REŠENA ENIGMA POSLE 20 GODINA: Voda nije kancerogena

Rešena dvodecenijska enigma o NATO bombama u prnjavorskom jezeru Drenova.

Više bombi koje je NATO početkom septembra 1995. godine ispalio na prnjavorsko područje, u rejonu jezera Drenova i Miloševića glavici, nije izazvalo veštačku radioaktivnost, pa samim tim ni voda u akumulacionom jezeru Drenova nije kancerogena. Ovo je, nakon merenja radioaktivnosti na ovim lokacijama, saopštio Institut za javno zdravstvo u Banjaluci.

Rukovodilac laboratorije za radiohemiju ovog instituta Jelena Markanović ustvrdila je da “institut nema podatke za ranije sprovedena merenja na ovom području, ali da se na osnovu prosečnih merenja na nivou Srpske, može zaključiti da sada nema veštačke radioaktivnosti na prnjavorskom području”.

Niko još nije izašao u javnost sa tačnim brojem NATO bombi ispaljenim na rejon planine Ljubić i jezera Drenova. Kako “Novosti” saznaju bar jedna od njih je završila u akumulacionom jezeru i u njemu eksplodirala. Tu javnu tajnu o kojoj godinama šuškaju Prnjavorčani i definitivno su dokučili ronioci, tačnije podvodni deminerski tim. Na dnu, u mulju jezera, pronašli su ostatke bombe. To je i zvanično potvrdio Dragan Kos, pomoćnik direktora za deminiranje Republičke uprave Civilne zaštite.

– Nakon ispitivanja i ronjenja, na osnovu pronađenih ostataka gelera utvrđeno je da su rakete u vodi eksplodirale. Međutim, opasnost od postojanja raketa “tomahavk” nema – doslovno je ustvrdio Kos, na sastanku u Prnjavoru sa predstavnicima opštinskih vlasti i mesne zajednice Donji Vijačani.

Inače, MZ i opštinske vlasti su, kako su obrazložili, zbog sastava projektila i zbog činjenice da se vodom iz drenovskog jezera snadbeva opština Prnjavor, a zbog bojazni da je došlo do zagađenja jezera, i pokrenuli celu akciju. Dodatni razlog za alarm je i to što godinama veliki broj žitelji oboleva od karcinoma i drugih bolesti koje se dovode u vezu sa posledicama radioaktivnosti.

Božidar Ivanović, zamenik načelnika opštine, i Dejan Subotić, predsednik saveta MZ Vijačani, izrazili su zadovoljstvo, kako su konstatovali, “utvrđenim rezultatima analize”, u uverenju da je “konačno rešena dve decenije duga misterija u vezi sa postojanjem bombe sa osiromešenim uranijumom u jezeru Drenova”.

Međutim, ostaju otvoreno pitanje i čuđenje – zar su za to bile potrebne pune dve decenije?! I to iz jezera iz kog je hiljade Prnjavorčana gasilo žeđ i koristilo vodu za druge potrebe.

JEDNI VERUJU, DRUGI NE

ODMAH po objavljivanju rezultata na društvenim mrežama pojavili su se i prvi skeptici koji sumnjaju u ovu verziju i predlažu da bi Prnjavorčani trebalo da zatraže novu analizu iz Švajcarske ili neke druge neutralne institucije iz inostranstva.

Istovremeno, oglasilo se i ribolovačko udruženje “Ukrinski cvet”, koje gazduje jezerom, sa apelom da se ljudi veruju Institutu zdravlja RS, s obrazloženjem da je deo ispitivanja sprovodio i beogradski institut “Vinča”.

Ninko ĐURIĆ – Večernje novosti

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*