Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
Sheki
Posts: 2636
Joined: 11.07.2006. 11:05
Location: Switzerland / RS
Contact:

Post by Sheki »

Aman cu se morati sloziti sa Sehom. Donekle. Sve osim ZIVILA Jugoslavija. Mislim... Daj... Ovo za Slobu si mozda u pravu, vrijeme ce jos da pokaze...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ostadoh bez rijeci na sehino izlaganje do te mjere da pomalo sumnjam da je i on Srbin.. :D
Nisam upamtio Jugoslaviju kao cjelinu, niti taj narod kao "jedan", ali ipak imam neke predrasude po pitanju tog vremena.... misljenja sam da nam se Tito nije trebao desiti i da je pad te drzave posle njegove smrti nastao njegovom krivicom... Naravno da bi mi bilo drago da je ostala Juga, naravno da bi mi bilo drago da nije bilo rata, naravno..... ali kao demokratska drzava u kojoj covjek ima pravo na istinu, na vjeru, pravo na rijec... Da nas je ON naucio da se volimo, da se postujemo, i da zivimo i naviknemo jedni uz druge ALI onakvi kakvi smo i sta smo, manje bi bilo sranja...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

U nas je bilo i previse vjerske slobode,zato se i jeste desilo ,to sto nam se desilo ,da je Tito znao na vrijeme da nam zavrne jaja, pjevali bi mi i danas drugacije, i sta mi ima da kazemo da nam je bilo lose, kome je bilo bolje u okruzenju, mi smo bili zemlja snova i za:Madjarsku,Rumuniju,Bugarsku,Albaniju, pa cak i za Grcku, a o ostalim istocnjackim zemljama da ne govorimo,recimo da smo bili san Poljacima; Cesima,Rusima.............. i svim Afrikancima i Azijatima, ma kome sve nismo bili uzor,ali budala macolu pokvari a kamo li drzavu kad je se docepa, oni kojima smo najvise smetali su Nijemci,Ameri i co, nabijem ih sve redom, 45 godina su finansirali nasu emigraciju, samo da bi sjebali nesto sto im je toliko bilo trn u oku, a mi budalasi smo tako lako nasjeli na njihove trikove i sa svojom krvi smo ispunili njihove zelje.Cim se rat zavrsio poceli su da ubacuju svoje ucenike tipa Djindjic i co da nas malo dovedu u red i pokore pod svoje bez kapi prolivene ,vlastite krvi, uspjeli su nema sta, Hitler nije uspio za pet godina sa milionima vojnika, sve to sto su oni uspjeli u tom istom periodu sa par podkupljenih budala !!! :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Novu političku sliku na prostorima Jugoslavije uglavnom su kreirali ljudi koji su se i tokom ranijeg perioda bavili politikom ali su tada većinom zastupali druge poglede:

U Sloveniji na mesto predsednika došao je Milan Kučan, bivši komunista.
U Hrvatskoj na mesto predsednika došao je Franjo Tuđman, general JNA, bivši komunista, izbačen iz Komunističke partije.
U Bosni i Hercegovini na mesto predsednika došao je Alija Izetbegović, političko-verski teokrata.
U Srbiji na mesto predsednika došao je Slobodan Milošević, bivši komunista.
U Crnoj Gori na mesto predsednika došao je Momir Bulatović, bivši komunista.
U Makedoniji na mesto predsednika došao je Kiro Gligorov, bivši komunista.
Nova hrvatska vlast počela je sa izbacivanjem Srba iz svih državnih organa. Srbija je osudila takve događaje. Tada je nastala ozbiljna nacionalna kriza u SFRJ.
Image

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ideja Jugoslavenstva nije nikom odgovarala, tako da price o Slobi da je htjeo da nastavi SFRj padaju u vodu.
Mozda je on i htjeo najbolje po Srpski narod ali nije uspjeo u toj namjeri.Zasto, pokazace istorija i cinjenice a ne polupane spodobe iz akademije i knjizevnih udruzenja.
Najbolje je Amfilohije objasnio situaciju sa njim.Izveo je srpski narod iz tame , ali ga je ostavio na ulici.
Zao mi je sto istim principom karijeru nisu zavrsili i ostala dvojica-Njofra i Aljo, toliko voljeni.U Hagu malo pa pod zemlju.
Kao sto rece Maksimus, likovi koji su nam prodavali stolice nakon Jadrana, da bi imali da se vrate u Cesku i Poljsku sad nam kroje sudbinu.
Toliko o tome kako je svaki od njih trojice izvukao narod iz bijede i dao im slobodu.Od cega?
Komunizam je pao jer je bio prenapregnut.Trazilo se previse od pojedinca, i tu je puklo.
A Jugoslavija nije bila trula, jer nesto trulo se ne raspada krvavo.
Ne volim komunjare i Tita jos manje, ali iz tog perioda se moglo sto sta uzeti kao dobar primjer.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

...
Last edited by seha on 16.12.2009. 12:54, edited 1 time in total.
Srebrena Krila

User avatar
bebaaa
Posts: 1087
Joined: 16.09.2007. 15:17
Location: prnjavor

Post by bebaaa »

seha wrote:Samo se pitam,zar ne vidi narod da se cijepanjem velke drzave na manje,stvaraju novi problemi.Ti problemi su mali ali ljuti i ponekad nerjesivi,produzivanjem takvog stanja dolazi do ekonomske krize,a svaka ekonomska kriza je dovodila ako ne do rata onda do lokalnih pobuna i opstinskih strajkova.Zar ne vidimo da je ipak najbolje rjesenje za nas jugovice Jugoslavija,zar ne vidimo da nas ljudi ne vole ko bosance,srbe i hrvate,a i mi jedni druge ne mozemo gledat ocima ovako podijeljeni.Nama treba jak vodja koji ce se borit za ekonomski napredak i izlazenje iz belaja u kome camimo petnest godina,neko ko ce svima objasnit da boljeg rjesenja od Jugoslavije ,nije bilo za nas,neko ko ce rec da je Jugoslavije nebi bilo pitanja o odvajanju Kosova iz Srbije i RS iz BiH.Tada bi mi pitali sebe,kako zaradit vise para i napravit vise skola a ne vise crkvi i dzamija!!!
:smt023
...Ako ti zivot da 1000 razloga za plac,
ti dokazi da imas 1001 razlog za smijeh...

User avatar
odlikas7450
Posts: 305
Joined: 18.05.2007. 11:30

Post by odlikas7450 »

Seha slazem se sa tobom ali koliko su zajazili jedni protiv drugih i trecih. To sto ti pricas dogodice se opet neke 2200 god.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Nazalost previse se krvi prolilo da bi bilo kakva Jugoslavija zazivila ( osim ekonomska , sto ce se desiti sigurno odnosno vec se desava ) kada bi danas u Hrvatskoj nesto slicno predlozio bilo koji politicar bio bi najveci izdajica od kada se pamti Hrvatski narod !!! U RS je slicna situacija , jer se jos uvjek borimo za ravnopravnosu u BIH !!! U Sarajevu bi mogao razgovarati po tom pitanju pod uslovom da se ne spominje niti B od Beograda !!!
Bilo je lijepo , moderna ideja , jaka drazava nezreo narod i tu je kraj ... mozda se vidimo u Evropi ali sigurno razjedinjeni !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

...
Last edited by seha on 16.12.2009. 12:55, edited 1 time in total.
Srebrena Krila

User avatar
salcn
Posts: 3877
Joined: 21.02.2007. 19:47
Location: SAMO TAKVO
Contact:

Post by salcn »

Image


Ovo ce sve da bude opet al kad Joza ustane iz groba :D :D :D
Seha nema od toga nista,navikli smo na ova modernija vremena :D
poz
Image

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

Tito ponovo među Slovencima
Agencije 29.11.2007 19:35

LJUBLJANA - Posljednjih mjesec dana cijelu Sloveniju tresu polemike o bivšoj Jugoslaviji i njenom "vječnom" predsjedniku Josipu Brozu Titu.

Sve je počelo prije mjesec dana u Mariboru gdje je otvorena kafana "29. novembar" čiji naziv podsjeća na datum kada se u bivšoj Jugoslaviji slavio Dan Republike. Uslijedili su protesti nezadovoljnika usmjereni prvenstveno protiv redakcije dnevnika "Večer", lista koji je prvi objavio reportažu o neobičnoj kafani.

Nezadovoljstvo se proširilo i na Hrvatsku gdje se na internetskim forumima raspravlja o jugonostalgičnoj kafani, a neki forumaši idu tako daleko da najavljuju zaobilaženje Maribora u širokom luku. Nekoliko puta je već razbijen izlog kafane "29. novembar", ali uprkos tome, objekat je postao prava turistička atrakcija u Mariboru i široj okolini.

Kafanu je otvorio Božo Turkelj koji je na istom mjestu nekad imao pekaru. Poslije propasti posla odlučio se na radikalan zaokret. Otvorio je ugostiteljski objekt u čijem je izlogu postavio veliki grb SFRJ dok je na zidove objesio portret Josipa Broza i drugih "socijalističkih velikana".

Specijalitet restorana kafane je "špricer Tito", koji sadrži tri decilitra vina i dva decilitra mineralne vode. Turkelj je najavio i proslavu nekadašnjeg Dana republike uz kranjske kobasice i štrukle.

Iako se to možda najmanje očekivalo, najžešći talas jugonostalgije zahvatio je upravo Sloveniju. Veliki broj građana te zemlje često odlazi u Beograd, a prvo mjesto koje odu posjetiti je Kuća cvijeća u kojoj je smještena Titova grobnica. Sve se više turista slijeva u Titovo rodno mjesto Kumrovec, a prihod od 3,1 milion evra ostvarili su i Brioni, Titovo omiljeno ljetovalište. U Hrvatskoj postoje i planovi za obnovu dvorca Tikveš, smještenog na području gdje je bivši predsjednik često dolazio u lov.

Dana 29. novembra u bivšoj Jugoslaviji je obilježavano istorijsko zasjedanje AVNOJ-a na kojem je donesena odluka o federalnom uređenju Jugoslavije, a kraljevskoj vladi zabranjen povratak u zemlju. Neradni dani bili su 29. i 30. novembar, a često bi se spajali s vikendima, pa bi nekadašnji Jugosloveni izbivali s radnih mjesta i po nedjelju dana. Na području Slavonije i ostatka kontinentalne Hrvatske to su bili idealni dani za kolinja iliti svinjokolje. Učenici prvih razreda osnovnih škola primani su u pionire, a često su dijeljena i razna odličja.
Idemo dalje ...

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Specijalitet restorana kafane je "špricer Tito", koji sadrži tri decilitra vina i dva decilitra mineralne vode.
:lol: Pravi Jugo-spricer !!! :lol:
E sada bi se mogla napraviti ,,dooobraaaa,, polemika ko je u tom spriceru vino a ko voda :roll: :lol:
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Komunizam je sigurno izmislio politicar.... naucnik bi prvo napravio eksperiment sa misevima :wink:

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Karl Marks i Engels ( mislim da se zove Fridrih ) ... gdje si ti ucio skolu ako toliko ne znas !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ma to je "vic" 8)
Ucio sam, ali me to nije zanimalo.... 8)

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

...
Last edited by seha on 16.12.2009. 12:55, edited 1 time in total.
Srebrena Krila

User avatar
Zujo
Posts: 200
Joined: 22.02.2007. 09:54

Post by Zujo »

Karl Heinrich Marx (Trir, 5 maj 1818 – London, 14 mart 1883)
Friedrich Engels (Barmen, 28 novembar 1820 – London, 5 august 1895)

ali to su tek malo duza poglavlja jedne velike knjige sto niko nije imao (pa ni ja) dovoljno strpljenja da procita.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by MAXIMUS »

Evo čitam vjest ... :arrow:

U petak, 15. maja bi trebala krenuti “Stafeta Mladosti” iz kafica “TITO” u Umagu i to tacno u 12:44 sati.
Iz Umaga krece prema Novigradu, gdje bi trebala stici u 13:15 sati.
Zatim slijede sljedeca mjesta: Buzet, Rijeka, Kumrovec i Beograd gdje ce 25. maja ispred “Kuce Cvijeca” u 12 sati stici i preostale stafete iz bivsih republika Jugoslavije.
Svi ce biti primljene od strane predstavnika Drustva Josip Broz Tito iz Srbije, a nakon toga biti izlozene u tamosnjem muzeju.
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by che »

Maxi,mislim da bi i u Prnjavoru bilo omladinaca koji bi pronijeli "stafetu mladosti"!

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by MAXIMUS »

Da ih ima vjerovatno bi ih i nosili ... nije zakonom zabranjeno !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by vrsta8472 »

А ко би глумио Тита :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by che »

vrsta8472 wrote:А ко би глумио Тита :D
TREBA BIT SEPAV,A S OBZIROM NA INTELEKTUALNI KAPACITET "MLADIH KOMUNJARA" NIKO DRUGI DO ZENGA :smt005

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by MAXIMUS »

vrsta8472 wrote:А ко би глумио Тита :D
Glumaca ima dovoljno , jel se malo dotakne politike odmah glumi Tita ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

srbin janez
Posts: 296
Joined: 06.09.2008. 15:23

Re: Hocemo li mi Jugosloveni izumrijeti kao dinusaurusi

Post by srbin janez »

-
Last edited by srbin janez on 18.10.2010. 04:37, edited 1 time in total.

Locked