Gradski bunari

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

User avatar
sovac
Posts: 9
Joined: 10.02.2013. 13:25
Location: Prnjavor

Re: Gradski bunari

Post by sovac »

Замолио бих све добронамјерне, а поготово оне друге, да мало искулирају. Почело је претјеривање у изјавама, похвалама, осудама, а ништа није завршено.
Да поновим - градски бунар код гимназије није завршен пројекат.

Није стигла анализа узорка воде, који је узет раније овог мјесеца, тако да за сада нема потребе трошити тастатуру на то.
Данас је извршено хиперхлорисање, сутра ће вода бити испумпана, а у понедјељак ће бити узет нови узорак за анализу.
Када стигну резултати, лично ћу се побринути да освану и на форуму, па ћете сви моћи то да видите и коментаришете.

Сасвим је разумљива брига о сталном праћењу квалитета воде и о проблему отпадних вода који имамо у нашем граду.
Није се у овај посао ушло грлом у јагоде, како неки мисле, па је и то разматрано као могући проблем. Бунар је тако дубоко копан и зидан, како би се избјегли могући "судари" са отпадним водама у комшилуку.
Наравно, увијек ће се наћи неко ко ће поставити питање да ли је то довољно дубоко и констатовати како се ко зна шта дешава доле негдје. Тачно. Можда бисмо и нафту нашли на већој дубини или чак повукли гас из Кремне...
Процијењено је да би постојећа дубина требало да буде довољна, а као аргументе за то узели смо ситуацију у бунарима у окружењу (драги нам суграђани који имају бунаре, пију воду, живи су и здрави) и искуство људи који су то радили.
Као додатно осигурање у систем ће бити укључени и филтери који ће бити редовно одржавани. Оне који су прескочили опис система молим да прелистају постове уназад. Када све проради, редовно ће бити узимани на анализу узорци воде директно из бунара, а богами и из чесми, тј. након филтера.

Потпуно се слажем са онима који на идеју да се на подручју града изгради више бунара гледају само као на прву помоћ, можда и неки украс нашег града.
Рјешење је да коначно сви имамо питку воду у чесмама. Заиста немам жељу да сада објашњавам реалну ситуацију по том питању. Прије свега зато што је неизбјежно политизовање, а то бар на овој теми не би требало да се ради. Доћи ће и тај дан, можда много прије него што и песимисти очекују, али то свакако није сутра. Има ту доста посла, а треба и пара.
Знам, знам - сада ће неки да поскоче и крену да сипају аргументе и броје милионе које су потрошили ови или они, набрајати одговорне, прозивати лопове, махати доказима. Ја могу само да кажем да ће након свих ових година и свих оних милиона пројекат Повелич да се приведе крају. Са тим се полако мире и они којима је такав исход ноћна мора већ мјесецима. Беспотребно. Вода је живот и потреба свих нас.

Уз извињење на овако дугом посту морам да напишем још нешто.
Није Ведран сам ушао у овај пројекат, нити ће сам бити одговоран ако случајно од њега ништа и не буде.
Прњавор је одувијек био специфична средина. Ко год нешто покрене, почне се истицати, таласати, моментално многима постаје трн у оку. Али само ако се ради о некоме одавде. Ако нешто слично уради неко са стране, то је узвишена ствар. Нешто у нама (можда у води?!) лакше прихвата успјех са стране, него наш властити.
Надам се да су дошла времена да се тог усуда ријешимо. Нормална времена...
Не пишем ово да бих бранио Ведрана. Ми смо чак и политички противници.
Браним идеје, браним уложени труд, енергију. Не мора политика да буде у све упетљана, не треба да тражимо начин да се дијелимо, напротив.

Могуће је да и након свега урађеног заиста не успијемо довести бунар код гимназије у функцију. Мало вјероватно, али могуће.
Неки би кликтали од среће, у то сам сигуран, али то је већ њихов проблем - најтеже је живјети са својим мукама и комплексима.
И бићемо одговорни и Ведран и ја и још много нас који смо у то мање или више укључени.
Али то неће значити одустајање од жеље да се уради нешто ново, нешто добро за свој град, за своје суграђане.
Било би боље и лакше да нас буде више...

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

sovac wrote:Могуће је да и након свега урађеног заиста не успијемо довести бунар код гимназије у функцију. Мало вјероватно, али могуће.
Неки би кликтали од среће, у то сам сигуран, али то је већ њихов проблем - најтеже је живјети са својим мукама и комплексима.
И бићемо одговорни и Ведран и ја и још много нас који смо у то мање или више укључени.
Али то неће значити одустајање од жеље да се уради нешто ново, нешто добро за свој град, за своје суграђане.
Било би боље и лакше да нас буде више..
S obzirom a sam među prvima izrazila sumnju u uspjh revitalizacije gradskih bunara i u nekoliko navrata i postova tu svoju sumnju pokušala argumentovati, osjećam se prozvanom i moram da da repliciram, vi za vi konstatacije da će neki kako ti kažeš kliktati ako projekt gradskih bunara ne uspije.
Meni će iskreno biti žao ako projekat gradskih bunara ne uspije i neću kliktati,ali ostajem pri svom stavu da to nije i ne može biti rijšene za pitanje rešavanja pitke vode u gradu, pa makar to bila i neka djelimična priča i alternativa ,jer pitanje pitke vode nije samo pitanje našeg, grada već je to čak globalni svjetski problem, gdje će u vrlo skoroj budućnosti pitka voda biti veoma tražena roba.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by просвјета »

Да вам кажем коју о бунарима (бунаревима)...
Прњавор је, прије изградње бране у Дренови, био препун бунара, али...
Изградњом овог нашег несретног водовода многе бунаре затрпаше, и оне јавне и приватне.
Старији народ је тада говорио: "... е дјецо, неће то ваљати, затрпавати бунаре...".
Данас са оваквом водом из градског водовода и са преосталим бунарима, изложеним бушној градској канализацији, нема нам друге но на изворе и артешке бунаре...
Надајмо се да ће нека паметна глава, ако буде вишка, активирати пар чесми са водом из Повелича...
А ми, народе, да се не надамо пуно тој "питкој" води у водоводу, јер Прњавор као град без ријеке из које би могао захватити и прерадити воду, је осуђен на водоношину судбину...
Ето, праштајте на тиради али ово је лични став... Можда мало и нестручан али то је искуство једног становника који од када памти (а то је преко 40 година) носи воду за пиће...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Хвала совац, на овако аргументованом објашњењу. Просто ми је невјероватна чињеница, да у овом нашем граду има толико људи који желе најгоре онима поред себе. Што и сам кажеш, ти и ја нисмо иста политичка опција боље рећи увјерења, али то није уопште начин да не дјелујемо заједно за добробит овог нашег града.

Знам исто тако да у овом граду има сигурно 49% људи који мене не могу да смисле. Сада зашто је то тако, нека се они сами запитају. Али из те неке мржње према мени, осуђују сваку идеју или пројекат у којим сам на неки начин укључен и ту се њихова иницијатива завршава. И само да вам кажем, свима вама који ме не волите, да то мене уопште не дотиче нити погађа. И поред свих вас "душебрижника", и даље успијевамо неке ствари да помјеримо са мртве тачке.

Као да мени не би било најљепше, да дођем са посла, да са дјевојком проведем остатак дана и да уживам у животу. А не да мислим на бунар, и да сам у контакту скоро сваки дан са неких 10 људи који су укључени на разне начине у реализацији овог пројекта. Који ме зову и питају због 100 других ствари око пројекта + људи који ме питају када ће бити готово, што се овако развукло и не знам шта више. И још маса неких проблема, који се јављају а нисмо уопште такве проблеме могли ни да замислимо у најцрњим варијантама (они који знају, знам о чему и зашто то пишем)!

Стварно, у животу имам много паметнијих ствари да радим од овога. Од новембра прошле године до данас, људи који су укључени у пројекат и моја маленкост мисле на тај бунар. Ови који читају а не пишу, знају колико смо направили састанака, договора, измјена, савјета, сугестија и све то што смо до сада чули је реализовано у том бунару. Тај бунар, у коначници је најмање моја идеја, само сам ВАС слушао и то имплеметирао. Сада што сам ја, ја па највише се петљам око тога то је неки мој проблем, који сам добровољно прихватио и што сваку неаргументовану критику сматрам као неку врсту, личног напада на мене.

А знам ово. Када се овај бунар једног дана заврши и пусти у функцију, биће примјер осталим локалним заједницама како да у својим срединама ријеше проблем питке воде. И да питка вода буде, доступна свима, и да је бесплатна. То је основно људско право. Приступ питкој води. Ми смо нажалост, у нашем граду на неки начин лишени тог права као да живимо у Сахари, не овдје гдје је вода на сваком кораку.

За госпођу вјештицу, мајку, моју суграђанку, форумашицу . . . ја стварно не знам, што ме ти толико мрзиш, али силом прилика си ме толико "избила из ципела", да си којим случајем мушко. Опалио би ти шамарчину (знаш она добро то и због чега). Када због твоје глупости и наивности нисам пропао у црну земљу од срамоте, јер сам ја стао иза једне њене идеје. И ако ико, може да напише било шта лоше против мене, то ти вјештице да имаш грам мозга у глави не би написала. Али видим да је твоја интелигенција, равна интелигенцији једне кокоши.

Црно-бијела птицо. Чуо сам да је начелник забранио употребу интернета у приватне сврхе за вријеме радног времена :smt002

Шева, врати се . . . од када си ти отишла, више ни сунце не грије овај наш град, као некада :smt001 А разлог да се вратиш може бити тај, да отвориш јавну кухињу и активно се укључиш у реализацију тог пројекта а не да овдје ке*аш, како би се нешто могло одрадити. То нешто одрадити, дођи овамо па покушај а не да подвијеш реп и одеш без трага и поздрава :smt006

Кузмо, ако си ти преживио тих 40 година на нашој води, без икаквих нуспојава . . . онда је то закључак, да смо ми читав живот и наше битисање на овом форуму провели узалудно.

http://youtu.be/x1Pg4Hh2SjU?t=2m44s :smt004 :smt003

IloVa, питка вода на чесми је приоритет, све остало су три и кучине. Коа што си и написао.

aleksandar76, није вода још пропала. А хвала за подршку.

dkrajina - споменик друга тема и друга прича.

Грлица - без коментара. Патологија на квадрат, али она душевна :smt002
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

hvala doktore , baš sam čekala vašu dijagnozu čitav dan ! Već vidim kako ste zamislili svoju malenkost , kako negdje sjedi i sa svojom mrežom računara upravlja bunarevima po Prnjavoru prati , dotok-otok vode, plus 5 kamera koje prate sve oko bunara i pola tržnog centra i .. pola grada pod budnim okom našeg Doktor spasitelja sorta 84broj zvani batko :smt005 :D :smt006
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Gradski bunari

Post by regeman »

Pojedincima je izgleda dusevna merica 5litarka i pravac do dobre vode..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Законом је регулисано да се сваки нови водозахват, који треба да уђе у јавну употребу, мора испитивати 6 мјесеци. Ако у том периоду не покаже неисправност, може се вода пустити у јавну употребу, с тим да се анализе квалитета врше обавезно, минимално 3 пута мјесечно.
Читали смо на овим страницама да се приликом израде овог пројекта консултовала струка. Ја опет кажем, без икакве зле намјере, људи који копају бунареве нису струка на коју сам мислио. Наравно да и они имају нека искуства из те области. Трговци који продају одређену технологију нису струка на коју сам мислио. Ни комшије које у сусједству имају бунаре нису струка на коју је циљано.
А ево и доказа да је струка заобиђена, или недовољно консултована: сјећате ли се изјаве да ће са чесме код Гимназије потећи питка вода до почетка школске године? Обзиром да је за проглашење неког новог водозахвата (за јавну употребу) законом предвиђено анализирање и праћење резултата у периоду од 6 мјесеци, дати овакву изјаву очито нема никакве везе са консултовањем струке. Теоретски није било могуће пустити воду у јавну употребу док не прође 6 мјесеци праћења и анализирања водозахвата, таман да је све идеално.
Због погрешно тумачених редова које сам писао, овим путем желим да лично одам признање Ведрану за труд и ангажовање, да се у средини у којој живимо побољша квалитет живота. С друге стране, што се тиче овог пројекта градских бунара, уколико исти покаже успјех на овом првом кораку, спреман сам да се лично ангажујем на било који начин који би помогао привођењу овог пројекта, у цјелости, успјешном завршетку. Уколико овај први корак не покаже очекивани резултат, савјест ми налаже да сваки следећи корак у том правцу покушавам спријечити. Мислим да је ово коректно с моје стране, и према онима који су се несебично трошили на овом пројекту, али и према онима који би требали да виде корист од овог пројекта.

User avatar
IloVa
Posts: 265
Joined: 01.07.2007. 10:26
Location: Austrija

Re: Gradski bunari

Post by IloVa »

aa znaci rezultati analize jos nisu stigli (a neki rekose da jesu :x )...odlicno..jako mi je drago da ovaj projekat jos zivi, i nadam se da ce da uspije :smt006

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

Ilovo , kompletni rezultati će se znati kad prođe 6. mjeseci , a do tad će naš BBC Batko da postavi kamere koje će pratiti svako uzimanje uzorka vode , tako da će cijelo pučanstvo Prnjavora biti u toku i obaviješteno šta se dešava na projektu Gradski bunari.
imam moćno pero - jezik srpski

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

bičbožiji52 wrote:Daj manit se ćorava posla sa tom zapuštenim prnjvorskim bunarima punim fekalija,ako nemate šta pametnije organizujte pljuvanje u dalj, ili neku izložbu naročito šarenih pasa. :lol: :lol: :lol:
:smt005 :smt005 :smt005
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Gradski bunari

Post by dkrajina »

Bogami bice dobra bilo kakva voda da ove pozare ugasi.
Pustite nesuglasice tema je bunar
zivot je surov

kuzmo
Posts: 814
Joined: 13.07.2010. 18:34

Re: Gradski bunari

Post by kuzmo »

--------------
Last edited by kuzmo on 04.02.2014. 13:38, edited 1 time in total.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

jel ti to batko odmah dao dojavu koja je persona iza vještice ... vidiš da nema potrebe da toliko istražujete forum, na kraju se vještica sama predstavi :lol: :D
nego da se vratimo na bunar
da li će se taj mermer postaviti , to je mnogo love , šta je batko odlučio za mermer ? :D
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
Moderator
Posts: 128
Joined: 24.01.2008. 20:38

Re: Gradski bunari

Post by Moderator »

SVI POSTOVI KOJI NEMAJU VEZE SA OVOM TEMOM, BIĆE IZBRISANI ILI PREBAČENI U ODGOVARAJUĆE PODFORUME.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

POST IZBRISAN JER NEMA VEZE SA TEMOM
Last edited by Moderator on 27.10.2013. 13:40, edited 1 time in total.
Reason: Post nema veze sa temom
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Gradski bunari

Post by corkan »

Da se malo vratimo na temu.Šta se tiče bunara ja imam dobro rešenje da malo utješim zmileta i ovu švraku,kako voda izgleda neće biti ispravna napravićemo fontanu uspomenu na Kuhara koji je napravio bunar a Gusku stavio među noge.
Image
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

corkan wrote:Da se malo vratimo na temu.Šta se tiče bunara ja imam dobro rešenje da malo utješim zmileta i ovu švraku,kako voda izgleda neće biti ispravna napravićemo fontanu uspomenu na Kuhara koji je napravio bunar a Gusku stavio među noge.
Neznam što bi nas utješio, nismo mi kopali bunar,pazi Ćori ta pišeš :smt006
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
corkan
Posts: 733
Joined: 04.07.2007. 18:07
Location: Moj ranč

Re: Gradski bunari

Post by corkan »

Ništa nisam loše napisao,zmile iz ove fontane vodu mogu piti ove svrake grlice i ostale ptičice a onu vješicu ću stavit za noćnog čuvara. :arrow:
"Da se Drazin barjak vije, ne bi bilo Albanije,
i bila bi Ravna Gora na tri juzna Srpska mora

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

:lol: :lol: :lol: a šta je sa nama gmizavcima ,nemamo ama baš nikavog pristupa vodi,nemoj mi moju bababrogu za noćnog čuvara, isprepadat će školarce, bunar je pred školom :lol: :lol: :lol:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Gradski bunari

Post by aleksandar76 »

Image

" kopao sam dubok zdenac" :D :D :D drugima , a ne "sebi"
Image

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Gradski bunari

Post by VJESTICA »

ZMIJA wrote::lol: :lol: :lol: a šta je sa nama gmizavcima ,nemamo ama baš nikavog pristupa vodi,nemoj mi moju bababrogu za noćnog čuvara, isprepadat će školarce, bunar je pred školom :lol: :lol: :lol:

Ma kakvi isprepadati,pa danasnja djeca se ne plase baba roga.Moram priznati da se vise ja plasim skolaraca :twisted:
Molim odredite mi neko drugo mjesto,dalje od skolaraca! :smt006
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by ZMIJA »

VJESTICA wrote:Ma kakvi isprepadati,pa danasnja djeca se ne plase baba roga.Moram priznati da se vise ja plasim skolaraca
Molim odredite mi neko drugo mjesto,dalje od skolaraca!
Onda metlu među noge i pravac pred skuštinu opštine,oni su najodgovorniji što nemamo pitku vodu u gradu pa moramo kopati bunare,samo nemoj stajati na jednom mjestu kao Jelena iz Prijedora, a koje večeras tamo da stoji nema ,akao treba koristimalo i štap, kao ćira ba i ćiri bu. :lol: :lol:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
VJESTICA
Posts: 466
Joined: 05.02.2012. 14:51

Re: Gradski bunari

Post by VJESTICA »

ZMIJA wrote:
VJESTICA wrote:Ma kakvi isprepadati,pa danasnja djeca se ne plase baba roga.Moram priznati da se vise ja plasim skolaraca
Molim odredite mi neko drugo mjesto,dalje od skolaraca!
Onda metlu među noge i pravac pred skuštinu opštine,oni su najodgovorniji što nemamo pitku vodu u gradu pa moramo kopati bunare,samo nemoj stajati na jednom mjestu kao Jelena iz Prijedora, a koje večeras tamo da stoji nema ,akao treba koristimalo i štap, kao ćira ba i ćiri bu. :lol: :lol:

E vidis,to ce mi vec biti zadovoljstvo! :smt080
"ne izazivaj zmiju ako nemas namjeru i moc da joj odsijeces glavu"

User avatar
Ševa
Posts: 18
Joined: 08.03.2012. 11:37

Re: Gradski bunari

Post by Ševa »

znaš šta sovac , da ti kaže koju ševa:
-ja sam zbog takvih ideja, tih mojih sugrađana (jer sam rođena i odrasla tu) morala otići .
-bunar imam u dvorištu , koji je star preko 30 godina.Kvalitet vode koji je na početku bio dobar i za piće se drastično promjenio , počev od mirisa itd .naravno dans se uopšte ne koristi za piće s tim da nismo radili nikakve analize , ali miris je presudio da ga ne pijemo.U gradu sam grad se izmjenio tačnije naselio i izgradio.
-zaboravljate uticaj podzemnih voda u Prnjavor
- pošto ni vodovod nije ispravan , mi smo primorani da kupujemo vodu
DOK VI VALJATE ŠUPLJU i bacate pare , koje ste mogli uložiti u bolju ideju --ona javna kuhinja toliko puta spominjana npr.
mi kupujemo vodu , pare su svuda oko nas al izgleda u pogrešnim rukama ,plus održavanje koje vodovod ne može sebi priuštit ...
samo mi odgovorite kako bi se finansiralo održavanje vode iz tih bunara?

Molim da se moj bunar vrati na temu Gradski bunari jer moj bunar je GRADSKI BUNAR. :mrgreen:

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gradski bunari

Post by svraka »

Ја бих искрено замолио све оне који су се несебично уградили у овај пројекат, а лично јако добро знам шта је волонтерски рад, да ништа не предузимају даље по питању "градских бунара" док овај први пројекат не покаже резултате. То значи најмање 6 мјесеци. Колико год ме осуђивали, мислим да је коректно са моје стране, да јавно кажем, да је шанса за успјех овог пројекта јако мала. "Не кличем од среће" због тога. Само имам несрећу да посједујем нека знања која нису свима доступна. Изгурајмо овај први корак до краја. ОК! Неће бити велика штета, само може бити велики успјех. Али ако не буде ишло како се надамо, треба знати стати! Покојни санитарни инспектор Тодор Ивић, годинама је покушавао и трудио се да градске бунаре стави у функцију. И ја сам му у томе помагао. И не само ја. На крају смо дошли до закључка да то неће бити изводиво. А све на основу анализа, посматрања и мишљења ученијих и стручнијих људи него што смо ми били.
Идеја је предивна. Уложени труд је за сваку похвалу. Подршка јавности наравно да није изостала. Све је то ок, само... перпетуум мобиле није могућ, колико год би нам свима био од користи. Тако исто и питка вода са градских бунара. Жао ми је.

Post Reply