Broj stanovnika u Prnjavoru

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Ako ste u deficitu sa stanovnistvom, mogu se ja odjaviti iz Zagreba i prijaviti se u Prnjavoru.
A trebalo bi poraditi i na natalitetu..

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Ana mi srbi smo samo strucnjaci za mortalitet :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

murgo wrote:
seljak iz skakavaca wrote: Imas li mozda kakav tekst za prevod, svidja mi se ovo :lol:
preduhitrio si me sa prevodom, obrati malo paznju na raspored rijeci u recenici! ipak je prevod u cjelini O.K.
Ako ti je dosadno evo komicnog clanka za prevod.
Za takve stvari ljudi inace studiraju; jer treba znati recenicu tako formirati da ona ima potpuno isto znacenje.. ovo je vise onako baustelski nabadano :lol:

P.S. Nije meni dosadno- i nisam se javio da zbog toga prevedem jos stogodj, vec zbog ovih nagrada (gle, kistra pive) :lol: :lol:

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Jel ga mogu ja prevesti na hrvatski, za porciju vel'kih cevapa?

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

ananasmijana wrote:Ako ste u deficitu sa stanovnistvom, mogu se ja odjaviti iz Zagreba i prijaviti se u Prnjavoru.
A trebalo bi poraditi i na natalitetu..
Pa šta čekamo ženo moja draga.... Ajmo odmah da povećavamo procenat stanovništva u Prnjavoru... :wink: :lol:
ImageImage

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Kivi prijatelju ti bi nesto da guzis kol'ko vidim? Neka,neka tako i treba! :lol:
Image

User avatar
ananasmijana
Posts: 1907
Joined: 04.06.2008. 23:28
Location: Zagreb

Post by ananasmijana »

Tako je Kivi. Nasa djeca ce biti djeca sirokih shvacanja. S njima cemo stvarati buducnost Velike Republike Srpske!

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

:lol: :lol: :lol: :lol: Шта год било... Битно је да се наталитет повећава... :lol: :lol: :lol: :lol:
ImageImage

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Нема дјеце - нема ни замјене генерација

У општини Прњавор не рађа се довољно дјеце да би се обезбиједила проста замјена генерација - у протеклих десет година рођено је укупно 5 348 беба, што је у просјеку 535 годишње, а оно што забрињава јесте тренд даљег опадања наталитета.

Разлози за овакво стање су бројни. Прије свега то је материјална несигурност проузрокована лошом економском ситуацијом, али и сама свијест младих људи. Наиме, већина младих одлучује се за једно, евентуално двоје дјеце, јер је дијете "трошак" и обавеза - каже се у информацији, коју је обрадило Одјељење за локални економски развој и друштвене дјелатности општине Прњавор.

У посматраном периоду (1997 - 2007) на простору општине Прњавор евидентан је раст стопе морталитета. Разлози оваквог стања су у уској вези са неповољном старосном структуром и све израженијим процесом старења становништва у овој општини.

Смртност мушкараца, осим у 2007. години, већа је од смртности женског становништва (54,3 одсто умрлих чине мушкарци).

Према статистичким показатељима, најчешћи узроци смрти становништва општине Прњавор су у вези са болестима циркулаторног система, неоплазме, те ендокрине и болести дигестивног система, а затим и малигна обољења.

У протекле четири године у општини Прњавор више од четири одсто свих смртних случајева било је посљедица насилних смрти, најчешће самоубиства. Самоубиство је извршило 40 лица или 50,6 одсто од свих облика насилне смрти.

У информацији ресорног одјељења каже се да анализа основних компоненти природног кретања становништва указује на озбиљан проблем у демографском развоју овог простора.

Ситуација је посебно неповољна у руралном подручју, јер се већина прњаворских села демографски празне, усљед одласка младог, радно најспособнијег и репродуктивно највиталније категорије становништва у општински центар, али и друге општине и иностранство.

Села, иако богата разноврсним ресурсима - водом, земљиштем, шумама и чистим ваздухом, остају без најзначајнијег ресурса - људског.

У прошлости село је било извор живота, данас, међутим, у већини села млади не виде перспективу. Инфраструктурни проблем, мале могућности за образовање и зараду - основни су узроци недовољне мотивисаности младих да остану на селу.

Доношењем популационе политике са оптималним циљевима, својственим условима развоја становништва општине Прњавор и у складу са расположивим материјалним средствима, створиле би се претпоставке за заустављање негативних тенденција у демографском развоју Општине, а потом и за подизање квалитетних карактеристика становништва

Општина Прњавор из свог буџета већ трећу годину издваја оређена финансијска средства за помоћ породицама које у текућој години добију треће, четврто и свако сљедеће новорођено дијете

Ово треба схватити као дио популационе политике, али, с обзиром на озбиљност демографске ситуације, потребно је приступити изради дугорочне стратегије са увођењем и других мјера које би подстакле наталитет и створиле услов за проширење породице.

Из свега наведеног произилази неопходност увођења и провођења мјера популационе политике на локалном нивоу, јер свако одлагање погоршава ионако лошу демографску ситуацију на подручју општине Прњавор.

Бранкица Михољчић - СРНА
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by MAXIMUS »

Ovu priču slušam deset godina a svaka pomoć je ,najblaže rečeno , simbolična !
Priznajte majkama radni staž , dajte im prednost pri zapošljavanju ( i ako nisu u nekoj od političkih stranki ) za početak biće nešto konkretno a državu i opštinu neće mnogo koštati !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by regeman »

Ovakvih informacija ima na tone, ali bitniji je ''klempo'', Kalabic i co. iz godine u godinu. Jos malo nece imati ko da glasa ovdje.
Onaj ko je prosao malo selima po opstini van sezone godisnjih odmora na zapadu vidi kakva je tu pustos.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Села нам иѕумиру. Ако погледате Горње Вијачане, Просјек, Орашје, Отпочиваљку - комотно се могу снимати вестерн филмови.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by regeman »

Bolje horori. A i Mitrovic sa Pinka ima studio gdje se snimaju isti, moze ovde za dzabe da dodje.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Dzukela
Posts: 91
Joined: 27.04.2009. 15:31
Location: Prnjavor

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by Dzukela »

vrsta8472 wrote:Села нам иѕумиру. Ако погледате Горње Вијачане, Просјек, Орашје, Отпочиваљку - комотно се могу снимати вестерн филмови.
Srbi umiru a muslimani se mnoze ko zecevi ma crno nam se pise !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

regeman wrote:Bolje horori. A i Mitrovic sa Pinka ima studio gdje se snimaju isti, moze ovde za dzabe da dodje.
Они што су остали по тим селима, и изгледају као живи мртваци. Године алкохола и неуредног живота, оставе квалитетан траг на човјеку који би могао да глуми у хорор филмовима.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Три пута више шансе за успјех

ПРЊAВОР - Никола, Марко и Игор Жеребни, прве прњаворске посљератне тројке, сада су међу најбољим ђацима Основне школе "Никола Тесла" у Прњавору. Осим што су одликаши, ови дјечаци су веома успјешни спортисти.

Откад су дошла на свијет, три брата су била у центру пажње, а захваљујући својој марљивости та пажња их не напушта. У шали кажу да им је лакше успјети јер имају три пута више шансе за то.

Истичу да послије школских обавеза помажу родитељима у кући, али редовно стижу и на тренинге у украјинском Културно-умјетничком друштву "Тарас Шевченко". Уче и језик украјинске заједнице, којој припада њихов отац Славко, а на ту чињеницу посебно су поносни дјед и бака, Владо и Aнђа Жеребни. Њихови потомци су међу истакнутијим појединцима и у школи фудбала прњаворског Љубића.

- Мој отац Славко годинама је бранио мрежу Љубића, а ја сам одлучио да му будем достојан насљедник - каже Игор, док су браћа одабрала друге позиције у фудбалском тиму.

Браћа Жеребни кажу да желе спортом или учењем да допринесу развоју свог града иако су рођени у Њемачкој. Њихова мајка Мира је била приморана да на самом почетку трудноће оде у Њемачку.

- Биле су то прве поратне године и вријеме када се овдје код нас тешко добијао посао, па сам се договорио са својом супругом да крене у Њемачку. Обоје смо били жртве одвојеног живота, али ја сам имао посао овдје, у Фабрици ланаца "Металка", па сам остао на родном огњишту са својим родитељима - прича Славко.

Вратили су се у Дренову тек 2002. године. Малишани су тада имали непуне четири године.

- Од мојих предака само је бака Митра два пута рађала близанце. Срећна сам и поносна мајка, а задовољство је још веће када видим како наши синови напредују - прича срећна мајка.
Наталитет

Супружници Жеребни апелују на све младе брачне парове да властитим примјером дају допринос у борби против негативне стопе наталитета, каква не заобилази ни прњаворско подручје.
http://www.glassrpske.com/vijest/5/kroz ... spjeh.html
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by ZMIJA »

U svakom slucaju ovo je pozitivan primjer,kada je rijec o drustvenoj briizi o porodici,mada ima mnogo i oni koji imaju razlicite komentare,i ja mislim da je ovo samo jedan sibolican nacin, kad je u pitanju odnos naseg drustva na spram nase porodice, i da ta briga treba biti daleko veca u odnosu nego sto je to danas ,u cjelini gledano.
Mozda bi trebalo organizovati i Dane neozenjenih i neudati .s obzirom da mnogi mladi iz razlicitih razloga se tesko oodlucuju za osnivanje porodice,a svi znamo da bez porodice nema ni drustva ,nema bar sretnog drustva.
Ja ne bih svoj komentar temeljila,samo na kritici problema drustva i porodice,sto je danas opste poznata stvar ,ja bi predlozila,a cini mi se da je i ovdje na forumu bilo rijeci o eventualnom na neki nacin lobiranju za sklapanje novih brakova,putem neke agencije ili tako nesto,posebno kad su u pitanju ovi okorjeli momci,i da bi trebalo svakoga nagraditi i ako nista javno pohvaliti, ako je uspio na bilo koji nacin doprinjeti da se sklopi neki novi brak,jos ako bude sretan taj brak bit cemo na neki nacin svi sretni. :smt004 :smt004 :smt004
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Broj stanovnika u Prnjavoru

Post by MAXIMUS »

Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

Locked