Ergela Vucijak

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

User avatar
Pavijan
Posts: 17
Joined: 18.12.2012. 21:40

Re: Ergela Vucijak

Post by Pavijan »

Nisam bas citao dosadasnje postove pa nisam najbolje upucen al' eto ...
Ako je ergela opstinsko vlasnistvo zar nebi bilo dobro organizovati neku dobrovoljnu radnu akciju . Pozvati mlade .. .bilo to srednjoskolce , bilo obicne gradjane , traziti neki novac od opstine (drzave , ne znam kako to ide) za obnovu ergele . Bar ja tako razmisljam , ja to licno ne mogu organizovati iz raznih razloga ali bi mogao i volio dobrovoljno raditi na obnovi ergele i sakupljanju pomoci za obnovu.
Ne znam koliko se moj post uklapa u dosadasnju pricu ali htio sam da dam prijedlog , svoje misljenje pa mozda neko i realizuje ovu moju ideju
pozz :D
"A kad cemo ako necemo sad "
:D

User avatar
Тихи
Posts: 78
Joined: 28.09.2012. 04:01
Location: цео свет

Re: Ergela Vucijak

Post by Тихи »

Bar ja tako razmisljam , ja to licno ne mogu organizovati iz raznih razloga ali bi mogao i volio dobrovoljno raditi na obnovi ergele i sakupljanju pomoci za obnovu.
Ne znam koliko se moj post uklapa u dosadasnju pricu ali htio sam da dam prijedlog , svoje misljenje pa mozda neko i realizuje ovu moju ideju
pozz :D[/quote]
Размишљање ти је за сваку похвалу.
Ја бих се укључио у волонтерски рад под условом да се одазову и Душанићи свих петоро, од њих је кренуло :smt010 . Петар је амнестиран за похлепу на овај или онај начин у овој причи, а ми би требали као омлинци на радним акцијама да градимо шансу за нову крађу :twisted:
НЕ ЗНАШ С КИМ СЕ КАЧИШ

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Ergela Vucijak

Post by regeman »

ergela je vlasnistvo vlade rs,
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
Тихи
Posts: 78
Joined: 28.09.2012. 04:01
Location: цео свет

Re: Ergela Vucijak

Post by Тихи »

Знам Рега ко власник ергеле. По питању власништва ергела је промискуитетно предузеће. Неко је одтле нешта отућио, обрнуо средства, ништа није уложио па опрао руке на крају.
НЕ ЗНАШ С КИМ СЕ КАЧИШ

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Ergela Vucijak

Post by sibi »

ThunderBird wrote:Isao sam ja Sibi dovoljno dugo... :wink:

Njima nema pomoci...
Gore su jahaci radili sve, cistili stalu, obrezivali kopita, kupili sjeno, slagali bale...
Od kuce sam donosio hranu svom miljeniku i hranio ga ali pomoci nema...

Od skupljanja para nema nista, "gospodin" Brane nije mogao da organizuje kamion da ode po sjeno kod ljudi koji su mu POKLANJALI da bi konji imali sta da jedu... Dovoljno sam rekao u pola 6 ujutro, necu da se nerviram...

Kako nema pomoci ako si hranijo svoga miljenika? Da nisi hranijo, tada nebi mu bilo pomoci! :smt001 Dok se svaki jahac brine o jednome konju, problem je malo manji..

Ja razumjem da su vremena teska, ali koliko bi mogao kostati kamion koji transportuje sijeno do ergele? 10KM po osobi?

Od cekanja na politiku i bolja vremena, konji nece se najesti preko zime..

Koliko bi trebalo sijena i koliko kosta bala sijena?

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Ergela Vucijak

Post by sibi »

Drustvo, dali mi neko moze reci koliko kosta bala sijena u okolini Prnjavora? Koliko je potrebno za 3 mjeseca hraniti zivotinje? I koliko zahtjevaju privatni kamioni za dostavu do ergele (iz opstine Prnjavor)?

Ako saznamo cifru, lakse je racunati do cilja.. :smt006

Hvala lijepo :smt006

User avatar
Тихи
Posts: 78
Joined: 28.09.2012. 04:01
Location: цео свет

Re: Ergela Vucijak

Post by Тихи »

Око 3 км цијена по бали. сматрам да је коњу дневно потребно 15-20 кг сијена тј. 1,5-2 бале зависно од величине и квалитетас сијена...
НЕ ЗНАШ С КИМ СЕ КАЧИШ

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Ergela Vucijak

Post by sibi »

Super, hvala lijepo na informacijama! :smt002 :smt023

Koliki kamion/prikolica trebala bi biti za jedno 100-150 bala? Dali imamo u forumu kontakt za transport takvih stvari?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Не знам тачно, мада би ти то најбоље објаснио Хунтер.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Ergela Vucijak

Post by Magyar »

Na obicnu traktorsku prikolicu moze stati oko 120 bala ako se dobro sloze.
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Ergela Vucijak

Post by sibi »

Oke :)

Ko prodaje u okolini Prnjavora sijeno? Dali iko poznaje kontakt?

Pozdrav

Clint Eastwood
Posts: 5
Joined: 16.05.2013. 20:26

Re: Ergela Vucijak

Post by Clint Eastwood »

Sijeno je sada teško naći zbog suše od prošle godine :?

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Сад сам се распитао на пар мјеста за сјено, и кажу да је тешко у ово вријеме (крај маја), дожи до сијена.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
sibi
Posts: 1157
Joined: 11.10.2007. 15:13

Re: Ergela Vucijak

Post by sibi »

Dali je onda bolje na jesen aktivirati se uvez hrane na ergeli? Ja prije septembra nemogu tako i tako doci kuci :/

Nadam se, da ce se do tada naci jos donatora? :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »


Липицанери »Вучијака« иду на добош

Прњаворска ергела липицанера "Вучијак" објавила је оглас да продаје 83 расна коња, што би требало да обезбиједи дио средстава за њену обнову и функционисање.

Наиме, иако је Влада РС прије три године платила 1,02 милиона КМ за куповину познате прњаворска ергела липицанера "Вучијак", још није успјела да уђе у њено власништво због одраније неријешеног судског спора између предузећа "Ратар" и ергеле.

У међувремену, док се судски чвор не расплете, у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС и стечајној управи ергеле одлучили су да с циљем новог улагања и очувања основног стада продају вишак коња.

У продајном лицитацијском огласу, који је објавила ергела "Вучијак", најављује се да ће 21. и 24. децембра продавати 83 липицанера, чија се вриједност процјењује на 300.970 КМ. Расни коњи ће бити продавани појединачно, током усменог јавног надметања, које ће бити одржано у ергели.

Липицанери ће бити продавани по принципу виђено-купљено, а након продаје се неће примати никакве рекламације које се односе "на квалитет и остале карактеристике предмета продаје", наводи се у продајном огласу.

Како стоји у огласу, судски вјештаци су процијенили расне коње "Вучијака" и одредили вриједности по којима ће они бити појединачно продавани, а коње на овој лицитацији неће бити могуће купити испод наведене цијене, у коју није укључен износ ПДВ-а.

По најнижој цијени понуђена су мушка грла без познатог поријекла по оцу, 630 КМ, док ће највећи износ бити потребно платити за пастуве, чија је цијена 5.867 КМ.

Трошкови одвоза купљених коња иду на терет купца, као и обавезе плаћања припадајућих пореза и осталих трошкова, наводи се у огласу о првој лицитацији.

Доста Бараковић, стечајни управник у "Вучијаку", оцијенила је да је стечај ергеле веома специфичан, те да до коначног рјешења власничког спора "Вучијака" и прњаворског предузећа "Ратар" упис државе у власништво ергеле неће бити могућ.

По најнижој цијени понуђена су мушка грла без познатог поријекла по оцу за 630 КМ, док ће пастуви коштати 5.867 КМ

"Због постојећег судског спора направили смо договор да Влада РС преузме неспорни дио имовине, док ће од исхода поступка зависити начин на који ћемо привести стечај крају", каже Бараковићева и додаје да је кроз досадашњу уплату Владиног новца регулисано око 50 одсто потраживања повјерилаца.

Она је објаснила да Влада РС тренутно финансира и издржава основно стадо на ергели, које броји 155 грла.

"Влада РС је прије три године уплатила новац за куповину 'Вучијака', али никада у потпуности није располагала имовином. Сада смо се одлучили да продамо дио висококвалитетних грла, јер се на ергели суштински налази дупло више коња у односу на њене тренутне капацитете", каже Бараковићева.

Зоран Ковачевић, помоћник министра пољопривреде РС, констатовао је да "Вучијак" сада продаје вишак грла из нормалне репродукције.

"Сваки износ преко 80 грла одлази у продају, тако је и стечајним планом предвиђено", рекао је Ковачевић.

Он је рекао да ће новац бити уложен у капиталне инвестиције, тачније реновирање објеката.

"Ми имамо велике планове ревитализације ергеле, али док не уђемо у посјед не можемо аплицирати ни за један фонд како бисмо обновили ову ергелу", рекао је он.

Како бисмо сазнали детаље спора између "Вучијака" и "Ратара", контактирали смо и адвоката Сањина Косића, али га до закључења овог броја нисмо успјели добити.

Подсјећања ради, у протеклом периоду прњаворска ергела била је у државном власништву, затим у власништву Петра Душанића, да би је након тога опет купила Влада РС. Упркос промјенама власничких односа, на ергели је све вријеме владало тешко стање, веома често није било довољно хране за коње, а штале су пропадале.

У вријеме бивше Југославије прњаворска ергела била је надалеко позната. Основана је 1946. године као огранак словеначке ергеле у Липицама и убрајала се у ред најпознатијих ергела тадашње државе.

Независне новине
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Неуспјешна прва лицитација на ергели "Вучијак"



Јањи, Укрини, Сани и осталим грлима, предвиђеним за отпис, продужен је боравак на ергели-бар за три дана.

Тада ће се поновити лицитација. Данас је било више радозналих, него заинтеросованих купаца. Почетну цијену од 630 марака нико није понудио.

На лицитацију ће још 74 липицанера. Комисија и судски процјенитељи одлучили су да због година и одређених деформита, али и прекобројности- коњи оду на добош. Руководилац ергеле каже да се ситуација ипак побољшалава. Коњи се боље хране, а и радници су почели да примају плату.

Стечајном поступку Ергеле који траје већ пет година, не назире се крај. Влада Републике Српске је купила Ергелу 2010. године за око три милиона марака. Али и даље се води судски битку за атрактивно земљиште крај ауто пута Бањалука-Добојх са прњаворским предузећем “Ратар”. Једну, вриједну 6 милиона од истог предузећа за концесије на пољопривредно земљиште изгубила је прије неколико дана.

Прије Владе Републике Српске, егрела “Вучијак” је била продата прњаворском бизнисмену Петру Душанићу. Цех за неријешене имовинско правне односе, плаћали су и радници, а и грађани Републике Српске.

АТВБЛ
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Цијена коња биће снижена

Трећа лицитација за продају коња на прњаворској ергели "Вучијак" биће одржана у другој половини фебруара, а могуће је да ће цијена бити снижена, истакли су у Одбору повјерилаца.

Стечајни управник Доста Бараковић је водила претходне лицитације, на којима је било више од 50 потенцијалних купаца и планирана продаја више од 70 коња, али се фирма растала само од шест грла.

- До краја мјесеца треба да буде одржан састанак Одбора повјерилаца, на којем ће се, између осталог, утврдити термин нове продаје - рекла је Бараковићева.

Учесници лицитација имали су примједбе да су грла прецијењена, што би могло успорити процес продаје.

- Није искључено да у сарадњи са посебном комисијом ресорног министарства, коригујемо цијену грпа, која се кретала од 630 до 5.800 КМ - рекли су у Одбору говјерилаца.

Стечајни поступак траје годинама, јер није завршен судски спор.

Б.Р. - Глас Српске
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Ergela Vucijak

Post by aquarius »

Javna prodaja lipicanera 1. marta

SRNA - 18.02.2014 13:56
BANJALUKA - Javna prodaja lipicanera na ergeli "Vučijak" kod Prnjavora zakazana je za 1. mart, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Na licitaciji će biti 67 lipicanera za dalji uzgoj i držanje, kao i sedam grla za ekonomsko iskorišćenje, a prodavaće se pojedinačno putem usmenog, javnog, nadmetanja po početnim vrijednostima.
"Prodaja će se vršiti po prinicipu kupljeno – viđeno i neće se primati nikakve reklamacije koje se odnose na kvalitet i ostale karakteristike grla", navode u Ministarstvu poljoprivrede.
Licitacija će početi u 11.00 časova, a svi detalji oko prodaje grla objavljeni su na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 31693.html
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Сутра трећа лицитација липицанера на ергели "Вучијак"

На Ергели "Вучијак" код Прњавора сутра ће бити одржана трећа јавна продаја коња липицанерске расе, саопштено је из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
У групи пастув, омак и ждријебе за продају ће бити понуђено 47 грла, у групи кобиле, омице и ждријебад 18 грла и у групи за економско искоришћење седам грла.

Из Министарства пољопривреде наводе да су детаљи јавне продаје доступни на интернет страници Владе Републике Српске.

СРНА
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply