Abortus iliti pobačaj...

Pamtim to kao da je bilo danas...

Dali ste li protiv pobačaja?

Da
38
68%
Ne
18
32%
 
Total votes: 56

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Abortus iliti pobačaj...

Post by kraschotica »

U posljednje vrijeme mnogo se govori o abortusu. Svi iznose svoje poglede na to. Od novinara, političara, do svećenika i vjernika. Kako su različita razmišljanja, tako su i pokrenuta različita djelovanja. No, svi samo iznose svoje mišljenje, dok tuđe kritiziraju, bez da su ih pozorno promotrili...
Šta mislite o pobačaju tj. abortusu? nasilni prekid trudnoće...
imamo li pravo oduzimat život nekome tko se nema šansu niti braniti??
ima tu još puno toga za reći i napisati, pa krenimo... naravno ako ste zainteresirani ili želite biti indiferentni, kao to se mene ne tiče???!!!
Grozim se kad slušam priče, nekima pobačaj služi kao kontracepcija...ja sam protiv pobačaja...
evo jedan "strašan", ali ipak odličan link...
http://www.sandrodiremigio.com/blog/aborto_foto.htm
mislim, ja sam pritiv, pa čak i ako to dijete nije "plod ljubavi", ako ga ne želiš, daš ga na posvajanje, ali zašto ubiti to malo stvorenje...dobro, priznajem neznam kako je to, niti razloge znam...nečije, ali zvuči mi strašno i okrutno...


P.S možda sam ćorava pa tema negdje postoji...onda sorry...
ki je mačku rep odsikal=)

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

ABORTUS,POBACAJ ILI UBISTVO,tri naziva za istu radnju!!!
Srebrena Krila

User avatar
mirabell
Posts: 162
Joined: 19.11.2007. 16:54

Post by mirabell »

Svaka cast ovo je zrela tema i trebamo svi malo razmisliti o tome.Ja se u potpunosti slazem da je abortus ubistvo i znam da bih rodila da sam ja u pitanju ali okolina i pojedini roditelji ne gledaju bas blagonaklono na vanbracnom djete.Sta uraditi kada oca djeteta ne interesuje da li ce se ono roditi ili ne,kada roditelji djevojke odbijaju pomoci ili cak je se odreknu kao sramotu porodice,sta uraditi kada ne vidite nikakvu buducnost ni za sebe ni za dijete?Cesto o ovome razmisljam i jednostavno ne znam odgovor

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

:? u ovakvim slucajevima treba javno strojiti te "muskarce"... kakvo je to musko koje nema osjecaja za odgovornost, koje nema obraza, koje nema savjesti i koje moze tako lako unistiti dva zivota, majke i djeteta...
ako je mogao .ebati, moze se pobrinuti i za posledice... :wink:
(mozda je preostro napisano, ali......)

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Post by kraschotica »

tko zna...ma strašno je kad dečko tako ostavi curu...kada nema potpore...
ki je mačku rep odsikal=)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Zasto se ljudi tako lako odlucuju na abortuse? Neki olako pronalaze opravdanja u nedostatku materijalnih uslova za zivot novog malog covjeka. Neki kazu da im je karijera trenutno najbitnija, a da za dijecu ima vremena. Neki kazu da su jos nezreli da budu roditelji i da bi dijete pored nezrelih roditelja samo patilo. Neko kaze: "Sta ima veze, to je samo abortus“. Neko kaze: "Sta se to tebe tice, to je moje tijelo i ja sa njim mogu da radim sta hocu". Zaista, opravdanja ima na hiljadu... I previse. Nazalost, ljudi imaju veliki dar da lako pronadju opravdanje za sve sto urade. Ali, to je vec ontolosko (ONTOLOGIJA (grč. τό ον - biće, bitak i λόγος - učenje, reč, zakon): Filozofska disciplina koja raspravlja ο biću kao bivstvujućem, kao i ο njegovim opštim, fundamentalnim i konstitutivnim određenjima vikapedija) pitanje.

Da ne bi bilo terminoloske zabune: abortus nije nista manje cedomorstvo nego sto je to ubistvo fizicki rodjenog dijeteta; sintagma "utrobno cedomorstvo" sluzi samo za oznacavanje mjesta zlocina: da li je dijete ubijeno u majcinoj utrobi, ili po izlasku iz nje?

Proucavaoci koji vise vole da krivca vide u drugima nego u sebi, vec imaju spreman odgovor: "Abortusi su prvo zakonski uvedeni u komunistickoj Rusiji. Sve je to zavera da se istrijebe Sloveni (nas forumas Che moze malo da vam pojasni te zavjere), na prvom mjestu pravoslavni Rusi i pravoslavni Srbi!“.

Dobro je diviti se dobrom, dobro je voljeti ljepo, ali smo mi, Rusi i Srbi, zasljepljeni mrakom i bez kulturoloskog filtera, divili se i dobrom i losem, i ljepom i ruznom sto je dolazilo sa Zapada. Bili smo vrana koja se kitila tudjim perjem.

I da zavrsim ponavljanjem gorenavedene digresije: da je ruski i srpski narod bio istinski utemeljen u pravoslavnoj vijeri, Oktobarske revolucije u Rusiji i Titove diktature u Jugoslaviji ne bi bilo. Tek narod koji je istinski utemeljen u vijeri ima kulturoloske filtere da ono sto je dobro od drugih primi, a ono sto je lose odbaci. Po rijecima svetog Justina Filosofa: "Ono sto je dobro u svijetu, svojina je i nas hriscana."
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Post by kraschotica »

da da, abortusom ne ubiješ samo to dijete, već dijete tog djeteta, itd...
smatram da je sam abortus jedan uzasan cin , nesto tako malo , slabasno unistiti .......a jos nije ni pocelo zivjeti....................jednostavno strasno...
ki je mačku rep odsikal=)

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Odluku za abortus donosi majka tog ubijenog djeteta a ne .ebac ili mam i tata.U slucajevima gdje majka hoce da rodi vanbracno djete radi se o zeni koja zna ko je to djete napravio i ona ga vjerovatno voli,bez obzira sto taj zvrndov ne priznaje da je otac djetetu.Djevojcice koje abortiraju bez razmisljanja se u normalnom zivotu .araju ko stuke pa im to dijete dodje ko prljava maramica sto je bace u kantu za smece.Jos jednom ,ABORTUS je UBISTVO i za mene su djevojcice koje imaju par abortusa,ubice i kurve i one idu ,,strait to the hell,,!!!
Srebrena Krila

User avatar
mirabell
Posts: 162
Joined: 19.11.2007. 16:54

Post by mirabell »

Niko nije rekao da zene abortiraju zato sto ne zele ili ne vole svoje dijete ali moramo priznati da nije lako biti samohran roditelj bez krova nad glavom i sa praznim novcanikom bez icije pomoci

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Post by kraschotica »

ok, slažem se ja...ali nije samo cura kriva...krivi su oboje i gotovo!¨samo sam rekla da je krajnje bezveze kada dečko u tom trenutko odbaci curu i ne želi čuti za nju! to je isto odvratno! ako je mogao *ebati može i trpiti posljedice! a ne npr. prijetiti toj curi i sl. i naravno da sam ja u pitanju nikada nebi pobacila to malo stvorenje! to je UBOJSTVO!

a zanima me šta napraviti kada...
naprimjer kada je cura trudna kao posljedica silovanja, sa 12,13 godina? šta tada?
ki je mačku rep odsikal=)

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ма каква легализација абортуса. Бијела куга хара на све стране, што због лоше економске ситуације, што због описмењавања широких народних маса.

Скоро сам читао колумну у београдској " Политици " у којој, један еминентни етнолог, наводи податак да се абортусом у Србији сваке године убије један град.

Абортус оправдавам само у посебним случајевима ( жртве силовања, медицински разлози, тешки поремећаји плода и сл. ).
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

Vrlo nezgodna tema!Naravno svi smo protiv abortusa ali realno jel' iko od vas imao problema s tim da mu djevojka neplanirano zatrudni?Onda nastaje frka,kad se to osjeti na svojoj koži.Mislim da je abortus opravdan(što aqua reče) u situacijama kad postoje komplikacije ili kad je trudnoća posljedica silovanja i sl.
Tu takođe postoji još jedna stvar,npr ljudi se ne odluči za abortus djete dođe na svjet ,roditelji nemaju uslova za brigu o djetetu automatski djete prolazi kroz golgotu-nema potrebnu ljubav roditelja,etiketiraan je kao krivac propasti nečijeg(roditelovog) života itd...Znači bolje abortus nego djetetu u startu zagorčati život,a poznato je da ljudi imaju najveću frku sa frustracijama iz ranog djetinjstva.
Čedomorstvo ili još jedan nesretan čovjek???Veliko pitanje :roll:

User avatar
Kundacarka mara
Posts: 1526
Joined: 07.03.2007. 17:29
Location: tu je,ako ne i blize...

Post by Kundacarka mara »

vrsta8472 wrote: Proucavaoci koji vise vole da krivca vide u drugima nego u sebi, vec imaju spreman odgovor: "Abortusi su prvo zakonski uvedeni u komunistickoj Rusiji. Sve je to zavera da se istrijebe Sloveni (nas forumas Che moze malo da vam pojasni te zavjere), na prvom mjestu pravoslavni Rusi i pravoslavni Srbi!“.
I da zavrsim ponavljanjem gorenavedene digresije: da je ruski i srpski narod bio istinski utemeljen u pravoslavnoj vijeri, Oktobarske revolucije u Rusiji i Titove diktature u Jugoslaviji ne bi bilo. Tek narod koji je istinski utemeljen u vijeri ima kulturoloske filtere da ono sto je dobro od drugih primi, a ono sto je lose odbaci. Po rijecima svetog Justina Filosofa: "Ono sto je dobro u svijetu, svojina je i nas hriscana."

Evo za Vedrana i Chea posebno jedna knjizica u vez ovog i još više:
http://superzona.hatona.org/ tu ima knjiga"udarac Ruskih bogova,jako zanimljiva

zacaria
Posts: 1041
Joined: 20.08.2006. 19:35

Post by zacaria »

abortirala bi u slucaju da se otkrije kako je dijete bolesno....
O fredlani gruntibugli..Vaše mikturacije jesu mi ko plurdlani garblikoči i lurdgni sni
Grupe, zazivam Ti,I huptozno da dranglaš me krinklim bindlvurdlama / ili da te bacim međ gobervarte svojim blarglgnječuronom čuvaj se ako te ne!"

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

ako je abortus ubistvo, onda je ****** genocid :x
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JA SAM PROTIV ABORTUSA; ALI ETO ;NEKO TO MORA; NA ZALOST !!!
ABORTUS TREBA BITI ZABRANJEN; ALI PRE TOGA BI DRUSTVO TREBALO DA STVORI INSTITUCIJE ZA ZBRINJAVANJE MAJKE I DJETETA; KAO I RAZNA PRIHVATILISTA ZA NOVORODJENU DJECU;TAKO DA NIKO NE BUDE PRINUDJEN DA ABORTIRA; JEDNOSTAVNO RODI ; DRZAVA ZBRINE DIJETE I POSLIJE GA DA NA USVAJANJE ; TOLIKO LJUDI ZNAM DA BI VOLJELI DIJETE ALI NE IDE; VJEROVATNO BI NEKI OD NJIH BILI PRESRECNI DA MOGU NEGDJE DA GA USVOJE !!
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Niko nije spomenuo onu drugu vrstu abortusa... kada npr par ima vec 3, 4, 5 djece, a zena opet zatrudni... tada je, bar po meni, nekako prihvatljivije......

User avatar
Hunter
Posts: 3187
Joined: 30.03.2007. 22:44
Location: Šereg, District of RS
Contact:

Post by Hunter »

Abortus treba ostaviti kao stvar slobodnog izbora, ko zna kakav zivot inace ocekuje dijete rodjeno na takav nacin, sigurno je samo da mu nece cvjetati ruze
Ni jedna vlast nije skinula seljaka, ali su seljaci uvijek skidali vlast...

User avatar
plawusha
Posts: 101
Joined: 03.08.2007. 23:56

Post by plawusha »

aaaaaa kud kliknu na taj link....zivot mi se smucio... :shock:
Ali ipak ostajem pri tome da svaka zena ima pravo da sama donese odluku da li ce roditi dijete ili izvrsiti abortus. Ipak je to dio nje,a ne problem sredine i drustva. Smatram da svako ima pravo da cini sa svojim zivotom sta mu je volja pa i u ovom slucaju mada se tu radi o drugom malom zivotu... Da li zena treba da rodi dijete iako ga ne zeli,ako ce joj u tom trenutku poremetiti zivot i sve planove...??? Mislim da ne,bolje ga ne radjati nego roditi nezeljeno i nevoljeno dijete koje ce samim tim biti zrtva cijeli zivot....
A sto se tice bijele kuge, ja se zgrozim kad na TV prikazuju one mnogobrojne porodice u nekim zabitima Bogu iza tregera koje nemaju posten krov nad glavom,koje nemaju sta da jedu,koji su goli i bosi... Jos kad prikazu roditelje te jadne djecice koji su najcesce skroz neobrazovani,nezaposleni,cesto bolesni i fizicki i psihicki... Zar takvim ljudima teba dopustiti da radjaju jos i jos i jos i jos djece koja ce se patiti i "zivjeti" u takvim NEuslovima...
jeftino grizem po kucama....br: 065/yxy/xxxx

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Post by Cipiripi »

KAMIKAZA wrote:JA SAM PROTIV ABORTUSA; ALI ETO ;NEKO TO MORA; NA ZALOST !!!
ABORTUS TREBA BITI ZABRANJEN; ALI PRE TOGA BI DRUSTVO TREBALO DA STVORI INSTITUCIJE ZA ZBRINJAVANJE MAJKE I DJETETA; KAO I RAZNA PRIHVATILISTA ZA NOVORODJENU DJECU;TAKO DA NIKO NE BUDE PRINUDJEN DA ABORTIRA; JEDNOSTAVNO RODI ; DRZAVA ZBRINE DIJETE I POSLIJE GA DA NA USVAJANJE ; TOLIKO LJUDI ZNAM DA BI VOLJELI DIJETE ALI NE IDE; VJEROVATNO BI NEKI OD NJIH BILI PRESRECNI DA MOGU NEGDJE DA GA USVOJE !!

da,kamikazo,ali ti sto bi trebali da stvore to o cemu ti pricas najcesce ga ne vade mladim lakim djevojkama koje trose zahvaljujuci neimastini i ko zna sve cemu i onda sa par stotina maraka im pronalaze "provjerene" ginekologe i svi sretni i zadovoljni..................
a sto mozda vecina tih djevojaka poslije kada bude htjelo da rodi dijete nece biti u stanju ili ce mozda imati komplikacija to nikoga bas ne zanima....vazno je da svi ostanu cisti u tom momentu...

Kada su u pitanju mladi parovi koje jednostavno uhvati strah i panika od velike odgovornosti na njih bi trebalo nekako najvise uticati da to ne rade jer oni vide samo prepreke (mladi smo jos, finansijska situacija,karijera....) a sve pozitivne mogu da se vide tek kada se to dozivi...
Pa nema za covjeka srecnijeg momenta u zivotu nego kada prvi put pogledas te male okice,to malo stvorenje koje je dio tebe i koje od tog momenta u potpunosti zavisi od tebe....

Zato bih licno svim djevojkama preporucio da im to bude ono zadnje sto ce im pasti na pamet jer ljudi zive u braku po ko zna koliko godina pa se razidju ali djeca ostaju....a i mi zivimo zato sto se neko zrtvovao za nas a onaj "mudonja" koji pobjegne od vas kada im to saopstite neka slobodno ide....on bi otisao svejedno prije ili kasnije,ovako bar neka placa alimentaciju i nosi to cijeli zivot sa sobom a niko ne mora da ga trpi po kuci.........
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
bellatrix-narcissa-nott
Posts: 63
Joined: 23.10.2007. 14:06
Location: Sereg ILOVA
Contact:

Post by bellatrix-narcissa-nott »

ja mislim da je abortus cesto neizbjezan. npr. silovanje sa 12 god.-ko bi htio da rodi to dijete? i da rodi,cijeli zivot bi bilo nesrecno,jer je posljedica silovanja i rijetko koja majka bi ga mogla voljeti(iako ono nije krivo),a samim tim unisteno mu je djetinjstvo,a kasnije i zivot cijeli. tim je unisten i zivot majke jer bi u svakom djetetovom uzdahu ponovo prezivjela onu bol kao kad su je silovali.

Sto se tice ostavljanja trudne cure...mislim da su takvi GADOVI ono sto zaista zagadjuje ovaj nas svijet. to djubre treba iskorijeniti. Kad mu je cura trebala za zadovoljstvo,onda je bilo super,ali kad joj treba pomoci oko onog sto sto je i on zakuvao,pobjeze glavom bez obzira. da moj rodjeni brat to uradi,ja bih ga objesila na banderu za jaja,da svi vide kako prolaze neodgovorna go*na.


zao mi je svih cura koje to moraju napraviti,ali jednostavno se ponekad mora,tako da ja mislim da bi se trebao legalizovati abortus. gledajte to sa ove strane:cura koja hoce da abortira,ona ce to uraditi na ovaj ili na onaj nacin. cula sam za jednu koja je sama sebi izvrsila abortus iglom za pletenje. eto,a da je abortus legalizovan,ona bi milion puta bolje prosla. ne bi morala sama sebi nanositi takav bol. sad razmislite,ako se to desilo u nasem malom Prnjavoru,sta mislite koliko toga u svijetu ima???zato kad ce vec to puno njih uraditi,bolje da im se pruze uslovi da bi se to izvrsilo sterilno i koliko-toliko bezbijedno po curu. to je isto kao i marihuana:zabranjena je,a ipak to ne sprecava bilo koga da je uzima. u cemu je onda svrha "nelegalizovanja"?

STETA
Bellatrix Narcissa Nott
The One and Only

User avatar
delfin
Posts: 75
Joined: 17.04.2004. 19:23
Location: Prnjavor
Contact:

Post by delfin »

Po meni problem treba rjesavati prije nego sto dodje do njega.

Alo ljudi... postoji zastita.
Ne kazem da se ne moze desiti, ali brojke su ogromne.
Sto znaci da vecina ljudi su neupuceni, neodgovorni, nemarni... nazovite to kako hocete.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

jest jest slusajte delfina,godine = iskustvo u svemu.....mnogi ljudi danas rade ono a ne pridrzavvaju se pravila i komandi. pa kad mala uhvati zeca onda se uhvati jauk sta kako i gdje...eeeee onda je dzaba,postoji ona poslovica ali svi znate pa necu ja je govorim bezze.
ali pobacaji se desavaju u sve vecem broju,bilo sto ne planski se dese ili spontani bilo ovi "namjerni" veliki broj se ubije plodova...u ostalom ne znam tim doktorima gdje ce dusa,kao da su od kamena...momcii cure pamet u glavu 8)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Kao prvo, svaki grad pa i nas treba savjetovaliste za mlade,koje bi ponekad odrzalo neka predavanja po skolama, bolje sprijeciti nego lijeciti, dobro u extremnim slucajevima kao u slucaju silovanja ili ,ako se zna da ce dijete biti teski invalid bi i odobrio abortus ,samo ko smo mi da odlucujemo o sudbinama ljudi (djece) ;mislim da bi bilo jako puno zloupotreba toga, osim toga ko nije spreman da snosi posledice neka misli na vrijeme. Ja licno nebi nikad stavio u zenu koja mi je odvratna i za koju nebi pozelio da nosi moje dijete :lol: cim vidim nekog gabora (gabora za moj ukus, jer svaka je lijepa na svoj nacin i za nekoga) ,pomislim kakav bi mi sin bio sa njom, i sve me prodje !!! :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
kraschotica
Posts: 1061
Joined: 10.11.2007. 21:25
Location: put za nigdje...pa pred kraj puta;)
Contact:

Post by kraschotica »

naravno kada je djevojčica silovana sa 12 godina...i podržala bi abortus, al kad imaš 18-19 godina...mislim da to nije u redu...ima boljih riješenja za to predivno malo biće koje nosiš u svom tijelu...kojemu daješ život, koji je dio tebe...mnoge djevojke to naprave zbog okoline, nikad to nebih napravila, i odvratno mi je uskratiti nekome život...
ki je mačku rep odsikal=)

Locked