Ko su bili Cetnici

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Љотић је највећа фуњара и сарадник окупатора. Није њему Чича без везе слао шубару и у шубари метак. :wink:
Image

User avatar
Barba
Posts: 2126
Joined: 25.02.2005. 01:28
Location: Prnjavor
Contact:

Post by Barba »

Bivši pripadnik KNOJ-a, poručuje
Spreman sam da pokažem gde se nalazi Dražin grob

Ljube Lazarevski, bivši podoficir KNOJ-a, kaže da je spreman da predstavnike Srpske narodne odbrane iz Čikaga, koji sada nude novčanu nagradu za informaciju o grobu Draže Mihailovića, odvede do mesta gde je prisustvovao njegovom streljanju. Dodaje da mu motiv nije novac, jer već više od deset godina priča da, kao svedok streljanja, zna gde je Draža pokopan, ali ga niko do sada, nije zvao da pokaže mesto gde se to desilo.

Image

– Sada bi verovatno trebalo prekopati površinu od sto-dvesta kvadratnih metara. Jer, mesto je zaraslo u šumu, dosta se izmenilo u odnosu na izgled koji je imalo u noći streljanja. I staza kojom se stizalo do mesta pogubljenja je zarasla, pa ne bih mogao u deset metara da pokažem na pravo mesto – kaže Lazarevski. On dodaje da bi mu u tome najviše mogli da pomogli šumarski stručnjaci koji bi odredili starost bagremovih stabala na tom mestu.
– Već sam rekao da se sve desilo u bagremovoj šumi na 150 do 200 metara od Belog dvora. Tu je na proplanku, na prostoru od oko jednog ara, posečena šuma. Na tom mestu je sada mlađe drveće, pa bi stručnjaci to lako utvrdili – veli Ljube, ponavljajući da mu i dalje nije jasno da ga sve ove godine niko sem novinara nije kontaktirao, pa čak ni Dražina rodbina.
– Ja sam stariji čovek, i priču nisam izmislio. Verovatno mnogima istina o mestu streljanja ne odgovara – priča Lazarevski.
Ljube Lazarevski tvrdi da je kao podoficir KNOJ-a bio jedan od stražara koji su noći između 16. i 17. jula 1946. godine odveli na streljanje grupu od deset zatvorenika među kojima su bili Draža Mihailović i Dragi Jovanović. On je u prošlom broju “Blic nedelje” do detalja opisao ceo put do Lisičijeg potoka i bagremove šume u kojoj je streljanje izvršeno, a pogubljeni sahranjeni u tri rake.

bli.co.rs

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Тај чова ако не лаже мога би постати тежи за сто хиљада долара.
Image
Image

User avatar
BETMEN
Posts: 726
Joined: 11.12.2007. 00:24
Location: TU NEGDJE
Contact:

Post by BETMEN »

Danas gledam emisiju kapi zavicaja o selu Cecava, i pokazuje se spomenik borcima iz prvog svjeckog rata, drugog i ovog proslog, i kod spomenika iz drugog svjeckog rata na spomeniku stoji slika cetnickog komadanta i partizanskog. Kada su postavili pitanje jednom covjeku odkud partizani i cetnici, ovaj odgovori da su malte ne citav rat cuvali zajedno cecavu i okolna sela, do ja mislim da rece 43-god. Dosao neki cetnik Sava zvani koljac koji je pobio 30 partizana i sve cetnike koji nisu htjeli da mu dozvole da pljacka i ubija po selu te izginuse i partizani i cetnici. Ono sto hocu da kazem jeste to da se ideja Draze Mihajlovica zadrzala na njemu i jos nekolicini istomisljenika dok je ona druga vecina radila to sto je radila, koa sto vec neko rece na ovoj temi.



ISTINA SE NIKAD NECE SAZNATI
POSMATRAM VAS

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Post by čiča »

Što se tiče groba od Draže Mihailovića, prilikom susreta sa jednim "starim" udbašom, prije skoro 20-ak godina, rekao mi je sledeće. Postojala su dvojica ljudi koja su znala za lokaciju skrivanja Draže, koji je ubrzo nakon toga bio ubijen i zakopan na nepoznatoj lokaciji od dvojice navedenih.
Ta dva čovjeka su posle toga otišli kod Tite i informisali ga o dešavanjima. Nakon toga Broz daje narredbu da se izvršioci dražinog ubistva likvidiraju. Tako da ne postoji niko drugi, koji zna lokaciju čičinog groba.

User avatar
zeko_sisko
Posts: 383
Joined: 30.09.2007. 16:14

Post by zeko_sisko »

Да ли је Дражин гроб у Русији
Спектакуларна тврдња да је Дража Михаиловић умро 1960. негде у Совјетском Савезу већ три године наилази на тотални мук у Србији

Јурњава за гробом Драгољуба Драже Михаиловића по оноликим београдским локацијама о којима се шушка, говори и пише већ деценијама, више је него јалов посао.

Упркос томе што је у познатом процесу био осуђен на смрт, Дража није стрељан 17. или 18. јула 1946. године, него је пребачен у СССР, где је и умро у лето 1960. године.

Овај увод достојан таблоидне јурњаве за невероватним, написао сам на основу следећег цитата:

„Године 1946. био сам млад официр ОЗН-е, и сећам се да се Дража жалио и тражио помиловање. Обећао је да ће, ако му се преиначи пресуда, помагати и сарађивати са властима у сређивању стања у земљи. Тада сам од својих старијих колега чуо да је СССР тражио од наших власти да им се Дража уступи. Ово из разлога јер је био проруски човек, обавештајац. Од обавештајних служби СССР-а и Енглеске постављен је за команданта савезничке гериле у Југославији, која је требало да се брани око два месеца, да се одложи план „Барбароса” – напад на СССР, и напад на Грчку, где је требало да Немци помогну Италијанима. Шта ће бити са тврдњама ’демократа‘ у Србији, да је Дража Михаиловић стрељан и лутањем за његовим гробом, ако се добије обавештење да је Дража умро природном смрћу јуна 1960. године у Русији.”

Миодраг Мија Николић је ово написао у аутобиографској књизи „Одрастања и идеали’’, објављеној 2006. у Нишу (ауторско издање). Његов спектакуларни исказ медији у Србији игноришу већ три године, из нејасних разлога, поготово код оволике глади за свакојаким сензацијама.

До данас је једино документовано да је Михаиловић био осуђен на смрт, као и неки други, који су упркос томе поживели, па зашто то не би важило и за њега.

Својевремено је колега Богосав Марјановић баш на страницама „Политике” објавио делове свог разговора са Слободаном Учом Крстићем, некада високим функционером ОЗН-е Србије, који је са стрељања извукао Драгог Јовановића, шефа предратне и ратне полиције у Београду. Јовановић је потом „седео још три године у затвору и писао све што је знао и што је нас интересовало и био од велике користи”, тврдио је Крстић. Он је навео да је стрељању Драже Михаиловића присуствовао и Милош Минић, коме се колега Марјановић се обратио с питањем да ли је то тачно. Од минића је добио следећи одговор:

„Верујте да сам све време после разговора са вама размишљао да ли сам заиста присуствовао том догађају и готово сам сада сигуран да нисам. Јер, да сам тамо био вероватно бих се сетио”.

Да ли је овим Минићевим исказом, формулисаним у дипломатском маниру, саопштена чињеница да Дража није стрељан?

Био је осуђен на смрт и Божидар Бећаревић, геније антикомунистичког полицијског рада, али је он дуго после пресуде и наводно извршене смртне казне, био на услузи ОЗН-и, односно УДБ-и. Чак је саслушавао неке од најзначајнијих заточеника који ће завршити на Голом отоку у време сукоба Москве и Београда, поводом Резолуције Информбироа из 1948. године.

Бранко Михаиловић, Дражин син, у разговору с колегом Гораном Лазовићем је рекао 1992. године:

„Причали су ми да је тата живео у једној кући поред Барајева, да је држан у изолацији и да је наводно умро 1953. Други су га опет сретали на Теразијама, чудили се с каквом мирноћом разгледа излоге и једе трешње. Чуо сам и причу по којој је мој отац свакодневно играо карте са Ранковићем...”.

Органи ОЗН-е су ухватили Михаиловића и 13. марта 1946. пребацили га у Београд, о чему је Александар Ранковић одмах обавестио депешом Тита који је тада путовао у посету Пољској. Тито је наредио да се вест која га је заеткла на пропутовању кроз Мађарску чува у строгој тајности док се не врати с пута.

Танјуг је 24. марта 1946. саопштио да је Михаиловић ухапшен и да се „води истрага”.

Ранковић је сведочио да су „Тито и Кардељ били за то да се Дражи омогући одлазак у иностранство, али ми други нисмо”, при чему је мислио на ондашње руководиоце из Србије.

Миодраг Мија Николић је, иначе, од 1945. до 1960. радио у ОЗН-и и УДБ-и.

Низ чињеница саопштених у својој књизи, он је сазнао док је био ангажован на пословима политичке обавештајне службе, као и током школовања на вишој школи ФНРЈ за унутрашње послове средином педесетих година прошлога века. До многих сазнања је дошао и самосталним, вишегодишњим истраживањима.

У свој рашомонијади око животног краја Драже Михаиловића,можда је кључни исказ Миодрага Николића да је Дражи остала глава на рамену зато што је био „проруски човек, обавештајац”, о чему сам пре пет-шест година нешто писао на страницама „Политике”.Та велика тема прераста оквире овог текста и остаје за неку другу прилику.

Слободан Кљакић
објављено: 30/03/2009

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ji.sr.html

User avatar
zeko_sisko
Posts: 383
Joined: 30.09.2007. 16:14

Post by zeko_sisko »

Na istoj stranici se nalazi jos par zanimljivih tekstova o Drazi, pa ko hoce neka procita, meni je bilo mrsko sve kopirati.

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »


User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Re: Ko su bili Cetnici

Post by Njegovan »

АНЗАК дан једини специфичан Аустралиски национални празник.После Божића и Васкрса ово је најзначајнији државни празник у овој великој земљи.На овај дан читава Аустралија се сећа и спомиње жртву коју су Аустралиски и Новозеландски војници поднели у Првом Светском Рату уопште и на Галипољском искрцавању посебно.
На Галипољу је у јуришима јуначки изгинуо велики број Аустралиских војника у безуспешном покушају да се отвори нови фронт у Турској и на тај начин олакша притисак који су савезници осећали у Француској, где је огроман број жртава пао са обе стране у безуспешним покушајима да се помере уровљене линије фронта.
Први прави пробој у току Првог Светског Рата на страни победника десио се пробојем Солунског фронта, када је Србска Пешадија разбијала Немачко-Бугарске линије брже него Француска Коњица. Због ових, али и моногих других славних победа Срби редовно учествују на Анзак Паради која се сваког 25-тог Априла организије у сваком већем аустралиском граду.
И ове, као и многих предходних година, србски Четници Ђенерала Драже и потомци србских бораца поносно су марширали широм Аустралије.У Сиднеју је било нешто више од 120 Срба, учесника марша.Србски контигент је ове године био бројнији, једнообразнији и дисциплинованији него икада пре.
Посебно је охрабрујуће да је више од 80 Србских учесника било млађе од 40 година, што је потврда да дух Косовског Боја, Орашца, Такова, Солунско Фронта и Равне Горе још увек живи у срцима младих поколења, и да , са Божјом помоћи, прелази са генерације на генерецију Срба – родољуба.
Image

Image

Image

Image

Image
Image

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by che »

И ове, као и многих предходних година, србски Четници Ђенерала Драже и потомци србских бораца поносно су марширали широм Аустралије.У Сиднеју је било нешто више од 120 Срба, учесника марша.Србски контигент је ове године био бројнији, једнообразнији и дисциплинованији него икада пре.
Посебно је охрабрујуће да је више од 80 Србских учесника било млађе од 40 година, што је потврда да дух Косовског Боја, Орашца, Такова, Солунско Фронта и Равне Горе још увек живи у срцима младих поколења, и да , са Божјом помоћи, прелази са генерације на генерецију Срба – родољуба.

NAJLAKŠE JE RODOLJUB BITI U DIJASPORI...NEKADA SU SRBI RODOLJUBI DOLAZILI U SVOJU ZEMLJU BRODOVIMA IZ DALEKOG SVIJETA DA RATUJU I POGINU ZA SRPSTVO I SRBIJU, U ZADNJEM RATA SU SE "OPOŠTENILI" PRAVO.

NITI SU OVO SRPSKI ČETNICI ĐENERALA DRAŽE NITI SU U MARŠU POKAZALI KAKO IZGLEDA SRPSKA UNIFORMA I SRPSKI VOJNIK,KAKO U PRVOM TAKO I U DRUGOM RATU....

ODIJELA SA KRAVATAMA I SUBARA....
A ONAJ GORE SA GUSARSKOM ZASTAVOM,JEL ONO POZDRAVLJA USTASKIM SIMBOLIMA...UUUU.BIO BI LIJEP USTASA.
NEMA STA,SVAKA CAST AUSTRALCI...ZIVJELA AUSTRALIJA,ZA KENGURE I KOALE.SLOBODA ILI SMRT

Image

Image

Image

Image

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

:D Onaj mali bato sa prve slike ima orden ,hocu i ja jedan, kupi i meni jedan baboooo :D , ocu i ja da budem Srbin, i ja se divim cica Drazi, drzim mu slike u garazi, i sanjam kad ce doci dan ,da bude negdje iskopan :lol: ja opet odo u stihove, a lijepo sam rekao da necu. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

che wrote:
Image
SLICNOST OVOG BORCA SA ONIMA GORE JE OCIGLEDNA :D NAROCITO PO KILAZI !!! :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
BETMEN
Posts: 726
Joined: 11.12.2007. 00:24
Location: TU NEGDJE
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by BETMEN »

Hahahahahahahahahaha Kami lud si, pa moraju da se utove da izdrze sve napore koji ih cekaju prilikom borbe.
POSMATRAM VAS

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

ZAPJEVAJMO HIMNU SIDNEJSKOG JUNAKA :D


U boj krenite junaci vi,
za sto, supu treba pojesti,
noz vam; danas treba sijati,
sarme; tuce ce vam prijati,
vina i cacanke rakije
malo sira,nabi na vrh cakije
uz to,mesa brdo masnoga,
sve za cica Drazu casnoga
Neka cuje, za nas zena svaka,
dok pjevajmo himnu ,Sidnejskog junaka.
:D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by vrsta8472 »

Image

Војвода Ђурићје волио црно... а ови дођу као неки његови сљедбеници.

