Urbanizacija-Grad Prnjavor

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Не да није... ево и стари и нови "зврје" празни по читаву годину.
Ко` да смо ми сад нека туристичка и пословна " Мека ".
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hm, jbg... meni ovako puno bolje izgleda... nego ona zemlja za parkiranje...
ČINI MI SE DA TO SAMO KOD NAS SMETA OSTALIM LJUDIMA, I DA SAMO KOD NAS O TOME "SELO" BRIGU VODI.... KO, STA, GDE... SVI SU PAMETNI I SVI POSTENI A SVI DRUGI LOPOVI... MALA SMO SREDINA, JADNA... SMJESNO JE UZIMATI U POJAM "STARI GRAD" U PRNJAVORU... GDE SE TO GRADI NOVI?? .....................idt..................................

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Ne znam cemu bi trebao, bar zasad.Sta smo to napravili da nekog privucemo da nam napuni dva hotela.Ali ok, nevezano, to trziste regulise.Samo mi je ovako sa strane, kao i svakome ko nema veze sa urbanizmom, ali ima veze sa lijepim izgledom, muka od nasih neimara i onih koji ih kontrolisu.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

A da se napravio motel na Ljubicu,to bi bila mala Meka,vjeruj ti meni drug moj.I sam znas sta je Ljubic,a narod je zeljan prirode a ne asfalta i ruke auta.
Srebrena Krila

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

seljak iz skakavaca wrote:Hm, jbg... meni ovako puno bolje izgleda... nego ona zemlja za parkiranje...
ČINI MI SE DA TO SAMO KOD NAS SMETA OSTALIM LJUDIMA, I DA SAMO KOD NAS O TOME "SELO" BRIGU VODI.... KO, STA, GDE... SVI SU PAMETNI I SVI POSTENI A SVI DRUGI LOPOVI... MALA SMO SREDINA, JADNA... SMJESNO JE UZIMATI U POJAM "STARI GRAD" U PRNJAVORU... GDE SE TO GRADI NOVI?? .....................idt..................................
Sta je tebi?Ko pominje lopove i sto ti se oni vrte po glavi?trebalo je hotel na drugom mjestu napraviti ili ovaj srediti.Poslovna logika svugdje tako govori osim kod nas.Je l' ima ovakav slucaj jedan tik uz drugi u Austriji, tamo gdje si ti?Ima, al qratz moj.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Па " Стари град " не постоји, али најближе њему су зграде које су Прњавор барем мало приближиле појму града. То су све старе зграде направљене у вријеме Аустроугарске, а које су сада препуштене зубу времена и селективном уништавању.
Зграде у кругу Дома здравља, зграда у којој је смјештен БОРС ( Војни одсјек ) , зграда СО-е ( која то више није ), зграда ПС Прњавор ...

То су архитектонски бисери нашег града, а све је очигледније да ћемо без њих ускоро остати. Умјесто њих по граду се "шепуре" разноразне архитектонске накараде, којима није мјесто ни у студентској биљежници студента АГФ-а.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

>Rege

Eto vidis, ima.. i to vise njih :D ali priznajem da je glupo porediti Prnjavor i Austriju po tom pitanju... valjda si upravu,ali ipak meni se svidja :D 8) ne interesuje mene svrha, ako je taj koji je gradio mislio da treba, neka ga... njegove su pare..
P.S. Mislio sam na ranija prozivanja lopovluka, nista o trenutnom pisanju :wink:

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ako je taj koji je gradio mislio da treba, neka ga... njegove su pare..
Upravo u ovome i jeste problem.Sto ne moze (ne bi trebalo) svako graditi gdje god mu padne napamet, samo zato sto ima gotov projekt i pare.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

mislio da treba
Ма шта он има да мисли. У уређеним државама, можеш градити гдје желиш, али према унапријед предвиђеном пројекту, па ти гради. Али, има да буде онако како то стручњаци кажу. Ниси стручњак само ако имаш паре. То и јесте наш проблем, што смо " Већи католици од Папе ".
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Koliko mi je poznato ,,Hotel City,, ( ako ga možemo nazvati hotelom ) je poslovni promašaj našeg vodećeg neimara i čovjeka koji u većini slučajeva kroji kapu Prnjavoru ... dobro ili loše prosudite sami ! Taj kompleks je zamišljen kao poslovni centar a pošto neće niko da kupi poslovni prostor na trecem spratu i pri tome još zatvorenom prostoru lokalna faca je odlučila da sebi napravi hotel i opravda ulaganja u taj kompleks ... da zlo bude veće koliko mi je poznato tu je mnogo nerješenih pitanja pogotovo sa Nacionalom pošto je na njegovoj zemlji napravljen i sa porodicom Porča ...
Ali pošto se kod nas sve može kumskim , rođačkim te stranačkim vezama uz dobru novčanu pomoć tako je nikao i ovaj velelepni objekat grada Prnjavora ... nemam ništa protiv stvarno , da ih je još stotinu volio bih ali mislim da mu nije mjesto gdje je ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

dijana64
Posts: 181
Joined: 25.06.2007. 14:20

Post by dijana64 »

regeman wrote:Ne znam cemu bi trebao, bar zasad.Sta smo to napravili da nekog privucemo da nam napuni dva hotela.Ali ok, nevezano, to trziste regulise.Samo mi je ovako sa strane, kao i svakome ko nema veze sa urbanizmom, ali ima veze sa lijepim izgledom, muka od nasih neimara i onih koji ih kontrolisu.
Pa mislim da stvarno svi pretjerujete u kritikama na račun našeg grada. Hajde razmislite kako bi izgledalo da je ostao kao Prnjavor prije rata?! A što se tiče neimara, nek ljudi grade, nek izgrađuju. Time stvaraju sebi kapital a nama prostora za život. I naš urbanizam po tom treba pohvaliti a ne kuditi!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

dijana64 wrote:
regeman wrote:Ne znam cemu bi trebao, bar zasad.Sta smo to napravili da nekog privucemo da nam napuni dva hotela.Ali ok, nevezano, to trziste regulise.Samo mi je ovako sa strane, kao i svakome ko nema veze sa urbanizmom, ali ima veze sa lijepim izgledom, muka od nasih neimara i onih koji ih kontrolisu.
Pa mislim da stvarno svi pretjerujete u kritikama na račun našeg grada. Hajde razmislite kako bi izgledalo da je ostao kao Prnjavor prije rata?! A što se tiče neimara, nek ljudi grade, nek izgrađuju. Time stvaraju sebi kapital a nama prostora za život. I naš urbanizam po tom treba pohvaliti a ne kuditi!
Sumnjam da bi ostao isti kao i prije rata, samo zato sto se hotel kity ne bi izgradio.Planskom gradnjom gradovi ljepse izgledaju i cuva se sve ono sto cini obiljezje jednog grada.
I ja kazem, nek grade, ali tamo gdje ima prostora i smisla i gdje neko pametan davno odlucio gdje i kako treba graditi.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Da nije bilo rata,Prnjavor bi se razvio normalnim putem i bio bi ljep garant,ne mozda sa tolikom gomilom betona,ali sigurno sa vise zelenila i puno vise sretnijih i nasmijanih lica.Prnjavor je do rata bio jedan od gradova,da kad bi neki stranci dosli u njega,bili bi fascinirani jednostavnoscu i grada i ljudi i sve okoline.I Sarajlije i Zagrepcani i Beogradjani su obozavali onaj Prnjavor,a nisu dzaba,imo je svasta nesto,a tako mali!Za danas neznam,moja kuca vise nije tu,al i dalje ga volim,volim sve te ulice,drvorede moje stare drugove,a bogami beton nesto nikad nisam simpatiso.Infrastruktura je dobro povisena danas u Prnjavoru i to je pozitivno,al neplanska gradnja,to je ubistvo grada.
Srebrena Krila

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

seha wrote:.Infrastruktura je dobro povisena danas u Prnjavoru i to je pozitivno,al neplanska gradnja,to je ubistvo grada.
Da li se ovo odnosi na vertikalne ili horizontalne cijevi!!!
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Da nije bilo rata, eh... da nije...
A sad da je pre rata nekog fascinirao, hm.. ne znam.. ja sam tad bio mali, pa se i ne secam dobro, ali cini mi se da je izgledao nekako sirotinjski, pa se eto danas tezi ka nekoj nagloj modernizaciji.. ok, upravu ste da nije bas skroz uredu planski, ali.. na drugom mjestu se nebi video, nebi imalo sta da "krasi" taj gradic na prvom pogledu....

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

S velkim postovanjem Seljo sam si reko da si bio mali prije rata,stoga nemoj davat zakljucke o onome sto neznas.Nisam napiso gluposti i nevolim da lupam,pogotovo kad je u pitanju nesto sto volim.Vidis seljo i ja sam ko dijete od sedam godina doselio u Prnjavor i vidio i zajebanije dane,al grad je rasto i bio sve ljepsi i drazi.E pa Seljo moj bio bi on da ne bi rata puno ljepsi i veci nego sto to mi mislimo danas!!!
Srebrena Krila

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ima ljudi u mom okruzenju koji tada nisu bili mali...
Sama cinjenica da je Prnjavor pre rata bio prezadnji grad po razvijenosti dovoljno govori... sto se tice samog rata, on nije bio direktno u Prnjavoru, tako da i nije nanio neku stetu sto se "betona" tice...
Ovim bi i zavrsio ovaj dijalog, jer nema smisla o tome pisati...
ipak, tema je Cyti, itd...

s postovanjem

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Da kod nas nije bilo Hravat i Mulslimana da nam razvaljuju grad, pa smo mi odlucili da to sami odradimo. Nemam nista protiv novih zgrada i ulica, ali treba da se zna kad se vec pravi zgrada da ona barem ima centralno grijanje, da ima parking da se ne ruse stare zgrade, koje ce govoriti generacijama koje dolaze da je Prnjavor postojao i prije 1995. godine. Ne moraju sve zgrade da se prave u centru, pa ako neko odluci da pravi zgradu van centra ne mora neko da izmedju te dvije zgrade napravi kucu. Valjda postoji neki urbanisticki plan gdje se sta i kako mozes graditi?! Zamislite, ako se nastavi ovakvim tempom gradnje, ljudi ce kupovati stare zgrade kao u npr. u BG rusiti ih i na njihovim mjestima praviti nove. Onda da se prave zgrade koje nemaju gradjevisnke i sve druge dozvole, ljudi kupe stan a ne mogu da prepisu 1/1 jer zemlja koju je taj gazda kupio nije opet 1/1 i ti ljudi koji su kupili stan mora svako od njih posebno da uvodi struju, da uknjizi stan...toliko problema a rijesenja nema na vidiku.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Seljo,pogresno si obavijesten,prije Prnjavora je bila masa opstina sa nizom stopom nerazvijenosti;Sokolac,Han Pijesak,Sipovo,Kalesija,Kotor Varos,Srbac i jos desetine,i ne zaboravi pricali smo o Prnjavoru prije rata znaci tu spadaju i osamdesete,i ne padaj na dezinformacije!
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Seha, pogresno si informisan. Prije rata od 107 opstina u BiH, Prnjavor je bio 104. Sada je valjda treci. Vremena se mjenjaju.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Hvala Vrsta.. da sam ja i dalje pokusavao da ga uvjerim da je to istina, opet bi to po njemu ispala neka glupost na skakvcanski nacin :wink: ... i da sam lose informisan...

U pravu si za mnogo stvari koje si napisao, a posebno da se ne gradi kuca između dvije zgrade... :D
Jel ima i toga?!? :wink:

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Nebi,seljo ja tebi tako kako ti mislis,al nema veze.A Vrsta de ti meni kazi odakle ti ta statistika,ne ide mi uglavu da u takvoj rupi zivjeh osamnest godina,ko je piso tu statistiku,hljeba ti?
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Gledao sam promotivni film od opstine i tu se spominje taj podatak. Pokusacu da nadjem pa da vidis gdje si zivjeo :wink:
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Poznato mi je da smo bili rupa 73-e kad sam doselio,tad se gradio Nacional i lamele,nije bilo asfalta u Sose Mazara i Novaka Pivasevica,toga se dobro sjecam,ali od tad se Prnjavor poceo graditi nasto je najljepsi grad na svijetu.I vidis drug,ovo ti pricam jer sam obiso cijelu Jugu i pola Evrope i nikad nisam drugacije pomislio o Prnjavoru.Osamdesetih su Prnjavorcani zivjeli isto tako dobro i isto tako lose ko i sav svijet u Jugoslaviji,dobila se nova skola,novi kafici,renoviro se Dom Kulture i svasta nesto.Danas zivim u svjetskoj metropoli,i ovdje ima svasta,znaci puno vise u betonu i materijalnom,ali moj grad ostaje najljepsi i najbolji.Ako nista kazi tim statisticarima da su fulali ,,mnogo,kume,mnogo,,!
Srebrena Krila

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

To sto si napisao je tvoje subjektivno vidjenje grada. I meni je moj grad ne znam koju rijec da upotrijebim sa naj (ljepsi,bolji)... volim sto zivim bas ovdje sa ljudima koji isto vole svoj grad i imaju zelju da im grad bude jos bolji nego sto sada jeste.

Zgrade i beton ne daju dusu jednom gradu vec ljudi. Mora da su tada ljudi koji su zivjeli u Prnjavoru, bili mnogo bolji nego oni koji su zivjeli u nekom gradu koji je tada zauzeimao trece mjesto. Sve je relativno.

Dobijes na mostu ali izgubis na cupriji.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply