Gradski bunari

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

[quote="vrsta8472"]Шврака, видим да ти апстиненција није јача страна. Како од форума, тако и од неких других ствари :smt002

Apsolutno se ne opterecujem apstinencijama. Konzumiranje seksa, sporta, alkohola, duvana, masne hrane...(trenutno mi nista vise ne pada na pamet) uopste ne smatram kao neki grijeh. Mozda je grijeh prema mom organizmu, ali za to polazem racune samo sebi. Iskreno, volio bih da sam potentan kao prije deset godina, ili da se mogu napiti od iste kolicine alkohola kao prije trideset godina, ili da mogu istrcati 100 metara za 11 sekundi kao prije trideset godina, ali sta je tu je. Vrijeme nosi svoje. Ah da, drogu ne konzumiram, tako da je prica o ovoj vrsti apstinencije izlisna.

Racune ne polazem nikom. Aluzija na apstinenciju bilo koje vrste me se ne dotice. Sto ne iskljucuje opciju da se na ovaj nacin pokusava i ubuduce diskreditovati persona tehnolog. Sto bi rekao moj prijatelj Fajko, bujrum.

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Vedrane, procitao sam ponovo zadnje postove, i nasmijao se do suza. Iskreno! Ti si bas seronja, ali pravi seronja, nastranu tvoj entuzijazam i trud, to zaista postujem, ali da si seronja, jesi, i to onaj koji pokusava da se proda, kao sto to Kalabic uspjesno obavi, nema sumnje. Zamisljam te u buducnosti kao nacelnika opstine koji se predstavlja kao doktor, kao sto se Vlado predstavljao kao profesor... Ha ha ha. Napao me smijeh do suza... Zapravo sta si ti, novinar, doktor ili kuvar...ha ha ha. Ili si sve? Oprosti, bas me uhvatio smijeh...

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Gradski bunari

Post by Magyar »

Svrako, postoji li mogucnost da voda iz arteskog bunara, dubine 90m bude bakterioloski neispravna ili je samo u pitanju nestrucnost uzimanja uzorka?
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

svraka wrote:Rezultati analize jos nisu stigli. Ovo je samo moje misljenje zasnovano na iskustvu, zivotnom i radnom. Sansa da voda bude za pice je o.1%. Istina, ovo je po mom misljenju. Praviti od stajace bunarske vode vodu za pice, preciscavanjem, filtriranjem, ili cime vec, nema ekonomske racunice. Dapace, ocekujem hemijski ispravnu vodu (zapravo nadam se), ali bakterioloska neispravnost, koja je po meni neizbjezna, ne moze se ukloniti filterima. Jedini lijek je hemijski tretman hlorom, fluorom, ozonom ili nekim drugim jakim oksidansom. E, tu se javlja drugi problem. Kada se izvrsi bakterioloski tretman stajace vode, ona zbog prisustva dodanih hemikalija nije za upotrebu najmanje tri dana. Nakon toga je ispravna, ali se dezinfekcija mora opet uraditi poslije najvise sedam dana. I onda opet nije za upotrebu tri dana, i tako u krug... To je problem stajace vode iz bunara.

Kako je moguce da su ranije ljudi pili vodu iz bunara i da je bila ispravna?

Problem stajace vode je uvijek bio prisutan, ali ne kao danas. Nije isto imati bunar u Smrticima, Ilovi,... i u gradu. Ni bunar u Prnjavoru prije trideset godina i danas nije isto. Bunari u gradu su proslost, htjeli ili ne, sa tim cemo se morati pomiriti. Prisustvo povrsinskih otpadnih voda i kanalizacione mreze radi svoje. Betonske cijevi koje su postavljene u bunar kod Gimnazije nisu nikakva zastita. Beton je porozan materijal. E sad, postoji opcija arteskih bunara, ali otom potom...

I dalje stojim iza onoga sto sam rekao, kreativnost, inicijativa, nesebican rad i odricanje, definitivno su osobine koje su ovom drustvu potrebne, jer su ocito deficitarne. Ali, ignorisati struku i lomiti preko koljena nije pametno. To ce upravo pokazati ovaj projekat. Zivi bili pa vidjeli.

Inace, sam objekat mi ne lici na bunker Envera Hodze. Idejno rjesenje je zaista zanimljivo i estetski prihvatljivo. Mene podsjeca na svemirsku letjelicu Borga. Svidja mi se.
Па ако нису стигли, како онда ти већ знаш резултате те анализе? Ниси ми одговорио на моје питање које је било упућено теби, а то је: Да ли вода која стоји на једном мјесту мјесец и по дана, може бити исправна и узети се као релевантни примјерак за анализу? Или се можда треба бунар прво испразнити, и након два дана када вода надође узети за анализу? Или чак, када се поставе чесме и филтери да се онда узме за анализу са те чесме у реалном времену? То си написао шта си написао, а видим да људи читају и одмах ми се јављају и питају шта је са тим, а ја званичне информације немам у вези те воде.

Као и много пута до сада, лупаш глупости. Да си читао ову тему од самог почетка, знао би да се у тај бунар нису постављале бетонске (канализационе цијеви, као што неки раде), већ је бунар изливен у једном комаду помоћу оплате.

Image

На овај начин, је онемогућен било какав прилив или канализационих или површинских вода у бунару. Зидови бунара су апсолутно суви, да ми дају кључ од бунара могао бих ти то показати да се сам увјериш.

Као што се види из приложеног. Већина бунара која се налазе у граду, а за твоју информацију у нашем граду има преко 200 приватних бунара што су људи сами себи ископали, не би ли имали воду за пиће у кући. Има бактериолошки и хемијски исправну воду. Нико није луд, да сам себи лажира резултате. Ти бунари су на максималној дубини од 12м а овај наш бунар је дубок 19м, из разлога да има што већи резервоар за воду, како не би дошли у ситуацију да нестане воде у истом. Хемијски да је вода неисправна нема шансе, поготово не на том мјесту. Бактериолошки је могуће. И не знам када си учио тај свој факултет, али помоћу филтера без имало хемије сигурно знаш да је могуће добити дестиловану воду. Тај систем има један човјек у граду (да му не наводим име), из потребе јер му у фирми потребна већа количина дестиловане воде. Звао ме је да ми покаже, на који се начин из обичног бунара добија дестилована вода. Тако да би ми из ова три филтера која мислимо да поставимо, добили сигурно најквалитетнију воду која би била доступна свима у нашем граду и била би потпуно бесплатна. И не видим уопште ни један разлог, да неко саботира или се радује и ликује на томе да вода не буде за пиће. Што се тиче дијела посла, који је спадао на нас, "Нашу визију" . . . пројектна документација, тражење извођача, реализација самог пројекат је са наше стране завршена и финансијски заокружена. Сада је на општини, да доведе струју до бунара и да узмемо узорак воде са чесме. Да се бунар испразни, напуни и онда анализа воде из самог бунара. Али она реална анализа, а не као ова што су ови радили након мјесец и по дана од последњег пражњења бунара.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

Ja sam svoje već rekla vezano za pitku vodu iz gradskih bunara, i najvjerovatnije bila sam u pravu, jer kako neko reče pitka voda u Prnjavoru postaje politička priča ma ko je pričao.
Apsolutno se slažem sa Švrakom da se mora konsultovati struka, a Boga mi i logika, mada je ona rastezljiva do idiotizma,kad se neko ko se smatra vizionaraom koristi retrospektivu umjesto perspektive,ptica je tu u pravu da bunar u Prnjavoru sad i prije 30 godina nije isto,a upravo nostalgija za nekom pršloću bila je u osnovi ideje o revitalizaciji ne samo bunara kod gimnazije, več većine gradskih bunra, kako bi se na neki način vratili idil iz prosloti, i ako je sam projekat bunara projekat 21. vijeka,tako i ako bi se koristila voda sa bunara ,nečemo čuti drndanje bunarskog kola i lupu limene kante ili kabalića od površinu vode u bunarau, i onu malo neprijatnu škripu nepodmazanog vitla oko koga se namotava priponski lanac dok petnaestak litara hladne piteke vode se primiče žednim u konkretnom slučaju dječijim ustima.
Vizionari bi morali znati da je nemogzuće vratiti neko prošlo vrijeme, ma koliko razdirae neka nostalgija za idilom iz prošlosti, jer pod predpostavkom da je voda u svom gradskim bunarima ispravna za piće, onih bunara koji nas sječaju na prošlost naprosto ne može biti, jer je danas i drugo vrijeme,a to današnje vrijeme je upravo vidljivo u predviđenom projektu bunara kod gimnazije gdje je umjesto kante i kablića predviđena ugradnja najnovije tehnologije za vađenje vode sa neke bunarske dubine,je ekonomski nesplativa jer bi održavanje i kontrola bila ravna kontroli i održavanju saobraćajne svjetlosne signalizacije u većem gradu,a to bi se moralo od nekud finansirati, jer predviđena tehnologija za gradske bunare i naš balkanski mentalitet nisu kopatibilni, kad smo svjdoci da se sve što je javno je istovremeno i legitimni ttarget vandalima koji čupaju saobraćajne znakove i putokaze ,pa čak i ulične svetiljke, da nebi za jedno vrlo kratko vrijeme našli načina da devastiraju i gradske bunare na kojima bi bila ugrađena savremena oprema vrlo podložna kvarovima i uništavanjima.
Druga stvar ekonomse opravdanosti ovakvog projekta gradskih bunara na kojima bi se građani snabdjevali pitkom vodom po postojećim pravilnicima o isparvnosti vode za piće u javnoj upotrebu, morali bi imati pernanaentnu kontrolu isparvnosti ,a za to bi neko morao i odgovarati i gazdovati tim komunalnim objektima, a to sve košta da bi bilo besplatno i svakom dostupno kao u neka stara vremena, i porediti te bunare sa prirodnim izvorom kao što je dobra voda i voda pod Gradinom, koja prirodno teče i svaki putnik namjernik se njojzi žedan obraduje.
Posebno je pitanje opšte bezbjednosti pitke vode u gradskim bunaraima, kad znamo da danas u ovom i ovakvom svijetu punom opasnosti i nepredviđenih i zlih namjera, počevši od raznih ludaka i bolesnika do obučenih terorsta,koji ma bi istina ne ovi kako su projektom prdviđeni gradski bunari bili potencionala meta.
U svakom slučaju pozdravit je entuzijazam i želju vizionara da riješe neke stvari u našem grdau kao što je pitanje piteke vode ,kad to već ne mogu zvanična vlast,ali se kako reče crnobjela ptica, mora kosultovati i struka i nauka,pa i neka i nečija iskustva.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

svraka wrote:Vedrane, procitao sam ponovo zadnje postove, i nasmijao se do suza. Iskreno! Ti si bas seronja, ali pravi seronja, nastranu tvoj entuzijazam i trud, to zaista postujem, ali da si seronja, jesi, i to onaj koji pokusava da se proda, kao sto to Kalabic uspjesno obavi, nema sumnje. Zamisljam te u buducnosti kao nacelnika opstine koji se predstavlja kao doktor, kao sto se Vlado predstavljao kao profesor... Ha ha ha. Napao me smijeh do suza... Zapravo sta si ti, novinar, doktor ili kuvar...ha ha ha. Ili si sve? Oprosti, bas me uhvatio smijeh...
Шврака, да сам сероња јесам. И не само сероња, већ гад на квадрат који многима иде на живце али то је њихов проблем - не мој. Али за разлику од прије, више никоме не дам да шиљи Q, на мени. Ко ме "такне", вратим 10х више, што и сам можеш да видиш. Волио бих, да у овом мом граду има што више људи као што сам ја, па да имам неку врсту конкуренције. На овај начин ми није интересантно, да све ово радим ако не видим некога који је у овим истим пословима које ја радим, бољи од мене. А теби остављам за право, да ме замишљаш као новог начелника општине :smt003 који ће бити оно што сам и сада. Сероња и гад - Ведран Лепир :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

ZMIJA wrote:jer je danas i drugo vrijeme,a to današnje vrijeme je upravo vidljivo u predviđenom projektu bunara kod gimnazije gdje je umjesto kante i kablića predviđena ugradnja najnovije tehnologije za vađenje vode sa neke bunarske dubine,je ekonomski nesplativa jer bi održavanje i kontrola bila ravna kontroli i održavanju saobraćajne svjetlosne signalizacije u većem gradu,a to bi se moralo od nekud finansirati, jer predviđena tehnologija za gradske bunare i naš balkanski mentalitet nisu kopatibilni, kad smo svjdoci da se sve što je javno je istovremeno i legitimni ttarget vandalima koji čupaju saobraćajne znakove i putokaze ,pa čak i ulične svetiljke, da nebi za jedno vrlo kratko vrijeme našli načina da devastiraju i gradske bunare na kojima bi bila ugrađena savremena oprema vrlo podložna kvarovima i uništavanjima.
Змијо, не би ми били "Визионари", да већ нисмо мисли на те ствари :D У том бунару би се поставила та високософтицирана опрема, која би регулисала 100-не неких параметара. Чак постоји могућност да се том бунару приступи, преко рачунара са удаљене локације и коригује доста разноразних параметара. Данас масу ствари раде рачунари, за овај бунар је направљен посебан програм, који још увијек нисмо подесили као нпр. колико воде да изађе на чесми за 1 мин да ли 2 литре или 10л. Да ли да на двије чесме буде вода за канистере, гдје би ишло неких 10л у комаду а на друге двије да иде 1л да се може човјек напити воде када је жедан. Само одржавање тог бунара је више него једноставно и произвођач гарантује за уграђену опрему. Нормално да би се тај бунар мора редовно да одржава и сервисира, али већ смо и раније то договорили са Општином да они преузму тај дио посла на себе. И то би све требало да пише у једном Меморандуму између Општине и нас. Имаш Буџет општине Прњавор, па види колико се сада пара издваја за одржавање градске фонтане на тргу која није у функцији? Мислим да годишње одржавање тог бунара, не би требало прећи 1000 КМ. А корист коју би локална заједница имала од овог пројеката је у овом тренутку незамислива + што би Прњавор имао први хај тек бунар у БиХ и друге локалне заједнице, би могле на нашу идеју да то реализују у својим локалним срединама. Као што је већ нпр. случај са једним градом у Семберији који је заинтересован за овај наш пројекат. Ако већ можемо да будемо први и да буде узор осталим локалним заједницама које имају исти проблем, зашто то не искористити?!
ZMIJA wrote: Posebno je pitanje opšte bezbjednosti pitke vode u gradskim bunaraima, kad znamo da danas u ovom i ovakvom svijetu punom opasnosti i nepredviđenih i zlih namjera, počevši od raznih ludaka i bolesnika do obučenih terorsta,koji ma bi istina ne ovi kako su projektom prdviđeni gradski bunari bili potencionala meta.
Безбједност самог бунара и приступ самом бунару је ствар на коју смо мислили сво ово вријеме. Једини начин да неко приступи бунару, јесте да се развале врата и убаци нешто у њега. Сам бунар је као бункер од Енвера Хоџе. Нема шансе да се било који дио развали. Чак смо и најосјетљивији дио бунара, сензоре тако заштитили да нема шансе ни шарафцигером у по бијела дана да се развале или оштете. И само нас пар, ће знати гдје се налази сензор на бунару :smt004 Што мање знају, то боље. Ишли смо толико далеко, да смо и саме чесме толико добро заштитили, да у случају ако се два нека мајмуна попуну на бунар и скачу по њима не могу да исте, ишчупају из зида. А сам бунар ће бити обложен мермером и самим тим ће бити вјечан, за генерације које долазе. И поред тога што ће бити хај-тек бунар, биће и најбезбједнији (чак и од Повелича) :smt006 И биће у функцији 12 мјесеци у години што је најважнија ствар! Има ту још маса детаља, али нема потребе да сада пишем о томе.
ZMIJA wrote: U svakom slučaju pozdravit je entuzijazam i želju vizionara da riješe neke stvari u našem grdau kao što je pitanje piteke vode ,kad to već ne mogu zvanična vlast,ali se kako reče crnobjela ptica, mora kosultovati i struka i nauka,pa i neka i nečija iskustva.
Змијо, ако црно-бијела птица није читала форум, ово теби не могу да опростим. Читаво вријеме смо се консултовали са струком. Од идејног решења, до самог система пумпи и чесми до тога како у бунару задржати питку воду. Мало се врати уназад, па прочитај да не понављам једно те исто сво вријеме. А ризик и неуспјех овог пројекта преузимам у комплету на себе, да се неко не сикира да ће бити прозван. Јер је све толико добро осмишљено, да нема шансе да на ради. Овдје није ништа рађено хо-рук, већ плански и систематски. Мени је жао само, што оволико времена прође у ништа. А бунар ту стоји, гдје стоји и још није пуштен у функцију.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

