Ergela Vucijak

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Sta ces. Ko postavlja vijesti nije ni cudo sto su informacije uglavnom netacne.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Ники, Ники..

Прочитај ово. Ускоро покрећемо акцију за спасавање тих "ситих" коња.

Spasimo konje sa ergele Vučijak
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

san
Posts: 55
Joined: 17.10.2007. 11:12

Post by san »

Sneza wrote:
san wrote:
Sneza wrote:@ san: zanima me odkud ti informacija o krepavanju ždrebadi?
http://www.prnjavor.info/?go=index&suba ... 1210917092
Kad sam pročitala tu vijest nije mi bilo jasno :? Da ali plasirati tu priču i uvjeravati nas mije nepojmiljivo. Raspitala sam se i ta je vijest je netačna...Ergela je od prošle subota čak bogatija za novo ždrijebe. :roll:
Draga Snezo,
bas mi je drago, prvo sto si se raspitivala, drugo sto vijesti nisu tako crne...

Ne znam zasto ovi na Pr.info pisu ovakve stvari??!!!
MUSEMIC

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

san wrote:Ne znam zasto ovi na Pr.info pisu ovakve stvari??!!!
Ni ja ne znam...

Vrsta, naravno da je stanje lose, i da treba pomoci, ali da umiru svaki dan po 200, to samo ti mozes da napises, ili Brane Radulovic. 8)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Прочитај прво вијест. Е када прочиташ ту вијест онда погледај ово и ово !!!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Jadni ovi ergelski konji, kako su, omrsavili izgledaju kao ram od bicikla !!! :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Nešto sam načula da su poslanici htjeli da ukinu ergelu na protekloj sjednici SO :? ?

san
Posts: 55
Joined: 17.10.2007. 11:12

Post by san »

http://www.prnjavor.info/?go=index&suba ... 1211699786

Ipak, Snezo, nije bas sjajno kao sto si govorila...
MUSEMIC

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
CrnaSuza
Posts: 253
Joined: 20.11.2007. 00:16
Location: IBK

Post by CrnaSuza »

sta oni ustvari podpisuju na toj strani????

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

TROŠKOVI OPORAVKA KONJA SA ERGELE VUČIJAK
ZA PERIOD OD 60 DANA




UKUPNE POTREBE JEDNOG KONJA ZA JEDAN DAN:

- 7 kg mješavine sjena i djeteline.
- 5-6 kg ovsa.
- 1 jabuke i 1 mrkve.

UKUPNE POTREBE JEDNOG KONJA ZA 60 DANA:

- 420 kg mješavine sjena i djeteline.
- 360 kg ovsa.
- 60 komada jabuka i 60 komada mrkve.

UKUPNO POTREBE 90 KONJA ZA 60 DANA:

- 37800 kg mješavine sjena i djeteline.
- 32400 kg ovsa.
- 5400 komada jabuka i 5400 komada mrkve.


CIJENA ovsa na tržištu po kilogramu 0.80 KM.
CIJENA djeteline ide do 4 KM po bali.
CIJENA sjena na tržištu do 3 KM po bali.

MEDICINSKE POTREBE:

90 komada vakcina. Influensa.
90 komada antifelmanitika (paste protiv parazita).

CIJENA 1 komada vakcine za influensu 36 KM.
CIJENA 1 komada paste protiv parazita 20 KM.

OSTALI TROŠKOVI:

Troškovi veterinarskih usluga do 100 KM po danu korištenja usluga.
Troškovi prevoza do 50 KM po danu korištenja usluga.
Pomoćna radna snaga 30 KM po danu korištenja usluga.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Добио сам још овај извјештај од бившег директора ергела.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

Na pomolu je osnivanje jahačkog kluba...neka i njima krene na bolje :)

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Kakav jahacki klub, pogledaj ti koliko mrkve i jabuke treba. Ja to ne bi hranio, cisto da vidim koliko koji konj moze da izdrzi.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

boro_m
Posts: 21
Joined: 20.09.2007. 20:33
Location: Prnjavor

Post by boro_m »

Plakat je odlican....ALI cilj tog "udruzenja",bar sto se tice ergele,mi je mutan.Iz licnog iskustva to znam.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

U cilju akcije NOA "Spasimo konje sa ergele Vučijak " je sa opštinom Mrkonjić Grad i gospodinim Slobodanom Čočkalom uspostavila saradnju preko svog koalicionog partnera za područje Mrkonjić Mrkonjic Grad @ www.mrkonjicgrad.com "EKO POKRET " ZELENKOVAC gospodin Boro Janković http://www.zelenkovac.org/index.php?opt ... &Itemid=56 uključeni su članovi Eko pokreta, volonteri kosci i omladina Mrkonjić grada i okolnih mjesta u humanu akciju.

Planinska visokovrijedna trava za oporavak konja kojom je izuzetno bogat ovaj eko biser RS, biće osušena balirana i upućena kao pomoć u slopu projekta NOA "Spasimo konje sa ergele Vučijak"

Sva trava koja bude pokošena od 05. jula i u danima takmičenja kosaca na 17. tradicionalnom takmičenju kosaca u regionu Mrkonjić kao i sve količine koje EKO POKRET prikupi u akciji koju provodi u cilju pomoći ima neprocjenjivu vrijednost za oporavak konja na ergeli Vučijak.

Akcija NOA je otvorena za sve inicijative NVO udruženja i opština po pitanju spašavanja ovih plemenitih konja koji su ponos i tradicija svih naroda koji su imali sreću naslijediti ovu kulturološku i ekonomsku vrijdnost.

Ova vrsta konja je svjetska kulturološka baština i njihov položaj će ubrzo biti na svjetskom nivou zahvaljujući djelomično i Vama.

NOA poziva sve koji su upućeni u značaj ovakvih projekta da se uključe.

Smatramo da je potrbno pokrenuti i ostala ministarsva, prvenstveno kulture i prosvjete kao i druga ministarstva i ako ova akcija nije u direktnoj vezi sa njihovim područjem rada.

Noa je pokrenula intrnaciomalne asocijacije na svjetskom nivou za zaštitu životinja koje pokazuju izuzetno veliko interesovanje za projekt i za stanje u kojem se trenutno nalazi 86 grla lipicanaca od ukupno 6000 koliko ih ima u svijetu što ovoj akciji daje dodatni značaj.

Do sada je akciju NOA dopisom podržala grupa profesora i studenata sa PPF BL najavivši pomoć pri vet .obradi konja, bajker klubovi: "MK 07 Prnjavor" i "MK Maršal Banja Luka " tako što su u sklopu 1.motorijade Prnjavor 08 - svojim organiziranom posjetom i odlaskom na ergelu Vučijak javnosti ukazali na: stanja na ergeli koje je i potrebi dovođenje konja u top formu kao i na potrebu sanacije ukupnog stanja.

NOA ističe :

Takođe pohvalno je da je Ministarstvo turizma RS ponudilo svoju pomoć što ukazuje na pozitivnu dalekovidost u pogledu uključivanja ovog ministarstva u daljnje tokove u revitalizaciji ove turistićke destinacije povezujući je u paket ponude sa Banjom Kulaši i aerodroma u Alesandrovcu što je NOA prijedlog kako bi osigurali kvalitetan nastavak stabilnog ekonomskog stanja za ergelu u Prnjavoru.

Izuzetno nas raduje da i pored velikih obaveza koje ima interesovanje za ovaj projekt je pokazalo i Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite i civilnih žrtava rata .O čemu će se voditi računa od strane NOA jer rad sa životinjama koje imaju i tarapeutski značaj i te kako je dobro za zdravstvenu rehabilitaciju mnogih stanja što se već uveliko primjenjuje kao "zoterapija".

NOA priprema ekipu koja će kao vid terapije imati i taj vid (Tarapeutskog jahanja u saradnj sa stručnjacima za ovo područje o čemu tek treba da se nešto više kaže u narednim fazama projekta)

Za par dana najavljen je sastanak
čekujemo potpisivanje protokola o saradnji UO ergele kao i opštinskih organa Prnjavora kako bi poćeli sa realizacijom projekta.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je nadležno po pitanu i saniranja prilika i stanja na ergeli Vučijak .

INFO NOA
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

boro_m wrote:Plakat je odlican....ALI cilj tog "udruzenja",bar sto se tice ergele,mi je mutan.Iz licnog iskustva to znam.
Што мутан? Колико сам схватио, њима је циљ да помогну тим коњима и не интересује ко је власник ергле и ко управља већ само коњи.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

----- Original Message -----
From: Društvo za zaštitu prava Životinja Noa
To: Vedran Lepir
Sent: Monday, July 07, 2008 3:14 PM
Subject: XXL


Dragi naši Prnjavorčani

Juče smo bili u Mrkonjić Gradu na takmičenju kosaca i evo malo fotkica (svježe ) za nas je ovo prilično interesantna situacija kako do sada nikad nismo prisustvovali takvim skupovima pa Vam šaljemo (dio te atmosvere) .

Trava je pokošena i suši se već danas će grupa volontera iz kampa Zelenkovac a ima i francuza i belgijanaca travu će pokupiti i balirati tako da ćemo čim se prikupi za transport (pun šleper) sve uputiti na ergelu onim jadnim konjima koji su osuđeni na propast jer se svi žele samo okoristiti tim jadnim bićima .Jadno je da se ti konji tretiraju kao stvari a ne kao bića i da svi očekuju interes .
Naš pristup im je potpuno drugačiji i mnogima nepoznat kao da nikad nisu čuli za etiku i humanost ,nemogu da to shvate da neko danima radi bez da je plaćen i da nikada neće ni biti spomenut za taj rad . Imamo prekrasnih primjera mladih ljudi koji rade i izlažu se koječemu iz ubjeđenja jer žele da rade na pomoći životinjama , treba primjerom potaknuti i okolinu . Neki primjeri prevazilaze sve oćekivano svojom kreativnošću i zalaganjem .
Danas rade mladi iz Niša pa imamo vremena za pozdraviti Vas .

NOA za svoj uspjeh zahvalna je upravo timovima volontera.

sa Zelenkovca iz Mrkonjić Grada (Borina ekipa )kao i Tešanjanjska (Vanja ) Prijedorska (Davor) Kozarska (Fedi)



Da nemamo taj birokratski kamen okaćen oko vrata NOA bi za 50 dana sredila stanje svi bi konji bili za postere Bečke škole jahanja

Institucije trenutno kupuju vrijeme .
Inače jako nam blokiraju rad papirologijom , administracijom , a posledice su očajne za konje .


Moramo preći u drugu fazu jer poslije ove isporuke (trave) hrane idemo sa lijekovima i vakcinama .

Naj gore je što niko iz vana ni malo ne pokazuje stvarni interes da bi pomogao aktivno .(Samo filozofiraju) i krokodilske suze teku potocima.
Dok neki zanesenjaci traže sopstveni interes kao da žele da se sve ugasi pa da ih molimo da oni sebi uzmu konje .
Zato i dalje če mo raditi na revitalizaciji konja dok god to možemo . Oni moraju ostati tu gdje jesu (naši)
ma koliko to izgledalo teško nećemo dati da se ugasi ergela lipicanera na način koji si zamišljaju
U krajnjem slučaju ova je jedina u BiH .

Nećemo dozvoliti da ih pokupe za sitaniš kao što planiraju i čekaju pogodan trenutak kada svi padnemo na koljena .
Očuvanje ove jedine ergele lipicanera kao i nastavak rada na kvalitetnijem i višem nivou je naš cilj .
Nikakva rasprodaja ne dolazi u obzir ni domaćim ni stranim (maherima).
Ovo mora biti nacionalni ponos a ne sramota .



Nemogu osuđivati ove iz vana jer koliko god da im objašnjavamo ništa ne kuže ili neće iz navedenih razloga , da ovo nije posao za dva dana i da kod nas nema ni registriranih lijekova koji se tamo odavno koriste u vet, konjarstvu da za sve što trebamo je potrebno se izboriti od pristupanja na ergelu do odobrenja za lijekove iz uvoza . Svaki dokument se dugo čeka i to nas usporava . najteže je sa okorjelom birokracijom koju moramo razbijati i tražiti razum od onih koji se ponašaju kao mali bogovi jer ih štite .
Mi nečemo odustati od ciljeva dragi prijatelji NOA Društva i zato Vas molimo da barem svojim stavom pružite podršku u ovoj "Odbrani da ne kažem "Sent Petersburga" -ali tu je negdje po načinu ratovanja . Samo da ne traje 1000 dana, jer kako dani opsade teku sve više liči Termopilskom klanacu .

Ubrzo ćemo postaviti stranicu sa više informacija o dešavanima u toku
.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Sramota je da se ljudi ,,sa strane,, bore za argelu a mi ovde ,,statiramo u kuruzima,, !
Dal je moguće da niti jedna organizacija i udruženje ne želi da se priključi i pomogne ovim ljudima da spasu šta se da spasti !?
Ajte omladinske organizacije što se busate o svojim djelima pokušajte organizovati bilo šta pa makar i propala akcija ali možete bar reći pokušali smo !!!
Lijepi su gestovi poklanjanja klima i humanitarne pomoći , kada ,,šefovi ,, daju novac za reklamu ali ovde se ogleda pravi volonterizam i želja za pomoć zajednici !!!

ILI JE OVO SUROVA ISTINA ...
Dok neki zanesenjaci traže sopstveni interes kao da žele da se sve ugasi pa da ih molimo da oni sebi uzmu konje .
VEĆ VIĐENA NA RAZNIMN PRIMJERIMA !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Максимусе, у Прњавору нажалост нема ни једне НВО која окупља младе. Тако да је највећи проблем у нама, што смо тако пасивни за било шта а поготово за волонтерски рад.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Pa šta ako nema NVO !?
Imamo mlade SNSD-a i SDS-a te ostalih partija koji se busaju kako su oni ,,pravi,, !!!
Evo vam prilike da se pokažete na djelu !!!
Organizujte našto , sakupite novca i pomozite na bilo koji način !
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Младе како тако организоване имају само те двије странке. НОА неће да ради са политичким странкама, тако да та опција отпада а и да раде тешко да би био неко заинтересован за волонтеризам на ергели.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Sneza
Posts: 842
Joined: 19.01.2005. 05:17
Location: Prnjavor

Post by Sneza »

vrsta8472 wrote:а а и да раде тешко да би био неко заинтересован за волонтеризам на ергели.
Nije tačno! Otiđi na ergelu vikendom i vidjećeš par ljudi koji su tu..jeste da oni samo jašu konje i brinu se za njih ali i to je puno u odnosu na ostale koji samo pričaju.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Није исто јахати коње и мало их тимарити и да кажеш како се бавиш волонтеризмом. Ти људи који би ту волонтирали имали би много више обавеза тј. задатака. Треба помоћи око монтирања великог војничког шатора, доносити воду за коње који су у том шатору, помоћи у сређивању столарије и мјењају поломљени цријепова. То је само дио послова које ми је набројао човјек који ради за НОА-у. Толико сам дуго у разноразним организацијама у граду и могу слободно рећи да у Прњавору не можеш наћи десет озбиљних људи који би ту волонтирали. Ако би то и радили, можда би дошли на два-три дана и дигли би руке од тога. То су сурове чињенице.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Post Reply