Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Nicky »

Ne znam kako je tim igracima, ali mene je sramota dok ovo citam...Pa zar KUD-ove dijeliti na ove ili one? S razlogom sam pitao da li nam trebaju 2 KUD-a. Znaci ipak nije do tog tvog CIOFF-a i broja igraca, nego ko je politicki (ne)podoban.

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

Prijatelju moj, ja sam igrac 10 godina i nikad nije bila potreba za 2 drustva.
Ali evo nastanak svega toga !
Nakon sto je uprava Prosvete otjerala ( kako kaze jedan od clanova uprave )Branka Milisica sa mjesta umjetnickog rukovodioca zatim je na inicijativu i poznanstvo Darija Topica tadasnjeg vodje orkestra u Prosveti doso Aleksa Malic koji je prethodno radio u muzickoj skoli u Prnjavoru. Aleksa je imao neke "planove" kako KUD moze da postane revolucionaran i jedan od najboljih ali mu je smetao predsjednik KUD-a Vasilic (ne znam kako se zove , direktor vrtica je ... bar bio , ne znam sad) koje je na neki nacin i pored isteka mandata bio na funkciji, mada na to do tada nikad niko nije obraco paznju . Njemu je bilo bitno samo da prima platu a sve je potpisivo sto mu se donese. Aleksa je tada taj problem razglasio i to je prenio na igrace pricajuci svaku probu o tome i puneci glave igracima svojim pricama , zatim je pocelo sa roditeljskim sastancima i podizanjem buke dok je on u medjuvremenu potrazio pomoc u politici od tadasnje vlasti je htio naravno izvuci korist i to je naravno bio SNSD. Tada se pojavljuju nova 2 lika u tome Sibincic i Mikic , oni su trebali preuzeti polozaj u upravi i to bi za njih 3. bilo sjajno vjerovatno jedno vrijeme i za igrace . ALI tu nastaje problem u Prosvjeti je vecina roditelja bilo simpatizeri SDS-a pa njih 3+ Dario nisu usjeli pa se rodila ideja o osnivanju drustva novog (iako je bilo o tome price i ranije ) sve je to bilo sjajno igraci su u neku ruku bili ubijedjeni da je prelazak u novo "bolje " drustvo dobro dok se Aleksa nije zezno .. bez znanja igraca je planiro da se otputuje na festival (nemogu se sjetiti tacno gdje) i da se nastupa pod novim imenom . Kad su igraci to saznali podigla se halabuka i dobar dio igraca ostaje na strani Prosvjete i jos kada je Bojan Malbasic koji je takodje bio clan KUD-a popricao sa igracima taj broj koji ostaje se povecao. Nakon toga je Aleksa sam otisao i Dario sa njim naravno i tu je bilo jos neki pratecih problema ali nebitno je to ... Prosvjeta pocinje "ozbilnije " da radi poslije toga da rijesava dugove koje je Aleksa (za vrijeme koje je bio tu) napravio .. doduse on je samo iskoristio lose stanje drustva i to uradio . Pronija je bolji start imala jer nije imala minusa imala je nekih 10 - 15 igraca koji su doveli nove regrute i oni su imali bolju organizaciju jer je Aleksa majstor organizacije dok je Prosvjeta dovlea jos jednog koga se sad mora rijestiti koji isto tako ima ambiciozne planove ali sad je uprava malo bolja pa mu neide i koji je los organizator ali odlican igrac.....
To je nekakav period i desavanja u drustvu koji je na neki nacin proizveo ovo sve ...POZ :)
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

TUMARALO
Posts: 11
Joined: 06.05.2012. 17:44

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by TUMARALO »

Da, Pavijan, tako je to bilo. Nije džaba ona stara dobra poslovica: "Što sto pametnih napravi, jedan blesan razvali."
Ne znam samo kako se dozvolilo da dva anonimusa uzdrmaju godinama građenu tradiciju. A da je Vasilić bio promašaj-jeste!
Razumijem ja da se svako bori za sebe i da želi da radi ono što voli i zna, ali zašto nije osnovao društvo u Laktašima?

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

Pa recimo to ovako... Laktasi: malo mjesto manje uticajan je folklor u gradu, nije nesto poznati omladini , nema povoljne prilike...Prnjavor: dosta omladine u folkloru , poznat malo omladini , ipak je radio u muzickoj skoli i upoznat je sa situacijom jer dosta djece je sviralo i igralo u KUD-u koja je isla u muzicku i kome je predavo (npr. meni) , on je 2 god prije dolaska u KUD kao umjetnicki imao plan da postane vodja orkestra , tada je bio Perica Vrhovac vodja orkestra , povoljna prilika lose stanje u KUD-u .... i mnogo sitnica koje su njemu isle na ruku ...
Normalno on je iskoristio priliku za sve sto je mogao sa pricom kako su njegovi rodtieljo odavde kako on zeli sve najbolje djeci ovog grada i da ti ne pricam jos sta sve ...
To je po meni normalna stvar gledajuci njegov karakter , kako i jest majstor za organizaciju i divim se tome iako ga ne cijenim kao nekog igraca takve stvari mu idu od ruke . Sa sadasnjim umjetnickim u Prosvjeti je on trebao da osnuje drusvo u Trnu kod BL a posto su obojica gledali korist iz svega toga nisu mogli zajedno pa je nakon nekog vremena neuspijeha osnovano drustvo , pa za tim u Srbcu sto je u neku ruku i dobro s obzirom da u Srbcu (za mog znanja ) nije bilo folklora do tada .Samo sto su dali otkaz sadasnjem umjetnickom Prosvjete u Srbcu ne gledajuci na to da je on osnovo drustvo uprava tog drustva je 3 put pametnija nego nasa .. sve su to neke stvari sitne koje kad se nakupe naprave ovako neki raskol.... stvar je u tome sto svi samo profit gledaju nikog od njih ne zanima folklor :)
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

bobi1993 wrote:
TUMARALO wrote:Lako je bilo "proniji" putovati po Pirinejskom poluostrvu, kad su pokupili na drzak i bezobrazan način igrače (one igrače koji su bili naivni) "Prosvjete" a "Prosvjeti" ostavili dugovanja.
zasto pricas o temama o kojim nemas pojma? Zbog cega su igraci koji su presli u Proniju naivni? nisu ti igraci ostavili dugovanja,Prosvjeta ima dugovanja iz 2004,2006 itd godine. Iz Prosvjete je u proniju preslo oko 30-ak igraca,a prosvjeta je cijela imala oko 400,po njihovim izjavama. Pronija trenutno ima 270 clanova,a od tog je 30 iz Prosvjete pa ti se sad malo preracunaj, ko je sta napravio i kako. Jednostavno ljudi u Prosvjetu nisu dolazili jer nisu mogli doci do izrazaja,a u Proniji im se otvorilo mjesto. Gradu je trebalo jos jedno drustvo,i oba mogu normalno funkcionisati. Ali ako je problem samo u tim ljudima sto su presli,objasni mi zbog cega je 15-ak ljudi napustilo Prosvjetu prije nekih dva mjeseca?(to su uglavnom bili ljudi koji su bili ostri protivnici Pronije)
E moj Bobane, zar nisi ti bio prvi koji je rek'o Aleksa hoce da unisti Prosvjetu ???
I mogu ti reci da si TI ostavio najupecatljiviji trag svojim kolegama ali nazalost negativan bas zato sto si ti bio protiv tog pa se kasnije tajno , bez znanja drugih clanova (tvojih "dragih " prijatelja )dogovarao o stvaranju novog drustva i garantovao odredjen broj clanova.
A sjecas se mozda sastanka u kafani !?
O kakvim ti festivalima pricas ??? CIOFF ? Slijep si Bobane bio, slijep si i sada i cini mi se ostaces slijep citav zivot !
I dalje vjerujes u price kako Pronija moze da postane balkanski poznato drustvo ?! Pogledaj malo u sutra , vidjeces da tamo nema ko da finansira sanjare poput vaseg Alekse , tebe , Darija i mnogih takvih ... vidjeces da tamo nema hljeba a kamoli para za neki KUD u Prnjavoru ... razmisli !
Pa mi jos samo reci koliko je duga Aleksa i "rezim " ostavio Prosvjeti , od onog velicanstvenog godisnjeg koncerta i promotivnog CD-a , pa slikanja , rasvjete , kamera .... nije nosnju nikad kupov'o .... zasto?
Da nakon osnivanja novog drustva nema konkurenciju .... da nije to razlog svega toga ?
Pa predstavljanje igraca Prosvjete u Derventi (ako se sjecam) pod imenom Pronija ?
Zasto je to uradjeno ?
Pogledaj i na to pomenuto dugovanje iz 2005,06.. da je manje nego ono koje ostalo poslije navedenog "rezima " !
Vidis samo ono sto hoces , necujes , nevidis ljude s kojim si odrasto i neinteresujete njihovo misljenje ili oni nece da ti kazu da se blamiras sa nekim stvarima .... pusti to kraju , ima li bi mi sta pricati 2 dana !!
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

Da ne citiram po sjecanju cu svima odgovoriti,ja nisam govorio protiv alekse,cak sam nakon odlaska Branka Milisica i ja bio za dovodjenje tog momka. Ono sto on zamislja se slaze sa mojim ocekivanjima. Da je majstor organizacije poklazao je milion puta. E sad u Proniji imamo 230 clanova koji nikad se nisu bavili folklorom,znaci izvukli smo sa ulice 230 ljudi. Sto se tice nastupa u derventi djevojke iz orkestra su tad pristale da sviraju za nas jer je kompletan orkestar obecao da ce prijeci u novo drustvo. poslije se desilo sto se desilo,od prijetnje policijom itd darijo je rekao da ne zeli da taj orkestar prijedje u proniju. Par ljudi koji su sami odlucivali su presli,oni pod uticajem roditelja su ostali u Prosvjeti. Sto se tice roditelja i njihovom simpatisanju sds-a takav sam problem imao i ja u svojoj kuci. sa roditeljima zbog toga nisam pricao sigurno mjesec dana,ali kad su vidjeli da sam odlucan popustili su. Sad su vidjeli da sam bio u pravu. Cak sam imao i pozive kuci,jer se po gradu pricali da li je moguce da sin predsjednika MO SDS prelazi u tzv snsd-ovo drustvo.Kad sam se sastao sa pojedinim ljudima i popricao sa njima shvatili su sta je razlog mog prelaska i vidjeli su da sam otisao po mom misljenju u bolje,kao kad neko igra 9 godina u Ljubicu pa dobije ponudu da igra za npr banjalucki Borac. E sad sto se finansija tice,ne mogu reci precizno ali kad Pronija plati svoje umjetnicke,vodje sekcija i sefa orkestra itd,nama ostaje od clanarine izmedju 1000 i 1500 KM. Tako da mi vec sad mozemo i samifinansirati dio putovanja,nabavku nosnji itd. Put u portugal i spaniju je placao svaki clan za sebe,stim sto je iskreno bilo i neke pomoci od opstine.
A u prosvjeti nije bio problem samo tadasnji predsjednik Milovan Vasilic. Branko Milisic je radio sve u Prosvjeti od sekretara,predsjednika,umjetnickog koreografa ma sve i kad je covjek zbog svojih obaveza morao da se povuce (ili je bio otjeran kako je neko rekao) prosvjeta je pukla po savovima. Jednostavno u upravi su bili ljudi koji nisu radili nista niti su znali ista o folkloru. Na pitanje sta oni rade u upravi govorili su mi smo tu od osnivanja. Javno cu reci ko su ti ljudi. To su gospoda Kovacevic,Davidovic,Bijeljac Vasilic itd. Sav njihov rad u Prosvjeti (bio sam tamo 9 godina pa znam) se svodio na odlaske na pojedina gostovanja kao sto su brcko,celinac debeljaci itd i za taj odlazak su uzimali dnevnice od msm 20 KM. Naravno ovo se sve odnosi na period od dolaska Vasilica na celo prosvjete. Dok je gospođa Tomaš bila predsjednik stvari su funkcionisale odlicno. toliko za sada ne mogu se sjetiti vise ko je sta pisao
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

TUMARALO
Posts: 11
Joined: 06.05.2012. 17:44

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by TUMARALO »

Bobane, najlakše je podvući rep i pobjeći kad nešto puca po šavovima.
Ajd zdravo! :smt006

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

Koliko sam ja Bobane zakljucio iz tvojih postova ti si u folkloru samo zbog putovanja , tebe ljudi koji igraju stobom (inace treba da ti budu prijatelji dobri ako ne najbolji ) ne znaimaju i nepostujes ih !
Kako to samo da je 30 preslo kako to da nisu svi s obzirom na sastanke silne i dogovore 2 mjeseca pred osnivanje ?
Zasto su ostali svi ostali ? Zato sto im je do putovanja ?
(ne kazem da nije samo vise im je 100 puta stalo do drustva nego do putovanja )
razmisli malo zasto igras !
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

duki
Posts: 1
Joined: 19.12.2012. 23:19

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by duki »

Citam vase komentare i samo se mogu nasmijati dobro,o kakvim se stvarima samo raspravljate,koliko sam uspjeo da povezem skoro svi koji ovo komentarisu su igraci,posteno bi bilo da svi komentare ostavljate pod imenom koje je prepoznatljivo pa da onda pricate,ali to je nevazno,svako hoce da nesto kaze pa makar i u sjenci :D mislim da sam velikoj vecini uvjek govorio,gledajte na folklor kao na razonodu a ne kao stvar preko koje ce te se posvadjati sa svojim prijateljima,ako neko sebe smatra velikim igracem i covjekom koji se moze druziti sa svima onda igrajte u sve i jednom drustvu,putujte i druzite se sa onim ljudima koji su vam bili do juce prijatelji a oko politike drustva pustite da se uprave i rukovodioci brinu,jer je to na kraju krajeva njihova briga... VOLITE SE DRUGARI :D

aleksamalic
Posts: 1
Joined: 19.12.2012. 23:34

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by aleksamalic »

Aleksa Malić
diplomorani etnomuzikolog

nemam naviku da mijenjam misljenje drugih ljudi tako da to neću ni sada činiti samo ću, poniknut vašom željom da se miješate u tuđe živote, reći nekoliko stvari o temi ovoga foruma pošto se imenom i prezimenom dotičete i mene samog.

prvo ko je Aleksa i šta, mislim da nema potrene da nagađate, svakako se to može saznati svugdje pa i od mene samog . ne stidim se svoje karijere i slobodno govorim o usponima i padovima, jer to se valjda svima nama ljudima u životu dešava.

od malih nogu se muzikom bavim i to ne amaterski nego po planovima i programima državnih škola. diplomirao sam etnomuzikologiju a to je nauka koja se bavi tradicionalnom muzikom, običajima, pjesmom igrom i svirkom s toga mislim da sam kompetentan da o nekim stvarima kažem i riječ više od vas ostalih koji imate drugačije obrazovanje i zanimanje. da sam uvijek bio ambiciozan i radan svjedoče stvari i koje sam uradio prije sticanja svoje diplome. to je svakako pjevanje u horu Jedinstvo 4 godine, to je igranje i vodjenje orkestra u kud Slavko Mandić u Laktašima preko 10 godina, pjevanje u horu Arion Banja Luka oko 2 godine, sviranje u kud Čakevac u Banja Luci 6 mjeseci, to je vođenje crkvenog Hora u Laktašima 5 godina, to je pjevanje u operi 2 puta, to je 5 godina sviranja u etno drupi Trag iz Laktaša i jedan izdat album sa njima, to je vođenje hora Červona Kalena iz Lišnje 2 godine i to je rad u muzičkoj školi u prnjavoru 9 godina.

to je dio onoga što ja napravih do sada sa svojih 28 godina i sada dolazim do teme vašeg foruma prosvjeta - pronija

ne padoh sa neba u prosvjetu, već nekoliko godina provedoh u muzičkoj školi a i porijeklom sam iz Donji Vijačana. vrijeme koje sam proveo u muzičkoj školi i u prnjavoru sam naravno kao i svaki umjetnik proveo i interesujući se za kulturu u opštini. imalo je tu svega da se vidi i čuje.

sticajem okolnosti dobijam poziv da nastavim sa radom u prosvjeti nakon odlaska gospodina Branka koje je to društvo vodio veoma dugo. kao čovijek željan rada i željan kulture sam prihvatio takav poziv i odlučio da svoje stečeno iskustvo i obrazovanje usmjerim u podizanju kvaliteta u kulturi, a u ovom slučaju u prosvjeti. naglašavam da u upravljačkim strukturama prosvjete nikada nisam bio, radio sam za platu kao svaki pošteni radnik. član nikakvih starnaka takođe nisam bio niti posjećijem taj događaj zvan izbori. to naglašavam sa razlogom jer je prnjavor specifičan po toj škakljivoj temi. stanje u prosvjeti koje sam zatekao nije bilo sjajno ali se osjećala želja za napredovanjem i radom. ta energija igrača koji su tada bili u društvu mi je dala veliku motivaciju za rad. na posao se prijonilo i sa iscprnim probama se osvježilo nekoliko starih koreografija i postavilo nekoliko novih. ekipa je radila punom parom dok je uprava sjedila skrštenih ruku. iz želje da dam maksimum i da sa svojim igračima postignem zapažene rezultate i izvan našeg grada pokrenuo sam ogroman marketinčki napad na folklornoj sceni. prosvjeta je isplivala među vodeća društva u bih. kvalitetan reklamni materijal, moderne prezentacije i sve bolji i bolji ansambl. naravno, poznajući kako treba da funkcioniše jedno moderno društvo težio sam da to postignem i u svom ansamblu stoga sam pokrenuo i nekoliko projekata . jedan od njih je bila posjeta festivalima internacionalnim u želji da članovi upoznaju što više različitih kultura. sam sam sa gore navedenim grupama obišao kompletnu evropu te sam želio svojea iskustva podijeliti i drugima. ponudio sam odlazak na internacionalnu scenu i tadašnja uprava me je podržala gospoda Vasićič, Sančanin, Kovačević, Davidović, Sibinčić i Mikić. ja sam čovjek od umjetnosti a oni ljudi od finansija.projekat zvan fetival u španiji je napravio tada veliki bum u našem gradu i svakako mislim da su svi oni koji su putovali uživali. kvalitet je jedna stvar koje je mnoge zatekao pa su zbog nedostatka istog ostali u prnjavoru tih sunčanih dana dok su oni kvalitetni uživali. s toga nije ni čido što je neko nekada nezadovoljan. nakon projekta španije napravili smo jedan vliki koncert kakav dolikuje jednom velikom društvu od oko 500 članova. i bio je to koncert kakav prnjavor nije vidio do tada. to može da zaključi i naj veći lajik, nije potrebno biti umjetnik da se kvalitet prepozna. organizaciju koncerta je takođe podržala navedena uprava i ako je samo nekoliko njih stvarno zavrnule rukave oko toga ( sibinčić i mikić). koncert je odrađen i svi su tada zadovoljni bili. poslije se dešavaju čudne stvari. u sredini gdje su se svi navikli na nerad radnici nisu dobro došli jer postepeno privlače sebi i druge radnike i urušavaku kulu od karata gdje nekolicina gospode ubire novac od 500 djece mjesečno po 10 km ( 5000km ). gospoda ne žele da novac odlazi na putovanja i koncerte nego u njihove džepove. polako i kulturno se pokreću akcije promjene uprava i pomijeraje nepoželjnih ljudi od kojih sam bio i ja . naravno kao i svako ko stoji iz svoga rada širim svoje nezadaovoljstvo i čudim se da je novac i politika tako duboko ušla u kulturu.spomenusmo novac, novcem je upravljao vasilic i gordada sekretar društva i novca je svakako bilo sve i da opština i ne daje ništa, a davala je, članstvo je bilo mnogovrojno i moglo je da podnese ulaganja u koncerte i promociju samo da se uprava nije raskalašeno ponašala sa tim novcem a na propuste sam ukazivao i bio nepoželjan. vidjevši da omladina naše opštine ima kapacitet da bude broj jedan i naj bolji u BIh i šire sa kolicinom istomišljenika i ljudi koji žele da pobjegnu iz okrutene svakodnevice pokrecemo temu novog društva, društva koje se bavi isključivo folkloroma ane pranjem novca. ideja o novom društvu je kažu mnogi i prije bila česta tema nezadovoljnih članova ansambla i za vrijeme Branka.

tako dođosmo do pronije, naziva za kojim je valjalo prevrnuti desetine klnjiga i kompletu istoriju prnjavora i nastanka tog grada. i našli smo naziv pronija kao jedan vid preteče današnjeg naziva našeg grada. gkud- gradsko kulturno umjetničko društvo prefiks koji pokazuje čime se mi to bavimo. društvo u kome mogu da učestvuju svi, svih rasa, nacija i vjeroispovjeti. svih onih koji imaju jednu ideju, ideju lukture i ljubavi prema tradiciji i folkloru. prve probe pronije samo 13 ljudi i to ljudi koji cijene zalaganje i rad moj, Darija Topića i Ljubiše Sibinčića. polazak od "nule" nam nije teško pao jer se samo radom stiču prave vbrijednosti. ogroman pritisak tada smo doživljavali sa svih strana od politike proko sugrađana ali nismo posustajali.članstvo se brzo povećalo i svi ajedno u želji da napravimo jedno zdravo društvo i zdravo okruženje smo krenuli da radimo i radimo i radimo. i danas pronija nakon godinu i dva mjeseca ima 256 članocva u svim ansamblima, moderan orklestar sa 10 insrtumenata i 15 tak muzičara, tamburaski orkestar, mušku i žensku pjevačku grupu, solistima i igračkim ansamblima od 6 do 66 godina. solidan fundus nošnje i desetinu novih instrumenata. nekoliko prostorija i kompletnu opremu. nekoliko turneja iza sebe ( slovenija 3 puta, italija, češka, portugal i španija) desetine koncerata. nagrade sa festivala, nagradu za autentičnost na dukat festu 2012 u banja luci i oko 500 stotina zadovoljnih roditelja koji znaju da su im djeca u sigurnim rukama i u kvalitetnom duštvu. rad drži proniju i ne halapljivost. pronija nema dugove a platila je i dug za koji smo se osjetili prozvani u prosvjeti pronija danas ima vrijednot svoje opreme i nošnje preko 30 000 km i hrli naprijed ne osvrćući se za zlim jezicima i onima koji ne mogu da podnesu poraz. pronija će vas iznenaditi novim projektima i novim potovanjma i to sa i bez novaca opštine. mi imamo ljude koji prepoznaju naš rad i pomažu nam a to su članovi i njihovi roditelji kao i veliki broj sponzora i ljudi kojim je stalo do kluture. pronija je otvorena za saradnju sa svima. pronija ne poznaje vjeru ni naciju ni boju kože, pronija poznaje ljude i ne ljude.

hvala vam svima koji ste se udostojili i pročitali ovaj obiman tekst i molim vas da ne zamjereite na eventualnim greškama jer sam tekst napisao i jednom dahu bez ponovnog čitanja.
i molim vas da i dalje njegujete svoje mišljenje il smo mi svi ipak individue i imamo pravo na samostalno prosuđivanje samo poslušajte nekada i drugu stranu priče i pokušajte nekada da prvo provjerite ono o čemu govorite i da budete dio toga.

želim puno dobrih stvari SPKD "Prosvjeta" iz Prnjavora, i ona je svakako dio moje biografija a ono što će vam pronija ponuditi tek ćete imati priliku da vidite ili već vidite.

Hvala

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

Bas obrnuto. Ja te ljude postujem. Ja i dan danas te ljude pozdravljam na ulici,idem im na slave oni dolaze kod mene. E sad sta se tu desilo. Desilo se da je jedna grupa djevojaka,zbog licne svadje sa aleksom tu svadju prenijela i na odnos prosvjeta-pronija. Djevojke iz te grupe kraj mene danas prodju kao kraj turskog groblja(a 9 godina smo igrali zajedno) pa ko sad tu koga ne postuje. Sto se tice folklora,folklor volim,ali hocu da nagrada za moj trud i rad budu putovanja.
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

TUMARALO wrote:Bobane, najlakše je podvući rep i pobjeći kad nešto puca po šavovima.
Ajd zdravo! :smt006
nisam pobjegao,naprotiv trudio sam se da popravim stanje ali nisam uspio dosli su novi ljudi i pustio sam da oni rade. i jos nesto ja nisam presao samo zato sto sam vidio da ce u proniji biti bolje,presao sam i zbog narusenih medjuljudskih odnosa u tadasnjoj prosvjetim a i zbog 3 neisplacene plate. Naime ja sam vodio jednu sekciju prosvjete i za taj rad sam dobijao odredjen iznos. Poslednja 3 mjeseca nisam dobio ni jedne jedine marke
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

Ja mislim da je ovdje doslo do pogresnog shavatanja posta koji sam postavio na pitanje nicky-a ... ja sam napisao post na osnovu onog sto sam vidio , prozivio , na osnovu prica pomenutih u posovima , na osnovu stavova ljudi i shavatanja mojih i pomenutih.... nicky je pitao jel potrebno 2 drustva u prnjavoru i nisam sad siguran .. kako je nama igracima ... nebitno
ja sam napisao desavanje (trudio se da to bude sto tacnije i nepristrasno i hronoloski ) u Prosvjeti od odlaska Branka do podjele i nesto malo spomenuo trenutno stanje . Nisam htio namjerno da krijem imena i prezimena ljudi jer se to zna sve i mislim da nema potrebe za jedan covjek ovo jedan ono . to je 1 stvar
2.
Duki je rekao da treba da se potpisemo . Ja to gledam drugacije malo .. Ne shvata se isto kad ti znas ko je ti ces reci : " ma sta on meni prica " ovako onako a kad je anonimno ili pod nikom nemoze reci kad ne zna ko mu to govori .
3.
Pronija kao Pronija je drustvo normalno ... ne smeta mi , samo imam neke nazovimo to problemima sa nekim ljudima i smetaju mi neke stvari kao i igracima Prosvjete . Iskreno smeta mi ponasanje nekadasnjih igraca Prosvjete koji sada pricaju nesto protiv Prosvjete a u Prosvjeti su naucili prve korake i tu su poceli tu im je drustvo i sve . Pa onda igraci novi koji ne znaju nist a petljaju se u price Pronija - Prosvjeta i pametuju nesto.
4.
Drago mi je sto je ovo sve napisano jer na ulici cesto ljudi pitaju "Sta je sad to Pronija Prosvjeta , ko je ko ... itd .. "
Ljudi ce (nadam se ) shvatiti neke stvari koje cesto zapitkuju , oni koji procitaju naravno :)

I na kraju za Bobana sam napis'o i mozda sam pogrijesio sto sam to ovdje javno neke stavove i stvari koje su naljutile u neku ruku igrace Pronije ...a za tu grupu cura... ne znam sta bi ti rekao ... i nije moje u njihovo ime da pricam!
POZ
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

TUMARALO
Posts: 11
Joined: 06.05.2012. 17:44

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by TUMARALO »

Niko nije osporio Aleskinu ni diplomu ni zelju ni karijeru ni znanje, ali je mnogima ostavilo sjenu to što karte nisu bile otvorene i što pola igrača je znalo za formiranje novog društva a pola ne. Znači, način na koji je stvorena Pronija, nije bio baš pošten. Eto.
Imam isto mišljenje kao i Pavijan, pa da se ne ponavljam.
Ajd sad zdravo i igrajmo svi u zdravlju i veselju.

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

Pavijan wrote:Ja mislim da je ovdje doslo do pogresnog shavatanja posta koji sam postavio na pitanje nicky-a ... ja sam napisao post na osnovu onog sto sam vidio , prozivio , na osnovu prica pomenutih u posovima , na osnovu stavova ljudi i shavatanja mojih i pomenutih.... nicky je pitao jel potrebno 2 drustva u prnjavoru i nisam sad siguran .. kako je nama igracima ... nebitno
ja sam napisao desavanje (trudio se da to bude sto tacnije i nepristrasno i hronoloski ) u Prosvjeti od odlaska Branka do podjele i nesto malo spomenuo trenutno stanje . Nisam htio namjerno da krijem imena i prezimena ljudi jer se to zna sve i mislim da nema potrebe za jedan covjek ovo jedan ono . to je 1 stvar
2.
Duki je rekao da treba da se potpisemo . Ja to gledam drugacije malo .. Ne shvata se isto kad ti znas ko je ti ces reci : " ma sta on meni prica " ovako onako a kad je anonimno ili pod nikom nemoze reci kad ne zna ko mu to govori .
3.
Pronija kao Pronija je drustvo normalno ... ne smeta mi , samo imam neke nazovimo to problemima sa nekim ljudima i smetaju mi neke stvari kao i igracima Prosvjete . Iskreno smeta mi ponasanje nekadasnjih igraca Prosvjete koji sada pricaju nesto protiv Prosvjete a u Prosvjeti su naucili prve korake i tu su poceli tu im je drustvo i sve . Pa onda igraci novi koji ne znaju nist a petljaju se u price Pronija - Prosvjeta i pametuju nesto.
4.
Drago mi je sto je ovo sve napisano jer na ulici cesto ljudi pitaju "Sta je sad to Pronija Prosvjeta , ko je ko ... itd .. "
Ljudi ce (nadam se ) shvatiti neke stvari koje cesto zapitkuju , oni koji procitaju naravno :)

I na kraju za Bobana sam napis'o i mozda sam pogrijesio sto sam to ovdje javno neke stavove i stvari koje su naljutile u neku ruku igrace Pronije ...a za tu grupu cura... ne znam sta bi ti rekao ... i nije moje u njihovo ime da pricam!
POZ
Ja nemam sta da krijem,ali nikad nisam cuo od igraca Pronije( koji je nekad igrao u prosvjeti) da lose prica o prosvjeti kao instituciji,lose se prica ponekad ali se sve svodi na pricanje o propustima uprave i losem rukovodstvu drustva. Citiracu Biljanu Icovski koja je rekla "Kako cu da pricam lose o Prosvjeti kad sam tamo odrasla" tako je sa sviom clanovima Pronije koji su nekad igrali u Prosvjeti
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

Milan Simić-Siman
Posts: 11
Joined: 21.12.2012. 21:57

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Milan Simić-Siman »

Malo da prospem i ja ovo malo svoje pameti..igram u Proniji, poštujem rad oba društva, sve članove, kao i umjetničke. Dolazilo je uvijek do nekih nesporazuma, padova, svađa itd. Iskreno, htio sam biti član oba društva, nudio sam Malbašiću (jer je on privremeno prihvatio da vodi Prosvjetu) da sviram goč i da me zove kad bude bilo šta trebalo pomoći... ali kada sam postao član Pronije i kada sam došao na prvu probu Prosvjete poslije toga, niko mi nije rekao ćao, niti pogledao... Sa skoro svima u Prosvjeti bio sam u odličnim odnosima, do tog dana. To je ono što me povrijedilo. Od tada kao da sam im pobio pola familije, kasnije se to sve smirilo i dan danas popričam sa pojedinim i odem na piće. Ne pišem ovo da nekoga pljujem, ima i u Proniji takvih ljudi i nije bitno ko je kakav u "vrhu" jednog ili drugog društva, mi svi smo krivi što smo dozvolili kao prvo da se posvađamo međusobno. Na neki način mi je i drago što je tako ispalo jer sam nemam više tih lažnih prijatelja, niti sada trenutno imam koga kome mogu da vjerujem 100%. Gledao sam dok su oba društva nastupala na istim nastupila malu djecu, koja bokvalno iz pelena izašla nisu, pričaju kako je ovo društvo loše, ono dobro, ovaj lopov, onaj pošten, pa se svađaju, a ne znaju oko čega. Zar je dotle moralo doći? Nemoj da tražimo krivce i da se vraćamo u prošlost, mogli bismo o tome pričati vavijek. Mislim da lično meni ne bi trebao niko ništa zamjeriti, neka se svako pozabavi sa sobom i prizna svoje greške, kao što ću i ja ako neko odg. na ovo moje pisanije i postavi mi koje pitanje. Pojedini znaju i složiće se samnom, da sam mali milion puta rekao da se tačno vidi ko ide na folklor zbog putovanja, zbog onih stvari (da se ne izražavam sad), a ko zato što to stvarno voli. Ne treba griješiti dušu i reći da ni ja ni bilo ko ne bi volio negdje otputovati, ali zna se šta je prioritet. Uvijek sam se trudio što se svega tiče, oko svake organizacije, bila to žurka, koncert, proba ili bilo šta drugo. Ostanimo prijetelji, budimo ljudi, bar pljunite na mene pojedini kad hodate ulicom da znam da me bar vidite.

Osnujem uskoro i ja svoje privatno društo, pa ko je za pivu nek' se učlani.
ŽIVJELI VI SVI MENI I NEK' VAM JE SA SREĆOM!

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

Milan Simić-Siman wrote:Malo da prospem i ja ovo malo svoje pameti..igram u Proniji, poštujem rad oba društva, sve članove, kao i umjetničke. Dolazilo je uvijek do nekih nesporazuma, padova, svađa itd. Iskreno, htio sam biti član oba društva, nudio sam Malbašiću (jer je on privremeno prihvatio da vodi Prosvjetu) da sviram goč i da me zove kad bude bilo šta trebalo pomoći... ali kada sam postao član Pronije i kada sam došao na prvu probu Prosvjete poslije toga, niko mi nije rekao ćao, niti pogledao... Sa skoro svima u Prosvjeti bio sam u odličnim odnosima, do tog dana. To je ono što me povrijedilo. Od tada kao da sam im pobio pola familije, kasnije se to sve smirilo i dan danas popričam sa pojedinim i odem na piće. Ne pišem ovo da nekoga pljujem, ima i u Proniji takvih ljudi i nije bitno ko je kakav u "vrhu" jednog ili drugog društva, mi svi smo krivi što smo dozvolili kao prvo da se posvađamo međusobno. Na neki način mi je i drago što je tako ispalo jer sam nemam više tih lažnih prijatelja, niti sada trenutno imam koga kome mogu da vjerujem 100%. Gledao sam dok su oba društva nastupala na istim nastupila malu djecu, koja bokvalno iz pelena izašla nisu, pričaju kako je ovo društvo loše, ono dobro, ovaj lopov, onaj pošten, pa se svađaju, a ne znaju oko čega. Zar je dotle moralo doći? Nemoj da tražimo krivce i da se vraćamo u prošlost, mogli bismo o tome pričati vavijek. Mislim da lično meni ne bi trebao niko ništa zamjeriti, neka se svako pozabavi sa sobom i prizna svoje greške, kao što ću i ja ako neko odg. na ovo moje pisanije i postavi mi koje pitanje. Pojedini znaju i složiće se samnom, da sam mali milion puta rekao da se tačno vidi ko ide na folklor zbog putovanja, zbog onih stvari (da se ne izražavam sad), a ko zato što to stvarno voli. Ne treba griješiti dušu i reći da ni ja ni bilo ko ne bi volio negdje otputovati, ali zna se šta je prioritet. Uvijek sam se trudio što se svega tiče, oko svake organizacije, bila to žurka, koncert, proba ili bilo šta drugo. Ostanimo prijetelji, budimo ljudi, bar pljunite na mene pojedini kad hodate ulicom da znam da me bar vidite.

Osnujem uskoro i ja svoje privatno društo, pa ko je za pivu nek' se učlani.
ŽIVJELI VI SVI MENI I NEK' VAM JE SA SREĆOM!
Ako castis pivom,najvecim i najhladnijim,ja cu se uclaniti :D
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

Milan Simić-Siman
Posts: 11
Joined: 21.12.2012. 21:57

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Milan Simić-Siman »

Ima pive, nemERe nestat'. Izgleda da smo za to najsposobniji i jedni i drugi.....'mal' da ne zaboravim svađu. :D
Da je meni jedina briga u životu Prosvjeta-Pronija, ko je koga slagao, k'o koliko ukrao, ko koga za*ebao, eeee...ne b' bilo srećnijeg. :D

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by vrsta8472 »

Квалитетна расправа.

Ја не знам коло да играм али волим да гледам фолклор. Волим да видим дјецу која се нечим занимају. Друже, путују, а уз све то чувају нашу традицију (фолклор). Бренд Прњавора би требао бити фолклор поред националних мањина. Ево сад кад је била акција за Плавог, нисам ни знао колико има тих фолклорних друштава на нашој општини. И ако се узме број дјеце, која се тиме занимају не знам да ли више има иједно дијете у Прњавору, а да не зна одиграти Моравац :smt002

Само напријед, нека свако ради онако како мисли да је најбоље. И треба да постоји конкуренција и нека врста ривалства у свему па и у томе. Само те свађе ко са ким, ко је СДС-ов ко СНСД-ов и сл. вам не требају. Сами себе на тај начин посипате пепелом а ту дјецу беспотребно свађате између себе.

Овако вас видим ја, као неко Вас посматра са стране.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
amigdala
Posts: 17
Joined: 21.10.2012. 14:11

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by amigdala »

Dok se vi nepotrebno raspravljate Ameri se bave našim etno-nasleđem:

http://www.youtube.com/watch?v=Trdp7lOOXIk

Milan Simić-Siman
Posts: 11
Joined: 21.12.2012. 21:57

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Milan Simić-Siman »

Još nešto mi smeta, naslov teme. Kao da najavljuje neki boks meč. Mislio sam da će biti moguće da oba društva odlično funkcionišu, tj. razmjenjuju mišljenja, posuđuju nošnje, pa čak i da po potrebi neki igrač odigra neki nastup sa drugim društvom. Doduše to su MOŽDA bile samo moje misli i želje....Ne govorim ništa što već neko ne zna i ne vidi da se dešava, samo bi zamolio da se ne vrijeđa i okrivljuje niti jedno društvo, član, uprava itd... Ko voli folklor znaće da ga ništa ne treba zanimati 'sem toga da se potrudi da što bolje odigra korak i na probi i na koncertu, da čuva nošnju, njeguje, čuva i voli tradiciju svoga naroda, a poštuje tuđu, da dođe na vrijeme na probu i maksimalno bude posvećen folkloru. To i SAMO TO treba da zanima jednog ozbiljnog igrača. Na njemu je samo da izabere u kojem društvu će igrati.

Hvala!

TUMARALO
Posts: 11
Joined: 06.05.2012. 17:44

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by TUMARALO »

Ma to su ustvari zelje svih igrača, a ne samo tvoje.
I zaista- politika političarima- folklor igračima.
Mislim da je ova rasprava dobro došla i da bi ono ladno pivo trebalo da sapere sav ovaj bezvezan okus u ustima.
Vidimo se...

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by Pavijan »

i kad ce biti to pivo ??? :P :D
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: SPKD "Prosvjeta" - GKUD "Pronija"

Post by bobi1993 »

Sa simanom se slazem vezano i za ime teme. Bas djeluje na bokserski mec. Mislim da je bolje da se tema zove kulturno umjetnicka drustva u Prnjavoru,jer pored Prosvjete i Pronije imamo i Svilen Konac-Lisnja, Trentino- Stivor,Hakija Tabakovic,Hafiz Osman Cejvan,Sadik Bojic,pa Taras Sevcenko,Cervona Kalena,Ceska beseda I Dr Mladen Stojanović Gornji Vijačani
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
Moderator
Posts: 128
Joined: 24.01.2008. 20:38

Re: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post by Moderator »

PROMJENJENO IME TEME U: Kulturno umjetnicka drustva iz Prnjavora

Post Reply