ma vidi ti što se vrsta i zmija razumiju u ove bunare :D čak že i kotlić biti zaliven "vedranovom vodom" bolje da vam se ta voda iz bunara zove "Vizionarska voda " , ili malo duže --"Voda Prnjavorčana ispred svog vremena" . :smt005
Stvarno vrasta , čovjek te malo popusti , ti odma u prvoj prilici ispadneš papak --- kakvo ti je to prozivanje svrake za apstinenciju, kakva ti je to priča da si ispred svog vremana i da ti fali ljudi sličnih tebi?Naučio si se služiti tastaturom pa si sad doktor za sve :smt005
nisi ni paglu koliko si zaista smiješan :!:
Pozdravljam povratak ptice , ovaj forum je za klasu bolji sa svrakcem :smt006 makar čovjek nauči, od ljudi iz struke --šta je to pitka voda :D
(i čitaš postove jednog iskrenog , realnog i pismenog čovjeka)

vještica me podsjeti na moju prnjavorsku fantaziju da kupim sebi kozu :D :) :D pa bolje kozu napasati i napajati sa tih gradskih bunara nego djecu. :P :) Da ti je taj bunar negdje na Ljubiću , u prirodi, gdje se slijevaju planinske vode -- pa ajd , nego tu, u po grada da bude slivena ,stajaća voda pitka :?: :!: I ja čisto sumnjam u tu priču , pogotovo sad kad znam šta je voda , posebno izvorska , draga moja Tilava :D Donijeću vam one moje prolom vode sa Trebevića da vidite šta je pitka voda :smt006
Last edited by grlica on 12.10.2013. 12:05, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Грлице, видим како вас двије птице брзо "пронађете" у тој апстиненцији :smt002

П.С.

Боље бити глуп него наркоман, мораш то признати и само ти нама остани на том Требевићу и не силази у ове мирне и питоме крајеве без питке изворске воде :smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

nas dvije ptice letimo visoko i vidimo mnogo bolje odozgo vjeruj mi , od vas raznih sorti koje gmižete i tavorite po zemlji :smt006
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

grlica wrote:nas dvije ptice letimo visoko i vidimo mnogo bolje odozgo vjeruj mi , od vas raznih sorti koje gmižete i tavorite po zemlji :smt006
Nema smisla Grle,na forumu ja sam jedini gmizavac i tako se prepoznah naravno :lol: :lol: vi ptice naravno letite i vidite više i dalje kad se gradi neki toranj ili bilo koji neboparajući objekat ,ali kad je u pitanju put u središte zemlje ni gmizavci imamo prednost :lol: :lol: :lol:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

ZMIJA wrote:
grlica wrote:nas dvije ptice letimo visoko i vidimo mnogo bolje odozgo vjeruj mi , od vas raznih sorti koje gmižete i tavorite po zemlji :smt006
Nema smisla Grle,na forumu ja sam jedini gmizavac i tako se prepoznah naravno :lol: :lol: vi ptice naravno letite i vidite više i dalje kad se gradi neki toranj ili bilo koji neboparajući objekat ,ali kad je u pitanju put u središte zemlje ni gmizavci imamo prednost :lol: :lol: :lol:
:smt005 :smt005 :smt005 , istina zmile , vi imate prednost kad ste krenuli na taj put u središte zemlje :D u pravu si :D ne znam koja je zmija najduža na svijetu ---e zmile ti si ta :D :smt006
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Voda iz bunara kod pravoslavne crkve u Hilandarskoj ulici je imala apsolutno sve predispozicije da bude ispravna. Zapravo, i bila je ispravna dugo godina. Polozaj, cesta koristenost (velika izmjena akumulirane vode), mali protok saobracaja... Medjutim, sta se danas desava. Jedan mjesec analiza pokaze vodu idealnu za pice, sledeci mjesec katastrofa. Zasto? Postoji mnogo razloga, ali svi se mogu podvesti pod zajednicki sadrzalac-radi se o stajacoj vodi! Uticaj okoline na stajacu vodu je ogroman. Neizbjezan! Struka, koja ovo nije predocila Vedranu, zasluzuje krivicnu prijavu.

Da li je Vedran odgovoran AKO ovaj projekat ne uspije? Ma kome je to uopste bitno? Pa dobro, mozda nekome i jeste. Meni apsolutno nije! Ma ne moze Vedran biti odgovoran! Mladic je, pun pozitivne energije, koji zeli da pokrene ucmalu sredinu. Da ucini neku korisnu stvar. Gdje je tu grijeh? Da li ga zbog toga treba kriviti? Ja mislim ne. Po meni je samo potrebno, tu nedvojbeno pozitivnu energiju, usmjeriti na pravi nacin. Ali pustiti tu energiju bez kontrole nije dobro. Iz djetinjstva se sjecam poslovice koja kaze kako je voda dobar sluga, ali los gospodar. I za vatru isto vrijedi. A i za Vedrana.

Treba li mene pustiti da izvrsim operaciju na teskom bolesniku samo zato sto imam potrebu i zelju da mu pomognem? Pa kad uprskam... Ali ja sam imao najbolje namjere...

Vrijeme odrastanja i sazrijevanja je ono sto ceka sve nas. Da sam i sam jos uvijek u toj fazi potvrdjuje i cinjenica da ponovo pisem na forumu. Kao, ja dajem neki doprinos opstem boljitku... he he.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

Vedrana se mora vratiti u politčku stranku,i boriti se za vlast, jer jedino sa polugama vlasti neke dobre stavrai se mogu naparaviti, isto kao i one dobre pokvarait, naprosto to je tako,slobodni umjetnici i samostalni strijelci ma koliko individualno bili sposobni i odni svojim idejama i ma koliko lične energije uložili i želje pokazali za nekim opštim napretkom, ne mogu to samostalno i izolovano od politike uraditi sviđalo se to kome ili ne.

Oni koji nisu uspjeli riješiti pitanje vodsnabdjevanaj našeg grada pitkom vodom, a koju su je već tako na sva usta davno pili, svakako na ovu ideju oko alternative sa gradskim bunarevima, sigurno ne gledaju blagonaklono, ni na vizionare i alternativce, sem ako nisu produžena ruka lokalne vlasti, za šta za sad nemamo dokaza.

Za Vedrana pa i neke druge vizionare svakako imam pozitivno mišljenje, pa i ako ovaj prokekt oko gradskih bunreva slučajno ne uspije, ne treba se odmah demoralisati i tu stati, jer nije sramota upasti,več je sramota upasti pa ne ustati.
svraka wrote:Treba li mene pustiti da izvrsim operaciju na teskom bolesniku samo zato sto imam potrebu i zelju da mu pomognem? Pa kad uprskam... Ali ja sam imao najbolje namjere...
Ovo ti je crnobjela ptico dobra i orginalana metafora, koju ne treba objašnjavati i komentarisati zaista.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Gradski bunari

Post by corkan »

Ja bi postavio pitanje za Švraku zašto piše ponovo na forumu,zar ne vidiš da tebi svi veruju i pored tebe ovi doktori kuvari konobari i poštari nemaju neko veliko igralište da driblaju ovaj narod.
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

sjetih se onog velje što je onako upao na forum i zatim nestao . Došao je da kaže vrsti --što si dobio dobio si od opštine , od sad kapak! I nestao. Kako to da se išlo naopakim redom ... izvođenje svih radova a nigdje analize vode . Da li analiza nije dobra pa možda se i kriju rezultati --svašta tu može biti
"spomenik gluposti"
i zmija je jednom ozbiljno upitala da li ima analize -inače će bunar postati spomenik gluposti. i Što li se vrsta tako raspojasao kad se povela priča o kvaliteti vode da je čak spreman platiti i tri analize. Što to već nije učino kad je spreman na sve ?
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Magyar wrote:Svrako, postoji li mogucnost da voda iz arteskog bunara, dubine 90m bude bakterioloski neispravna ili je samo u pitanju nestrucnost uzimanja uzorka?
Jednom prilikom si mi napisao, nicim izazvan, da odje... u skokovima. Ti vjerovatno znas zasto si to napisao. Ne moras mi vjerovati, ali zbog takvih komentara, kao sto je bio taj tvoj, svojevremeno sam se i povukao sa foruma. Zbog ocite pakosti koja iz tebe izbija, nemam namjeru sa tobom uopste da komuniciram. I ovo pitanje koje si postavio je, osjecam, samo uvertira u provokacije koje si spremio. Da rezimiram, nemam namjeru da sa tobom razgovaram o bilo cemu jer sam misljenja da si losa i zla osoba.
Da ipak ne ispadne da bjezim od odgovora, voda sa dubine od 90 metara je moguce da bude bakterioloski neispravna isto koliko je moguc svinjac od bundeva ili drveni sporet. I to bi bilo to. Nista me vise ne pitaj jer sa tobom ne zelim da komuniciram.

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Gradski bunari

Post by Magyar »

Vidis, to sam ti napisao iz jednog prostog razloga. Stalno si spamovao temu na kojoj sam ti to napisao, kako ti neces, kako ces organizovati nesto drugo za "normalne", da smo mi ovakvi ili onakvi. Ako nesto neces onda se ne pojavljujes, a ni ne komentarises. Ti si samo dobio reakciju kakvu si i trazio.

Sto se tice pitanja koje sam postavio, to je samo pitanje iza kojeg nema skrivenih namjera i provokacija ako mi vjerujes. Skoro sam imao priliku da prisustvujem uzimanju uzorka iz arteskog bunara dubine 90m da bi se utvrdila hemijska i bakterioloska ispravnost. Tacnije da bi bili sigurni na cemu smo sa tom vodom. Nalazi su stigli i tamo fino pise da je voda bakterioloski neispravna. Eto samo sam zelio da cujem jos neko misljenje nekoga ko se razumije u te vode.

Prosto da ne povjerujes, ali nema teorije zavjere u pitanju oko vode! I da, osim sto sam zla i losa osoba, jos i smrdim, ruzan sam i debeo, a kako je moj otac jedne prilike rekao i djubre sam :smt002
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
bičbožiji52
Posts: 1716
Joined: 08.08.2012. 11:00

Re: Gradski bunari

Post by bičbožiji52 »

Vedrane ima li nalaza za vodu iz bunara ,bilo kakvih :?: :?: :?: :?:
NE TREBA MI NIČIJE MIŠLJENJE.NI SA SVOJIM NEZNAM ŠTA ĆU.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Meni niko nije ništa javio, a ja više neću nikoga da zovem već čekam da mi jave.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

corkan wrote:Ja bi postavio pitanje za Švraku zašto piše ponovo na forumu,zar ne vidiš da tebi svi veruju i pored tebe ovi doktori kuvari konobari i poštari nemaju neko veliko igralište da driblaju ovaj narod.
Ћоркане, већ сам једном рекао, разлог зашто поново пишем и није неки... очито још одрастам. С друге стране, поставићу ја теби питање:"Ако видиш да ће дијете упасти у кречану и удавити се, хоћеш ли покушати да то спријечиш, или ћеш окренути главу? А ако ће повући за собом још дјеце која ће поћи за њим, хоћеш ли и тада окренути главу?"

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Искрено ми је жао ако је било ко моје текстове протумачио на начин да желим неке позитивне ствари да минирам. Могу само рећи да ми то није намјера.
Када сам са скепсом писао о акцији у бањи Кулаши, то је било искључиво зато што сам убјеђења да се гријеши у старту са акцијама које се проводе. Чак сам писао да бања сад и личи на оно на шта би требала личити. Али и даље остајем при томе да се бања на тај начин спасити не може.
Када сам писао о провјери ватрогасне способности наше Ватрогасне јединице, од стране фирме Стандард, није ми била намјера да ту фирму оставим без ватрогасне заштите. Само сам упућивао да се то не ради на начи на који је учињено. И данас тако мислим.
Када сам писао на тему пројекта градских бунара, није ми намјера била да ускратим становнике Прњавора за питку воду са тих бунара. Изнио сам само своје мишљење да се са градских бунара не може перманентно добити питка вода.
Ништа од овога нисам писао напамет, а поготово не из неке злобе. Све што сам написао плод је мог животног и радног искуства, као и образовања које сам стекао. Како ће то ко протумачити, сваком на вољу.
Конкретно, струка која се требала питати приликом реализације пројекта "градски бунари" су прије свега људи из Завода за заштиту здравља Бањалука. Након њих, свакако, санитарна инспекција општине Прњавор. (Да ли је ко од њих консултован?) Трговца који продаје неку технологију, питати за мишљење о тој технологији, и то узети као мишљење струке, није консултовање струке. Не спорим да ти трговци нису стручни из те области, али они су прије свега трговци. Циљ им је да робу продају. То је циљ сваког трговца. Волио бих чути именом и презименом, како се зове човјек из Завода за заштиту здравља Бањалука, који је рекао да овај пројекат има будућност! Волио бих чути име санитарног инспектора који ће нешто тако потврдити. Моје мишљење, засновано на сазнањима стеченим током школовања, као и на радном искуству током 5 година рада као санитарни инспектор, навео сам раније. Надам се да ће резултати добијени са првог корака у овом пројекту "градски бунари" утицати на следеће акције овог пројекта. На сопственим грешкама се најболније учи, али се ипак учи.

User avatar
bičbožiji52
Posts: 1716
Joined: 08.08.2012. 11:00

Re: Gradski bunari

Post by bičbožiji52 »

Nemoj da ti bude žao, i nemoj sam sebe citirati, nije u fazonu :D :D
NE TREBA MI NIČIJE MIŠLJENJE.NI SA SVOJIM NEZNAM ŠTA ĆU.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Сад ме зове реге и каже да је кључ од бунара, у вратима. Ја одем горе, када стварно неко оставио кључ у брави. Не знам која је то будала урадила, али зар није помислио да је преко пута тог бунара 2000 ученика којима свашта може пасти на памет. И да је неко, не дао Бог упао у тај бунар баше ме интересује ко би био кирв? Углавном кључ је сада код мене, па ако некоме треба нека ми се јави.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Данас су Ватрогасци Прњавор, из бунара извадили воду која је била у бунару више од мјесец и по дана. Ако не и више. Имали смо по први пут прилику да пробам(о) ту воду и ако је била толико вријеме у бунару вода је визуелно и по мирису - супер.

Image



Image

Велико хвала прњаворским Ватрогасцима на данашњем послу. И још једном су, као небројено пута до сада показали и доказали да су у служби нас грађана.

Image

Воде у резервоару бунара има сигурно преко 9 кубика. Пумпа за 1 мин избаци 60 литара воде. А ја сам са ватрогасцима био два сата поред бунара, и они су још једно сат времена након мене остали. Кажу да је остало још једно и по окно (око 2 кубика воде), нису стигли да избаце јер су требали да предају смјену у 19 сати. Сутра ћемо да видимо колико је воде у бунар дошло за неких 20 сати, па ћемо на тај начин да имамо тачан податак колики је прилив воде у бунар.

Проћ би требао да постави мермер следеће седмице на бунар. Каже није стигао. Има толико посла да физички не може стићи све урадити. Данас сам био са Дамиром, каже да ће убрзати да се доведе струја до бунара и да на крају поставимо пумпу и чесме. Сада док вода надође, узећемо воду за анализу. Али то узимање воде, снимамо и постављамо на YouTube па шаљемо на анализу, да видимо какви су резултати.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply