Gradski bunari

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Post Reply
User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Пројекат о коме сам овдје на форуму већ писао. Да се бунареви који се налазе у граду обнове, очисте и да вода из њих буде за пиће. У марту су Конкурси за пројекете НВО. Па да урадимо једну веома корисну ствар за наш град :arrow:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

nenad 10
Posts: 456
Joined: 01.04.2011. 11:23

Re: Gradski bunari

Post by nenad 10 »

Odlicna ideja jer ce proci jos dosta vremena a da se rijesi pitanje pijace vode u Prnjavoru!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Исто мислимо, град неће добити пијаћу воду ни за 30 година. Па да урадимо шта се може одрадити
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

nenad 10
Posts: 456
Joined: 01.04.2011. 11:23

Re: Gradski bunari

Post by nenad 10 »

Ima dosta bunara u Prnjavoru koje treba ocistiti i dezinfikovati i bili bi ponovo u upotrebi.Onaj gore na vrh Glozica(meni najblizi),kod crkve,kod Kuruzovica,povise trznice itd.Sve je to zapusteno nasim nemarom i neodgovornoscu,ali treba to promjeniti i pokusati nesto popraviti.A ako nista treba pokrenuti akciju i prikupiti sredstva za njihovo ciscenje i osposobljavanje.

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Gradski bunari

Post by murgo »

Vedrane, svaka cast! Respekt!
Prnjavorski politicari (bivsi i sadasnji), da imaju obraza trebali bi da se zavuku u misje rupe!
Moram biti malo i ironican: predlazem da se na svim bunarevima postave slike politicara koji u zadnjih, npr. 15 godina, grade vodovod a pitke vode nigdje nema! Natpis bi mogao biti: "kod ovih politicara su potonule pare za prnjavorski vodovod"
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Re: Gradski bunari

Post by drlonc »

Баш лијепо што си отворио посебну тему, Ведране.
Писали смо о томе, али овако је конкретније и, надам се, корисније.
Да се не понављамо у писањима о бунар-носталгији и да не идемо у футур други предвиђајући дан када ћемо моћи пити директно из славине, него да видимо шта би се брзо могло учинити.
За почетак, треба побројати бунаре и видјети да ли неко негдје нешто спори (мој је, твој је, дам, не дам).
Након тога треба неко стручан да процијени (провјери, испита) да ли има смисла нешто радити на свакој локацији (да ли бунар пије воде да бисмо ми пили воде).
На крају, треба да видимо како све то урадити. Да ли ићи на неки НВО пројекат или то покушати ријешити на локалном нивоу...
Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

http://www.facebook.com/vedran.lepir/po ... tif_t=like

Коментари са мог ФБ профила. Народ је за овај пројекат 100%
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Заиста много питања, сугестија . . . не могу свакоме посебно да одговарам већ ћу овдје да одговорим на свако питање. Како би свима било, ово све много јасније.

- Што се тиче имовинског стања, више мање сви ти бунари су у власништву општине. Још увијек не знам тачан број, али сам замолио Игора Сувајца да постави то питање на следећој сједници СО, па да добијемо званичан одговор. Овако је само, нагађање.

- Нисам искрено знао да су ови извори (не бунареви), из којих се град снабдјева питком водом бактериолошки неисправни

- Неко ме је питао гдје аплицирамо . Аплицирамо на пар адреса, гдје реално можемо проћи. Грантови су од 5000 до 10 000КМ.

- Да ли ће општина учествовати. Хоће, јер без општине ништа не можемо урадити. Од разно-разне документације која се прилаже уз апликацију иде и писмо подршке од општине. Углавном општина треба да учествује са 30% од укупног гранта. Тако је барем било до сада, ако се ту нешто није промјенило.

- Ова идеја ми није пала на памет синоћ веч прије рецимо нека два мјесеца. Већ сам о томе писао на форуму, па ко је читао зна о чему се ради. За ова два мјесеца са покушао да сазнам што више информација, о свему и свим позитивним и негативним стварима. Опет кажем, да ово покушавам одрадити са вама јер је то једини могући начин за реализацију.

- Конкурс је у марту а паре би могле бити на рачуну тек у јуну.

- Да ли волонтерски или да се плаћа рад нас који радимо на пројекту? Овако мислим да једна особа треба да буде под Уговором о дјелу. Та особа би требала да пише разне молбе, шаље допис за медије, итд . . . та особа нећу бити ја, већ неко ко изрази жељу за тим да се мало активније укључи. Има доста ту ситног посла, а поготово са извођачима радова када за то дође вријеме.

- Не треба нам тендер за ивођаче радова. Нисмо ми држава :) Требају нам три понуде од граћевинских фирми. Која буде најповољнија, ти ће радити те радове. У вези бунара мислим да само једна фирма у Прњавору има регистрована за копање истих, ваљда раде санацију тј чишћење. И нормално идемо са локал патриотизмом. Само локалне фирме :D

- Буџет, чим сазнам пар оквирних ствари, колико кошта једна санација и постављање једне пумпе знаћемо оквирно буџет. Па се покушавамо уклопити у тај износ и број бунара. До сада смо радили пројекте са разним међународним организацијама и што се тиче финансија, нису имали никаквих замјерки.

- Неко ме је питао што баш УМ Наша визија. Па то је колико је мени познато једино НВО у Прњавору која има у свом CV-у реализацију пројаката са UNDP-ом, Владом РС, Општином Прњавор и разним амбасада које су у БиХ. Самим тим изгледамо доста озбиљније у апликацији. Имамо нешто иза себе.

- Како да овај пројекат буде самоодржив? Једини начин је, да општина на себе преузме обавезу контроле воде и евентуалне санације пумпи за воду.

- Име пројекта. Немам појма, ништа ми не пада сада на памет, реци ти знам да ти такве ствари иду од руке. Али нека буде нешто, што се лако памти. Као неки слоган или мото.

- Колико ће људи да корисити ту воду. Не знам тачно, али мислим да око 16 000 становника спада под град.

- Не може пиће и разговори у 4 или 6 очију. Имаћемо састанак, па нека свако каже шта мисли, па да се нађемо на некој средини.

Одговорио сам на сва питања, извињавам се што нисам свакоме посебно. Ипак на овај начин можете сви да лакше сазнате, оно што друге интересује ;)

Још једном хвала на подршци.

Видимо се код бунара!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Ко има у Прњавору регистровану фирму за копање бунара? Ако неко зна неки ми јави
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

sipragic
Posts: 36
Joined: 02.08.2007. 17:05
Location: Prnjavor

Re: Gradski bunari

Post by sipragic »


User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

Autopraona Danijel
Donja Ilova bb
Prnjavor
051/684-650
Referenca :
http://www.glassrpske.com/drustvo/panor ... 98295.html

Za ručne pumpe takođe nije problem. Drugari iz Aqua Systema imaju sve ;)
http://www.pik.ba/profil/AQUASYSTEM/#s=1
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Sad sam zvao Pavicica. Ciscenje jednog bunara do 15m i postavljanje pumpe je 200KM. Rekao mi je da ona rucna pumpa ide do 9m dubine. I preporucio mi je električnu vodenu pumpu koja košta 250KM u kompletu sa bocom i ostalim stvarima sto idu. Sto bi opet okvirno bilo oko 500KM da se bunar dovede u upotrebu bez građevinskih radova. Sad sam zvao Olega da mi napravi neko idejno rešenje bunara i da kaze koliko bi kostali i ti radovi pa da imamo sve stavke za budzet.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Треба ми ова информација. Ко је предсједник МЗ Прњавор (ако постоји та функција) и ако неко зна ту особу могу ли добити број телефона?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Gradski bunari

Post by KAMIKAZA »

Ako je kao nekad,onda je Prnjavor podjeljen u nekoliko mjesnih zajednica i svaka ima svoga predsjednika,zajednicki ili glavni poglavica im je u sustini nacelnik opstine ,on dodje kao glavni predsjednik mjesne zajednice. :D Bar ja tako mislim. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Сад сам разговарао са мојим комшијом Олегом (власником грађевиснке фирме Биро 54) око изгледа бунара и да ми је пар неких идеја и смјерница у ком правцу да идемо даље.

Углавном имамо двије опције. Или да идемо на то да тај изглед горњи дио бунара буде што јефтинији, и тиме би добили на бројности санираних бунара или да идемо на опцију два или три бунара која су одрађена како треба и да остају за вјечност?!

Ни сам нисам паметан на шта да радимо. Углавном рекао ми је да ће одрадити скицу за примјер и оквирни предрачун. Нама ће буџет овог пројекта бити до 10 000КМ.

И сада ту треба да одрадимо, што више ствари са толико новца?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Gradski bunari

Post by pat »

Fina tema, pa da malo prokomentarisem.
Mislim da bi bilo dobro da se "vrate u zivot" dva ili tri bunara sa jakim vrelima i na javnim povrsinama, jer mnogi od ovih danasnjih bunareva su neupotrebljivi zbog zagađenja i pritoke površinskih voda, kanalizacije (jer pola Prnjavora pluta na septičkim jamama). Dalje, mnogi dobri ljudi su bunar prihvatili kao "spomenik" svoga dvorista, pa ga uredili i ne brane nikome da ga koristi, dok malobrojni (znam nekoliko, necu da imenujem) se tjerali komsije iz dvorista ako dodju sa kantom po vodu (sam sam svjedok takvih događaja u komsiluku, pa ne pisem bez veze). Eto ga. :D

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gradski bunari

Post by grlica »

dobar je to budžet , možete usput napraviti i ljetnu scenu tamo kod policije u parkiću sšto su Tomaš i srednjoškolci sredili :D
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Таман када човјек помисли да све зна у овом граду, тек онда схвати колико ствари не зна.

Углавном, пронашао сам предсједника МЗ Прњавор, тј предсједника Савјета МЗ Прњавор. Ваљда је тако назив те титуле, нисам ни знао да има. Ево да и ви остали знате предсједник Савјета МЗ Прњавор је Вујадин Малиновић. Чули смо се преко телефона, па смо договорили пиће у суботу ујутро или недељу, чисто да објасним како сам то замислио и Вујадин колико сам га схватио има неки приједлог и чуо је за овај пројекат и начелно је за. Више о томе, након тог нашег састанка.

Што се тиче оног нашег састанка у ДК, биће али тек када прикупим све потребне информације, јер је бесмислено да причамо у празно ако се све своди на рекла-казала.

Неко ми је послао поруку, типа зашто нисам обавјестио Начелника о овом пројекту. Начелник је сигурно чуо за ову нашу идеју, а биће службено обавјештен када буду прикупљене све информације. Све то ставимо на папир, потпис печат и у Шалетр салу - За Начелника. Биће Молба за Писмо намјере од Начелника да општина подржава овај пројекат. Све ћу (са апликацијом и осталим документима да приложим уз ту Молбу). Ја то тако радим, да све буде на папиру и званично.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

Odlično. Mislio sam da neću stići :)
Pokrenuo sam aktivnosti oko lociranja nekadašnja 52 bunara, odnosno da od njih proberemo lokacije koje su
zanimljive za sam projekat.
Trebao bi uskoro dobiti fotokopiju zvaničnog dokumenta. Ukoliko mi se otme, dobiću skicu rasporeda bunara
sa nekadašnjim nazivima.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gradski bunari

Post by vrsta8472 »

Имамо малих технички проблема око писања пројекта. Углавном ништа специјално нисмо урадили до сада.

Сад сам мало гледао Буџет општине Прњавор и видим да су издвојили 25.000 КМ за уличну расвјету и фонтану. Е па сада, боље би било те паре од одржавања фонтае да се некако преусмјере на ову нашу идеју-пројекат?!

Image

Ако ово чита будући Начелник Одјелења за стамбено-комуналне послове и инвестиције, нека обрати пажњу на овај дио :smt002






Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gradski bunari

Post by aquarius »

U nedostatku zvaničnog dokumenta, urađena je mapa sa više od 20 nekadašnjih bunara u vlasništvu države.
Privatni bunari su namjerno izostavljeni.
Nazivi na mapi su "narodni", ne zvanični.
Svako slobodno može ispraviti naziv ili položaj navedenih bunara ili dodati lokaciju nekog drugog koji odgovara projektu.

Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Gradski bunari

Post by KAMIKAZA »

Na mnogima od njih su vec odavno izgradjene zgrade,po ovome su ostali na raspolaganju samo 6-7 komada,ili da kopamo u podrumima nasih neimara. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
sagittarius_rex
Posts: 475
Joined: 15.12.2008. 12:17
Location: TUI

Re: Gradski bunari

Post by sagittarius_rex »

Za fontanu (mislim na onu na trgu) od tih predviđenih 25.000 KM koja su namjenjena i za rasvjetu po mjesnim zajednicama ode 3.000 KM godišnje...tačnije sedam mjeseci u godini se održava fontana...ne znam samo kakve veze ima fontana za rasvjetom al ajd...a onda se postavi pitanje jesu li u tih 25000 i neke druge fontane po MZ kao npr ona u Hrvaćanima?
Fontana kakva je takva je ali se održavati mora...a ima i drugih konta sa kojih bi se mogla povući sredstva recimo za konkretno taj projekat.
Pogledaj samo na tom listu dole niže za neko snabdijevanje jugozapadnog dijela opštine...
Izvinjavam se zbog latinice...nadam se da mi se to više neće desiti... :smt006
>>>---------------------->>>

User avatar
drlonc
Posts: 242
Joined: 09.02.2007. 09:44
Location: Prnjavor

Re: Gradski bunari

Post by drlonc »

Та буџетска ставка је стварно незграпног назива и не контам баш зашто то није раздвојено или бар прикачено уз нешто сродније. Да не цјепидлачимо...
Немам представу колико би могло да кошта одржавање фонтане, али знам да је дио везан за одржавање јавне расвјете поприлично скуп. Лијепо је имати уличну расвјету, али то и кошта (струја + сиајлице + кварови).
Гледајући стање расвјете по граду, очигледно да пара за одржавање увијек фали. Како причају људи, слично је стање и на сеоским подручјима, на којима расвјета постоји.
Све ово пишем зато што баш и нисам сигуран колико је од тих 25000 КМ стварно на располагању, односно колико може бити на располагању.
Боже мој, треба тражити, па ћемо видјети да ли се, од чега и колико може откинути...
Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Gradski bunari

Post by KAMIKAZA »

Ulicna rasvjeta koja je radjena kroz neke ulice je stvarno pregusta,babe bi mogle plesti na ulici koliko sija, :D nemam pojma kakve su to lude glave i proektovale,direktno u ulici Zivoina Milica :D citaj Preradovica :D su stubovi postavljeni pregusto i na ionako uzanu ulicu,pravo je cudo da je samo jedan do sada stradao jer je natrcao na naseg Novu Djurica :D ali nije kriv Novo vec proektant koji ih nije proektovao iza ograda koje strse na ulicu.Sa pregustim sijalicama (nocu moramo da vozimo sa suncanicama koliko sija :smt005 ) povecala se i potrosnja,pa se uz malo razmisljanja mogla osvjetliti jos jedna ulica.Ali eto prema Ceru su se naucili i postavili su redje,samo se opet nije gledalo koliki ce ti stubcine da budu,onoliki stubovi za onako malecke sijalice,mislim da je radjeno na brzinu za izbore i nije stigao da se ukopa kabal,pa samim tim na svakom lomu i kod svake lampe je dosla debela bandercina,jer se kabal vodio cik-cak.Opet se moglo ustediti puno jer ta jedna bandercina kosta 800 km a kopanje po metru 1 km,udaljenost Klaonica - Cer je ca 400 metara,znaci na jednoj se moglo usparati skoro cjelo kopanje i zagrtanje....itd..itd :) Ovo je samo primjer iz moga kraja ,a takvih je sigurno na sve strane,nekome sija da bi mogao djindjuve :D nizati a nekome nema nista (meni nema nista :mrgreen: ) ALI STA CES DEMOKRATIJA JE I SVAKO IMA PRAVO DA PONESTO UGRABI ZA SEBE. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Post Reply