Gradski bunari

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

Dear my info sherif
lično sam vrlo polaskana za pjesmu koju mi uputiste, i tako me ponovo vratiste ovom virto-svijetu! Pjesma mi se vrlo dojmila posebno što je nikad prije nisam ni čula , stoga Vam se i zahvaljujem!
Primjetili ste da poslije raznoraznih ispada konačno mi je dosadilo baviti se politikom i boliti svjetski bol.... život ima i mnogo ljepših strana. Zadala sam temu: rasprava INternet DA or NO , i svi diskutanti su mi odmah u startu dali na znanje da ne postoji ni jedan dobar razlog protiv tog interneta. Hmm
Ponekad se treba zaljubiti , baviti uživanjem u pogledu , ljubavi , zatim prirodne ljepote stapati sa svojim raspoloženjima (pratim sulejmana stoga ovako zborim..) biti preorjentisan na hodanje a ne na sjedenje ... još je zima , al sutra nam dolazi proljeće.
svako novo proljeće sve je zamršenije , a mene trenutno najviše zanima ova tema ...
postoje indicije da Kestengrad nikad ne riješi problem vode ... to mi je još jedan znak da mi se ne ide nikako natrag...
Čta će biti ko zna , al odreći se pitke vode u ovom trenutku za mene je ludost .... Šta ću tu kad ni vode nema?!
Al zato mogao bi se puno promjeniti Prnjavor , i sa ovim bunarima , i uređenjem Dobre vode , čak ja predlažem minibus gradski saobraćaj . Polazna stanica kod pet lampi okreće se oko groblja i ide u pet pravaca : Ilova ,Ratkovac, Štrbci , Kulaši i naravno Mravica! To bi bilo tako Urbano sa minibus stajalištima a neki ljudi bi dobili posao .
eto toliko od mene
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Још идејних решења

Image

Image

Image

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by Hirurg »

ovaj kameni ima nekakav izgled prirode..e sad moja preporuka da se ubaci neka pumpa kvalitetnija i naravno rezervoar od nehrdjajuceg celika..i kvalitetna slavina (cesma) tako pumpa nebi trpila svako odvrtanje vode..e sad jedina velika problematika kako zastititi sve to od smrzavanja..tj samu slavinu...da li isto uraditi ukopavanje izvora kao sto je dobra voda...ili nesto slicno...uglavnom makete su odlicne i pohvale za autora :)

Bato24
Posts: 43
Joined: 18.03.2012. 20:10

Re: Gradski bunari

Post by Bato24 »

Jedini veliki problem je kako to sve sačuvati od prnjavorskih huligana, kojima ne valja šta god da se napravi... To za smrzavanje je rješiv problem :)

User avatar
milosk
Posts: 7
Joined: 23.04.2010. 14:31

Re: Gradski bunari

Post by milosk »

Image

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by Hirurg »

s obzirom koliko imamo plavaca vjerujem da bi se moglo postaviti kraj svakog izvora po patrola da se sacuva gradjevina...ovaj crtez je solidno rjesenje..medjutim vrlo skupa investicija...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Image

Image

Image

Image

Цигла + лим. Класичан бунар
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
topalovici
Posts: 3
Joined: 12.03.2013. 21:09

Re: Gradski bunari

Post by topalovici »

pre svega ne moze se samo tako odabrati mjesto i hajd sad da iskopamo bunar, ipak treba pronaci vodu. ne znamo sta je ispod zemlje opet priblizno na nekim lokacijama moguce je da postii izvor vode sad u gradu na pouzdanim lokacijama postoje bunarevi sa jakim izvorima vode.bunarevi su privatno vlasnistvo ali mogu se pogledati i uvjeriti na licu mjesta

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Послао сам им мејл када ће бити расписан Конкурс и ево одговора. Углавном Конкурс се 100% расписује у мају.
Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске (у даљем тексту: Фонд), je запримио ваш е-mail у коме сте, као потенцијални корисник средстава Фонда, тражили да вам Фонд да одговор на питања у вези са суфинансирањем пројеката од стране Фонда у 2013. години.

Овим путем Вас обавјештавамо да Фонд планира своје активности у току једне календарске године планом рада и финансијским планом, a у складу са одредбама Закона о Фонду и финансирању заштите животне средине Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 117/11), те да је усвајање Плана рада и финансијског плана Фонда, за 2013. годину, у процедури.

Такође вас обавјештавамо, да се о свим активностима Фонда, као и о расписивању Јавног позива за суфинансирање пројеката, можете информисати на нашој web страници www.ekofondrs.org
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

Prijateljica mi radi u Fondu. Kontaktirao sam je da vidi kakve su nam šanse i može li se šta "pogurati" :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Коначно да и ово објавим. Реализација изградње првог новог градског бунара је ближе него икада :D

Биће финансиран од стране општине Прњавор и УМ "Наша визија". Одлучили смо да је најбоља локација за први бунар, у паркићу код градске гимназије. Управо сам био са Павичићем из Илове и он ми је рекао да ту има воде на максимално 12м дубине.

Онда смо отишли да обиђемо пар бунара које је он копао и који су сада у функцији и сви су ту око Гимназије на дубини од неких 10 или 12м.

Ово је унутрашњост бунара код фризерке Јаце

Image

Бунар је херметички затворен и не постоји могућност да површинске воде уђу у њега. Нисам успио да усликам воду како је бистра, буквално види се дно. Вода се редовно шаље на анализу и за пиће је.

У овај резервоар стане неких 180 литара воде, гдје је притисак 6 бара. На самом бунару биће 4 чесме, које ће имати сензоре и који ће се палити када неко буде поред тих чесми. Вандали на тај начин неће моћи, ништа да развале а и сама пумпа нема потребе да се пали сваки час. Већ неколико пута на дан.

Image


Мислимо да је ово најбоље идејно решење од свих понуђених. С тим што би умјесто цигле ишли са каменом и поставили би бакрени кров. На тај начин би обезбједили дуговјечност тог бунара.

Сутра добијамо коначно предрачун за копање и инсталацију пумпе и осталих ствари око сензора и чесми.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Gradski bunari

Post by bobi1993 »

Da li bi ovakve akcije lakse bilo sprovoditi preko nekog udruzenja,npr kad bi se opet aktivirao Omladinski centar "Mala Evropa"
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Данас сам добио понуду за копање једног бунара до 12м. зависи све од тога на којој се дубини нађе вода.

Ево понуде:
Predračun za gradski bunar br. 1/13



1. Iskop bunara dubine 12 metara (Ø 110 cm):

- Iskop i betoniranje bunara po metru 150,00 KM - (12 m X 150,00 km = 1.800,00 KM);

- Odvoz ostatka zemlje: 200,00 KM;

2. Materijal za bunar:

- Šljunak 6 kubika: 120,00 KM;

- Ciment 1.200,00 kg : 300,00 KM;

Ukupno: 2.420,00 KM
Ова цијена може бити + или - зависи на којој се дубини нађе вода. Ово је цијена за 12м, углавном се на тој дубини налази вода у Прњавору и у околним бунарима око Гимназије. Данас је Павичић претражио паркић и воду и забио је клипу, гдје би требао да стоји бунар.

Данас сам био код каменорезца Врховац, да ми да понуду за изградњу једног бунара и требао сам данас добити понуду од Драгана Штрбца за пумпу и чесме са инсталацијом, али није ми стигао послати. Тако да би сутра требао добити још те две задње понуде и онда би имали оквирни Буџет за изградњу једног бунара.

Оно што нам је свима јако битно, да то када се направи буде што трајније и квалитетније. Покушавам на све начине да буде испод 5000КМ по бунару али изгледа да ће тешко бити остварити тај износ. Углавном сутра знамо ту коначну цијену!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

немојте кров од бакра , да пада метал у воду уз помоћ вјетра , већ лимени , а каква је криза могао би вам тај бакар добити крила преко ноћи
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Neće biti od bakra, reče mi i Vrhovac da bi to neko lako mogao da skine, pa da proda na otpadu a još uz to i skup je bakar. Idemo sa ćeremidom crijepom, i jeftinije a i dobro izgleda. Hvala na sugestiji ;-)
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

Taman sam kanio predložiti pocinčani lim, jer je bakar kod nas skuplji od zlata :)
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by Hirurg »

mislim da bi bilo bolje neki drugi bunar srediti...recimo kod tase...ili tako nesto

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Добио сам данас предрачун за пумпу и чесме, сензоре и остале ствари што иду у бунар. Све кошта са "рукама", 2,235.34 КМ.

Још треба да добијем, предрачун од Врховца није још завршио. Ваљда ће бити сутра.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

Stekao sam dojam da je ovo gotova stvar.

Mislim da bi bilo neophodno napraviti sastanak sa ljudima koji su zainteresovani za ovaj projekat da bi se otklonile eventualne poteškoće.
Pošto se ne razumijem u materiju, pitao sam par stručnih ljudi i oni mi govore da na ovaj način to neće normalno raditi. Pogotovo zimi.
Zato bi sastanak (koji je bio predviđen, a nije održan) bio neophodan.

Postoje ljudi koji jedva čekaju da neuspjeh ovog projekta iskoriste za neke svoje ciljeve i stoga je veoma važno da se sve razradi do
detalja. Da bi im zapušili usta moramo stati na loptu.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Cim dobijem ponudu od Vrhovca, sazivam sastanak i sve ove koji imaju da kazu sta misle u vezi ovoga. Sledeće sedmice sastanak
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by Hirurg »

ovo za sastanak je dobra ideja..medjutim mislim da je prva cesma promaseno mjesto, a takodje mislim da ovo sa senzorima nije bas najbolja ideja...isto tako problem ce biti dovod struje do svakog izvora i na ciji teret ce da ide i ko ce da vodi brigu o tom...treba dobro razmisliti, ipak mislim da rucna pumpa je najbolje rjesenje, naravno neka kvalitetna

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Gradski bunari

Post by corkan »

vrsta8472 wrote:Cim dobijem ponudu od Vrhovca, sazivam sastanak i sve ove koji imaju da kazu sta misle u vezi ovoga. Sledeće sedmice sastanak
Svaka čast Vrsta najvjerovatnije da ćeš sledeće godine dobiti neki orden ako iskopaš bar jedan bunar u Prnavoru ito samo za par hiljada maraka,dok je bagra potršila milione na fabrike vode i alternativni izvor povelić.
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Изгледа да нема ништа од Врховца и предрачуна за грађевиснке радове. Чекам тај предрачун пар дана, зовем га не јавља се, послао сам му смс ако не буде данас, тражимо новог извођача.

Е сада, дај те ми приједлог кога би могли ангажовати.

Нека мања грађевинска фирма, која је регистрована тј. да има фискалну касу због рачуна јер се све плаћа жирално.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Добио сам понуду и од Врховца
Cijena gore navedenih radova sa montažom iznosi 1685.00 KM+ 17% PDV 286,45 KM. Ukupna cijena sa PDV iznosi 1971,45 KM.
Али ово је без крова, јер они не раде кровове. Морам још наћи некога да нам достави предрачун за кров.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

6626.79 КМ цијена једног бунара без крова. Са кровом биће до 7000 КМ

Овдје је могућа корекција цијене + или - што зависи од дубине бунара и ако још нешто буде требало а то ми сада није пало на памет :D

Сутра зовем Брковића, да видим када има слободан термин у Малој сали ДК, па да направимо Збор грађана!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply