Poslovna zona kao KAMEN SPOTICANJA: SNSD i SDS zaratili u Prnjavoru

Foto: A. Atić

Informacija da je na osnovu pravosnažnog rešenja od 8. decembra 2016. godine opština Prnjavor uknjižila u svoje vlasništvo 60 odsto (71 hektar) poslovne zone „Vijaka“, razbuktala je strasti u dve najveće partije.

Načelnik Prnjavora Darko Tomaš to je ocenio najvažnijim uspehom

za Prnjavor u poslednjih dvadeset godina.

Tržišna vrednost ovog zemljišta, namenjenog poslovnom invstiranju je 14.000.000 KM.

– Još 50 hekrata u istom kompleksu treba da uknjižimo na opštinu Prnjavor. Očekujem da i to završimo do kraja godine i tako kompletiramo 120 hektara poslovne zone – kaže Tomaš.

Zemljište na kojem je predviđena PZ „Vijaka“ nekada je bilo u društvenoj svojini, a preduzeće “Ratar” korisnik.

Posle načelnikovog istupa na konferenciji za medije, gde se takođe pohvalio i drugim uspesima kao što je povećanje novca za podsticaje u poljoprivredi sa 345.000 KM na 400.000 KM, povećanje studentskih stipendija, smanjenje poreza na nepokretnosti sa 0,15 na 0,05 odsto.

Na to su saopštenjem reagovali iz opštinskog odbora SDS-a. Naglašavaju da je u periodu između 2012. i 2016. godine bivša vlast pokrenula i vodila sve aktivnosti, uključujući i sudski proces, u cilju uvođenja zemljišta predviđenog za poslovnu zonu „Vijaka“ u vlasništvo opštine.

– Posao je završen dvadeset dana nakon primopredaje dužnosti između Siniše Gatarića i Darka Tomaša. Kolike su zasluge Tomaša u tom procesu, svima je jasno. Nema ih – smatraju u SDS-u.

Navode da „vlast u Prnjavoru iznosi činjenice koje su rezultat bivše lokalne uprave pripisujući ih kao uspešan start nove opštinske vlasti”.

-Priča o tome kako su izmirene sve obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima ide u prilog našoj tvrdnji da smo vodili ispravnu politiku trošenja novca i ostavili dovoljno u budžetu. Da nije tako, kako bi načelnik opštine isplatio podsticaje poljoprivrednicima – pitaju se u OO SDS-a.

Oni su se fokusirali i na vodosnabdevanje, završetak projekta Povelič, ali i kadrovske smene u „Vodovodu“ i „Elektrodistribuciji”, o čemu se mnogo priča u Prnjavoru.

– Mnogo je važnije pitanje kako i kada završiti projekat snabdevanja vodom celog grada nego smenom direktora „Vodovoda”. Prozivanje direktora „Elektrodistribucije” je samo loša i naivna priča za javnost, jer načelnik nema nadležnost za njegovo postavljanje niti smenjivanje – navedeno je, pored ostalog u SDS-ovom saopštenju.

Ni u SNSD-u, nisu ostali dužni te navode da su reakcije SDS-a samo nastojanje njihovog povratka u politički život.

– Sve aktivnosti na rešavanju statusa zemljišta poslovne zone Vijaka pokrenute su u vreme prvog mandata Tomaša, od usvajanja regulacionog plana do sudskog postupka. I upravo zahvaljujući aktivnostima načelnika, nakon pobede na lokalnim izborima, ove aktivnosti su realizovane – uveravaju u SNSD-u.

Navode da je svima poznata činjenica da projekat Povelič realizovan sredstavima Vlade RS i da su aktivnosti počele i najvećom delom završene u mandatu načelnika Tomaša.

– SDS je po pitanju projekta Povelič trošio pare građana – naveli su u svom saopštenju SNSD-ovci.

Načelnik nezadovoljan izveštajima

Darko Tomaš, načelnik Prnjavora nezadovoljan je izveštajima koje su zbog nestanka struje i vode u delu opštine tokom snega i hladnoće, dostavili „Vodovod” i „Elektrodistribucija”.

Od Nadzornog odbora „Vodovoda” zatražio je da razreše dužnosti direktora Dragomira Đurđevića naglasivši da će, ukoliko tome ne udovolje, on pokrenuti inicijativu za smenu članova Nadzornog odbora. Rekao je takođe, što je objavljeno na zvaničnoj stranici

Milan Pilipović – Blic

2 Comments

  1. Ne bi se puno miješao u stranačke mešetarije, ali da li se iko pita koliko je pametno poljoprivredno zemljište visoke kvalitete pretvarati u poslovnu zonu? To će zemljište tako biti izgubljeno zauvijek za proizvodnu hrane! Unaprijed se izvinjavam ako je moja pretpostavka da se radi o poljoprivrednom zemljištu netačna!

  2. Cemu ovakav naslov? Malo nam je problema inace u zivotu, pa je potrebno potencirati da se “zaratilo” i to pisati u takvom stilu?

    Cinjenica je da je Povelic uradjen novcem gradjana. Prvi dio je novac gradjana koji su ulozili u gradnju Telekoma, drugi dio je njihov ulog sto se tice novca koji su dali za prikljucak. Koja god partija pocne da svojata i naglasava svoje ucesce, laze narod. Niti je Darko Tomas, niti je Sinisa Gataric dao taj novac narodu kada se ulagalo u Telekom, a jos manje kada se davao novac za prikljucke. Ucesce Opstine je druga prica, ali i to se moze svesti pod ucesce gradjana, jer gradjani pune budzet opstine. Znaci, krajnji korisnici su gradili Povelic godinama da bi doslo do toga da imaju vodu danas.

    Prica oko poslovne zone Vijaka traje godinama. Ne znam ko ju je inicijalno pokrenuo, ali ako se citav spor vodio u vrijeme administracije Sinise Gatarica, cemu prisvajanje zasluga? Dajte novih radnih mjesta, konkretna poboljsanja, pa se ne brinite koga ce narod cijeniti.

    Uopste, atmosfera je takva da se samo recikliraju stare stvari, da se potenciraju stare price, nista nema novo, niti se ide naprijed. I sve se svodi na to da za svaku sitnicu se izvlaci i potencira da je Darko Tomas dobio 5000 vise od Gatarica. Mene zanima sta rjesava ta cifra i kome je bolje? Ne mislim na stranacke pulene, nego na one koji zive od svog rada, a ne od stranacke pripadnosti.

    I danas, 26 dana poslije prvog snijega koji je pao ove godine, mi i dalje imamo poluprohodne ulice u gradu, bez ociscenog prvog sloja snijega i prisiljeni smo svaki dan gledati prognozu i cekati topije vrijeme da se snijeg otopi.
    Ali, da, od presudnog znacaja je to sto je Darko Tomas dobio 5000 glasova vise, koga briga to sto se po gradu ne moze pjeske maknuti, a i autom je to zestoka avantura.

    Ili se sve svodi na to da je na mjesto Nacelnika opet izabran neko ko ne zivi u Prnjavoru, pa ne vidi i ne razumije svakodnevne probleme?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*