore, nekada dole, nekada finansijski zadovoljan, emotivno ne, i suprotno.
Nekada je bio veliki problem nesto proizvesti, danas to u opste vise nije, proizvodi se sve sto covjeku padne na pamet, tome je uveliko doprinijela kina sa svojom jeftinom radnom snagom jer nekadasnja skupa evropska i americka radna snaga su kocile masovne proizvodnje, samim time jer su poskupljivali proizvod. Svi se sjecamo starih televizora, kupis ga pa traje godinama, preko dvadeset, popravljao se u veliko, sjecam se kada je majstor iz rudi cajevca dolazio kuci, pa pa popravljao televizor, prekopavao po njemu, mijenjao lampe... pa se sjecam euforije oko kupovine videorekordera i televizora sa teletekstom marke grunding...uh jest cijela porodica bila ponosna na investiciju! Videorekorder je vec davno zavrsio u smecu, unistila ga ratna struja, televizor prije sedam godina otisao u staro gvozdje za 7 km. prije sedam godina kupio novi tv i prosle godina ga bacio u smece jer se NIJE ISPLATILO POPRAVLJATI i kupio LCD i ko zna koliko ce on trajati. Neisplativost popravka sam htio posebno naglasiti, jer su sve nove stvari toliko jeftine da je bilo koja popravka neisplativa, a tolliko ih ima da se moraju kako-tako utrpati kupcu, onom kupcu kome se nova stvar pocinje javljati u snovima zbog bombardovanjem reklamama, preko svih mogucih medija, pa je i jedva docekao da mu ova "stara" stvar prestane raditi da bi kupio novu. Sve u svemu, trziste je toliko prebukirano novim proizvodima da ih vise nema ko kupovati. Ako imas puno skladiste koje ne mozes prodati, onda imas problem, pa i kada cijenu prepolovis, opet imas problem jer niko ne kupuje onda ti je firma u krizi, onda si i ti u krizi, jer dzaba ti puno skladiste proizvoda jer ne mozes jesti karton, plastiku i metal, ne moze na njih auto ici, ne mogu se pretvoriti u hlace i majice. Sve u svemu, smatram da se pumpanje trzista i dovelo do ovakvih kriza, sada, najdeblji kraj ce izvuci kreditno zaduzeni, odnosno obicni ljudi...
Vidjeti cemo sta ce nam buduce vrijeme donijeti...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

ZMIJA wrote: na svjetskom trzistu pada cijena sirovina,a mi imamo jeftinu radnu snagu i lakse se uklapamo u cijenu gotovog proizvoda.a potrosnja ne moze biti reducirana do te mjere da sve bukvalno stane,.
Upravo je sve kontra,cjena sirovinama raste,sirovine su skuplje nego ikad,a i nasa radna snaga je preskupa za ono sto moze i zna da uradi,a evo zasto,moderne masine traze modernu radnu snagu,ne moze covjek koji radi za 250 KM raditi na toj masini,moze samo kao u vas da radi na cikularu i da ostane bez ruke,vasa firma zaposljava obucare,a treba stolare,treba inzinjere i sta ti ja znam sta,ali nece da plati vecu platu i spremna je da uzme bilo koga,vazno je samo da uzme onih 2500 km za zaposljavanje,jer za te pare ima tog radnika 10 mjeseci i ako racunamo ona 2 sto mora da odradi besplatno,kao probu,eto vama godinu dana radnika za dzabe :D i onda opet iz pocetka, ali on nije strucnjak,on je coban koji ce da nastrada na masini ,on sjebe i sebe ,masinu i ko zna sta sve jos,niste samo vi taki svi su.
Ja cu samo na jednom primjeru pokusati da objasnim sta nama fali,iako sam dundjer primjetio sam da nam fali kvaliteta proizvoda ovo sto Pat rece,nekad kupis nesto pa koristis godinama,danas nisi donio ni do kuce a ono se raspalo,i nema nigdje kvalitetnom, ma koliko bio spreman da platis.Ja sam kupio Mercedes i primjetim na pola djelova oznaku made in koreja,i to bas na djelovima koji su crkli,pa vidim to kod zamjene.Znaci i kada mislis da si kupio dobar njemacki televizor,u stvari je to samo neki kineski sa njemackim nazivom,i to je sada legalno jer je svabo prodao licencu kinezu.Znaci zuti su zavladali,to je tada receno u prenesenom znacenju,nije niko bukvalno mislio da ce nas kina okupirati silom,to je kao ono sto je Nostradamus napisao da ce 2000 godine kamile piti vodu na Rajni,i ljudi kazu da je slagao, a nije ,jer ako se mislilo na turke,oni su u njemackoj i ima ih kao pljeve,a ako je mislio na same kamile :D i one su tu u cirkusu i zoloskom vrtu. :D
Ali nazad na krizu,Zmija rece da ne moze da se gleda na lokalnom uvozu izvozu i ostalom,ja bas mislim obrnuto,drzava nas mora zastititi,pa makar ni ne mogli da imamo sve na trpezi,osim toga drzava nas mora zastititi od spekulanata,od ljudi koji uvaljuju razna osiguranja,kredite koji su vezani za razne strane valute,jer ko hoce da djeli kredit i da zaradjuje u nasoj zemlji taj mora da igra po nasim pravilima,i da postuje nasu valutu,a ne da se veze za dvije strane valute,i da svoju dobit uduplava sa raznim spekulacijama svojih kolega na berzama.Ma ima toga jos na pretek,ali dosta je za ovaj put :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by regeman »

am fali kvaliteta proizvoda ovo sto Pat rece,nekad kupis nesto pa koristis godinama,danas nisi donio ni do kuce a ono se raspalo,i nema nigdje kvalitetnom,
Pat je to odlicno primjetio. Nekad je tv bio 1000 DM i trajao 10 godina, danas je 200dm/km i traje dvije godine, sto mu u odnosu na zarade dodje isto, osim sto je kvalitet opao drasticno. Trend loseg kvaliteta je globalni, nije specifican za pojedine zemlje. Kako su korporacije preuzele vladanje vecinom vrijednih firmi, jedini cilj je smanjenje troskova, naustrb bilo cega.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by pat »

Tako to funkcionise. Konfekcija je unistila krojace. Kada dobar krojac sasije odijelo, ono je bas po vasoj mjeri, a ako kupite u konfekciju, malo ce da visi, ali ce zato biti puno jeftinije. U glavnom se ljudi odluce za jeftinije i propade krojac. Eto jos jedan primjer :-)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by vrsta8472 »

Хммм да све сте ви то управу а код нас . . .


Домаћој привреди пријети нови цунами
Члан Удружења економиста РС SWOT Марко Ђого је истакао да је за очекивати да ће власти великих земаља стабилизовати кризу, а уколико се то не деси, негативне посљедице неће заобићи БиХ.

- Уколико се стање у свијету не стабилизује, сигурно ће услиједити негативне посљедице сличне оним из 2008. године, ако не и теже - истакао је Ђого и као посебан проблем наводи кризу у појединим чланицама еврозоне које су велика извозна тржишта за нашу привреду и значајни инвеститори.

Вицегувернер Централне банке БиХ Радомир Божић оцијенио је да ескалација дужничке кризе у СAД и еврозони може индиректно утицати на економију БиХ.

- Ситуација је озбиљна, а колико би све могло утицати и на који начин на нашу економију зависи од интензитета који ће попримити нова криза - истакао је Божић.

Говорећи о могућим посљедицама на банкарски сектор, Божић је рекао да, уколико криза не би ескалирала и ако њом не би биле озбиљније погођене банке које имају своје "банке кћерке" у БиХ, онда Централна банка не очекује неке значајније потресе.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by regeman »

ja na dnevniku cujem drukcije tonove, ova kriza je nasa sansa i stabilni smo...
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

KAMIKAZA wrote:ravo je sve kontra,cjena sirovinama raste,sirovine su skuplje nego ikad,a i nasa radna snaga je preskupa za ono sto moze i zna da uradi,a evo zasto,moderne masine traze modernu radnu snagu,ne moze covjek koji radi za 250 KM raditi na toj masini,moze samo kao u vas da radi na cikularu i da ostane bez ruke,vasa firma zaposljava obucare,a treba stolare,treba inzinjere i sta ti ja znam sta,ali nece da plati vecu platu i spremna je da uzme bilo koga,vazno je samo da uzme onih 2500 km za zaposljavanje,jer za te pare ima tog radnika 10 mjeseci i ako racunamo ona 2 sto mora da odradi besplatno,kao probu,eto vama godinu dana radnika za dzabe :D i onda opet iz pocetka, ali on nije strucnjak,on je coban koji ce da nastrada na masini ,on sjebe i sebe ,masinu i ko zna sta sve jos,niste samo vi taki svi su.
Nemoj Kami pricati nesto sto u pšrincipu ne razumijes,sklons si zamjeni teza i izvrtanju istine, to te inace karakterise.
Ja kad sam govorila o padu sirovina na svjetskom trzistu to sam govorila na osnovu necega sto mi je veoma pouznato,a to ti mogu ako zelis doslovice na nekim primjerima navesti na cijeni recimo iverice ,rezane građe,i furnira koje moja firma redovno nabavlja na svjetskom trzistu, pa da iz cjenovnika vidis trend pada po nastanku svjetske krize 2008 i trend rasta iste kako je kriza bila pocela da jenjava.Od talijana nisi mogao dobiti na primjer kvalitetnu hrastovu građu ni po koju cijenu ali kad je nastala kriza,hrastove građe nikad vise i povoljnije cijene.
Nasa radna snaga je prejeftina i nemoj podcjenjivati nasu radnu snagu,u smislu obucenosti,istina je da da se ta neformalna obuka nekad skupo placa,ali nasi obuceni rukovaoci recimo na CNCu recim rade izvanredno i nije im plata 250km kako ti volis da tvrdis, i u mojoj firmi nisu samo cikulari.Uostalom nemoj nesto prepricavati od cula kazala dođi da ti pokazem fabriku u cijelosti ,u kojoj ima sasvim dovoljno i inzinjera i stolara a imamo jednog i magistra naquka za tvoju informaciju.
KAMIKAZA wrote:Ja cu samo na jednom primjeru pokusati da objasnim sta nama fali,iako sam dundjer primjetio sam da nam fali kvaliteta proizvoda ovo sto Pat rece,nekad kupis nesto pa koristis godinama,danas nisi donio ni do kuce a ono se raspalo,i nema nigdje kvalitetnom, ma koliko bio spreman da platis.Ja sam kupio Mercedes i primjetim na pola djelova oznaku made in koreja,i to bas na djelovima koji su crkli,pa vidim to kod zamjene.Znaci i kada mislis da si kupio dobar njemacki televizor,u stvari je to samo neki kineski sa njemackim nazivom,i to je sada legalno jer je svabo prodao licencu kinezu.Znaci zuti su zavladali,to je tada receno u prenesenom znacenju,nije niko bukvalno mislio da ce nas kina okupirati silom,to je kao ono sto je Nostradamus napisao da ce 2000 godine kamile piti vodu na Rajni,i ljudi kazu da je slagao, a nije ,jer ako se mislilo na turke,oni su u njemackoj i ima ih kao pljeve,a ako je mislio na same kamile :D i one su tu u cirkusu i zoloskom vrtu.
Nemoj sebe nazivati dunđerom, a spreman si da tumacis i ono sto znas i u sta se ne razumijes, bar ne dovoljno .
To sto tvrdis ti i Pat da dans nema proizvoda kakvi su nekad bili, nije nista novo, to je opsti trend u međunarodnoj podjeli rada i napretku tehnologije, posebno u elektro i auto industriji ,a i u mnogim drugim.
Nema vise frizidera sa bakrenim isparivacima koji su vjecni, vec se prave od obicnog zeljeza i vijek trajanja je 7 godina i nista vise.kao i za svu bjelu tehniku uopste,jer ide se na masovnu proizvodnju,odnosno kvantitet u mjesto kvaliteta.
Pogresna je teorija da Kinezi proizvode samo losu robu, proizvode oni i kvalitetnu robu,zavisi od trzista i namjene određenih proizvoda,u stvari oni prave robu koju mogu najlakse i najbrze prodati u tome je njihova filozofija.
A to sa Nostradamusom i njegovim predviđanjima i nije tako lose,s obzirom da su engleski bombarderi nad Libijom sto i libijske deve ne bi pile vode sa Rjne ako ne sa Rjne onda sa Temze svakako.
KAMIKAZA wrote:Ali nazad na krizu,Zmija rece da ne moze da se gleda na lokalnom uvozu izvozu i ostalom,ja bas mislim obrnuto,drzava nas mora zastititi,pa makar ni ne mogli da imamo sve na trpezi,osim toga drzava nas mora zastititi od spekulanata,od ljudi koji uvaljuju razna osiguranja,kredite koji su vezani za razne strane valute,jer ko hoce da djeli kredit i da zaradjuje u nasoj zemlji taj mora da igra po nasim pravilima,i da postuje nasu valutu,a ne da se veze za dvije strane valute,i da svoju dobit uduplava sa raznim spekulacijama svojih kolega na berzama.Ma ima toga jos na pretek,ali dosta je za ovaj put :D
O kakvoj ti drzavi govoris Kami,o virtelnoj ili stvarnoj u kojoj zivimo,samo da te preupitam ,,Sta je po tebi drzava ,i koji elementi cine drzavu drzavom''.Zar ti ocekujes od BiH koja u svom pefiksu po Dejtonu i nema naziv drzave,a koja je za nas, bar nesto sto predstavlja drzavu, moze da obezbjedi tu vrstu zastite o kojoj ti govoris.
O lokalno zastiti od evo nadolazece svjetske krize,koje ce svakako bit kratkorocnog karaktera,ja sam govorila o pojedincima i manjim proizvodnim sistemima, koji mogu svoj proizvodni program brzo skoro dnevno da usklađuje sa potrebama kakvog takvog trzista, koje ce postojati i za vrijeme svjetske krize.a opste je poznato da u vrijeme svjetske krize prvo propadaju velike korporacije i sistemi kao sto je automobilska industrija, i primarna industrija kao sto je industrija celika na primjer.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

vrsta8472 wrote:Члан Удружења економиста РС SWOT Марко Ђого је истакао да је за очекивати да ће власти великих земаља стабилизовати кризу, а уколико се то не деси, негативне посљедице неће заобићи БиХ.
Cunami za domacu privredu desio se kada je Vlada Republike Srpske predlozila ekonomsku politiku za 2011 godinu,koja je usvojena u parlamentu Republike Srpske, a koja je veoma nepovoljna za ovdasnju privredu,a to se ekonomska politika pravdala između ostalog i zbog svjetske ekonomske krize, koja je u međuvremenu pokazivala trend smirivanja,ali nazalost to nisu bili olaksavajuce okolnosti za privredu Republike Srpske.
Naravno da je ocekivati i nadati se, ali cinjenice i predviđanja nekih svjetskih strucnjaka ne daju puno optimizma.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

ZMIJA wrote: Ja kad sam govorila o padu sirovina na svjetskom trzistu to sam govorila na osnovu necega sto mi je veoma pouznato,a to ti mogu ako zelis doslovice na nekim primjerima navesti na cijeni recimo iverice ,rezane građe,i furnira koje moja firma redovno nabavlja na svjetskom trzistu, pa da iz cjenovnika vidis trend pada po nastanku svjetske krize 2008 i trend rasta iste kako je kriza bila pocela da jenjava.Od talijana nisi mogao dobiti na primjer kvalitetnu hrastovu građu ni po koju cijenu ali kad je nastala kriza,hrastove građe nikad vise i povoljnije cijene..
Te sirovine koje pominjes su sve sa nasih terena,prema tome i nije cudo da su jevtinije,Italijani kod nas kupuju okorke a vama prodaju ivericu :D umjesto da ste vi kupili sebi masinu i izbjegli Italijane. :) Sala..ali ima i istine,jer koji hrast vama prodaju oni,nas koji su kupili u nasim pilanama i sumama,mislim pri tome na kompletnu bivsu Jugu,jer Italija sve svoje hrastove moze da izveze za mjesec dana skupa sa korijenjem i da im nije uvoznih nebi imali sa cim ni skemliju da naprave. :D
Ja sam kod pominjanja rijeci sirovina mislio na zeljezo,zlato,naftu i ostalo sto mi nemamo,pogledaj cjenu zlata ili starog zeljeza,a pogledaj ko kupuje,sve kinezi,a za primjer da navedem samo to,da smo mi prije 5 godina davali izmedju 150 i 200 € da bacimo staro auto,danas se za to auto dobija izmedju 300 i 400 e od istog kupca,a on je nekad morao da lageruje i ceka da se neko smiluje i kupi od njega,danas on prodaje istog momenta i to za visestruku cjenu,opet kupac kinez. :wink:
ZMIJA wrote: O kakvoj ti drzavi govoris Kami,o virtelnoj ili stvarnoj u kojoj zivimo,samo da te preupitam ,,Sta je po tebi drzava ,i koji elementi cine drzavu drzavom''.Zar ti ocekujes od BiH koja u svom pefiksu po Dejtonu i nema naziv drzave,a koja je za nas, bar nesto sto predstavlja drzavu, moze da obezbjedi tu vrstu zastite o kojoj ti govoris.
O lokalno zastiti od evo nadolazece svjetske krize,koje ce svakako bit kratkorocnog karaktera,ja sam govorila o pojedincima i manjim proizvodnim sistemima, koji mogu svoj proizvodni program brzo skoro dnevno da usklađuje sa potrebama kakvog takvog trzista, koje ce postojati i za vrijeme svjetske krize.a opste je poznato da u vrijeme svjetske krize prvo propadaju velike korporacije i sistemi kao sto je automobilska industrija, i primarna industrija kao sto je industrija celika na primjer.
Drzava je za mene cim ima granice koje moze da zatvori,znam na sta tipujes,ali RS nije za mene drzava jer se ne moze zatvoriti na granicama a BiH jeste,znam ja da vozd sada ne priznaje drzavu BiH,jer hoce da mu sude,a nekad je pravio ustupke i kompromise sa njima da bi izvukao licnu dobit,danas oni nece,a i on se nakupio pa trazi puno :D tako da sad on pljuje njih oni njega,a mi sitni na zalost ne znamo u kojoj drzavi zivimo,sanjamo da se ujedinimo sa preko 50 zemalja,a ne mozemo se ujediniti sa prvim komsijama,ko ce nas ovakve nakaradne. :)
Ah jos ovo gore sto si naveo
ZMIJA wrote:
O lokalno zastiti od evo nadolazece svjetske krize,koje ce svakako bit kratkorocnog karaktera,.
Slagao vas je Dodik ne vjerujte mu nista,za njega je kratkorocno 20 godina,zato on misli da ce ostati na vlasti dugorocno :D ljudi ova kriza ce stvarno da potraje 20 godina,laze vas svako ko kaze da ce biti manje,i onda treba jos 20 za zalijetanje,ali malo nas ce docekati taj uspon jer ce se zaratiti puno prije,i sve otici u PM :(
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

KAMIKAZA wrote:Slagao vas je Dodik ne vjerujte mu nista,za njega je kratkorocno 20 godina,zato on misli da ce ostati na vlasti dugorocno :D ljudi ova kriza ce stvarno da potraje 20 godina,laze vas svako ko kaze da ce biti manje,i onda treba jos 20 za zalijetanje,ali malo nas ce docekati taj uspon jer ce se zaratiti puno prije,i sve otici u PM :(
Nismo se razumjeli,ja sam se pogresno izrazila, kad sam rekla da ce kriza trajati kratko ,mislila sam na nase privremene ev.mjere ce biti kratkog daha,a naravno o razmjerama ev.svjetske krize koja se najavljuje ponovo, nezna ni sami dragi bog ni koje ce razmjere biti, i dokle ce trajati kratko sigurno nece.
Nije Dodik nikog ubjedio a pogotovu mene,ako si citao moj stav o tome ja sam bila vrlo jasna kod ocjene ekonomske politike Vlade Republike Srpske za 2011 godinu.
KAMIKAZA wrote: Drzava je za mene cim ima granice koje moze da zatvori,znam na sta tipujes,ali RS nije za mene drzava jer se ne moze zatvoriti na granicama a BiH jeste,znam ja da vozd sada ne priznaje drzavu BiH,jer hoce da mu sude,a nekad je pravio ustupke i kompromise sa njima da bi izvukao licnu dobit,danas oni nece,a i on se nakupio pa trazi puno :D tako da sad on pljuje njih oni njega,a mi sitni na zalost ne znamo u kojoj drzavi zivimo,sanjamo da se ujedinimo sa preko 50 zemalja,a ne mozemo se ujediniti sa prvim komsijama,ko ce nas ovakve nakaradne.
Naravno da Republika Srpska nije nazalost drzava,a da je drzava BiH nazalost o tome znam dovoljno i za mene bundeva nikad nece biti lubenica, i meni ne treba drzava da bi na granici udarao pecat u pasos, meni treba drzava u kojoj cu moci da normalno zivim,a drzavu ovakva kakva je sad BIH, ne da ne treba Miloradu Dodiku,vec ne treba ni meni ni mojima .a ovakava kakva je ne treba nikom ,pogotovo Bosnjacima koji zive u iluziji o jedinstvenoj Bosni u kojoj su Srbi agresori a oni su patriote.
A to, da đoja mi se treba da ujedinimo,u jedinstvenoj BiH kako bi eto pristupili toj EU,to je najveca glupost sto postoji,i po tom pitanju meni su stvari apsolutno jasne, i na to ne dajem pet para,na tu zamjenu teza.
Ja licno ne sanjam o ujedinjenju sa tih 50 zemalja o kojima ti pricas i meni to nije imperativ,jer pidzamu i radno odjelo imam i ovdje ,a takozvana EU jelte zove nas da nam samo da vecu platu,đoja zao im je nas.
Mi jesmo mozda nakaradni i pomalo kockasti ali nismo iskvareni kao ovi sto bacaju bombe po svojim neistomisljenicima.
KAMIKAZA wrote:Te sirovine koje pominjes su sve sa nasih terena,prema tome i nije cudo da su jevtinije,Italijani kod nas kupuju okorke a vama prodaju ivericu :D umjesto da ste vi kupili sebi masinu i izbjegli Italijane. :) Sala..ali ima i istine,jer koji hrast vama prodaju oni,nas koji su kupili u nasim pilanama i sumama,mislim pri tome na kompletnu bivsu Jugu,jer Italija sve svoje hrastove moze da izveze za mjesec dana skupa sa korijenjem i da im nije uvoznih nebi imali sa cim ni skemliju da naprave. :D
Ja sam kod pominjanja rijeci sirovina mislio na zeljezo,zlato,naftu i ostalo sto mi nemamo,pogledaj cjenu zlata ili starog zeljeza,a pogledaj ko kupuje,sve kinezi,a za primjer da navedem samo to,da smo mi prije 5 godina davali izmedju 150 i 200 € da bacimo staro auto,danas se za to auto dobija izmedju 300 i 400 e od istog kupca,a on je nekad morao da lageruje i ceka da se neko smiluje i kupi od njega,danas on prodaje istog momenta i to za visestruku cjenu,opet kupac kinez. :wink:
Neznam na sti mislio pod sirovinom,ali zalto i nafta se malo teze podvode direktno pod sirovinu, u ovom slucaju, jer zlato je zlato a nafta je energent koji je regulator svjetskog trzista u svakom slucaju i za vrijeme krize i kad krize nema,ja sam govorila o sirovinama u prerađivackoj industriji, kao sto je drvna na primjer, tu sam kod kuce na neki nacin,a to da su to sirovine sa ovih prostora samo je do nekle tacno, jer talijani uvoze drvne sortimente sa ovih prostora i ne proizvode oni ivericu vec Hrvati i Slovenci na primjer,a zasto mi ne prozvodimo ivericu i pored kapaciteta je razlog ne mozemo postici svjetsku cijenu i kapaciteti nam leze.Evo i kod nas otkupljuju stara i havarisana auta imas u Kulasima prema Ribnjaku na dva mjesta i jos sam negdje vidjela tako da nasi trgovci za havarisano vozilo izvuku i vise od 300 e.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by regeman »

Nije problem Rs komplikovana BiH vec javasluk, korupcija i nerad u samoj Rs, koji je vec pustio korijenje i to nije stranacki problem vec drustveni samo je sad kulminirao, a zarad glasova niko nece da secne taj cvor.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

ZMIJA wrote: ne proizvode oni ivericu vec Hrvati i Slovenci na primjer,a zasto mi ne prozvodimo ivericu i pored kapaciteta je razlog ne mozemo postici svjetsku cijenu i kapaciteti nam leze..
Evo sad dolazimo na ono iz mojih proteklih postova,kako je moguce da mi ne mozemo da proizvedemo tu ivericu a ovi u Nasicama mogu,i oni se uklapaju u cjene a mi ne mozemo iako radnik u njih ima 500 € platu a u nas duplo manje,osim toga u nas je struja i sve drugo duplo jevtiniji ,kao i sama sirovina.Gdje je krivac u tome ako ne u samoj kvalifikaciji i azurnosti radne snage.Da sad ne pominjem Italijansku cjenu rada i cjenu sirovine,kod njih je visestruka a ipak se uklapaju u svjetske cjene.
Nije to slucaj samo u drvnoj industriji,isto je i u poljoprivredi,psenica iz Madjarske je duplo jevtinija,pa cak i iz Njemacke,onda ti Slovenci koji od nas kupe mlijeko,imaju racuna da ga odvezu,prerade i vrate nama za manje para nego nasa mljekara u BL,a nasi stalno jos i gube i propadaju ,dok se slovenac cak i bogati od toga.Nesto tu smrdi,naj lakse je kukati,i radnicima i firmasima,jer samo tako se od nerada moze napraviti para,samo mi nemoj reci da fale subvencije,jer za ovo sve sto sam naveo gore ni oni ne dobijaju nista od drzave dzaba,a ipak i pored visih cjena svega,oni imaju i zaradu,tamo gdje nasi imaju katastrofalne gubitke. :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

sad dolazimo na ono iz mojih proteklih postova,kako je moguce da mi ne mozemo da proizvedemo tu ivericu a ovi u Nasicama mogu,i oni se uklapaju u cjene a mi ne mozemo iako radnik u njih ima 500 € platu a u nas duplo manje,osim toga u nas je struja i sve drugo duplo jevtiniji ,kao i sama sirovina.Gdje je krivac u tome ako ne u samoj kvalifikaciji i azurnosti radne snage.Da sad ne pominjem Italijansku cjenu rada i cjenu sirovine,kod njih je visestruka a ipak se uklapaju u svjetske cjene.[/quote]
Otome i ja govorim,o svjetskom trzistu,o cijeni uvoznih sirovina,a ti meni ne priznajes da je za nas Hrvataska i Slovenija svjetsko trziste, i ti izjednacavas novonastale zemlje raspadom Jugoslavije istim prostorom u tom smislu,kad kazes sa nasih prostora, a vidis da nije.
U BiH nista nije kao evo u Sloveniji, pa pa cak ni u Hrvatskoj,za koju ja licno mislim da je jos daleko od pravne drzave,u Bosni koja fingira drzavu,i koja je za nas drzava maceha , se desava ovo o cemu ti pricas, i nije to pitanje azurnosti radne snage,vec ni jedna ekonomija na svijetu ne moze podnijeti ovakav nacin organizovanje drzave, koja ovakvo mala na primjer ima 180 ministarstava i ja tebe pitam moze li se u takvoj drzavi postici svjetska cijena, evo na primjer te iverice kao sirovine u prerađivackoj industriji.
Radnici kad bi dzabe radili u ovakvoj drzavi ne bi mogli proizvoditi i postizati svjetsku cijenu iverice jer u tu cijenu ugrađena je cijena egzistiranja monstrum drzave,i bilo kakvo poredzenje Bi H i sa drzavama regiona je deplasirano. :smt004 :smt004
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

Ima u tvom postu necega sto se ne moze poreci,puno je te aparature,ali naj manje se ona placa iz firmi,za sada se ona placa od stranih kredita a ne od izdvajanja radnika.Da ti navedem samo ovo,na zapadu su izdvajanja negdje u prosjeku 50% od plate radnika,na tu istu platu,pa onda plus porez koji je i veci od naseg PDVa,i onda sef ili ti gazda na kraju godine plati na sve sto mu je preostalo kao zarada 50% sto oni nazivaju porezom na zaradu.Znaci u prosjeku drzavi od recimo 100 000 € ode nekih 69,pa ti sada uporedi nas i nasa izdvajanja,i onda se pitamo kako je neko na brzinu stekao u nas,a neko na zapadu treba 3 generacije da sahrani u firmu da bi bio na tom istom.Ima i na zapadu mucke,naucili bi mi i medvjeda da krade i da prima mito,ali bar 80% firmi placa sve ovo posteno i zato ima drzave i ima reda u njoj.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

Nisam ja rekla da drzava u kojoj zivimo iskljucivo zivi od nameta i poreza nase jadne privrede, naravno da ima i neralnih zaduzivanja ,prije svega kod MMFa koji kao trazi da drzava krese javnu potrosnju,ali mooja recimo firma koja posluje u punom kapacitetu,nema repograma kod drzave,nema rada na crno,nema neisplacenih plata radnicima,nema neisplaceni obaveza prema drzavi,postuje sve sto je potpisano sa kolektivnim ugovorom, i ima relativno niske licne dohotke kao najveci problem za radnike.
Mi smo prosle gosine na plate radniku izdvajali od 100 km 49 km drzavi, a ove godine umjesto 49 km izdvajamo 65 km drzavi, dakle povecanjem stope doprinosa, i oporezivanjem najnizeg licnog dohotka, to je rezultiralo povecanjem izdvajanja drzavi sa 49 na 65 km na zarađenih 100 km.
Dakle reci da se drzava ne finansira, i budzet punii od privrede je suvise neozbiljno, a drugo je pitanje da li je toj drzavi takvoj kakva je dovoljno ,naravno da nije, i koriste se sva moguca sredstva zaduzivanja za radi ocuvanja kakvog takvog fiskalnog sistema, sve tako dok jednog dana drzava ne bankrotira.
Moja firma koja radi sto od sto za izvoz, ne koristi ama bas nikakve subvencije drzave, i jedino sto od drazva trazi da smanji rad na crno, i da stvori ravnopravne uslove poslovanja, i da drzava ako joj nedostaje novaca smanji izdvajanja za one drzavne firme koje ne posluju u skladu sa trzisnim principima, i kad dođu u gubitak traze da drzava intervenise,a drzava ne bi bila drzava, kad ne bi putem sile /zakona/ uzela od onih koji rade i imaju, i dala onima koji ne rade i nemaju,tu politiku i praksu drzava mora napustiti ako ne misli i sama jednog dana bankrotirati.
Dakle bez pravne drzave ,povoljnog poslovnog ambijenta u koji se svi politicari kunu, nema ni napretka niti srece ni zakoga ,a ponajvise za radnike koji stvaraju novu vrijednost pune budzet iz koga svi zadovoljavaju svoje potrebe.
Dakle ne mozemo mi prenebreci drzavu kao takvu, i ja mislim da je najveci problem upravo drzava koja jede samu sebe i nema te privrede i te ekonomicnosti, koja bi zadovoljila ove ogromne apetite drzave monstruma. :smt004 :smt004 :smt004
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

