Quo vadis Prnjavor?

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Quo vadis Prnjavor?

Post by vrsta8472 »

Prije tri godine objavljen je tekst o jednoj staroj kuci koja je srusena u nasem gradu i sada je na tom mjestu jedna nova roza zgrada.

Teks je ovaj Quo vadis Prnjavor?

U nasem gradu malo po malo nestaju stare gradjevine koje nam sluze da imamo dokaz za generacije koje dolaze kako je nas grad postojao i prije '91 godine.

U krugu Doma zdravlja srusena je stara kuca od pokojnog dr. Milica i sada se na njenom mjestu gradi neka nova kuca(zgrada). Danas cujem (nije 100% provjereno) da se Boracka seli iz bivseg Vojnog odsjeka, ona zuta zgrada u prepoznatljivoj Maorskom stilu, sto je danas jedna od posljednjih zgrada takve vrste na nasem prostoru. Onda zgrada preko puta tog Vojnog odsjeka sto je nekada bila hotel i bivsa opstina da ce dozivjeti istu sudbu kao i mnoge stare gradjevine u nasem gradu. Bice srusene i na njihovim mjestima ce biti sagradjene nove mega giga - drecavo ljubicasto roze zgrade.

Za 2 godine u uzem centru grada ce biti 15 novih zgrada bez parkinga. Na tom malom prostoru bive veca koncetracija zgrada nego u Tokiju. Ja sam svim tim zgrozen. Volim svoj grad i njegovu istoriju. Ne znam nacin na koji da sacuvamo sve to od zaborava i rusenja jer ipak je veliki biznis u pitanju. Toliko!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Zanimljiva tema.Apsolutno sam za da se ocuva nesto sto je nekad,a i sad mnogo znacilo u nasem gradu i trebalo bi to zastititi.Kao sto rece Vedran,koga jos briga za tim,biznis je u pitanju,lova se okrece,a za arhitektonsku kulturu koga jos boli uvo za tim.To ti je nasa jaka i strucna gradska vlast na celu sa gradonacelnikom!

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Za one koji bi mozda saznali nesto vise iz proslosti nastanka naseg grada!


Image

http://www.prnjavor.info/?go=istorija

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Razumijem vasu potrebu za bjesom, ali ja eto na podruciju "grada" ne vidim ni jednu gradjevinu (staru) koja je vrijedna ocuvanja, tj koja je neko arhitekt djelo ili da ima neki istorisko-kulturni znacaj...
Vecinom su to propale zgrade u koje treba uloziti velike pare da bi se renovirale, a po meni one nemaju tu vrijednost!
Npr Baraka- stara opstina...
Bilo bi vise tuzno nego smjesno....
E sad, sto te nove zgrade ispoljavaju saroliku mastu - ni to nije uredu, kao ni gradnja zgrade na samoj ulici, bez parkinga... Ako nista, trebali bi bar napraviti podzemnu garazu..

Samac
Posts: 1357
Joined: 12.03.2007. 23:00
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Samac »

Ne ulazim u ko, šta kako i ostalo.

Postavio sam ovu sliku da dokažem da je moguće renovirati te stare gradjevine i spriječiti ih da propadaju

Image

Mislim na ovu gore ravno zgradu, odrađena za primjer :wink:

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Центар за ментално здравље :) Да није било донације, ништа од реновирања овог репрезентативног објекта. Мени је жао што ова вила лијево пропада. То је дефинитивно најљепша кућа у Прњавору. Штета што је препуштена шпропадању. Имам неке информације да је на продају, али све мислим да ће ју " инвестритор " сравнити са земљом и замијенити метално-стакленим руглом.

" Поповача " је грађевина за примјер ( зграда у којој је " МАРТОМ " ). Власнику свака част. Јефтиније би га изашло да ју је заравнао и направио " Прњаворчанку " ( што неки планирају преко пута ), али је човјек одлучио да сачува што се сачувати може.

Зграда војног одсјека, препуштена пропадању. Било је неких замисли шта и како, али за сада ништа од тога.

Зграда СО-е. Мораће да се врати законским власницима. Прелијепа зграда чија судбина ће коначно зависити од оних који имају право на то.

Зграда ПС Прњавор. Још један примјерак аусто-угарског градитељства. Скоро реновиранана с вана, али изнутра би требало још много порадити на њој.