Туга на квадрат!!!

Ками, супер пјесма :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

Strasno napaceni likovi, mislim psihicki napaceni , gledam onaj se slika u stroju sa skaniclom :lol: ma oni i njihove brade su nula, da im ja stavim sliku od Mladena Stoje i Ilisije oni bi se usr*li od straha . :D Jedini im je onaj cicica mali mrsavi iza zastave, pravi cedo, osjecam da je neki stari emigrant, koji je nekad brijao na suvo, sve ovo ostalo je talasika. :D :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by vrsta8472 »

Image

На кога вас овај подсјећа?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

BORA CORBA ILI ILISIJA :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by vrsta8472 »

Мени личи на оног чаробњака - Мерлина
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Re: Ko su bili Cetnici

Post by Njegovan »

vrsta8472 wrote:Image

Војвода Ђурићје волио црно... а ови дођу као неки његови сљедбеници.

Туга на квадрат!!!

Ками, супер пјесма :D
Није Ђурић већ Ђујић. :wink:
А и није то на њему црно. Ако је црно бијела слика теби одма све црно. :smt005
Image

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Re: Ko su bili Cetnici

Post by Njegovan »

che wrote:
Image

Image

Image

Image
На овим сликама нема ни једног припадника четничких одреда из Првог свјетског рата. Мислим да си мало погријешио. :roll:
Image

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by che »

NISAM.SAMO POSTAVIH SLIKE VOJNIKA IZ PRVOG RATA,ONOGA KOME ONI ODAJU POČAST...A ZA SRPSKU VOJSKU IZ DRUGOG MI SE NIJE DALO..ALI ISTO TAKO,NISU BRADATI,VECINA,NEMAJU ŠUBARE I NE IZGLEDAJU TAKO.
ZAKLINJU SE SA TRI SPOJENA PRSTA,UZ SRPSKU TROBOJKU A NE SA GUSARSKOM I TAKO...MA ZNAS VEC...
VEKSON,ZNAS LI STA JE CRNO BIJELA FOTOGRAFIJA?:)

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Re: Ko su bili Cetnici

Post by Njegovan »

Че, прво оно није гусарска застава да одма разјаснимо већ застава која се користила и прије 200 година.
А што се тиче браде, па сигурно 90% четника није имало браде. Тако да нису сви имали.
И за крај у вези ова три спојена прста. Као и што сам знаш да ће наш народ и даље поздрављати са три раширена прста као што и ја искрено урадим јер је то навика. И не треба осуђивати то толико већ полако и сигурно упутити људе у правилну ствар. Па ето ти први одради то. преко СОЗ-а и цркве можеш направити прогласе, па чак и да свештеник у цркви сваке службе напомиње народ на то, па ће временом баш да заживи.
Image

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Ko su bili Cetnici

Post by che »

Gdje se koristila prije 200 godina...ja ne znam?! :?:

Evo dobro si napomenuo,nisam odavno ni radio neki letak...cim prije cu da odradim i razdijelim.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ko su bili Cetnici

Post by KAMIKAZA »

Ljudi ,braco,nesrece jedne :D sta se svadjate ,sve je prosto kao pasulj ,i ja sam za Srbe pa ako vec i za Cetnike, ali mi smeta da se tamo neki polupismeni konj koji je otisao iz opanaka u svjet i nikad nista nije naucio vise od onoga sto je ponio iz te svoje selendre, isprsi nebitno u Sidneju ili Berlinu i prikaze nas sve u pogresnom svjetlu, jer on ni nezna nista drugo nego da pusti tu bradurinu i kosu , sto je za pismene ljude u svjetu simbol malogradjanstine i nehigijene a nikako simbol junastva, zato vas molim da se ne ogradjujete od Srpstva i Cetnika, misleci pri tom na istoriju, vec da se ogradite od ovakvih koji u 21 vjeku misle da ako imas sto vecu bradu i sto vecu kosu, sa time postajes i veci Srbin a samim tim i veci patriota.Dovoljno je pogledati i tog Drazu da bi se shvatilo da se radilo o skolovanom covjeku, bez pretjerane kose i bradurine, a ipak je bio veliki Srbin, kako ga je pobjednicka strana prikazala, je nebitno ,vazno je da mi znamo ko je i sta bio.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Locked