Hmmmm,49 KM ili 65 na svakih 100 su korektni ,ali kad bi plata bila 2000 KM,pa da drzava dobije od toga 1300 KM i sa njima finansira penzioni sistem i sve ostalo,ali.. u nas su svi radnici prijavljeni na minimalac i na njega firma placa drzavi,a znamo koliki je,cak neke firme idu i ispod njega,te kako ih ti nazivas manje likvidne.A ostatak plate ,ako je neko ima vecu daje se u dzep direktno,zato mene i nervira kad Deket i ostali jure okolo ljude koji drze nekoga na crno a njihovi radnici se vode i ispod minimalca,ako hoce red na trzistu rada onda moraju oni pokazati da su i koliko su ljudi prijavili na platu od 500-600 KM,mislim da ni jedan od njih nije takav i da svi rade isto ali da su spremni na razne gadosti samo da smanje konkurenciju.
Sto se tice vase firme isti je slucaj,ali nije tu kriv gazda vec sistem,kad bi drazava rekla da je minimalac 800 KM svi bi osigurali radnike na toliko,sad ces ti reci nema racuna,otici ce na biro sila otpustenih itd. pa pitanje je koliko ovu drzavu bole nezaposleni,svejedno im nista ne daju i ne igra ulogu jel sad par stotina manje ili vise na birou,na zapadu ako padne na teret drzavi covjek ima najnuznije obezbjedjeno, sto se kaze potrosacku korpu ,bas od te drzave,sad mislim,pa u nas bi se svi prijavili na biro jer plata ne moze da poklopi peti dio potrosacke korpe. :) Ali bi onda nestalo nerealne konkurencije koja se bogati radom po buvljacima i raznim pijacama,tamo nisu ljudi koji se bore za komad hljeba,na buvljacima su mahom ljudi koji se bore za neki deseti lokal ili drugi treci stan u BL,a poneki i za petu kucu u centru grada itd.Pitanje koje bi se trebalo postaviti vlastima je dal se ganjaju pravi krivci za prazne poreske i penzione kase,dal je realno da covjek stekne par kuca a da mu se zarada svodi na 2000 km pausale godisnje,i sve to se desava pred njihovim ocima,kao i izrabljivanje naroda za nikakve plate na drugoj strani,neuplacivanje penzionog i socijalnog za iste,rad u losim uslovima koje eto bar vasa firma pokusava da popravi,ali zima ide ,a cikulari su vani :) itd.Sve to drzava ili vlastodrzci ,rade pod izgovorom ocuvanja socijalnog mira i spasavanja radnih mjesta,a u stvari sve je laz,ti licemjeri su ako ne vlasnici a ono bar suvlasnici tih firmi,i njima ne odgovara da se izdvajanja povecaju ili da minimalne plate budu vece,jer ce tada da trpe njihove kase,zalosno je sta je ovaj narod dozivio,nekad je sukob interesa bio ako se poznajes sa nekim vlasnikom privatne firme,a danas ljudi sami sebi dodjeljuju poslove pomoc,povisice itd,i nigdje nema sukoba interesa,eto najnovije je da neki imaju i po 3-4 posla u zemlji gdje vlada nezaposlenost. :(
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

Nemam namjeru da te ubjeđujem, ali ti izgleda sve ovdje gledas pojednostavljeno i kroz neke problematicne primjere,mjesas zabe i babe .
Porediti moju firmu sa tamo nekim STR ,koje posluju u sivoj zoni,od kako su oformljene, je vise nego uvreda i ocito ti ne zelis da prihvatis cinjenicno stanje kad ti iznosim,da ima i ovdje eto na nasu srecu i nesrecu firmi koje apsolutno rade u legalnim tokovima i u skladu sa domacim pravilima i propisima,koje upravo zbog tog postenog rada ne mogu da obezbjede bolje plate,jer radimo u drzavi u kojoj mnogi rade na crno, i drzavi daju koliko oni misle da treba, a i radnicima određuju platru po svojim licnim arsinima,sto nije slucaj u mojoj firmi i nije tacno to sto navodis da se uplacuje obaveza po najnizoj stopi,vec u skladu sa zaradom to se moze lako provjeriti kod poreske uprave.
Kad bi nas glavni dobavljac IKEa koji je svjetska firma,dobio informaciju da mi radimo Kami to sto ti pricas, mi bi istog momenta izgubili mukom stecene certfikate, a sa tim i posao koji imamo na svjetskom trzistu.
A ti valjda znas sta danas znaci certifikat na svjetskom trzistu,koji je pred uslov da bi ucestvoao na njemu,pa prema tome, kani se price o domacim radnjicama koje poredis sa ozbiljnom firmom koja izvozi 22 miliona km na svjetsko trziste i fabrike koja spada među 11 fabrika u Evropi furniranog namjestaja mislim da to sve govori.
Ne moze drzava određivati kolika ce plata biti,pa prema tome o kakvom ti zadanom drzavnom minimalcu govoris,kolika ce plata biti zavisi od ponude i potraznje,prije svega trziste radne snage i ambijenta koji treba da stvori drzava koja zivi od onih koji prave pare a to nisu ni trgovci ni ugostitelji, to su oni u fabrikama ako ih ima, jer ako ima proizvodnje, onda ima i potrosnje, sve su oci uprte u prozvodne hale, i ako one rade, radit ce i prodavnice i kafane ,i drzava ce imati koristi a sve ostalo je preljevanje iz supljef u prazno.
Buvlje i razne pijace su u glavnom u sivoj zoni, koja je nastala kao posledica urusavanja proizvodnih sistema,a drzava koliko god se upinjala buvlju pijacu privesti legali ona i dalje ostaje kao siva zona, na kojoj jedni zivotare a jedni su se bogami i obogatili na racun drzave.
Zima ide a u mojoj firmi je instalisano centralno grijanje u halama ,o tome sam vec govorila, a ta dva cikulara na krugu fabrike su izbaceni jer je dovedena modernija oprema,tako ko je zainteresovan moze ih kupiti pojeftino.
Kami nemoj stvari pojednostavljavati i sve trpati u isti kos, ako vec plemisemo, neka to bude na osnovu cinjenica, a ne od ofrle i odoka samo neka se prasi :smt004 :smt004 :smt004
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

ZMIJA wrote: Kad bi nas glavni dobavljac IKEa koji je svjetska firma,dobio informaciju da mi radimo Kami to sto ti pricas, mi bi istog momenta izgubili mukom stecene certfikate, a sa tim i posao koji imamo na svjetskom trzistu.
A ti valjda znas sta danas znaci certifikat na svjetskom trzistu,koji je pred uslov da bi ucestvoao na njemu
:D Vi kad bi tukli radnike ne mozete nadmasiti te vase partnere :D
http://www.youtube.com/watch?v=yFmDrMQrcpM
Nemam vremena da prevodim,ali navest cu ti par primjera gdje je ta ista IKEA nedostizna,kao sto ova spikerka rece to je moderni sklaveraj,radnicima se placa mizerija,a pare se peru preko nekih humenitarnih racuna,dokaza ima milon,glavni su na listi kriminalnih organizacija,u naj manje 20 zemalja postoje krivicne prijave i procesi protiv njih,itd..itd..toliko o tome dal bi vas oni gledali losije kad bi znali da ste kao i oni. :mrgreen:
ZMIJA wrote:kani se price o domacim radnjicama koje poredis sa ozbiljnom firmom koja izvozi 22 miliona km na svjetsko trziste i fabrike koja spada među 11 fabrika u Evropi furniranog namjestaja mislim da to sve govori.
Posto sam ja skepticar od rodjenja :D zanima me koliko ste od tih 22 miliona dali drzavi BiH i opstini Prnjavor na ime poreza. :) 11 mjesto u Evropi po zaradi a poslednje mjesto po placenom porezu,to nije logicno. :wink: Ili sam ja bio u pravu kad sam nekad naveo da se dizu krediti i uvoze zastarjele masine sa naduvanim cjenama,koje sada stoje na parkingu i trunu jer nisu ni za stolara a kamo li za fabriku,kao i u Jelsingradu,dodjose braca uzese kajmak i sir, a vama ostade surutka. :)
Izvini sto pojednostavljujem ,moram,jer suvise je komplikovano i kad je pojednostavljeno,u orginalu ga ne moze ni financijska policija skontati a kamo li narod. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

KAMIKAZA wrote::D Vi kad bi tukli radnike ne mozete nadmasiti te vase partnere :D
Ne moras ti meni objasnjavati sta je multi nacionalna kompanija,ne moras ti meni objasnjavati sta je kapitalizam ,ne moras ti meni pricati o danasnjoj planetarnoj nepravdi ,ali mi nemo onda govoriti o samoupravnom socijalizmu i pokojnom Titi,nismo mi radnici koji posteno hocemo da radimo i zivimo krivi sto u svakom sistemu kopamo za druge,a u ovom turbo kapitalizmu kopamo sa tupom motikom, a ko, neko treba to da nam saopsti.Siti smo mi razni mudrosera i pametnjakovica kojih danas ima vise nego ikad,kud su mudroseri kud su srbende i razni naci ideolozi, a sve to cine po sisitemu, use nase iu podase.Svi oni jednom liju krokodilske suze za srbima, i njihovim đoja nacionalnim pravima, a onda se sjete da treba proliti đoja koju suzu za radnicima i radnickom klasom ,a sve lopov dpo lopova i celjad ne okađena.
KAMIKAZA wrote:Nemam vremena da prevodim,ali navest cu ti par primjera gdje je ta ista IKEA nedostizna,kao sto ova spikerka rece to je moderni sklaveraj,radnicima se placa mizerija,a pare se peru preko nekih humenitarnih racuna,dokaza ima milon,glavni su na listi kriminalnih organizacija,u naj manje 20 zemalja postoje krivicne prijave i procesi protiv njih,itd..itd..toliko o tome dal bi vas oni gledali losije kad bi znali da ste kao i oni. :mrgreen:
Znam ja o IKEi vise nego taj spiker,znam ja ko je ingemar Kamrad ako sam mu dobro ime napisala, tako je nekako ,znam ja njega imala sam tu srecu i nesrecu sjediti za stolom sa tim prvim stolaraom svijeta,moja fabrika nije bila moja i onda kad je odumirala drzava a jacao samoupravni socijalizam sa ljudskim licem, kako su mu tadasnji ideolozi i mudroseri tepali ja sam i tada nosila plavi mantil kao sto nosim i dans, i tada sam imala l licni dohodak tako su ga zvali, a dans mi je puno đoja
bolje jer se zove plaća ili bolje receno nadnica.
Ne trbas ti meni Kami nista prevoditi hvala na trudu, meni i ovakvi kakava sam ja je dosta toga prevedeno i dosta toga je u principu jasno, i sad sam rekla mene ne treba da interesuje kako su multi nacionalne kompanije sticale bogastvo,vidimo to i danas kad kroz politiku ti multi nacionalnih kompanija, i svjetsku zdravstvenu organizaciju kupujemo vakcinu protiv raznih bolescura koje se proizvode u labaratorijama, tako da ovo sa stolarom Kampradom i njegovom gimnastikom vezano za njegovo varanje poreski obveznika u tim razvijenim kapitalistickim zemljama nema nikakve veze.
Samo mi nemoj ti Kami tugovati za pravnom drzavom i postenom poreskom politikom i radnickom klasom pomislit cu da si reikarnirani Svetozar Markovic :lol: :lol: :lol:
KAMIKAZA wrote:Posto sam ja skepticar od rodjenja :D zanima me koliko ste od tih 22 miliona dali drzavi BiH i opstini Prnjavor na ime poreza. :) 11 mjesto u Evropi po zaradi a poslednje mjesto po placenom porezu,to nije logicno. :wink: Ili sam ja bio u pravu kad sam nekad naveo da se dizu krediti i uvoze zastarjele masine sa naduvanim cjenama,koje sada stoje na parkingu i trunu jer nisu ni za stolara a kamo li za fabriku,kao i u Jelsingradu,dodjose braca uzese kajmak i sir, a vama ostade surutka. :)
Izvini sto pojednostavljujem ,moram,jer suvise je komplikovano i kad je pojednostavljeno,u orginalu ga ne moze ni financijska policija skontati a kamo li
Ne trbas ti
Jos jednom ti kazem do beskraj pojednostavljujes stvar,eto mi drzavi nismo dali nista i opstini Prnjavor nismo dali nista,smuvali smo papire na granici,uvezli smo polovne masine i kad smo ih vozili ustavila nas policija zbog prebrze voznje pa smo trazili da nas oslobode te kazne, jer imamo stelu kod Dodika.
Kad smo ih istovarili i pocelui da radimo dođose braca i uzese kajmak :smt005 :smt005 :smt005
Sta ti Kami znas o stolarskim masinama majke ti,ja ti vjerujem da se razumijes u polovna auta i mozda u ove cikulare jer danas svako ima cikular, a vidjela sam ga cini mi se i u tvom dvoristu.
Ima jedan vjest majstor u Prnjavor koji je bolji od tebe, kad nesto treba pojednostaviti da stoka sitnog zuba razumije :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

Niai mi odgovorio nista konkretno,skreces na salu,ja jesam veseljak ali volim da cujem i cinjenice iz prve ruke,podizao si IKEU u nebo a sad neces da uperis prst i kazes da su lopovi :D Pominjao si uspjehe ali neces da nam pokazes cinjenice,cifre o placenim doprinosima na tih 22 miliona.Ili je mozda samo uvoz -izvoz,i skidanje kajmaka kroz povrat poreza,uzimanje usura za zaposljavanje ,kredita i ostalog,a onda zdravo djaci,gazda ode a dug snose poreski obveznici.Ne kazem ja da ces ti tu da se okoristis,ali mogao bi da sprijecis neke stvari,jer za koju godinu,ako ne i prije,nece biti ni jedne od tih nekad mocnih firmi u gradu,a dugove cemo placati i za Unis,Jelsingrad ,Standard i sve druge bas ti i ja kao poreski obveznici.Cikulari su oprani kroz 100 voda ,a na kraju ce ih oprati i sirotinjeke suze,a znamo da se ne smiju kvasiti,jer tako brze propadaju. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by ZMIJA »

Kami nije IKA mjesna zajednica ili ti opstina,niti je to moja firma, to je nas strateski partner na ugovornim principima i sta se mene ticu kako ti kazes njihovi lopovi,a podaci o kojima ti govris se mogu provjeriti u poreskoj upravi ,nije valjda da mislis da ja lazem kad kazem da moja firma posluje u skladu sa propisanom leglislativom i da sumnjas u ono sto govorim.
Okakvom ti skidanju kajmaka govoris,nema ovdje nikakvog kajmaka, vec profit koji je ustavna kategorija i jedino nacelo kapitalizma i svi se za to borimao u skladu sa svojim interesima.
Okakvom ti usuru za zaposljavanje govoris ,nije ovo javna ustanova, ili javno preduzece da se za zaposljavnje uzima nekakv usur :lol: :lol:
Ja necu biti baba vracara,pa da progonoziram buducnost sudbine nekih fabrika,jer ti znas sta je kapitalizam, nista ne garantuje u nedogled, i nije to samoupravni socijalizam,zivisi i opstajes na svjetskom trzistu onoliko koliko si sposoban,kretivan i radan, znas ti to dobro sta da ti objasnjavam.
Ali za tvoju informaciju, tu tvoju progonozu sam slusala od nekih mudraca,kako cemo propasti vec sutra prije 10 godina, ali bogu hvala propali nismo, jos radimo i radicemo ako bog da i dalje, i zarađivati plate kakve takve bolje nego nikakve.
Ato o pranju cikulara i nije neka prica ne moze se pranje cikulara porediti sa pranjem recimo mercedesa :smt005 :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Novi početak ili kraj svjetske sile !?

Post by KAMIKAZA »

I los odgovor je odgovor :D
Hajmo iz pocetka sto kaze Rora,dobar dan-dobar dan, ja sam taj i taj a vi ste... :D evo kakav usur,za zaposljvanje radnika sa biroa ste uzeli 2500 km,ako ne i vise po glavi,a kakav kajmak,pa evo i tu objasnjenja,ako ste imali zaradu od 22 miliona,mislim da je red da i drzava dobije od toga ako ne 12 sto bi bilo normalno na zapadu a ono bar 5,a vasa firma sjeba jos i neke kredite u toj visini kao i Jelsingrad i nikad ih ne planirate vratiti ni jedni.Ispravi ti mene ako grijesim slobodno,ali eto par godina radite i da dadoste taj porez u kase opstine i republike mi se nebi danas morali tuci za onu vodu.Kad Pero Dusanic krade porez onda je to kriminal,a kad to radi neko sa strane onda je to u naj manju ruku kavaljerski delikt,a Pero napravi i kucu i pumpu i sve ostalo u Prnjavoru,dok ti drugi odnesose i podignute krdite van zemlje.A nama ostadose 2 cikulara,koje ce mozda i da odnesu nekad nocu,kao oni obucari sto se odselise iako su radnici cuvali kapije. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Locked