Ја наведох мени најљепше примјерке. Мислим да СО, по хитном поступку треба донијети правилник о заштити ових и оваквих грађевина, уз напомену да изградња у ЗОНИ 1 треба бити у складу са културно-историјским традицијама.
Знам да пишам уз вјетар али сматрам то исправним. Нека ме одговорни демантују. :?
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Licno sam protiv rusenja bilo koje starije preostale kuce u gradu !!!
Ali posto su na vlasti iskompleksirani ,,gradjani,, zeljni betona i visespratnica podpomognuti novopecenim pridoslim ,,biznismenima,, zeljnih dokazivanja i novih dzipova imam nekakav osjecaj da ce se ovaj grad pretvoriti u grad bez duse i ljepote gdje ce svi zivjeti u centru grada u nizerazrednim zgradama tehnoloskih rjesenja jos iz davne 60-te godine ( ako izuzmeno plasticnu stolariju koja u to vrijeme nije postojala ) !!!
Nazalost ,,gradski oci,, nikako da shvate da ljepotu jednog grada ne cini beton !!!
Ili zatvaraju oci pred dobro ,,podmazanim,, tehnoloskim i urbanistickim ,, rjesenjima ....
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

To je stvarno sramota za nas grad da nema nista osim slika kako je grad izgledao nekad i nemogu vjerovati da nema nikakvog zakona koji bi zaustavio lokalne mocnike da uniste i ono malo sto je preostalo od starina ja sam izgubila iz sjecanja dosta , jedino se sjecam vrbe na danasnjem trgu.
Ovdje nesmijes da srusis supu ako je starija preko 50 godina a kamoli zgradu
Friedns are flowers in life´s garden

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Bila je i jedna stara kuca u Sibovskoj, bas onako lijepa, prije mlina sa lijeve strane, ali je samo tako srusena.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Jedine dvije gradjevine koje ce ostati a da su starije preko stotinu godina su Pravoslavna i Katolicka crkva.

Ako vec ruse te stare zgrade, valjda bi trebali da sagrade iste takve ako ne unutrasnjost onda barem fasadu i da ne stavljaju PVC stolariju na njih.

Sad za vikend sam bio pod Ostrogom. I preko zime su renovirali manastir koji potice iz XVI vijeka i postavili su PVC prozore :shock: . To je isto kao da vidite Marka Kraljevica u Puma patikama.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

To bi mi bilo nekako ovako-
Npr imam neku vecu sumu novca, a u dvoristu mi stara nakrivljena kucica koja prokisnjava.... I zelim da sa tim parama sto imam napravim bolje uslove za zivot.. E treba li da biram izmedju renoviranja te stare kuce i podizanja nove...?!? Pa naravno da ne, podigao bih novu, a staru srusio... Nije valjda da bi trebao staru renovirati da bi moj unuk imao tu vrstu dokaza da sam i ja bio ziv :shock:
Drugo je ako se radi kulturno-istoriskim objektima, ili nekom arhitekt savrsenstvu....
Npr ovde gdje zivim - mjesto je poznato po malom dijelu grada - "starom gradu", i on je zasticen, ali i ima smisao... Sve ostalo po gradu se rusi i gradi iznova - puno ljepse i modernije....

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

U biti najveci problem je utome,sto se ne zna sta je gore........
rusenje zgrada starijih od 100 godina jer nekih veci ili bas znacajnijih arhitetonskih gradzevina i nema.Ili pravljenje ili nacickavanje zgrada sa totalnim neukusom boja i bilo cega u skladu jednog imalo normalnijeg gradica.
Do izrazaja dolazi ljudi na vlasti,pozicijama,kompanijicama sa parama,bez proverene arhitekturske skole,malogradzanskog ukusa ili najbolje receno cobanstva u venama koje tece umesto krvi.Tih likova.
Te zgrade i ta nazovi nova cobanska arhitektura treba da predstavlja gradzane,zitelje tog nazovi novog drecavog grada.
P.S lamele koje su zasle u cetvrtu deceniju su bile izuzetno skladno uradzene na osnovu velicine gradica u to vrijeme.Hotel nacional takoder skladno uradzen u slicno vremensko razdoblje.
E i od tih zgrada je napravljeno ruglo a Hotel City mozda i na oci izgleda onako normalno,jedino ko ima koristi od te zgrade su vlasnici tog hotela.
Ko je bio u Austriji ili Nemackoj pa prosao starim delom grada skoro svaki grad ima neke starine kao u romanima Bleka Stene i Komanadant Marka sve isto.
Zgrade 500 i vise godina stare,vise za izgleda nego funkcionalne ali........
Opstine privatnim vlasnicima ne dozvoljava da ruse a urucuje pare kad je u pitanju rekonstrukcija.
I tako iz godina u godinu,njihova gradzevinska kultura ostaje na oko netaknuta.
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

SiS da postoji stari grad koji je zasticen a reci mi iz koje godine su ostale zgrade u Ibk???I sta sve treba nekom da srusi neku stariju zgradu,znam covjeka koji se godinama sudi zbog supe za smece nedaju mu da promijeni krov jer mijenja vanjski izgled moze da napravi novu ako se ova sama srusi
Friedns are flowers in life´s garden

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Pojedinacnih slucajeva ima razlicitih, a ja govorim u globalu... Svabe imaju dosta lude zakone, npr mi smo prosle godine dizali krov iznad terase - i em moras pitati za dozvolu u opstini (koja kosta), em se komsije moraju sloziti s tim (komsije glasaju, pa ako je vecina protiv - ne dobijas dozvolu :roll: :roll: )
Vjeruj mi da neznam kojih godina su podizane zgrade (vecina) po Ibk, al pretpostavljam odmah posle drugog svjetskog rata... kad si vec toliko upucena, vidje li ti one silne sume oko Ibk koje se krce i tu se grade vile i stale....?!

Para vrti gdje burgija nece, pa tako i ovde... Ruse se zgrade svakodnevno... i dizu nove, a naj bitnije za drzavu je da se novac obrce, ljudi zaposljavaju...
Ali kad se gradi, gradi se po najsavremenijim standardima, okuplja se sila arhitekata oko jednog prokjekta, pa to mora na nesto da lici...

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Иако није неки архитектонски бисер, оде и стара кућа Петровића у центру града ( беби шоп " Дана " ).
Наравно инвеститори опет праве велелепно стамбено-пословно здање, без паркинга. :roll:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Nemoguce je sve stare objekte sacuvati, iz prostog razloga sto se mozda i nije bas vodilo racuna o kvalitetu gradnje prije 80-100 godina. Porediti nase stare objekte sa kako navedoste starim centrom Inzbruka je neumjesno. Ipak se tamo gradilo i pazljivije i strucnije i koristili se bolji materijali. A i odrzavanje je mnogo bolje bilo svih tih godina.
Ali tamo gdje se mogu sacuvati-sto da ne.
Наравно инвеститори опет праве велелепно стамбено-пословно здање, без паркинга.
To nikako ne bi smjelo. Ali sa obzirom da je tamo sve moguce jbg, licicemo na Kairo jos malo.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Moguce ih je sacuvati. Sravni se sa zemljom taj objekat koji se ne moze sacuvati i na njegovom mjestu se sazida isti takav samo nov. Npr. kao Stari most u Mostaru.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Може се од старог направити боље, а да задржи тај " старински шмек ". Очит примјер је стари " Цер ". Човјек је направио екстра лијепу грађевину , која, по мом скромном мишљењу, не одудара пуно од старијих објеката у главној улици.

То исто никако немогу рећи за зграду Градип-а, ону нову испод Војног одсјека или угловницу преко пута вртића.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Zamisli aquarius ove "nove" zgrade za 15 godina?! Kada im fasade izbljede tj. ispere se od vremenskih (ne)prilika. Npr. zgrada preko puta vrtica je vec imala nekog kriticara koji je tu zgradu gadjao pregorelim uljem.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Skupice se kolektiv stanara i ofarbati iznova. :lol:

Daleko od toga da treba i da se sve moze sacuvati ali ako se vec gradi novo da ne odudara od ostatka. Opet, po Srbiji zavodi odlucuju sta je i koja gradjevina od znacaja i sta se smije a sta ne smije graditi-doradjivati na njoj, od fasada preko prozora itd. Kako to tamo fercera pojma nemam.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

regeman wrote:Nemoguce je sve stare objekte sacuvati, iz prostog razloga sto se mozda i nije bas vodilo racuna o kvalitetu gradnje prije 80-100 godina. Porediti nase stare objekte sa kako navedoste starim centrom Inzbruka je neumjesno. Ipak se tamo gradilo i pazljivije i strucnije i koristili se bolji materijali. A i odrzavanje je mnogo bolje bilo svih tih godina.
Ali tamo gdje se mogu sacuvati-sto da ne.
Наравно инвеститори опет праве велелепно стамбено-пословно здање, без паркинга.
To nikako ne bi smjelo. Ali sa obzirom da je tamo sve moguce jbg, licicemo na Kairo jos malo.
:shock:
Porediti nase stare objekte sa kako navedoste starim centrom Inzbruka je neumjesno i onda @regeman sa...........
Ali sa obzirom da je tamo sve moguce jbg licicemo na Kairo jos malo.
Da pa skoro isti :roll:
P.S a da negovorim koji dvolican tekst to mozda zapad je zapad pa makar i usran bio ..... :roll:
A da ne pricam da su u blizini Insbruka piramide tek izgradzene a kod Kaira ebene ,,stare arhiktektonske,, Alpe :smt078
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Prevedi mi prvo, vidim ujutro si pisao, mozda si malo popio.
:lol:

Povezi Kairo sa parkingom, ne sa piramidama, bice ti jasnije.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

regeman wrote:Prevedi mi prvo, vidim ujutro si pisao, mozda si malo popio.
:lol:

Povezi Kairo sa parkingom, ne sa piramidama, bice ti jasnije.
Prvo tacan donekle odgovor..vise je jutro nego popio...ali saturday night ulazi u nedelju night tako da....
Drugo ok udaras Kairo sa parkingom.U Kairo 99% sveta i nece autom vec avionom ili brodom.
a oni iz unutrasnjosti kao sto nas narod dozde traktorom ili konjskim kolima tako ce oni na pijacu svojim omiljenim prevoznim sredstvom devom,parking pokraj palme.
Regeman nalazis se u metropolama i imas vrlo realisticko vidzenje skoro na sve teme,bez ikakve sumnje,respect.
Pa probaj malo da bolje docaras poredzenje jer Prnjavor porediti i sa Kairom,Insbrukom i sa bilo kojim gradom vecim od 50 ili 100 hiljada stanovnika je cisto ono......... :smt021
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

A covjeka..nisam imao namjeru porediti Kairo i Prnjavor niti parking servis Kaira i Prnjavora niti bilo sta sa Prnjavorom. Kad sam rekao licicemo na Kairo mislio sam da ce guzvara po ulicama gdje nicu zgrade a nema parkinga da zavlada, a to sto sam uzeo Kairo za primjer je METAFORa, jebem li ga, treba rijec po rijec da objasnjavam..
Moje vidjenje je da niti se moze sve sacuvati jer opet o vecini tih starih zgrada nije vodjeno racuna kad je trebalo, kao npr u nekoj, da budem precizniji svapskoj varosici niti se sve moze srusiti. Sta treba a sta ne, imamo valjda ministarstvo kulture.
Poz
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

regeman wrote:A covjeka..nisam imao namjeru porediti Kairo i Prnjavor niti parking servis Kaira i Prnjavora niti bilo sta sa Prnjavorom. Kad sam rekao licicemo na Kairo mislio sam da ce guzvara po ulicama gdje nicu zgrade a nema parkinga da zavlada, a to sto sam uzeo Kairo za primjer je METAFORa, jebem li ga, treba rijec po rijec da objasnjavam..
Moje vidjenje je da niti se moze sve sacuvati jer opet o vecini tih starih zgrada nije vodjeno racuna kad je trebalo, kao npr u nekoj, da budem precizniji svapskoj varosici niti se sve moze srusiti. Sta treba a sta ne, imamo valjda ministarstvo kulture.
Poz
Ministarstvo za pizda,rije,malogradzanstvo radi uveliko,dok je za kulturu trenutno na birou za zaposljavanje iako primaju platu.Zar se ne vidi iz prilozenog
Bog im dao kao i Dodik nas Hobin Rud uzima od sirotinje da bi dao bogatasima drecavo,kicavo,bezukusno i golemo.
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

Locked