Ko su bili Cetnici

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

Ni ja nisam mi! :wink:

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Ja zelim biti na ti :roll:

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

Bolje na ti nego na mi!

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Hoces ti biti sa ja?

User avatar
NoT RespondinG
Posts: 115
Joined: 17.05.2008. 18:37
Location: Prnjavor city

Post by NoT RespondinG »

Image

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

auu kud pogledah...
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Ова слика горе, је срамота четничког покрета. То је обични билмез који је непоткован и којем би ја то у очи рекао засигурно. :evil:
Лик се уфурао у Булајићеве филмове. :evil:
Image

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Baja do jaja :D jel ovo sa poslednjeg okupljanja forumasa :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

da, to sam se ja kamuflirala da me ne provale dushmani

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Da nije gramaticka greska,provale ili povale :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

[quote="Njegovan"] То је обични билмез који је непоткован и којем би ја то у очи рекао засигурно. :evil:

Potkovan il' nepotkovan ja ne mogu vjerovati da bi ti njemu ista rekao....mislim,cemu gubljenje vremena...............
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Zar se srpskih ne pise malim slovom? :lol:
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Cipiripi wrote:
Njegovan wrote: То је обични билмез који је непоткован и којем би ја то у очи рекао засигурно. :evil:

Potkovan il' nepotkovan ja ne mogu vjerovati da bi ti njemu ista rekao....mislim,cemu gubljenje vremena...............
У праву си. Нервирати се са будалом. :lol:
Image

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vasko
Posts: 1156
Joined: 19.03.2007. 18:28
Location: Na tvojim grudima...

Post by vasko »

haaa,cetnik u dusi 8)
Umro bi na tvojim rukama!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

http://de.youtube.com/watch?v=1Q1tgjlS6WM :D ovaj veci nije Seseljov unuk ,da vas glas ne zbuni :wink:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Геџа је легенда. Одлично пјева. Имао сам част да га упознам и да сједим са њим. легенда, иначе то је брат од Радише Урошевића.
Image

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

America's Veterans: The Serbian People Are Heroes!
http://www.youtube.com/watch?v=Y5CXope9ncI

Свака част овим старцима када су искрено рекли. Скидам капу до земље!
Image

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Post by čiča »

Djed, stričevi, ujaci, ostali se ne broje u statistiku.
Četnički pokret je počeo prije sa pružanjem otpora okupatoru, tj. u aprilu 1941, dok se komunistički pokret, tj. partizani počeo da se formira tek tokom napada na CCCP, u jesen 1941.
Posle konferencije u Teheranu, krajem novembra i početkom decembra 1943 saveznici se odlučuju za Tita kao jedinog saveznika, zbog tadašnje namjere podjele interesnih sfera u evropi između zapadnih saveznika (USA i GB) i sovj. Saveza na drugoj strani. Znači data je podrška jugosl. komunistima, a uskraćena rojalistima, kao usluga Staljinu.

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

čiča wrote:Djed, stričevi, ujaci, ostali se ne broje u statistiku.
Četnički pokret je počeo prije sa pružanjem otpora okupatoru, tj. u aprilu 1941, dok se komunistički pokret, tj. partizani počeo da se formira tek tokom napada na CCCP, u jesen 1941.
Posle konferencije u Teheranu, krajem novembra i početkom decembra 1943 saveznici se odlučuju za Tita kao jedinog saveznika, zbog tadašnje namjere podjele interesnih sfera u evropi između zapadnih saveznika (USA i GB) i sovj. Saveza na drugoj strani. Znači data je podrška jugosl. komunistima, a uskraćena rojalistima, kao usluga Staljinu.
...и многобројна ближа и даља родбина,бабе,комшије,рођак од рођака....

Србине,раздвоји прво у глави Србију,БиХ,Хрватску,па онда и четнике,партизане,комунисте,љотићевце,недићевце,итд...итд

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Post by čiča »

che wrote:
...и многобројна ближа и даља родбина,бабе,комшије,рођак од рођака....

Србине,раздвоји прво у глави Србију,БиХ,Хрватску,па онда и четнике,партизане,комунисте,љотићевце,недићевце,итд...итд
Ja sam pričao prije svega o četnicima koji su bili pod komandom Draže Mihajlovica, tj. indirektno u službi vlade u egzilu. Ljotićevci i Nedićevci po mom mišljenju ne spadaju u prave četnike, tj. oni su bili obični kvislinzi u službi okupatora. Uostalom teritorija na kojoj je Nedić odonosno Ljotić imao uticaj je dosta manja nego što se od određenih krugova želi predstaviti. Ispade da je podjeljena Srbija između više susjednih država, npr. Bugarska, Rumunija, Albanija, NDH, bila u stanju da provodi neke samostalne odluke, pa čak i budaliještine koje dolaze iz NVO sektora, da je Srbija bila prva država bez jevreja u Evropi 40-ih godina.
Saradnja Đujićevih četnika iz Krajine i Dalmacije sa Italijanima je problematična, međutim sa druge strane bila neophodna u pokušaju zaštite srpskog naroda.
Zanimljivo je da se naziv Četnici pojavljuje prvi put u 19-om vijeku na području današnje Makedonije kao naziv za pobunjenike protiv Turaka i Bugara.
Što se tiče uloge partizana kao nekkog bitnog faktora i pobjednika u drugom svjetskom ratu, višse su partizani prošli "borbe" kroz razne filmove tpa "Desant na Drvar", "Partizanska Eksadrila", itd. nego tokom 2 svjetskog rata. Odlučujuću ulogu je odigrala "Crvena Armija", koja je prilikom razbijanja njemacke vojske, čijih je 80% divizija bilo na "istočnom frontu" , oslobodila i ove naše prostore. Postojao je i plan invazije zapadnih saveznika na Balkan 1943, nešto kao u Francuskoj 44' godine, međutim to je odgođeno.
Posle razbijanja njemackih jedinica na Balkanu od strane crvene armije i proglašavanja partizana jedinim saveznicima (koje se desilo godinu prije), partizani se bore sa ostatcima švaba, te protiv četnika.
Posle ratnih dejstava i preuzimanja vlasti tadasnji komunisti se obračunavaju sa četnicima koji nisu otišli u egzil, kao npr. Momčilo Đujić. U vrijeme postojanja SFRJ, prije svega u 50-im, 60-im godinama komunisti prave u dijaspori kroz ubačene agente tajnih službi razdor među četnicima, jer su za njih predstavljali opasnost.

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

Uglavnom tacno...osim za borbe sa ostacima svaba!Nije bas sve ni onako kako pisu danasnji ravnogorski "istoricari"!
Realno posmatras stvari,osim za partizane,koji se ne smiju izjednacavati sa komunistima i situacijom poslije rata.Oni pravi koji nisu izginuli su robijali poslije rata kao i oni koji su bili na drugoj strani.Veliko stradanje su Srbi dozivjeli i u partizanima,ne smije se zaboraviti niti umanjivati njihov znacaj,nadam se da shvatas.
A za ulogu generala Nedica jos nije vrijeme...kad malo bolje razmislis,morao je neko da preuzme odgovornost i sacuva narod,crkve,manastire...sta bi bilo da nije bilo covjeka kao sto je Nedic...jeste bio kvisling,ali morao je neko.Veliki krst je nosio,kao i Đujic spasavajuci pola miliona Srba...ali...

čiča
Posts: 321
Joined: 26.03.2009. 15:59

Post by čiča »

che wrote:Uglavnom tacno...osim za borbe sa ostacima svaba!Nije bas sve ni onako kako pisu danasnji ravnogorski "istoricari"!
Realno posmatras stvari,osim za partizane,koji se ne smiju izjednacavati sa komunistima i situacijom poslije rata.Oni pravi koji nisu izginuli su robijali poslije rata kao i oni koji su bili na drugoj strani.Veliko stradanje su Srbi dozivjeli i u partizanima,ne smije se zaboraviti niti umanjivati njihov znacaj,nadam se da shvatas.
A za ulogu generala Nedica jos nije vrijeme...kad malo bolje razmislis,morao je neko da preuzme odgovornost i sacuva narod,crkve,manastire...sta bi bilo da nije bilo covjeka kao sto je Nedic...jeste bio kvisling,ali morao je neko.Veliki krst je nosio,kao i Đujic spasavajuci pola miliona Srba...ali...
Ne treba, međutim problem je u tome da narod dobrim djelom ima predstavu koja je proizašla iz filmova, tj. eto sad partizani jedini zaslužni za slom fašizma i tako to.
Čak su komunisti ubijali sopstvene kadrove ili ih slali na "Goli otok", posebno u vrijeme oko 1948, kada je bilo dosta razlika u misljenju o odnosima sa sovjetskim savezom.
Nije problem u samoj ideji partizanskog pokreta, tj. kao i četnika, gerilska borba protiv okupatora.
Po mom mišljenju je najžalosnija činjenica da su Srbi međusobno ubijali jedni druge u partizansko-četnickim sukobima. Čak su Srbi činili apsolutnu većinu u partizanima, da bi se kasnije tvrdilo eto da su partizani bili izraz volje "bratstva i jedinstva".
Međusobni konflikti Srba su dugoročno više štetili samim nama nego bilo šta drugo.
Jedna interesantna činjenica koju sam otkrio čitajući i stranu literaturu o WW2, da i nije postojao neki opširni plan Njemaca o napadu na Jugoslaviju, jer su bili skocentrisali sve za operaciju "Babarossa". Navodno je zbog toga postojao i sklopljeni ugovor o pristupanju Jugoslavije "Silama Osovine". Navedeni plan je neposredno prije njemackog napada bio raskinut od strane Kralja Petra 2, koga je vojska dovela na vlast, a plan puča je navodno bila engleska ideja.

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Post by che »

Dragisa Vasic je govorio da ako prezivi rat,osnovace katedru na kojoj ce uciti Srbe da mrze Engleze! :wink:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

A za ulogu generala Nedica jos nije vrijeme...kad malo bolje razmislis,morao je neko da preuzme odgovornost i sacuva narod,crkve,manastire...s
To stoji, ali sam citao nedavno da je bio ravnodusan na ubijanje Jevreja pa i Srba u Beogradu, isti su slati u logore samo tako. Cini mi se da je u pitanju logor na starom sajmistu bio i na Banjici. Vodila se neka polemika oko toga i neka zena koja je prezivjela se javila na toj konferenciji pricajuci o Nedicu.
Sto bi reklo, malo se zanio, ako je to istina. Mada citam u politici redovno kolumnu o i oko njega, vazda neko pise, jedni ga hvale drugi kude.
Jedna interesantna činjenica koju sam otkrio čitajući i stranu literaturu o WW2, da i nije postojao neki opširni plan Njemaca o napadu na Jugoslaviju,
U Jugi su ratovali trecepozivci. Cak i na zapadnom frontu nije bilo toliko vojske kolliko na istocnom. Na istocnom je vise ljudi poginulo nego sto je na zapadnom ratovalo. Ali to nema nikakve veze, Nijemci su kakvi god bili imali strasnu tehniku i cinili strasne zlocine.
Ja sam pričao prije svega o četnicima koji su bili pod komandom Draže Mihajlovica, tj. indirektno u službi vlade u egzilu
Vladu u egzili je boljela patka za cetnike i sve sto je ostalo ovamo. Vidjeli su cemu ide stvar. Price o tome da bi Draza dao kralju vlast, posebno problematicnom Petru su za mali djecu. Ratovati amo i onda vratiti kralja i dati mu vlast to je za bajke.
Što se tiče uloge partizana kao nekkog bitnog faktora i pobjednika u drugom svjetskom ratu, višse su partizani prošli "borbe" kroz razne filmove tpa "Desant na Drvar", "Partizanska Eksadrila", itd. nego tokom 2 svjetskog rata. Odlučujuću ulogu je odigrala "Crvena Armija", koja je prilikom razbijanja njemacke vojske, čijih je 80% divizija bilo na "istočnom frontu" , oslobodila i ove naše prostore
Rusa je bilo mnogo vise i bolju tehniku su imali, to ne umanjuje znacaj PArtizana. Ne mozes cetnike gledati kroz knjige a partizane kroz filmove. Logicno je da nakon sloma istocnog fronta krenu skroz na zapad.
Po toj logici da nije bio takav otpor Rusa na istocnom frontu, ne bi ni na zapadu mogli da odvale oslabljene Nijemce, koji su se sve vise selili na istok.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Locked