Gramatika i pravopis na forumu

Sve što je vezano za najposjećeniju prnjavorsku stranicu

Moderator: aquarius

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by vrsta8472 »

aquarius wrote: I onda poslije drvlje i kamenje na moderatore i administratore što brišu i sankcionišu. :roll:
Ко вам је крив, кад сте страни плаћеници, као што Мађар рече :smt003 :smt003
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
CHEJK
Posts: 238
Joined: 13.07.2013. 21:56

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by CHEJK »

plankac wrote:Realno nikakve ,sav cilj napada na forumaše od strane novih moralista ,da se u toj buci ne vidi šta se radi u stvarnosti u našem Prnjavoru i kakva je propast na pomolu.
Hahahhaha.... Baš naše besjede i prepucavanja mogu drastično uticati na to da narod "progleda" u kakvim se g...nalazi.... Daj ne lupaj. Nije mi cilj da napadam, nego sam napadnut jer imam različito mišljenje, ne morališem nego sagledam stvari realno i neovisno o komentarima većine. Toliko od mene! :smt003
Cijeni riječi. Svaka od njih može biti tvoja posljednja.

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

VOLIOB ŽIVORADE DAS JAVIŠ TUJ SE NEA SUKIJEM NI KOJA PAMETNA IZMJENT OVI VRSTA UZA ARTELJERIJKSU PODRŠKU AKVARIJUSA OĆE NAS PČISTE SA FORUMA KO ŠTO SE NERASTOVI ČISTE ALO POLAKO MOMC JEL DEMOKRATIJA IL NIJE NE SMRDIM SAM JA NEOKUPAT

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

Plankač, nisi mi simpatičan. Ali nebitno, sa načinom kako vladaš srpskim jezikom, na ovoj temi se ne trebaš pojavljivati.

User avatar
alter_ego
Posts: 29
Joined: 29.07.2013. 18:48

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by alter_ego »

svraka, ima ih još koji se ne trebaju UOPŠTE pojavljivati, ali ih vjerovatno nije ni sramota nepismenosti jer se kriju iza svojih nikova.

evo par primjera za takve...

primjeri "pismenosti" dipl.ing.foruma: preDpostavlja(ispravno: pretpostavlja), htJeo(ispravno:htio), naj aktivnijih(ispravno:najaktivnijih JEDNA riječ).....

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

ŽIVORADE LJUDNO VRATSE NA FORUM! ALTEREGO JES RAZMIŠLJO DA PROMJENIŠ SLIČCU SVAKI PUTA SE PREPANEM KAD ČITAM TVOJE POSTEVE

ivan78
Posts: 85
Joined: 12.06.2013. 07:21

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by ivan78 »

Imam ideju, BIRAJMO NAJNEPISMENIJEG forumasa, ali dokumentovano, znaci citirati predlozeni post, a priloziti i lektorisan!

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

Zanimljiv prijedlog. Samo, ko bi vršio ocjenjivanje? Imamo i prosvjetnih radnika na forumu, ali neki od njih zaista nisu kompetentni za takav posao. Ja ću od sada na forumu da ispravljam samo prosvjetne radnike. Bez obzira na slobodu izražavanja, mislim da osobe kojima je profesija odgoj djece, ne smiju ni u kakvoj prilici koristiti, bez znakova navoda, bilo šta što nije pravopisno ispravno.

User avatar
alter_ego
Posts: 29
Joined: 29.07.2013. 18:48

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by alter_ego »

ivan78 wrote:Imam ideju, BIRAJMO NAJNEPISMENIJEG forumasa, ali dokumentovano, znaci citirati predlozeni post, a priloziti i lektorisan!
Velika je konkurencija ovde, ne znam kako odabrati. Moraćemo utvrditi kriterijume za odabir.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by vrsta8472 »

Што би Швабо рек'о: "само langsam" :smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

Ovo znači da se manemo ćoravog posla, ili da se malo strpimo jer neko od vladara priprema ovakvu akciju?

boja
Posts: 126
Joined: 21.11.2012. 20:09

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by boja »

Htjela bi znati kako je ispravno,np. u Banjoj Luci, ili Banja Luci.

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by schwabo No1 »

boja wrote:Htjela bi znati kako je ispravno,np. u Banjoj Luci, ili Banja Luci.
Бањалуци

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

boja wrote:Htjela bi znati kako je ispravno,np. u Banjoj Luci, ili Banja Luci.
Ispravno je i u Banja Luci, i u Banjoj Luci, i u Banjaluci. Neispravno je "htjela bi". Ispravno je "htjela bih". Neispravno je np. Ispravno je npr.

boja
Posts: 126
Joined: 21.11.2012. 20:09

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by boja »

Hvala al me nervira kad u novinama citam, u Banjoj Luci.Jednostavno mi odvratno.Dragi svraka,jos jednom ti hvala al sam prestarila za ucenje.Narod kaze ,,star se konj ne uci'' pa se ja pomirila stim.Usvakom slucaju hvala i divim ti se na dobrom poznavanju pravopisa.

boja
Posts: 126
Joined: 21.11.2012. 20:09

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by boja »

Sad vidim koliko imam gresaka u tekstu ali zena bi da malo cita,malo pise a i da promijesa veceru na sporetu pa ispadamo i vise glupe nego sto jesmo

User avatar
svraka
Posts: 1845
Joined: 14.05.2013. 14:29

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by svraka »

boja wrote:Hvala al me nervira kad u novinama citam, u Banjoj Luci.Jednostavno mi odvratno.Dragi svraka,jos jednom ti hvala al sam prestarila za ucenje.Narod kaze ,,star se konj ne uci'' pa se ja pomirila stim.Usvakom slucaju hvala i divim ti se na dobrom poznavanju pravopisa.
Nikada nije kasno. Zapravo, i ne radi se o nekom učenju pod stare dane. Bilo bi idealno kada bi forumaši pisali ispravno (mislim na one koji kao važe za obrazovane). Tada bi i oni koji nisu sigurni šta je ispravno, a šta ne, mogli da koriguju neke svoje greške. Ali kada prosvjetni radnik počinje rečenicu malim slovom, koji "ne lektoriše svoje postove", jer zaboga "razumijemo se", onda nije ni čudno što se tebi desi da napišeš al bez apostrofa, što pišeš "stim" i "usvakom" sastavljeno umjesto razdvojeno...
Čitanjem ispravno pisanih postova učićeš,i naučiti, bez napora. Čitanjem postova u kojima je nagrđen i osakaćen srpski jezik...
Iskreno, i meni se ne sviđa "u Banjoj Luci". Ili prisvojni pridjev "banjolučki". Baš para uši.

User avatar
schwabo No1
Posts: 658
Joined: 25.05.2009. 15:06

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by schwabo No1 »

schwabo No1 wrote:
boja wrote:Htjela bi znati kako je ispravno,np. u Banjoj Luci, ili Banja Luci.
Бањалуци
Исправно је Бањалука, значи: Бањалуци и тд.

Правопис непостојећег босанског језика оба облика сматра правилним, али преферира употребу архаичног облика "Banja Luka". Тако у федералним медијима углавном чујете овај облик.

Правопис српског језика такође сматра оба облика правилним, али предност даје облику "Бањалука".

За мене је једини исправан облик Бањалука - ћирилицом, а ви како хоћете.

Име града није везано за бању - термално купалиште, нити луку као пристаниште на Врбасу, настало је као назив за бановске луке (ливаде, утваје, тукове што би рекли). Из тог разлога остајем при својој тврдњи: Бањалука.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by grlica »

Tako je Švabo , i da dopunim , luka je livada kraj rijeke , a oblik Banja se odnosi na bana tj. na banovu zemlju , odnosno banove livade , otuda Banjaluka. Bukvalno -banova livada.
I ja najradije pišem Banjaluka
imam moćno pero - jezik srpski

Brankica
Posts: 1416
Joined: 09.03.2009. 16:24
Location: Prnjavor

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by Brankica »

Ja ne mislim da moram znati pravopis bas do detalja. Strucnjaci se dogovore pa izmijenu po zelji ili potrebi, ne znam.
Kad sam ja bila ucenik, ucila sam da se "vrlo dobar" moze pisati i sastavljeno i rastavljeno, iskreno meni je prirodnije sastavljeno, tako ga i pisem, iako se pravilo promijenilo. Ili, zadan-zadat, uradit-uradjen, ja koristim rijec "zarez" a valjda je pravilno "zapeta", ma ko ce to sve znati....
Jel moram ja biti o svemu informisana, ruzno bi bilo bas da pravim kardinalne greske, kao sto to neki rade, ushiceni svojom naobrazbom i koristenjem stranih rijeci, koje ili nepravilno pisu ili nepravilno koriste, cesto im ni znacenje ne znaju, ali ih to cini bitnim i kao edukovanijim :-).
Zlo mi je kad i onaj sa osnovnim obrazovanjem napise, npr. vidiJo, on biH itd a ovaj forum je pun postova sa takvim i slicnim greskama. I bas ti i takvi su najglasniji i najkriticniji na svim temama. To vam je kao kad bih ja davala komentare na temi sporta ili muzike, a nigdje blage veze :-)

boja
Posts: 126
Joined: 21.11.2012. 20:09

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by boja »

Razumijem kada skracujemo rijeci kod izgovora tj.gutamo slova,kao sto ja izgovaram ,,ja bi'' ali ko nam doda slova na rijec kost pa ispade KOSCURA. Licno cu ti polomiti KOSCURE.Opasna ja aaaaaa sta vedlis.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by aquarius »

Jako poučan članak za one koji "neznaju" :)
NEZNAM, NEŽELIM, NEMOGU: Ovo su najveće naše nepismenosti! Koje vas najviše nerviraju?

Dovoljno je bilo da izaberemo one za koje bi nastavnici petacima bez razmišljanja dali jedinicu! A, o tome gdje smo sakupili greške, možda je bolje da zbog onih koji su ih pravili - ne otkrivamo...

Mogli bismo dakle da vam postavimo pitanje koliko je na primjer napravljeno gramatičkih grešaka u rečenici: “Jer niste znali dami u zadnje vrijeme hvali dobar čitaoc i da sam ja jedan ne zadovoljan, pa ipak intiligentan čovjek”?… Ovoga puta, međutim, biramo da preskočimo zadatke i jednostavno za vas izdvojimo najveće nepismenosti u srpskom, bhs ili hrvatskom jeziku, kako god želite da ga zovete...

1. Negacija uz glagole piše se odvojeno – “ne znam”, “ne želim”, “ne mogu”. Izuzetak su negacije “nisam”, “neću”, “nemoj” i “nemam”.

2. Rečica “li” se obavezno odvaja – “da li”, “je li”, izuzev u skraćenom obliku kada glasi – “dal’”, “jel’”. Lakše ćete možda zapamtiti ukoliko vam kažemo da kada napišete “jeli” onda to neizostavno znači da ste jeli na primjer pasulj i nikako ne može da označava rječicu…

3. Možda nećete vjerovati, ali mnogo je onih koji umjesto “jel’” pišu “jer”, pa tako često možemo ne samo da pročitamo već i čujemo rečenicu: “Jer to niste znali”?

4. Negacija se uz glagole piše odvojeno, ali uz imenice obavezno “ide” sastavljeno – “nesreća” ili recimo “nezadovoljstvo”.

5. Sinonim riječi “nedostajati” glasi “faliti”, a ne “hvaliti”, i ovo pravilo nema nikakve veze s time što je ispravno reći “hvala”, a ne kako često imamo prilike da čujemo – “fala”.

6. Pomoćni glagol “biti” najčešće se pogrešno koristi u prvom licu množine. Dakle, ne kaže se “Mi bi otišli tamo”, već “Mi bismo otišli tamo”.

7. Možda nekima na prvi pogled djeluje nelogično, tek bilo bi dobro da se zapamti da se superlativi pridjeva “dobar”, “jak” i “slab” ne pišu “naj bolji”, “naj jači” i “naj slabiji”, već sastavljeno – “najbolji”, “najjači”, “najslabiji”.

8. Nominativ jednine riječi “čitaoc”, “branioc”, “primaoc” glasi “čitalac”, “branilac”, “primalac”, kao što je i genitiv množine “čitalaca”, “branilaca”, “primalaca”, a ne “čitaoca”, “branioca”, “primaoca”.

9. Ne piše se “dječiji” i “božiji”, već “dječji”, “božji”. A, slovo “j” svakako je suvišno u perfektu glagola “učiti”, “raditi”, “biti”… Dakle, ma koliko nekima to bilo teško da prihvate, ne piše se “učijo”, “radijo”, “bijo”, već “učio”, “radio” i “bio”. Ovo slovo je suvišno i u riječi “kaiš”, što se ne može reći za prisvojne zamenice, koje glase “moje” i “tvoje”, a ne “moe” i “tvoe”.

10. Kod nas ne postoji reč “sumlja”, kao što niko ne može ni da “sumlja”. Ispravni oblici su – “sumnja i sumnjati.

11. Negdje se putuje “autobusom”, a ne “sa autobusom”, kao što su i “paprike punjene sirom”, a ne “sa sirom”.

12. Za sve one koji smatraju da su “intiligentni” nije loše da ih na kraju upozorimo da se zapravo kaže “inteligentni”, jer je imenica “inteligencija”, a ne “intiligencija”.


Pozivamo vas da “proširimo” ovu krajnje alarmantnu temu tako što ćete napisati koje gramatičke greške vas najviše nerviraju?

Izvor Telegraf.rs
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by KAMIKAZA »

Image
A sta je ovdje pogresno ? :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by aquarius »

Prije svega smisao :)
Potom, mješanje dva pisma. :smt006
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

Keyser Söze
Posts: 163
Joined: 14.07.2014. 11:41

Re: Gramatika i pravopis na forumu

Post by Keyser Söze »

Cijena!
Velikodusno rodjace, raspolagati tudjom mukom, nije mala zajebancija

Post Reply