Ergela Vucijak

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Panagiotis-87
Posts: 847
Joined: 23.12.2007. 23:44
Location: Eto odmah tu

Post by Panagiotis-87 »

ergela ce jos malo pa da se skroz ugasi ako ovako nastave da joj pomazu.kazu da je covek koji je gore radio umro zato sto nije imao osiguranje uplaceno a ni novca za lecenje.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Прво ће да изумру радници, након њих ти коњи. Нико нови неће да се запосли на ергели и како који радник умире тако се гаси ергела.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

To je pravicno rjesenje. Konji a posebno onaj ko radi sa njima ne zasluzuje zivot.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Panagiotis-87
Posts: 847
Joined: 23.12.2007. 23:44
Location: Eto odmah tu

Post by Panagiotis-87 »

nemoj tako jer su koji plemenite zivotinje:D

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Dear all,

the French Embassy informed us that the workers have stopped the strike as they got their salary and the update in their social security covering, as well as the promise to get the two other unpaid salaries very soon. The Ministry of Agriculture made public that the frozen account will be unblocked and 60.000 KM (30.000 euros) will be spend for feeding the horses.

Our joined efforts to improve the situation seem to have put pressure and we are expecting to see if the idea of the creation of a sanctuary to ensure the long lasting welfare of the horses will also be taken into account.

Best wishes,

Brigitte Auloy~
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

ebeni Francuzi, vazda sam ih mrzio..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
males_civcije
Posts: 33
Joined: 11.06.2008. 15:34

Post by males_civcije »

Pa nasa drzava mijesto da gradi kojekakve stadione i zgrade, bolje da ulozi pola miliona u ergelu,
ipak je to jedna od rijetkih u evropi. Steta bi bilo da sve to propane.

Boxer
Posts: 454
Joined: 01.06.2008. 09:06
Location: USA

Post by Boxer »

males_civcije wrote:Pa nasa drzava mijesto da gradi kojekakve stadione i zgrade, bolje da ulozi pola miliona u ergelu,
ipak je to jedna od rijetkih u evropi. Steta bi bilo da sve to propane.
Zasto bi ulagali pare u ergelu kad od toga klempo and co. nemaju nikakvog profita?
Ulozili su zato lovu u vodovod gdje je nestalo 3 miliona KM, takve projeke podrzavaju!
Ergela je stvarno velika sramota za Prnjavor treba to najbolje srusiti da se ne pate
ni konji ni ljudi !

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

U Maloj Evropi gladni lipicaneri


25.07.2008
Milorad Milojević
Bosanskohercegovački gradić Prnjavor bio je poznat pod imenom Mala Evropa zato što na jednom mjestu žive, pored konstitutivnih naroda, i brojne porodice Italijana, Njemaca, Ukrajinaca, Poljaka i Čeha. Ovaj pitomi gradić uz Savu nadaleko je bio poznat i po uzgoju elitnih konja lipicanera.

Gradić Prnjavor, osim što je poznat pod nadimkom Mala Evropa zato što na jednom mjestu žive, pored konstitutivnih naroda, i brojne porodice Italijana, Nijemaca, Ukrajinaca, Poljaka i Čeha, nadaleko je bio poznat i po uzgoju elitnih konja lipicanera. U samom grbu Prnjavora naslikana je i potkovica koja simboliše kakav je značaj imala ergela „Vučjak“, koju su nekada oblijetali i stranci nudeći bogatstvo za rasne pastuhe.


Danas se čini da je ergela svima teret. Objekti su već stari i dotrajali, prostor neuređen, a o konjima se brine tek šest radnika. Direktor ergele Brane Petrović kaže da su razni dugovi premašili 700.000 maraka:


„Što se tiče doprinosa, što se tiče socijalnog i penzionog, od 1998. godine to još nije riješeno, a što se tiče primanja u ovih par mjeseci ove godine do sada je isplaćen samo jedan lični dohodak, što je zaista i malo i preskromno.“


Predstavnici Društva za zaštitu prava životinja NOA iz Banje Luke, nakon što su u par navrata obišli ergelu, ustvrdili su da konji gladuju, te da je u posljednjih par mjeseci uginulo nekoliko ždrebadi od iscrpljenosti.

Sekretarka udruženja Bogdana Mijić navodi da je ta organizacija pokrenula i akciju „Spasimo konje sa Vučjaka“, a slike ergele poslate su brojnim domaćim i međunarodnim organizacijama s apelom za pomoć:


„Naša službena veterinarka Ljiljana Damjanović zaključila je da su svi zaraženi endo parazitima, znači parazitima u probavnom traktu. Puno njih ima problema sa plućnim parazitima, i osim neuhranjenosti, u jako lošem stanju su im kopita - to može imati i teže posljedice za konje.“


Direktor Brane Petrović tvrdi da su predstavnici NOE ipak pretjerali, te da su konji uhranjeni i zdravi:


„To je jedno društvo koje se bavi neobjektivnim i neistinitim podacima. Uslovi su takvi kakvi jesu. Ergela ima svoje prirodne, ima svoje biološke zakonitosti i mi se njih praktično pridržavamo.“


U ergeli nerijetko i danas ima posjetilaca, bilo da su pravi zaljubljenici u konje, bilo da se žele sjetiti starih vremena. Među njima je i Slavko Bek:


„Moj otac je radio na ovoj ergeli. Od malih nogu sam dolazio ovdje. Trenutno se nalazim u Italiji. Svaki put kad dođem, obiđem ovu ergelu da vidim ove konje jer s njima sam odrastao. Ja nisam neki ljubitelj konja, ali moja kćerka jeste, pa zato i najviše dolazim.“


Ljubo Kršić radni je veteran ergele koja postoji od 1946. godine. U njoj je proveo radeći preko četiri decenije. Priča kako su prnjavorski lipicaneri bili toliko cijenjeni da su svake godine putovali u Hrvatsku, u grad Sinj, gdje su učestvovali u čuvenoj viteškoj igri Sinjska alka. Ogorčen je današnjim odnosom prema, kako kaže, u svijetu jedinstvenoj porodici lipicanera:


„Kad bih ja vamao rekao, prije kad bi došao čovjek i kad bi naišao ovuda, rekao bi: ’Šta je to? Ovdje bi čovjek mogao leći ondje gdje čovjek leži komotno.’ Stalno dežurni ima, ne smije pođubriti se nigdje, to stalno hoda, gleda se. A sad to je zapušteno, ne čisti se po tri dana. Ja ne mogu shvatiti da tako može. Kaže štrajkuju neki dan, ima njih tri, četiri. Šta ćeš štrajkovati - tri, četiri radnika? Štrajkujete, a konji? To je životinja koja mora jesti i piti. Ne možeš ga držati gladna i žedna.“


I poznata francuska aktivistkinja za prava životinja i čuvena glumica Brižit Bardo uputila je nedavno pismo na adresu predsjednika Vlade RS-a sa molbom da se poboljšaju sadašnji nehumani uslovi za lipicanere. Vlada je, zajedno sa opštinom Prnjavor, nakon neuaspješne privatizacije preuzela oko 40 posto akcija ergele. Ministarstvo poljoprivrede prije nekoliko dana uplatilo je određena sredstva da se isplati dio zaostalih plata i deblokiraju računi ergele.


Pomoćnik ministra poljoprivrede i predstavnik državnog kapitala u ergeli „Vučjak“ Zoran Kovačević najavljuje da su u toku ove godine mogu očekivati i dodatna sredstva Vlade:


„Planirano je da se uradi jedan novi program u kojem će biti definisano sve ono što će biti potrebno da ergela dođe u status koji je u skladu s onim što se dešava u okruženju. Takav jedan genetski materijal koji se tamo nalazi je u svakom slučaju dragocjen i to je ono što moramo sačuvati. Mi očekujemo da će radna grupa koju smo formirali predložiti jedan kvalitetan program i taj program će ići na Vladu. Tu mora biti predloženo i rješavanje nastalih obaveza i svih dugova koje imaju u proteklom periodu.“


Svoju pomoć obećali su kosači Mrkonjić Grada, te brojni volonteri za nabavku hrane. Nezvanično se saznaje da i jedan šeik želi da pomogne posrnuloj ergeli. O tome kakvo bogatstvo BiH ima, dovoljno je reći da se na ergeli „Vučjak“ nalazi 83 primjerka čuvenih lipicanera kojih u svijetu ima svega još oko 3.000. Prilika ponovo nije iskorištena. Umjesto da se sa ponosom govori o ergeli kao o nečem svjetskom - a našem, Internetom širom svijeta kruže slike ruševnih i prljavih baraka, te zanemarenih životinja plemenite krvi.

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Tekst sa sajta radija Slobodna Evropa. Prilog je bio i na TV Liberty i na RFE

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ovaj pitomi gradić uz Savu
Грешка у корацима. :?
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Ups, a lijepo mi je urednik rekao da mu pregledam tekst :? Ocito nisam :)

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Hahahaha.... Greške se dešavaju.... :wink:
ImageImage

User avatar
marianna
Posts: 465
Joined: 21.06.2007. 09:49
Location: On the face of the place

Post by marianna »

Provjerila sam, nije kriv urednik vec neki lik koji je pisao najavu. Ipak sam dobro procitala originalni tekst 8) Zato sam ovo sa sajta samo copy/paste :?

User avatar
KIVI76
Posts: 1812
Joined: 29.09.2007. 01:24
Location: Prnjavor
Contact:

Post by KIVI76 »

Кад смо код Ергеле Вучијак... Био сам прошле седмице тамо... Јако је јадно како изгледа и у каквим условима коњи буду.... Има петнаестак младих ждребади који прелепо изгледају... Нажалост условима у којима буду, не дају неку велику наду да ће им бити светла будућност.... Права је штета што нико неће да се бар мало почеше по глави и да види колико је то богаство.... Шта би друге земље Света дале да имају бар пола од тих коња и тих линија липицанера које се налазе код нас на Ергели Вучијак.....
ImageImage

Živorad
Posts: 821
Joined: 05.06.2008. 18:48
Location: ILOVA FOREVER

Post by Živorad »

MA AJMO SVI JER SAM ON MA SVI SMO STOKA
SAD KAD ZNATE KOJI SAM ZNAJTE DAĆ VAS ZEZAT ZA SVE VAŠE BUDALŠTNE

kopacka80
Posts: 675
Joined: 24.01.2008. 16:51
Location: prnjavor zamisli

Post by kopacka80 »

KIVI76 wrote:у каквим условима коњи буду......Права је штета што нико неће да се бар мало почеше....Шта би друге земље Света дале да имају бар пола од тих коња
:smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Zna li iko zašto služi ergela.....mislim lijepe su to životinje....i plemenite....i nemam ništa protiv....ali koja je njihova svrha....osim amaterskog jahanja???
MLADOST PROLAZI,STAROST ISTO PROLAZI!!!!
Др. Дабић

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Smrt konjima i onima koji se tako osjecaju.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Dodik
Posts: 21
Joined: 08.09.2008. 11:22
Location: Banja Luka

Post by Dodik »

Jako je zalosno da se ergela nalazi u tako losem stanju! Da li je moguce da se otvori
ziro racun i uplati novac za ergelu? Je li bilo takvih akcija na ovim stranicama?
Mozdra previse pitam ali novi sam ovdje i zelim pomoci.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Prave vrijednosti se ne cijene u ovoj danasnjoj drzavi, kad je u pitanju otimacina za vlast na drzavnom, republickom ,opstinskom ili bilo kom drugom nivou ,svi su tu, svi vole drzavu, i narod ,krave, pascad,svinje ,ovce, konje i kokosi, sve vole svi ,sve obecavaju ,a kad prodje izborna kampanja, svi sve zaborave, pa tako i narod i konje a bogami i ove ostale koje sam nabrojao , misleci pri tome samo na sebe i one oko sebe. Ponos naseg grada je bila bas ova ergela, neko je gore rekao, da nicemu ne sluzi osim za hobi jahace, kojih po njemu ocigledno nema ovdje ili ima u malom broju, ako bi tako gledali na stvari onda nam ne treba ni dom kulture, kino, crkva, dzamija, opstina, katastar ,hotel................................................... u stvari ne treba nam nista jer sve to koristi samo poneko, na primjeru recimo ,fudbalskog stadiona, je najlakse objasniti, uzmimo FK Ljubic, zasto da se sredstva iz opstinske kase daju tamo, tj klubu kad samo mali broj ljudi igra u tom klubu , a i mali broj gleda te utakmice, ovo ste vjerovatno razumjeli i sad kazete ,vidi glupana pa to je klub naseg grada, koji postoji godinama i godinama, bla ,bla ,bla, e sad zasto za jedne da ima a za druge da nema, i ta ergela je simbol grada kao i taj klub i to stariji i veci simbol, a ujedno nesto sto nema svako selo ,grad, republika i drzava, imamo mi i neznamo da cijenimo. Prosto objasnjenje za nebrigu opstinskih, republickih i drzavnih organa je to da konji konje ne razumiju i ne zale, hocemo drzavu a neznamo da cijenimo njena bogatstva. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Па зар мора човјек бити у странци да би тријезвено размишљао ?!
Ками одличан коментар, али џаба ми то причамо. Све док постоји ИМТ ( имал` мене ту ), нема нама напретка. Ни нама ни коњима. :?
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Ergela Vucijak

Post by vrsta8472 »

КОНАЧНО!
ВЛАДА КУПИЛА ЕРГЕЛУ ЛИПИЦАНЕРА ЗА 1.026.450 КМ

БАЊАЛУКА, 15. ФЕБРУАРА (СРНА) - Влада Републике Српске (РС) купила је данас Ергелу липицанера "Вучијак" из Прњавора за 1.026.450 КМ, саопштено је из Основног суда Бањалука.

У саопштењу се наводи да је на усменом јавном надметању о продаји цјелокупне имовине стечајног дужника Ергеле "Вучијак” најбољи понуђач била Влада РС, односно Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.

Министарство је, додаје се, исказало намјеру да од стечајног дужника формира Јавну установу "Ергела".

Стечајни поступак је отворен рјешењем суда од 19. децембра 2008. године, а стечајни план је поднио стечајни управник Петар Драгојевић, који је и водио усмено јавно надметање.

Стечајним планом је предвиђена продаја имовине стечајног дужника и стечајног дужника као правног лица купцу који је обавезан да настави регистровану привредну дјелатност, задржи постојеће раднике, запосли потребан број нових радника, те уложи средства у развој предузећа.

Из остварене цијене од продаје Ергеле планирано је да се намири трошкови поступка и потраживања повјерилаца.

Продајом су створени услови да се очува веома позната ергела коња липицанера као национално благо земље и побољшају услови за бављење туристичком и спортском дјелатношћу, што је од великог интереса за развој општине Прњавор и регије, наводи се у саопштењу./крај/мџ/да
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Re: Ergela Vucijak

Post by Cipiripi »

Sad da vidimo 'oce li nam se konji udebljati ko i ministri...........
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Ergela Vucijak

Post by KAMIKAZA »

Pa jadni konji :D sad su dospjeli u ruke jos slabijem gazdi,nego sto je bio Pero zdero. :D
Koliko je ono dunuma morala vlada RS da odkupi za gradnju petlje na vijaci :smt017 na ja usparali su debelo :D ma salim se,neka je konacno rijeseno to pitanje,pomrijese i cobani i konji od gladi,ovako ce bar biti jednima slame a drugima salame. :smt005
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Ergela Vucijak

Post by regeman »

Sad ce integral da za milion km izgradi ergelu 10m sa 10m, a neka firma iz laktasa nove prikolice za konje da dostavi..
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Post Reply