Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

TUMARALO
Posts: 11
Joined: 06.05.2012. 17:44

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by TUMARALO »

Ma i ovaj mali Nebojša Vuković je ponos Prnjavora- Bravo dijete!
Bravo za cijelu ovu školu i njihovu borbu i napredak!
Želim ti sreću na državnom (ako ga ima)

User avatar
pat
Posts: 228
Joined: 06.04.2009. 18:52

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by pat »

Vijest za Vukovica nisam vidio do skoro, pa sam i post prepravio. :)

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

ЈАВНИ ПОЗИВ:ДОДЈЕЛА НАЗИВА УЛИЦА


17.06.2015 - На основу члана 6. став 2. Одлуке о одређивању и обиљежавању имена насеља, улица, тргова и паркова и означавању зграда бројевима („Службени гласник општине Прњавор“, број 28/14), Одјељење за стамбено-комуналне послове и инвестиције позива грађане и организације да доставе иницијативу са образложењем приједлога за назив нових улица у насељеним мјестима Прњавор, Коњуховци и Околица, и то:
Насељено мјесто Прњавор

1.Улица у насељу „Исток“, означена као к.ч. 1041/5, дио к.ч. 1041/24 и дио к.ч. 1038/27, у дужини од око 135 m, између Руске и Солунске улице.
2.Улица у насељу „Југ I“, која представља огранак улице Мирка Бијелића, на земљишним парцелама означеним као к.ч. 1734/1 и к.ч. 1851/5, у дужини од око 360 m.
3.Улица која представља огранак улице Савка Јењића, означена као к.ч. 1301/4, к.ч. 1309/13, дио к.ч. 1309/7, дио к.ч. 1312/5 дио к.ч. 1312/1, дио к.ч. 1314/6, дио к.ч. 1314/5 и дио к.ч. 1314/4, у дужини од око 110 m.

Насељено мјесто Коњуховци

4.Улица која почиње од Магистралног пута М16.1 Клашнице-Прњавор-Дервента, трећа улица са десне стране према Бањој Луци од раскрснице у Јошику, означена као к.ч. 654, 657/2, 656/6, 658/1, 660/14, 662,22 и дио к.ч. 652/5, у дужини од око 450 m.
5.Улица која почиње од Магистралног пута М16.1 Клашнице-Прњавор-Дервента, четврта улица са десне стране према Бањој Луци од раскрснице у Јошику, означена као к.ч. 662/2, 662/3 и 662/14, у дужини од око 250 m.

Насељено мјесто Околица

6.Улица у Омладинском насељу, од Бањалучке улице према Горњој Мравици, означена као к.ч. 931/1, 931/2, 931/3, 339/2, 348/1, 342/1 и 345/1, у дужини од око 970 m.

Обавјештавамо грађане да своје приједлоге о додјели назива предметним улицама у форми иницијативе са образложењем могу доставити Одјељењу за стамбено-комуналне послове и инвестиције најкасније до 10.07. те да до дана предаје приједлога могу извршити увид у графички прилог и списак позиција нових улица, као и списак постојећих улица у оквиру града, у Одјељењу за просторно уређење Општинске управе општине Прњавор, канцеларија број 4, у времену од 7 до 15 часова. Улици се може предложити име које има географска, етнографска, нумеричка и друга прикладна обиљежја, као и име умрле заслужне личности, те се не могу предлагати називи улица који су већ утврђени. Уколико се предлаже име умрле заслужне личности, поред иницијативе потребно је доставити и сагласност чланова уже породице те личности и сагласност МЗ којој припада улица за коју се подноси иницијатива.


Mislim da bi sada jedna od ovih ulica trebalo da dobije naziv po Smoli,a neka i po Prnjavorskoj lakoj,jer su ti ljudi bili zrtve ovog vremena.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by aquarius »

„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by Magyar »

http://vinopija.com/2016/02/20/francusk ... ski-nacin/

Francuski začin na vinski način

Autohtone ili svjetske plemenite sorte, ali s neočekivanih terroira. Osobito za francuske vinare. Ova tematska radionica Vinske čitaonice uspjela je okupiti 4 zanimljive vinarije vinara francuskih državljana daleko od Francuske, a ipak drugačijih od svojeg okruženja.
Pitanje dana 11.02.2016. bilo je zbog čega su ova vina više „francuska“, negoli hrvatska, bosanska ili srpska…

Obično se govori o vinorodnoj Hercegovini kad je plemenita kapljica u pitanju, međutim najnovije otkriće dolazi iz Prnjavora u Bosni. Chardonnay i Pourquoi Pas Vinarije Fazan potpuno ruše predrasude. Vina potpisuje Christian Zwickert, rođeni Alzašanin, ali danas zaposlen u vinariji Chateauneuf du Pape apelacije. U odsutnosti, Nada Harijan i Boris Lepir brinu o posjedu u Prnjavoru, radeći prema uputama vinara.

Pourquoi Pas u prijevodu znači „zašto ne“ i odlično opisuje ne samo ovu neortodoksnu kupažu sorti već i cijeli poduhvat u kontekstu nepostojeće ili nedostatne lokalne tradicije. Ipak, vino koje je oduševilo tijekom tog slučajnog susreta ovog ljeta bio je Chardonnay 2013.

Na radionici smo otvorili Chardonnay 2014. Kao i mnoga vina vrijedna pažnje, traži malo strpljenja. Kad „fosfor“ i reduktivnost zamijeni slani kamen. Malo soli za puno slasti u ustima. Životnost i punoća okusa bez opterećujuće težine. Svega 12,5% alkohola. Ima i fokus i širinu i dubinu. Onu vrst svježine koju sobna temperatura ne može umanjiti. Od svih vina podsjetilo me pomalo na Chardonnay Provića iz Neretve?! Jednako dobro se ponaša uz rižoto s kozicama na crveno. Osobito kad su još slađe zbog idealnog soljenja, molim ;-)
Naizgled jednostavno evocira kontemplaciju. Odakle ovaj umirujući sklad koji nadilazi frivolne senzacije? Veličina koja ne dolazi iz ohole uzvišenosti, već blagoslovljene poniznosti…

Pourquoi Pas 2013 je spoj Syraha i Pinot Noira. Puno svilenskaste raskoši voća na rubu prezrelosti. A ispod „glazure“, reska vitalnost. Obojana ludom zemljanom mineralnosti i zrelom voćnosti. Lako uočljiva mineralna komponentna čak i u ovako „sirovom“ vinu, još premladom za konzumaciju.
Zrnati tanin ne narušava sočnost. Uklapa se idealno u srčanu cjelinu. Cjelinu hladnog Syraha i šumske jagodice Pinot Noira.

„Hrvatski“ predstavnik na ovoj radionici bila su vina Olivier Ertzbischoffa koji sa suprugom Jacqueline Marovac potpisuje etiketu Domaine Koquelicot. U maloj vinariji u Belaju, Istra inspirirana Burgundijom stvara nove definicije autohtonih istarskih i burgundskih sorti. Sa crvene zemlje Poreštine i bijele zemlje centralne Istre odabrali smo Fugaz i Santa Chiaru.
Radionicu smo otvorili etiketom Fugaz, čistom Malvazijom Istrijanom. Osobni favorit je Santa Chiara u kojoj je Malvazija Istriana idealno „podebljana“ Chardonnayom.

Nastavili smo aktualnom berbom Malvazije mladog Dimitri Brečevića. Premda najmlađi kao vinar, njegovi Piquentumi već su afirmirani u svojoj kategoriji. Piquentum Blanc uspijeva biti suštinski drugačija Malvazija već neko vrijeme. Spontana fermentacija i minimalni intervencionizam dio su njegove potrage za ekspresijom podneblja.
Njegova se vina traže i otvore prerano. Poput genijalnog Refoška iz 2013. Piquentum Terre je zavodljiv i danas, ali prekrasno vino s velikim potencijalom.
Na kraju smo pripremili nešto nenabavljivo. Ne želim ni početi objašnjavati što sam sve pokušao da osiguram uzorke za ovu priliku. Mislim da bi lakše dogovorio Stevena Spurriera, Andrew Jefforda, Sucklinga i Kurniawana za testiranje rakije prepečenice u nuklearnoj elektrani. Ukoliko prate svi uključeni, ovim putem se zahvaljujem na pomoći. I would like to thank everybody involved in attempt of acquiring the Francuska vinarija wines :-) Je tiens à remercier toutes les personnes impliquées dans la tentative d’acquérir les vins de Francuska Vinarija. :-)

Isplatilo se. Obećanje je bilo genijalno. Moj favorit večeri. Vino sorte Gamay, ali koliko sam shvatio iz neke pred-filoksera podloge, koju je Cyrille Bongiraud presadio u Rogljevo. Cyrille je ekspert za tlo, njegova žena Estelle nasljeđuje tradiciju stare burgundske obitelji i oni se odlučuju uzgajati lozu u Negotinu, uz samu granicu Srbije s Bugarskom i Rumunjskom na sjeveru.
Otkrili smo i Tajnu, čisti Cabernet Sauvignon. Drugačije, uvjerljivo. Robert Šantek je “pogodio” sortu. Sapienti sat :-D


Na kraju se osjećam dužan zahvaliti našem doajenu :-) :-) :-) koji nije mogao prisustvovati radionici, g. Suhadolniku na inicijalnom upoznavanju s Vinarijom Fazan, a gdji Harijan i Borisu Lepiru na sudjelovanju. Vinskoj čitaonici je jako drago da je upravo ova radionica bila (pret)premijerno predstavljanje Fazana u Zagrebu i Hrvatskoj. Jednako veliko hvala Dimitriju Brečeviću, kao i Olivieru Ertzbischoffu na svojem doprinosu, a posebno zahvaljujem Vladanu Stanojloviću Kiki i Denisu Mirkoviću na sumanutoj intervenciji zahvaljujući kojoj smo nakon svih peripetija uspjeli doći do vina Francuske vinarije.
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
просвјета
Posts: 2392
Joined: 03.05.2013. 12:54
Location: Прњавор, Република Србска
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by просвјета »


User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Ко је ово сликао?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

Ja dok sam cekao ispred Fortune. :D Da ne povjerujes kran stoji izmedju dva dimnjaka. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

Image

:smt017 Trecem sa lijeva u zadnjem redu neko viri iz lijevog dzepa. :shock:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Види стварно, нека фотомонтажа :shock:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

:D Duhovi proslosti.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Имаш око соколово
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info


User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by KAMIKAZA »

Nadjoh neki vic na bosanskom forumu iiiiiii..sta je naj smjesnije u njemu je to da mi imamo prugu... :)

Re: Vic dana 2004/2005/.../2015/2016

Quote


Postby eurosmijeh » 02/08/2016 08:29

Imao Amerikanac tvornicu eksera. Čuo on da u Bosni ima ljudi koji mogu
glavom zabiti ekser u zid... I odluči on da ode u Bosnu i nađe nekog bosanca...
Bit će dobro za reklamu.
I u vlaku za Prnjavor sretne on Muju i objasni mu šta traži, a Mujo će ko iz topa:
"Eto me bolan, naš'o si svog čovjeka!"
I izvadi Amer jedan mali ekser i daje ga Muji:
"Ajde Mujo zabij ovaj ekserčić u zid kupea da vidimo ako možeš..."
Namjesti Mujo ekser...TUP...,rokne glavom i zabi ga iz prve!
Amerikanac radostan, vadi malo veći ekser:
"Ajde Mujo probaj ovog."
...TUP...,rokne Mujo glavom i zabi ekser!
Amerikanac sav oduševljen, vadi ogromnu ekserčinu iz torbe:
"Mujo, ako zabiješ i ovoga vodim te ravno u Ameriku! Bit će para ko u priči...
droge, pi*ke, tulumi..."
Mujo zgrabi ekserčinu, namjesti je na brzinu i TUP...kad ništa...
Ponovo Mujo odvali glavom TUP...kad ono ekser ni da se pomakne...
Proba još jednom Mujo svom snagom TUUUP...kad opet ništa! Nato se
Mujo digne i sav bjesan otrči do susjednog kupea, gdje je bio Haso, pa mu kaže:
"Ajde bolan Haso, pomakni glavu, nije mi do zajebancije!"
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ponosim se, da, ja sam iz Prnjavora

Post by vrsta8472 »

Prnjavorčani u Velikom ratu

Marko Moravac iz Mravice odlikovan je sa tri ordena - Karađorđevom zvijezdom sa mačevima, zlatnom medaljom za hrabrost i ruskim ordenom Georgijevski krst četvrtog reda. Postoji podatak i da je za Moravca lična pohvala vojvode Stepe Stepanovića pročitana pred cijelom Drugom srpskom armijom Vojske Kraljevine Srbije

PRIREDILA: Tamara STOJANOVIĆ

PRNJAVOR, 27. NOVEMBRA /SRNA/ - Neobičnom ujedinjenju proglašenom prije stotinu godina u Prnjavoru prethodio je jedan od najznačajnijih istorijskih događaja za ovu opštinu, ulazak srpske vojske u grad 21. novembra i oslobođenje od austrougarske vlasti.

Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca, čuvajući od zaborava sjećanje na taj datum, prikupilo je brojne arhivske podatke koji svjedoče o učešću i doprinosu Prnjavora i njegovih stanovnika u borbi za oslobađanja ove opštine u Prvom svjetskom ratu.

Profesor istorije Dario Topić, koji je i najzaslužniji za prikupljanje arhivske građe, kaže da postoji nešto dokumentacije o Prnjavoru u Prvom svjetskom ratu.

Među značajnim ličnostima iz tog perioda je Cvjetko Popović, rodom iz Prnjavora, pripadnik organizacije "Mlada Bosna", jedan od osuđenih učesnika atentata na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda.

Popović je uhapšen u Zemunu početkom jula 1914. godine, nakon čega je deportovan u Sarajevo. Na suđenju sa ostalim atentatorima 28. oktobra 1914. godine osuđen je na 13 godina zatvora.

Topić kaže da je učešće Popovića u atentatu bilo značajno jer je bio jedan od najbližih saradnika glavnih ljudi u organizaciji, na šta Prnjavorčani mogu biti ponosni.

"Kada je Sarajevski atentat izazvao takozvanu julsku krizu, u Prnjavoru nije bilo većih procesa, hapšenja i progona srpskog življa. Dolazi do zabrane rada srpskim društvima, plijenjena je njihova imovina, vjerovatno se aktivnost tadašnjih vlasti svodila na verbalna upozorenja i opomene srpskom stanovništu, kao i da su neki ugledni Srbi u Prnjavoru držani pod prismotrom, te počinje mobilizacija Srba u austrougarsku vojsku", priča Topić.

Prema njegovim riječima, zanimljivo je da već 29. jula, samo dan nakon objavljivanja rata Srbiji, u Prnjavoru postoji krivična prijava za verbalno istupanje protiv cara Franje Josifa i Austrougarske protiv Stojka Gajića iz Velike Ilove. Gajić je bio prvi čovjek koji je saslušan pred Žandarmerijom u Prnjavoru.

"Od 29. jula do 21. novembra 1914. godine u Prnjavoru imamo 15 krivičnih prijava isključivo protiv Srba za verbalne istupe. Ti ljudi pred sudom uglavnom govore kako ne vjeruju u Austrougarsku, ne poštuju cara, kako će Srbija da pobijedi i slično. Listajući te dokumente shvatio sam koliko su bili hrabri jer se u to vrijeme za takve riječi gubila glava", navodi Topić za Srnu.

Sa druge strane, u odnosu na jul, istorijski izvori pokazuju da je avgust 1914. godine u Prnjavoru bio mjesec saslušanja, pritisaka i sudskih procesa.

Već 3. avgusta u Palačkovcima zabilježen je pretres crkve i stana sveštenika Josifa Rakića, od kojeg austrougarske vlasti izuzimaju određene spise i pisma, a neki ljudi će se uskoro naći u prnjavorskom zatvoru. Iz septembra postoji spisak talaca iz Prnjavora koji su poslati u Brod, a neki i u Arad.

Topić se tokom svog istraživanja osvrnuo i na učešće Srba u austrougarskoj vojsci, koji su uglavnom pripadali raznim četama Druge austrougarske pješadijske brigade, za šta je podatke pronašao u inostranim arhivama.

"Nakon mobilizacije, obuka je bila u Beču i Budimpešti, a sa ovih prostora najviše ljudi išlo je na obuku u Linc i nešto u Grac. Nakon obuke slati su na tri fronta prema Rusiji, Srbiji i Italiji. Onima koje su slali prema Srbiji vjerovatno je zaprijećeno odmazdom u slučaju da se predaju srpskoj vojsci, te je to možda i razlog zašto neki ostaju dugo u savezničkom zarobljeništvu", kaže on.

Jedan od podataka iz tog vremena je i da je oko 150 boraca sa ovog područja, isključivo Srba, bilo zarobljeno i nalazilo se u logorima širom Evrope. Ovaj broj je veći i nije konačan. Isto važi i za poginule i umrle.

Prema arhivskim podacima bilo je i 150 ranjenih, takođe, na strani austrougarske vojske.

"Neki od primjera su da se Milovan Popović iz Vijačana u novembru 1916. godine nalazio u zarobljeništvu u današnjem Uzbekistanu, Stojan Novarlić iz Velike Ilove tokom 1915. i 1916. bio je u logoru u Harkovu. Teodor Malinović iz Velike Ilove u martu 1916. nalazio se u zarobljeništvu u današnjem Turkmenistanu, Svetozar Vasilić iz Smrtića u martu 1916. bio je u logoru kod Vladivostoka...", precizira Topić.

Srbi koji su se našli u ruskom zarobljeništvu pokazivali su interesovanje da se formiraju dobrovoljačke čete koje bi bile priključene srpskoj vojsci, ali im to nije odmah dozvoljeno.

"Presudan je bio januar 1916. godine, kada je u Odesi formiran srpski dobrovoljački odred sa ciljem da se postepeno prebaci u Grčku. Na tom putu su učestvovali u borbi kod Dobrudže u Bugarskoj, gdje je poginuo Radislav Topić iz Hrvaćana, i još nekoliko Prnjavorčana", kaže Topić.

Prema podacima Udruženja, i u balkanskim ratovima učestvovao je izvjestan broj ljudi sa ovog prostora. NJihov broj tek treba da bude utvrđen.

Za zasluge na Solunskom frontu priznanja su dobili mnogi Prnjavorčani, između ostalih - Mirko Biljanović iz Prnjavora i Stojan Milić iz Drenove odlikovani su Karađorđevom zvijezdom sa mačevima, a Jevto Kuzmanović iz Vijačana nosilac je Albanske spomenice i Spomenice rata za oslobođenje i ujedinjenje 1914-1918.

Marko Moravac iz Mravice odlikovan je sa tri ordena - Karađorđevom zvijezdom sa mačevima, zlatnom medaljom za hrabrost i ruskim ordenom Georgijevski krst četvrtog reda. Postoji podatak i da je za Moravca lična pohvala vojvode Stepe Stepanovića pročitana pred cijelom Drugom srpskom armijom Vojske Kraljevine Srbije.

Tokom novembra 1918. godine srpska vojska je oslobodila najveći dio teritorije BiH, a 21. novembra - na Aranđelovdan, oslobođen je Prnjavor. Istog dana oslobođena je i Banjaluka. /kraj/ts/nt
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply