Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Post Reply
Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by Sneza »

SRPSKO PROSVJETNO I KULTURNO DRUŠTVO ,, PROSVJETA”




Srpsko prosvjetno i kulturno društvo ,,Prosvjeta” osnovano je davne 1902. godine, a Opštinski odbor Prnjavor obnovio je svoj rad 1991. godine i od tada u prnjavorskoj opštini razvija plodnu aktivnost kroz okupljanje omladine. U sastavu Prosvjete djelovale su i djeluju različite sekcije (dramska, istorijska, folklorna, likovna, pjevačka...) od kojih je najbrojnija folklorna sekcija koja je počela sa radom 1999. godine.
Prosvjeta je u 2002. godini bogatim kulturno-umjetničkim sadržajima i izdavanjem brojnih publikacija u svom radu obilježila sto godina uspješnog rada i njegovanja kulture i običaja srpskog naroda.
Folklorna sekcija Prosvjete broji oko 400 članova. Matično društvo ima 130 članova koji su raspoređeni u četiri starosne grupe i orkestar. Ostali članovi su raspoeđeni u škoskim sekcijama na području opštine Prnjavor. Najmlađi član ima četiri godine, a najstariji osamdeset sedam. U sklopu folklorne sekcije djeluju i ženska i muška izvorna grupa.
Do sada folklorni ansambl Prosvjete učestvovao je na mnogim festivalima i takmičenjima kako u našoj zemlji, tako i u Srbiji, Crnoj Gori, Poljskoj, Grckoj i Austriji. Od svih nagrada i priznanja koje smo dobili na pomenutim takmičenjima izdvojili bi nagrade za sveukupnog pobjednika na Saboru srpkog izvornog narodnog stvaralaštva u Tesliću i nagradu za najbolje društvo iz Republike Srpske na ,,Zlatnom opanku” u Valjevu 2005. godine.
Društvo raspolaže sa 13 koreografija koje izvodi prvi ansambl Prosvjete, a pored toga posjeduje još 15 koreografija u izvođenju dječijih ansambala. Koreografije koje izvodi prvi ansambl prosvjete su:
1. Igre iz Prnjavora
2. Šaljive prnjavorske igre
3. Gradske igre
4. Ozrenski vez
5. Igre sa Ozrena i Trebave
6. Šaljive igre iz Baranje
7. Igre iz Semberije
8. Vlaške igre
9. Igre Šumadije i Pomoravlja
10. Igre iz Južne Srbije
11. Igre iz Leskovca
12. Igre iz Ponišavlja (Nišava)
13. Splet narodnih igara
14. Šaljive igre iz Štrbaca
Umjetnički rukovodilac folklornog ansambla je gospodin Branko Milišić, šef orkestra je gospodin Perica Vrhovac, a rukovodilac izvornih grupa gospodin Dario Topić. Na čelu Prosvjete je gospodin Milovan Vasilić kao predsjednik Opštinskog odbora SPKD ,,Prosvjeta” Prnjavor.
[/img]

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

OBAVJEŠTENJE

Post by Sneza »

SPKD" Prosvjeta" održava treće po redu takmičenje folklornih sekcija naše opštine. Takmičenje će se održati 30.3.2008.godine s početkom u 19h u sportskoj dvorani "SLOGA".
Ulaz je slobodan ali svi zainteresovani mogu da pomognu skromnim novčanim prilogom koji će se iskoristiti za popravak i kupovinu instrumenata.
U takmičarskom dijelu programa učestvuju folklorne sekcije osnovnih škola s čitave opštine a u revijalnom muška i ženska pjevačka grupa, I ansambl kao i najstarija populacija folkloraša.

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Post by rocky »

Snezo jel i ti nastupas?
Idemo dalje ...

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Знам ту стару поставу од оснивања.
Image

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

rocky wrote:Snezo jel i ti nastupas?
Нормално , да наступа.... Па где би то прошло без Снеже.... :lol: :lol: Јел тако... :wink: :lol: :lol:
ImageImage

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

rocky wrote:Snezo jel i ti nastupas?
Ja sam an ulazu dočekujem goste..

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Па гдје на то спаде. Некада си добро играла.
Image

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Ako dođeš vidjećeš zašto sam baš ja na ulazu :wink: i da mi neće biti dosadno...

Svi zainteresovani mogu da dođu večeras. I naravno, svi koji su zainteresovani da se uključe u jednu od Prosvjetinih sekcija (folklornu, pjevačku ili orkestar) neka posjete naše probe koje se održavaju svake subote i nedelje u prostorijama Doma kulture od 16h do 21h.

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Jedno od brojnih gostovanja folkloraša..
Paralije(Grčka) septembar 2007.godine

Image

III ansambl



Image

II ansambl



Image
I ansambl

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Sneza wrote:Ako dođeš vidjećeš zašto sam baš ja na ulazu :wink: i da mi neće biti dosadno...

Svi zainteresovani mogu da dođu večeras. I naravno, svi koji su zainteresovani da se uključe u jednu od Prosvjetinih sekcija (folklornu, pjevačku ili orkestar) neka posjete naše probe koje se održavaju svake subote i nedelje u prostorijama Doma kulture od 16h do 21h.
Да није оно...сачекујеш са хљебом и соли. Стари Српски обичај за добродошлицу. :D
Image

PIKI
Posts: 439
Joined: 27.08.2006. 21:52
Location: cxxcc

f`

Post by PIKI »

KADA CE GOSTI IZ BUDISAVE DOCI U PRNJAVOR TREBA MI NEKO OD NJIH??? ?


:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
Image

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Re: f`

Post by Sneza »

Gosti iz Budisave nam nisu dolazili već dvije godine...Da li će uskro biti nekih posjeta nisam sigurna, mogu se raspitati.
A ako te zanima neko, javi mi se na pp pa možda mogu ti pomoći.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Upravo se vratio iz SD "Sloga".

Super su orgnizovali.

Evo nekoliko fotografija...

Image

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Снеки, добро ти стоји ношња. :wink:
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

To me uhvatio u poslu :lol: vidiš da pričam :wink:

A ja ću u toku ovih dana da postavim svoje sličice1

PIKI
Posts: 439
Joined: 27.08.2006. 21:52
Location: cxxcc

jj

Post by PIKI »

SNEKI MEKI :) SNEZANA PRAVA SI SELJANKA :) BEZ UVREDE POZZ
Image

jagodica_bobica

Post by jagodica_bobica »

Jako lijepo izgledaš!

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Jos par fotografija koje nisam sinoc uspio postaviti.

Image

Image

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: f`

Post by Nicky »

Sneza wrote:Gosti iz Budisave nam nisu dolazili već dvije godine
Ma ko to kaze? Evo ja zivim u ulici Budisavska, i tvrdim da dolaze svake godine, pa tako su dolazili i prosle. :lol: Ja igrao tu na raskrscu. :lol:

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Treće takmičenje folklornih sekcija SPKD "Prosvjeta&

Post by Sneza »

Malo kasnim ali zato jer nisam htjela ništa da objevim bez fotografija.
U nedelju s početkom u 19h je održano treće takmičenje folklornih sekcija. Ovim putem zahvaljujemo se svima koji su posjetili ovu manifestaciju i pomogli nam svojim novčanim prolozima. Sav novac koji je te večeri skupljen iskoristiće se u popravku instrumenata i kupovinu nošnje.
Drago nam je što svake godine je sve veći broj folkloraša a tako i naših sugrađana koji nas podržavaju.
Na takmičenju su učestvovali učenici osnovnih škola iz MZ Šibovska, Štrbci, Kulaši, Vijačani...OŠ "Branko Ćopić" kao i II i III ansambl "Prosvjete" . Neke škole su imale čak i više grupa koje su raspoređene u starosne grupe ( do 9godina, od 9-12godina i od 12 do 15godina).
Svaka grupa je dobila zahvalnicu za učestvovanje a podijeljene su i dipolome za: najljepšu nošnju, najmlađeg igrača i igračicu, najboljeg igrača i igračicu u svakoj starosnoj grupi, kako i prva tri mjesta za koreografije u svakoj starosnoj grupi.
Takođe su uručene i zahvalnice pekari " Cvijeta " i štmpariji "PETROGRAF" od kojih dobijamo veliku u održavanju svake naše manifestacije.
U revijalnom dijelu su nastupale pjevačke grupe kao i naši veterani.

Foto dokumentacija:


Image

Naš najmlađi ansambl po stažu koji imaju u "Prosvjeti"



Image

Muška pjevačka grupa


Image

Ženska pjevačka grupa


Image
Učesnici


Bilo bi još slika, međutim ja sam radila na ulazu..tako nekom drugom prilikom biće bolje! :lol:
Last edited by Sneza on 01.04.2008. 21:47, edited 1 time in total.

zacaria
Posts: 1041
Joined: 20.08.2006. 19:35

Re: f`

Post by zacaria »

Nicky wrote:
Sneza wrote:Gosti iz Budisave nam nisu dolazili već dvije godine
Ma ko to kaze? Evo ja zivim u ulici Budisavska, i tvrdim da dolaze svake godine, pa tako su dolazili i prosle. :lol: Ja igrao tu na raskrscu. :lol:
bolje da ne dolaze, ne mogu donijeti ni za zaliti nesto
ali dobili smo cesmu sa gradskom vodom.huraaaaaa
O fredlani gruntibugli..Vaše mikturacije jesu mi ko plurdlani garblikoči i lurdgni sni
Grupe, zazivam Ti,I huptozno da dranglaš me krinklim bindlvurdlama / ili da te bacim međ gobervarte svojim blarglgnječuronom čuvaj se ako te ne!"

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Sta je sa Aleksincem? Nesto sam nacula da bi trebali ubrzo doci, a nisam bila na probi od... :oops:

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Gosti iz Aleksinca stižu 25.04. i zajedno s nama će nastupati za Vaskrs na Trgu.
A mogla bi nas na probi počastiti svojom posjetom :wink:

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Odlicno, jedan Vaskrs da provedem u ''civilu'', dosta je i mene svake godine :wink:
Pokusacu doci sledeci vikend, da vidim sta ste novo naucili :D

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

IX Vaskršnje svečanosti!

Post by Sneza »

VASKRŠNJE SVEČANOSTI

Kao i proteklih godina SPKD "Prosvjeta" organizuje program na Trgu srpskih boraca.


Prvi dio programa počinje u 15 i 30h obraćanjem protojereja Rade Savičića.
U programu učestvuju:
Prosvjetine sekcije
Svetosavska omladinska zajednica
Folklorne i ritmičke sekcije osnovnih škola.
Asocijacija "Svijet kulture" Prnjavor
II ansambl i izvorna grupa SPKD "Prosvjeta" Prnjavor
KUD "14.FEBDUAR" Debeljaci i vokalni solista.

Drugi dio progarama počinje u 18h:
Izbor najljepšeg i najjačeg jajeta ( prijave na Trgu srpskih boraca u pred izbor)
Svečani defile učesnika programa ulicama grada ( polazak ispred Doma kulture do Trga srpskih boraca)


Treći dio programa počinje u 18 i 30h i u njemu učestvuju:
KUD "ALPOS" Aleksinački rudnici
Udruženje "ČERVONA KALENA" N.Lišnja
KUD"14.FEBRUAR" Debeljaci
KUD" MILOŠ DUJIĆ" Čelinac
SPKD "PROSVJETA" Brčko
SKUD "DERVENTA" Derventa
KUD "SVILEN KONAC" N.Lišnja
KPD "TARAS ŠEVČENKO"PRNJAVOR
SPKD "PROSVJETA"Prnjavor


Četvrti dio programa počinje u 20 i 30h koncertima
Balkan ekspres (predgrupa)
Riblja čorba








DOBRO DOŠLI

Post Reply