Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Milan Simić-Siman
Posts: 11
Joined: 21.12.2012. 21:57

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by Milan Simić-Siman »

Dogovorite se pa idemo na pivu :D
Izvinjavam se moderatoru. (samo moje mišljenje)
Volio bi da postoji samo jedno društvo i da svi igramo u tom jednom društvu i da društvo ima sekcije po svim selima, da svi članovi budu ravnopravni, da ima više stručnih ljudi da nas vodi... Čak i da to društvo ima 3 prva ansambla sa različitim koreografima, mislim da bi funkcionisalo, jer će igrač izabrati u kojem će igrati po tome što će gledati sviđaju mu li se članovi tog ansambla i koreograf istog. Takođe zavisi i od koreografa šta on misli, da li taj neko zaslužuje da igra tu. Svi bi dobili priliku da nastupaju i niko se ne bi ljutio što nije u ovom ili u onom ansamblu, kako inače biva. Ima mali milion varijanti, ali mislim, kada bi tako bilo, postavlja se pitanje da li će onaj iz sekcije sa sela ili iz 2.,3. ansambla moći dobiti priliku da negdje otputuju, jer je to sve jedno društvo, a činjenica je da para i onako nema nigdje i kada bi 99% članova bilo sigurno da ne može biti bolje onih 1 % bi opet bilo ne zadovoljno šta god da se uradi. Ne branim nikoga, ali neka društava. Činjenica je da je lakše udovoljiti npr. 50 ljudi nego 500. A ko je kako osnovao društvo, da li je neko krao, lagao ili bilo šta slično radio, opet ponavljam, ne treba se nikoga ticati osim uprave društva koje misli da je oštećeno od strane nekih ljudi i na kraju i suda, ako je potrebno. Voljeli bi mi svi znati šta se dešava i šta ko misli ali ne možemo nikoga osuđivati na osnovu rekla kazala priča iako smo 100% sigurni da je tako. Svaka čast onima koji imaju svjedoke i dokaze. Mislim da se svi pravimo pametniji nego što jesmo, a to nam ne treba. Pogledajte samo da li volite da je u vašem društvu neko ko voli puno da pametuje i tjera neku pravdu.. Volite to što radite i cijenite. Nagovarajte druge da se bave onim što je dobro, poštujte druge, budite ljudi i svima dobro.

Volio bi da čujem zamjerke i prijedloge, ako ima ko. Samo bez prepiranja. Tražimo rješenja.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Image
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Image
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by aleksandar76 »

Može li nam iko na ovom forumu dostaviti koliko je budžetom planirano za Prnjavorske KUD-ove i kolko je koji Kud dobio pojedinačno!
Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aleksandar76
Posts: 293
Joined: 09.01.2012. 12:23

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by aleksandar76 »

Hvala!
al čini mi se da je objavljeno samo ukupna cifra za sva KUD-a, ili nisam dobro vidio!

Image

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Да па онда се то некако дијели између њих. Ако ме питаш, како?! Немам појма :o
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Koliko ce koji KUD dobiti novca iz budzeta,vidjecemo na kraju godine. I mene zanima kako ce da se dijele ta sredstva
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by regeman »

ОДЛУКУ
о расподјели буџетских средстава са позиције
415200-Помоћ удружењима из области културе и
осталим удружењима

Члан 1.
Овом одлуком утврђују се услови и начин
расподјеле средстава планираних Буџетом општине
Прњавор за 2013. годину („Службени гласник
општине Прњавор“, број 34/12), у оквиру Одјељења
за локални економски развој и друштвене дјела-
тности, са позиције 415200 – Помоћ удружењима из
области културе и осталим удружењима.

Члан 2.
Средства планирана на позицији 415200 –
Помоћ удружењима из области културе и осталим
удружењима износe 35.000,00 КМ.

Члан 3.
Право на додјелу средстава из члана 2.
Одлуке имају удружења грађана која испуњавају
следеће услове:
- да су регистрована код надлежног суда и да је
протекло најмање три године од дана регистра-
ције,
- да им је сједиште на подручју општине Прњавор,
- да своје активности имплементирају на подручју
општине Прњавор,
- да су доставили Програм рада за 2013. годину, те
Извјештај о раду и утрошку средстава за 2012.
годину.

Члан 4.
Средства се одобравају на основу обра-зложеног захтјева поднесеног од стране удружења
за неке од следећих активности:
- афирмација културних и туристичких потенцијала
и културних посебности општине,
- афирмација активности цивилног друштва,
људских права и демократије,
- афирмација активности у вези заштите животне
средине,
- афирмација активности које промовишу смањење
социјалне искључености,
- рјешавање проблема и стварање услова за
задовољење потреба особа са инвалидитетом и
- афирмација научно-истраживачког рада од
интереса за развој локалне заједнице.

Члан 5.
Приликом додјеле средстава предност ће
имати удружења која броје више чланова и чије су
активности усмјерене према већем броју корисника.
Приликом одлучивања о висини средстава
која ће се дозначавати удружењима грађана посе-
бно ће се водити рачуна о тренутној расположи-
вости средстава у буџету општине.
Одлуку о исплати новчаних средстава
доноси Начелник општине у форми закључка, а на
приједлог Одјељења за локални економски развој и
друштвене дјелатности.

Члан 6.
Удружења грађана којима се дозначе сре-
дства из буџета општине Прњавор дужна су иста
оправдати рачунима, те разлику неутрошених
средстава вратити на рачун општине, што ће се
узети у обзир приликом наредне расподјеле
средстава.

Члан 7.
За реализацију ове одлуке задужује се
Одјељење за локални економски развој и друштвене
дјелатности и Одјељење за финансије.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Članovi GKUD "Pronija" Prnjavor 2.03.2013. godine održaće cjelovečernji koncert u Minhenu. Na koncertu će se predstaviti sa igrama iz Bosne i Srbije,takodje predstaviće se i tamburaški orkestar,pjevačke grupe,vokalni i instrumentalni solisti
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »



Синоћ сам демостративно напустио смотру фоклора, када сам чуо да је на програму Шота. И мислим да сам био једини од неких 500 људи који је то урадио.

За оне који не знају, нека прво прочитају ово:
За опомену и наук: свадбена игра у славу злодјела над српском нејачи

ШОТА

Да ли знамо право поријекло '' ШОТЕ '' ?

Image

Чим споменемо ријеч '' шота '' одмах помислимо на игру која се, нажалост, игра на свакој српској свадби. Њено поријекло води по злу чувеној Шоти Галици, жени србомрсца качака ( одметника ) Азема Бејта из села Галице ( 1189 – 1924. ) који је својевремено харао по Косову и Метохији.

Шота је након мужевљеве смрти зулумћарила и предводила одметнике.

У српском народу сачувано је сјећање на догађај када је Шота ухватила шестеро српске дјеце, чобанчади код стада, на планини Мокри, повезала их, наложила ватру и све их бацила у огањ.

Док су дјеца горјела, приповједа се, Шота је са качаницима играла своју игру око ватре, оргијала и пјевала: '' Шоте, мори Шоте ! / Шоте, машала ! / Давно желим, мори, Шоте, да те играм ја ! ''

На мјесту страдања невине дјечице подигнута је спомен – плоча која је стајала до свршетка Другог свјетског рата, када су је комунисти уклонили како би сачували '' братство и јединство – зјеницу ока свог ''.

Ово је сушта истина. Да ли из незнања, или пак из неких других побуда и разлога, Срби, нажалост, објеручке прихватају ову игру која је редовно, чак неизоставно, заступљена на репертоарима њихових славља. И, одиста, нема српске свадбе, која ће протећи без сцена падања на кољена што је саставни дио ове игре !?
Е сада, ако је нешто у организацији Српског КУД-а и ЈУ Центра за културу Прњавор општине гдје живи 80% Српског народа, е онда се треба подвући једна црта испод које се не смије ићи. Ја уопште не кривим ону дјецу из Мравице која су играли синоћ, већ кривим руководство Просвјете које је могло тако нешто да допусти и да допусти да Шота буде на програму.

Ја не знам коме су вране мозак попиле, али бих лично волио да се такве ствари више не понављају. Или да се Просвети укине префикс Српски и стави Шиптарски. Када видим некога из Просвета, лично ћу да поразговарам на ову тему. Све неки велики Срби, а не знају гдје су шупљи!

Толико од мене за сада.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by regeman »

otkud znas da je to istina?
šota je ime narodne igre na Kosovu, zajednička Srbima, Albancima, Turcima, Romima i Gorancima; to nije isključivo albanska igra, recimo, u Albaniji je ni nemaju. Šota (Shota) nije albansko ime i na albanskom ne znači ništa; to je kao kad bismo imali Srbina koji se zove Žikino Kolo. Konačno, ovu (zabranjenu) verziju Šote napisao je početkom sedamdesetih Dragan Aleksandrić, tekst Radmila Todorović, a prvi izvođač je bio izvesni Nenad Jovanović - pa je neobično da je gđa Galica skakajući oko vatre 1924. godine peva hit IZ 1970!
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Јој реге, новинар.де што објави узимаш за релавантну информације.

Рецимо да си управу и да Шота није Шиптарска пјесма, сигурно знаш шта се десило 17.03.2004 на Косову и Метохији и шта се дешавало у Дому културе у Прњавору 16.03.2013 :wink:

И шта мислиш, да оде Просвјета до Призрена да наступа, какав би јој био репертоар :?:

Ствар је у принципу и начину на који се код нас ствари постављају. И тачка!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

Vrsta,ako uspijem naci postavicu ti link o tome sta su etnomuzikolozi rekli o Soti. Kao prvo rijec "sota" ne postoji u albanskom jeziku, ta zena koja je pobila djecu se zvala sota,ali njeno ime nema nikakve veze sa igrom "Sota" Крајем 1990-их, у Србији је група људи почела да шири нетачну информацију како је по Ћерими-Шоти Галици настала чувена песма „Шоте мори шоте”, називајући је „балканском народном”, чак наводећи измишљено „предање” како ова песма је настала док је Галица бацала у огањ шесторо српске деце,због чега је њено извођење забрањено на Драгачевском сабору трубача у Гучи 2007. године

Међутим, упркос сличности у имену, песма „Шота” нити има везе са Галицом, нити је песма „балканска” или „народна”, већ је реч о новокомпонованој хит-песми из 1970-их, чији су аутори београдски двојац Драган Александрић и Радмила Тодоровић, а сама песма је настала према мотивима свадбарских игара са југа Србије,a o tome sta igraju muslimansko-bosnjacka kulturno umjetnicka drustva u Prnjavoru,to je posebna prica, npr KUD- Hakija Tabakovic igra jednu srpsko-cigansku igru pod imenom Vranjanska svita ( mada ne znam kako je onu zovu) o cemu se radi, U Vranju su muskarci nosili fesove a zene salvare,tako da ima dosta slicnosti sa muslimansim nosnjama.
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by regeman »

Pa i tu budalastinu je novinar pusti. Sad vidi cija je inform.relevantnija.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

regeman wrote:Pa i tu budalastinu je novinar pusti. Sad vidi cija je inform.relevantnija.
ovo sto sam ja napisao o Soti su rekli pozntati i priznati etnomuzikolozi,doktori nauka akademici,samo sto ne mogu naci sad link od tih izjava da okacim
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

ČIJA JE OVO PESMA?

Post by Opti Myst »

"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by regeman »

bobi1993 wrote:uspijem naci postavicu ti link o tome sta su etnomuzikolozi rekli o Soti. Kao prvo rijec "sota" ne postoji u albanskom jeziku, ta zena koja je pobila djecu se zvala sota,ali njeno ime nema nikakve veze sa igrom "Sota" Крајем 1990-их, у Србији је група људи почела да шири нетачну информацију како је по Ћерими-Шоти Галици настала чувена песма „Шоте мори шоте”, називајући је „балканском народном”, чак наводећи измишљено „предање” како ов
pa ja se slazem sa tobom, moj komentar se na Vrstu odnosio.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Рецимо и да сте управу за Шоту, али опет мени има толико неких случајности које се подударају, у тој пјесми и око те пјесме. Да ми једноставно није то то!

Суштина проблема је следећа.

Велика већина Срба Шоту сматра за пјесму која велича, звјерства Шиптара над Српском дјецом на Косову и Метохији. 17.03.2004 марта десио се највећи егзодус преосталих Срба са Косова и Метохије. Тај дан за оне који не знају, срушено и спаљено преко 100 цркава и манастира. Свештеници и монаси убијани, држани у заробљеништву -мучени. Српски народ протјеран је из енклава гдје су живјели задњих 1000 година и Албанци су створили етнички чисту тзв државу Косово. То је дан велике туге и жалости за наш народ. За оне који не знају, на свакој Литургији када се врши помен, помињу се Срби са напаћеног Косова. И тако сваке недеље од те 2004-те до данас и ко зна до када још.

Из тог разлога мени је Шота у Центру за културу у Прњавору, парала уши. Из тог разлога сам устао и отишао. Ја не знам да ли сам једини Србин који размишља, овако како размишљам али то је мој став.

Шота у свему томе, по мени најмањи проблем.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by bobi1993 »

http://www.facebook.com/events/150229721802693/?fref=ts Ovdje nece biti Sote,nastupa najbolje amatersko drustvo Srbije,AKUD "Lola" ,SKU "Rastko" Minhen i GKUD "Pronija" Prnjavor
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply