Vatrogasci Prnjavor

What's up? What? Oh....

Moderator: aquarius

Post Reply
User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image


na ovoj slici prikazana je oprema ,tacnije IFS impulsna puska...IFS je moderna oprema koja se koristi u zatvorenim prostorima...

kao i zastitna oprema koju svaki vatrogasac nosi sa sobom na intervenciju...
intervenciska uniformu koju mi sad koristimo koriste mnoge jedinice ovde kod nas,takve uniforme imaju i mnogi gradovi zapada...

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

objavili smo neki dio opreme koji mi imamo i koristimo u toku inervencija ima dosta toga ,kao na primer imamo kompletnu alpinisticku opremu za spustanje i samo spasavanje sa visina...svake godine nabavlja se po nesto od opreme sto je neophodno za nase poslove...

sve sto vrijeme odmice nas docekuje vise intervencija kao i teze intervencije koje istiskuju vecu pozrtvovanos i sposobnos...
intervencije se povecavaju svake godine i imaih sve vise na zalost...u ovoj godini ima vec 35 intervencija..

-

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by dkrajina »

VATROGASCI_PRNJAVOR wrote:Image


na ovoj slici prikazana je oprema ,tacnije IFS impulsna puska...IFS je moderna oprema koja se koristi u zatvorenim prostorima...

kao i zastitna oprema koju svaki vatrogasac nosi sa sobom na intervenciju...
intervenciska uniformu koju mi sad koristimo koriste mnoge jedinice ovde kod nas,takve uniforme imaju i mnogi gradovi zapada...
Jel ovo puska sto ste u Potocanima pokusali da ugasite stari dom kulture pa kad ste ispalili punjenje ono je prenijelo vatru na novi pa su obadva izgorela,(ispricao mi jedan Prnjavorski vatrogasac) :smt005 :smt005
zivot je surov

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by KAMIKAZA »

:D Ne ne ,nije to ta puska :D doslo je do zabune i upotrebljena je ova sa drugoga regala. :D

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by KAMIKAZA »

Malo sale nije na odmet :D
Kako bi bilo da smo nekad preradili FAPa ili DEUTZa u nesto ovakvo :D

Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by dkrajina »

:smt082 :smt082 :smt082
zivot je surov

User avatar
che
Posts: 1297
Joined: 07.01.2007. 21:49
Location: Havana
Contact:

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by che »

O vidi vatropirci stigli i na forum...bice vatreno :D
Mene je uvijek interesovalo koliki je procenat antialkoholicara medju ovim uniformama? :mrgreen:

Vucijak
Posts: 328
Joined: 26.09.2010. 17:06
Location: Australija

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vucijak »

Sve vi to lijepo pisete ali zalosno je to da su vatrogasci u Prnjavoru zapravo "vlasnistvo" Milorada Zivkovica
i njegovog sina Igora. Mnogo puta sam sjedio sa Igorom u kafani gdje mi je pijan rekao da ti vatrogasci
su u jako losoj fizickoj formi i da se desi neke veci poraz ne bi imali sanse da to ugase!
Image

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

poz. svima naravno forum i jest da bi se raspravljalo i djelilo misljenje...

prvo impulsna puska se ne koristi na otvorenom plamenu kao sto je bilo u potocanima...pogresna informacija o tome...a pozar u potocanima nije nigdje prenesen ono sto je gorilo je naravno i izgorilo a sprjeceno je sirenje dalje ...koliko se zna ili nezna stari dio je izgorio novi je spasen...i tu nema nista neobicno...

koliko ima alkoholicara...svi radnici u svoje vrijeme slobodno imaju svoje privatne aktivnosti...i o tome se netreba raspravljeti...kad je u sluzbi dvanaest sati nesmije piti...i to se moze da provjeri... vjerovatno nekad je to bilo ali u poslednje vrijeme toga nema....

vlasnistvo nije milorada zivkovica kako je navedeno ,svi oni koji nesto znaju o tome znaju da je vatrogasna jedinica pod komandom opstine ... i glupost je pricati o tome ... milorad zivkovic je komandir vatrogascima ... i takva ustanova nemoze biti privatna valjda se toliko zna... a to koje sta rekao to nisu validne stvari to se moze i izmisliti da bi ismijavili vatrogasce ...a mislimo da bi trebali malo postovati rad vatrogasaca ...nikad se nezna kad kome mogu zatrebati...bar to iz poslednji dvije tri godine podaci govore da intervencija ima vise i da su sve teze i teze...cak i smrtno stradalih u pozarima ili saobracajkama na zalost... vatrogasci su spremni sigurno vise nego dovoljno iako nemaju uslove za vjebanje... svaki od nas ce sigurno svoj zivot staviti na kocku kako bi spasio drugi... a to mnogi nemogu svatiti ili da se postave u nasu poziciju...

mi znamo da mnogi ovde nepoznaju rad vatrogasaca ni cime se oni susrecu sa cume rade i slicno...mislimo da bi trebali postaviti neka pitanja o nama pa da pokusamo da iznesemo cinjenice... a ne pricati o necemu sto ne poznajes ili su cuo netacnu informaciju...

mi smo zato prisupili forumu da pokusamo da iznesemo informacije o nama i nasem radu ...
isto tako sigurno ce biti onih koji ce namjedno da omalovazavaju vatrogasce iz nekih privatnih razloga ili slicno...

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by dkrajina »

VATROGASCI_PRNJAVOR wrote:poz. svima naravno forum i jest da bi se raspravljalo i djelilo misljenje...

prvo impulsna puska se ne koristi na otvorenom plamenu kao sto je bilo u potocanima...pogresna informacija o tome...a pozar u potocanima nije nigdje prenesen ono sto je gorilo je naravno i izgorilo a sprjeceno je sirenje dalje ...koliko se zna ili nezna stari dio je izgorio novi je spasen...
Nista ja protiv vatrogasaca nemam,ali dom u Potocanima stari je goreo pa ste vi dosli i ispalili projektil iz vase impuls puske i tad je vatra od pritiska iznutra zahvatila i novi dom koji ste jedva ugasili,a inace respekt za posao samo treba vise da se ulaze u edukaciju i opremu.
zivot je surov

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

na to pozaru kao sto smo napisali nije koristena IFS puska... ukratko , pozar koji je zahvatio dom u potocanima je kasno dojavljen posto je to vec bilo u odmakloj fazi pozara...na pozaru tom su potrosene dvije cisterne vozila fapa 2x7000l...jedna kamaza 5000l i dvije iz vodovoda po 5000l i gasilo je 10vatrogasaca i nekoliko osoba koje su se nasle na licu mjestan ... tako da na takvoj fazi pozara se nekoristi IFS puska...impulsna puska se koristi u pocetnoj fazi pozara u zatvorenim prostorijama stanovima ili mozese koristiti i u pocetnoj fazi pozara automobila ... ako te zanima kako ta puska fukcionise dodi u vatrogasno i uvjeri se sam da to sto zves projektil neizgleda tako koko zamisljas... navrati slobodno u bilo koju smjenu i pogledaj stanje i nacin koristenja IFS. lijep poz.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by KAMIKAZA »

Sjedi dva :D ovako ti to njima trebas reci:

"Tehnologija impulsnog gasenja pozara strasno je promijenila samo gasenje pozara. Nacin na koji impulsna puska radi je vrlo jednostavan: izbacuje sredstvo za gasenje u kratkom vremenu sa velikom brzinom u zariste pozara.
25 bari pritiska zraka osigurava veliku brzinu ispaljenja, a sredstvo za gasenje tj.obična voda,se pod visokim pritiskom izbacuje iz puške.
Otpor zraka djeluje na kapljice vode smanjujuci njihovu veličinu sa otprilike 700 mikrona na 100 mikrona.Na taj nacin
1 litre vode ohladjuje 68 m2, umjesto «normalnih» 5,8 m2, sto u praksi znaci smanjenje temperature u prostoriji sa smrtonosnih 100 °C na podnosljivih 40 °C za samo nekoliko sekundi".
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

tako je to kami... ali mnogi to nerazumiju...ima jedan video sa redovnog testiranja IFS ali neznam ucitati...a objasnjenje o impulsnoj tehnologiji po skolskom primjeru...za 5...ima ucitan na nasem profilu FACEBOOKU video o testiranju...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Image

Image

Честитке ватрогасцима на признању!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

hvala na objavi fotografije i na cestitci priznanja ...kao sto znate prnjavorski vatrogasci na vecerasnjoj dodjeli priznanja...grada prnjavora isred opstine dodjeljeno priznanje koje odlikuje nase pozrtvovanje, sposobnost i odanost u nasim poslovima spasavanja ljudi i materijalnih dobara... objavicemo sutra u toku dana konkretno vezano za taj dogadjaj...jos jednom zahvaljujemo se za objavu slike...

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by KAMIKAZA »

Vidi Zune isti kao Tito,samo da mu je jos nogu odsjeci bio bi orginal :D
A oni iza pjevaju:"Druze Zuna mi ti se kunemo", :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image


Na posebnoj sjednici SKUPSTINE OPSTINE dana 24.03.2011. u domu kulture VATROGASNA JEDINICA PRNJAVOR dobila pohvalu za svoj RAD, POZRTVOVANJE I SPOSOBNOST...ZA POSEBAN DOPRINOS U SPASAVANJU LJUDI I IMOVINE...za proteklu 2010 god.

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image


25.03.2011 od 15:40h 18:00h vatrogasna jedinica je imala tri intervencije sumskog pozara...
na lokacijama
-okolica -radunjevac
-grabik ilova
-orasije -potocani
sve intervencije su uspjesno ugasene...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Image
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image

25.03.2011
u 18:47h primili dojavu o sumskom pozaru u babanovcima jedno vozilo i tri vatrogasca...
u 19:20h primjena jos jedna dojava o pozaru u ulici rajka malesevica izasli sa jednim vozilom i dva vatrogasca...

u 21:00h po nalogu izasli na pranje igralista kod osnovne skole branko copic radi skolskog takmicenja...

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image

26.03.2011 sa pocetkom u 10:00h vatrogasci prnjavor odrzali redovnu godisnju skupstinu... u lovackom domu borik...

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

Image


26.03.2011 dojava pozara 16:21h kremna...gori veca povrsina niskog rastinja i sume...gasenje izvrseno sa vozilom za sumske pozare lada niva i dva vatrogasca...
u medju vremenu dok jedna ekipa odlazi na pozar...16:28h druga ekipa prima dojavu da u kokorima kod skole veca povrsina niskog rastinja i borovine prijeti kucama i skoli...izasli sa kamionom tam-150 i cetiri vatrogasca ... slika sa pozara kokori...

User avatar
dkrajina
Posts: 560
Joined: 21.01.2011. 22:23
Location: tamo daleko

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by dkrajina »

Svaka cast za vatrogasce :smt006
zivot je surov

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Vatrogasci Prnjavor
Posts: 499
Joined: 03.03.2011. 16:07

Re: Vatrogasci u Prnjavoru

Post by Vatrogasci Prnjavor »

vatrogasci prnjavor su 30.03.2011 u 06:00h primili dojavu da gori dimnjak od lozione promet,kod poste...izasli sa jednim vozilom i dva vatrogasca...na licu mjesta zatekli lozaca...pola sata bili u pripravnosti,posto su iskre iz dimnjaka padale po krovu prometa i poste...

Post Reply