Zastita potrosaca u RS

Drugim riječima buvlja pijaca.

Moderators: vrsta8472, Hirurg

User avatar
AziLanT
Posts: 133
Joined: 11.10.2007. 11:24
Location: Evropa

Zastita potrosaca u RS

Post by AziLanT »

Davne 1962.godine američki kongres je prihvatio Kenedyev prijedlog

"Deklaracije o zaštiti potrošača" s četiri temeljna prava potrošača:

· pravo na sigurnost roba i usluga,

· pravo na punu, pravodobnu i istinitu informaciju,

· pravo na izbor proizvoda i usluga, i

· paravo potrošača da se čuje njihov glas.


Volio bih da cujem vase misljenje u vezi sa ovom temom. Licno sam imao lose iskustvo na ovu temu a vjerujem da je vecina od vas bar jednom u zivotu pozeljela da prodavacu RAZVALI NOS! Pa navalite..


:twisted:
Nauka i religija nisu suprostavljene.
Nauka je samo previse mlada da bi razumela.

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Jos jedna malo ozbiljnija i jako dobra tema.Svaka cast na izboru teme AziLanT.

Sto se tice mene,imao sam nekih sitnih ne suglasica sa trgovcima,ali nikad nista pretjerano.Zadnji put mi se to dogodilo kad se otvorio TROPIC tu u Prnjavoru i dodjem drugi ili treci dan od otvorenja i nesto sam kupovao,platim na kasi i podjem van.Uvijek imam tu naviku da prije nego li sjednem u auto,pregledam racun i uocim da me je trgovka zeznula za 16 KM,naravno u svoju korist.
Vratim se na blagajnu da to rascistimo,a ono na blagajni radile pripravnice i kad sam rekao za svoj problem,ona se sva pocela da trese uspanicila se i kad je dosla neka sefica je sve pregledala,vratili su mi tih 16 maraka,izvinula se,ali jedna velika greska sto mi je rekla na moje pitanje: ko su ove curice sto rade na blagajnama,dali su pripravnice ili pocetnice u tom poslu?Zena mi je odgovorila kao njihova nadredjena,kao nemam ni ja pojma ko su one.Ostavila je jako los utisak na mene i vjerujte mi da sam tad bio zadnji put u TROPICU upravo zbog tih nekakvih sitnih ali i neugodnih razloga.
Image

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Сматрам да су удружења потрошача у данашње вријеме пријеко потребна знам за ово :
www.plavasfera.org/
и цијеним њихов рад, али нема ту некаквих " опипљивих " резултата.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Ево нешто на ту тему :
„ ... jer Potrošač je zakon”



Centar za zaštitu potrošača je pokrenuo kampanju "... jer Potrošač je zakon", koja za cilj ima unapređenje zaštite potrošača kroz obrazovanje javnosti o pravima potrošača i pružanje podrške potrošačima u slučajevima kršenja njihovih prava.

U okviru centar je otvoren i potrošački telefon 34 72 32, na koji potrošači mogu poslati svoje primjedbe i to ako:

*

nisu dobili račun
*

nisu zadovoljni kvalitetom proizvoda ili kvalitetom usluga
*

nisu dobili tražene informacije i uputstva
*

nisu uvažili reklamaciju
*

ne znaju koja su potrošačka prava i obaveze.
*

ne znaju kako ostvariti prava





POZOVITE

34 72 32

Centar za zaštitu potrošača «PLAVA SFERA»

User avatar
AziLanT
Posts: 133
Joined: 11.10.2007. 11:24
Location: Evropa

Post by AziLanT »

POZOVITE

34 72 32

Centar za zaštitu potrošača «PLAVA SFERA»



Ovo je veoma bitno,bravo aqva.!
Nauka i religija nisu suprostavljene.
Nauka je samo previse mlada da bi razumela.

User avatar
AziLanT
Posts: 133
Joined: 11.10.2007. 11:24
Location: Evropa

Post by AziLanT »

Ocekivao sam veci odziv na ovu (ozbiljnu) temu!! Vedrane....brisi ovo!!!


:twisted:
Nauka i religija nisu suprostavljene.
Nauka je samo previse mlada da bi razumela.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Post by vrsta8472 »

Neka stoji, javi ce se vec neko.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
AziLanT
Posts: 133
Joined: 11.10.2007. 11:24
Location: Evropa

Post by AziLanT »

Samo malo da se ne izgubi u moru..
Nauka i religija nisu suprostavljene.
Nauka je samo previse mlada da bi razumela.

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Vec ranim jutrom sam uspjela da se posvadjam sa jednim salterasom u banci. Dodjem da uplatim semestar kao i svaki student, dam mu uplatnice i kaze on meni da je provizija na te transakcije 1.5 km. Ok, nema problema. Nakon dvije minute (toliko mu je trebalo dok je sa dva prsta iskuckao ime i broj racuna) naplacuje mi dvije marke provizije. Pitam ga, otkud sad ovo...nije valjda da je tolika inflacija pa se iznos mijenja iz minute u minut. Pogleda me lik zbunjeno i kao 'evo ti tvojih pola marke'. Lijepo mu objasnim da se ne radi o pola marke vec da znam i ja da racunam, nije lijepo od njega. Demonstrativno sam odbila da uzmem pola marke i izasla iz banke u koju se nikad necu vratiti. Da crnjak bude jos veci, lik pored mene orocuje 100.000 maraka a ja, za susjednim salterom, se svadjam za pola marke. :)

Nevjerovatno koliko su ljudi postali pohlepni, na svakom koraku gledaju da te prevare pa makar i za pola marke.
Guys with glitz to chicks with kicks.

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

Isti slucaj se meni desio na autobuskoj stanici.

Karta u jednom pravcu,do mjesta ... kostala je 12,50 KM

Iznos na karti upisan je 12,50 KM.

Gospodja je naplatila 13 KM.



:smt100
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

...

Post by Franz »

Nema se tu cega stidjeti....i da je u pitanju 5 pf,obaveza je da ih vrati...a vec za pola marke,grizem!
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
milan15
Posts: 154
Joined: 08.11.2007. 17:33
Location: Prnjavor

Post by milan15 »

VUK-RS wrote:Isti slucaj se meni desio na autobuskoj stanici.

Karta u jednom pravcu,do mjesta ... kostala je 12,50 KM

Gospodja je naplatila 13 KM.
PO MOJOJ PROVJERENOJ INFOR TA RAZLIKA JE PERONSKA KARTA KOJA OBICNO KOSTA 0.50KM

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

Pa valjda bi to trebalo negdje da pise na toj karti koliko je ukupan iznos?
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Autobuske karte su posebna prica. Ljetos sam iz Prnjavora vise puta za Banjaluku i placao sam karte od 5 do 8 km u jednom smjeru ! Izgleda se to naplacuje kako kome odgovara, svi nastoje da ukradu sto vise love.

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

Металекс - Мегамаркет :evil:

Једна цијена на рафама , а када дођете на касу све увећано за износ фамозног ПДВ-а од 17 %.
Али није то све.
Примјер Памперс пелене. На рафи је цијена 23 КМ , ПДВ на тај износ је 3,91 КМ, што значи да би укупни износ требао бити 26,91 КМ. Али није, на каси је укупан износ 34 КМ. Уљудно сам замолио касирку да поменути производ врати јер не желим да ме неко пљачка, али робу сам могао вратити тек када " шеф ", ма ко то био , одобри поврат робе. Е ту сам попустио са живцима и ладно оставио све и изашао ван. То је ситуација из прошле године у фебруару мјесецу. Од тада моја нога нити је крочила нити ће крочити у поменути објекат.

Продавница алата и техничке робе у ЗЦ 1, такође у власништву Металекса, примјер одличне и брзе услуге. Прегледност и асортиман робе на завидном нивоу. Један сам од редовних купаца.

Ово потоње наводим као аргумент да против власника или предузећа немам ништа против.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Post by regeman »

Darius wrote:Autobuske karte su posebna prica. Ljetos sam iz Prnjavora vise puta za Banjaluku i placao sam karte od 5 do 8 km u jednom smjeru ! Izgleda se to naplacuje kako kome odgovara, svi nastoje da ukradu sto vise love.
Da, tu nema dogovora iako bi trebala biti ista cijena, jer su isti i uslovi.

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Sama zastita potrosaca se ne ogleda samo u gore pomenutim primjerima ,,pljacke,, jer to mozemo rijesiti na licu mjesta i ako vlasnik ili sef objekta imalo drzi do firme doticni nece vise raditi na tom mjestu i gotova stvar ... ili kao AQUA ne ulaziti u istu prodavnicu za vijek vijekova , danas hvala bogu imamo gdje kupovati ...
Sama zastita potrosaca bi se vise trebala ogledati u kvalitetu robe koju uvozimo , proizvodimo i samim tim kupujemo. Poznato je svima da u vecini slucajeva dosta ,,skarta,, sa zapada dolazi u nase prodavnice a cijena im je kao kod robe 1. klase !
A posebno treba obratiti paznju na ishranu gdje ne igra samo ulogu rok trajanja , vec razno razni emulati koji se stavljaju u hranu radi poboljsanja izgleda , boje , ukusa i roka trajanja te su stetni po zdravlje i u velikoj vecini evropskih zemalja samim tim i zabranjeni !!!
Kod nas na zalost niti ko vodi racuna o tome a jos manje savjetuje ljude da ne kupuju , ne bezazleno , opasne po zdravlje proizvode !!!
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

JA LICNO MISLIM ;DA SU KOD NAS POTROSACI IZUZETNO DOBRO ZASTICENI OD SVEGA; DRZAVA SE POBRINULA O NJIMA KAO NIGDJE U SVJETU; A PITANJE JE KAKO BAS NASA NAZADNA DRZAVA DA USPIJE TAKO NESTO; JEDNOSTAVNO ;DONIJELA JE ZAKON O MINIMALNOM LICNOM DOHODKU ;KOJI JE SMJESAN U ODNOSU NA POTROSACKU KORPU I ETO; KAD NEMAS PARE; NEMOZE TE NIKO NI ZAJEBATI ;DA KUPIS NESTO FALSIFIKOVANO.Zemlja u kojoj je plata tako mala a troskovi tako veliki ,jednostavno ne postoji ,ili bar nije postojala do stvaranja BiH ;to je jedina zemlja u kojoj je covjek u jednom periodu radio za jedno kinder jaje cjeli mjesec, zemlja u kojoj ni danas pojedini ljudi za svoju platu nemogu da priuste svojoj familiji dva hljeba i dvije pastete po danu, mada nam je i dalje prosjecna plata u BiH preko dvije hiljade KM ,sto znaci da je istinta ona poslovica " neko jede kupus,neko jede meso i u prosjeku svi jedu sarmu". :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Post by aquarius »

РС - Тегелтија - потрошачи

24-01-2008 17:03:22
МИНИСТАРСТВО И УДРУЖЕЊА ЗА ЗАШТИТУ ПОТРОШАЧА РС ИСТИНСКИ ПАРТНЕРИ

БАЊАЛУКА, 24. ЈАНУАРА (СРНА) - Помоћник министра за трговину Републике Српске (РС) Душанка Тегелтија рекла је да је су Министарство трговине и туризма и удружења за заштиту потрошача РС успјешном сарадњом постали истински партнери у заједничким активностима.

Тегелтија је на састанку са представницима Удружења потрошача "Плава сфера" из Бањалуке и "Звоно" из Бијељине, Покрета потрошача РС, Удружења потрошача Града Бањалука, те Канцеларије за заштиту потрошача, истакла увјерење да ће још квалитетнијој сарадњи допринијети чешћа окупљања и састанци - саопштено је из Министарства трговине и туризма РС..

На данашњем састанку закључено је и да је један од најважнијих заједничких циљева у овој години да се што више ојачају удружења за заштиту потрошача из Бијељине, Источног Сарајева и Требиња.

У буџету Владе РС за прошлу годину први пут је издвојено 45.000 КМ за рад Канцеларије за заштиту потрошача, намјењених углавном за реализацију пројеката информисања и едукације потрошача, док су планирана средства за ову годину 100.000 КМ - наводи се у саопштењу. /крај/рр/сак
GENERALNI SERVIS
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
VUK-RS
Posts: 613
Joined: 03.08.2005. 04:41
Location: Прњавор

Post by VUK-RS »

Inspektori RS tragaju za otrovnim posuđem

Image

Inspekcija RS krenula je u potragu za kineskim plastičnim, kuhinjskim priborom za jelo, koji je povučen s makedonskog tržišta nakon upozorenja da sadrži otrovne amine i da može izazvati oštećenja mozga i koštane srži.

Desimir Miljić, glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor, kazao je da će rezultati kontrole biti poznati za nekoliko dana.

"Ne mogu sa sigurnošću tvrditi, ali mi se čini da sam negdje vidio ovaj pribor za jelo. Nakon što inspektori izvrše provjeru imaćemo sigurne informacije", naveo je Miljić.

On je dodao da je i graničnoj inspekciji izdat nalog da kontroliše uvoz ovih proizvoda ali sve zavisi kad će sljedeća pošiljka ovih proizvoda naići.

Ljekari upozoravaju da otrovni amini mogu da izazovu zavisnost 300 puta veću od zavisnosti od morfijuma, ali da kratkotrajna upotreba ovog pribora ne može imati posljedice po zdravlje ljudi.

Brane Novaković, tehnolog iz Banjaluke, kazao je da postoji mnogo vrsta amina, od kojih neki mogu biti kancerogeni, a neki su zabranjeni i uopšte se ne smiju upotrebljavati za izradu posuđa.

"Moguće je da amini mogu izazvati 300 puta veću zavisnost od morfijuma, ali sve zavisi o kojim aminima se radi i kolika količina je upotrijebljena prilikom izrade posuđa", objašnjava Novaković.

Mekedonski stručnjaci upozoravaju da tokom dugotrajne upotrebe ovog pribora može doći do oštećenja mozga i koštane srži.

Jasna Janjić iz Laktaša kaže da u kineskim prodavnicama često kupuje posuđe jer je mnogo jeftinije nego u ostalim prodavnicama, gdje iste stvari prodaju po mnogo višim cijenama.

"Nisam do sada čula da je plastično posuđe neispravno ili opasno po zdravlje ljudi. Mislila sam da se kontrole takvih proizvoda obavezno vrše i da su proizvodi u prodaji već provjereni", navela je Janjićeva.

(Nezavisne.com)
Ovaj post je pisan iskljucivo radi povecanja ukupnog broja postova u mom profilu i ni u kom slucaju ne odrazava moje stvarno misljenje o doticnoj temi.

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Banjalučki ugostitelji podižu cijene


BANJALUKA - Banjalučki ugostitelji od 1. novembra povisiće cijene svojih usluga za oko 25 odsto, tako da će kafa koja košta 1,5 KM poskupjeti različito od lokala u prvoj gradskoj zoni na 1,8 do dvije KM.

Ovo je dogovoreno na sastanku Udruženja ugostitelja koji je održan prije nekoliko dana.

"Na sastanku je bilo 70 ugostitelja i iznijeli su prijedlog cjenovnika za prvu i drugu gradsku zonu, koji je, za razliku od prošlog, skuplji za oko 25 odsto", rekao je Slavko Kojić, sekretar Udruženja samostalnih privrednika pod čijim okriljem i djeluje Udruženje ugostitelja.

Prema novom cjenovniku, u drugoj gradskoj zoni kafa bi bila od 1,5 do 1,8 KM, dok bi u prvoj gradskoj zoni sokovi koji sada koštaju 2,5 KM bili tri KM, kao i pivo, dok bi nes kafa koštala 2,5 KM.

Kako "Nezavisne" saznaju od zaposlenih u ugostiteljskim objektima, vlasnici su odlučili da povise cijene zbog fiskalizacije, jer "neće moći kao do sada da vode duple knjige". Zahvaljujući duplim knjigama, ugostitelji ne prijavljuju puni pazar, a samim tim i ne plaćaju porez na kompletan promet.

"Kroz knjige za inspekciju knjigovođe su vodile račune u kojima piše da dnevno prodaju 30 kafa, a u stvarnosti je to oko 200 kafa. Za sebe su vodili realne knjige koje kriju od inspekcije kako bi kontrolisali poslovanje", kaže jedan od konobara u centru grada.

Jedan od rijetkih banjalučkih ugostitelja koji je pristao anonimno da razgovora o temi poskupljenja, odluku ugostitelja pravda sve skupljim energentima i životnim troškovima.

"Većina banjalučkih lokala će od 1. novembra podići cijene, a ja ću sa 1,5 podići kafu na 1,8 KM, jer mi jedini u poslijednjih godinu dana nismo podizali cijene", rekao je vlasnik jednog od lokala u centru grada.

On je dodao da će oni koji ne prihvate poskupljenje u roku od dva mjeseca ipak podići cijene, jer uvođenjem fiskalnih kasa neće moći opstati.

"Ako ne poskupe, moraće otpuštati konobare i sami raditi, a oko 20 odsto samostalnih radnji će u prvih šest mjeseci fiskalizacije zatvoriti objekte", kaže ugostitelj.

Neki banjalučki ugostitelji se protive povećanju cijena i tvrde da je to loša reklama za ugostiteljstvo.

"Cijene hoće da dižu mešetari koji nisu u sistemu PDV-a i koji uvođenjem fiskalnih kasa neće moći ostvarivati profit kao do sada, jer će morati prijavljivati puni pazar" rekao je Radomir Milekić, poslovođa "Kordelije".

On dodaje da je povišenje cijena neosnovano, jer su nabavne cijene i kafe i soka ostale nepromijenjene.
Image

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Covece 2 KM kafa,pa jesu li normalni? Svi nesto dizu cijene samo nikako da se podigne plata jadnim radnicima. Sta mislite kad bi neko podigao platu za 25 % sta bi to znacilo za radnika? E Boze dragi ko god stigne j**e sirotinju!
Image

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Ako sam dobro razumjeo, FIKSALIZACIJA JE UVEDENA SAMO BANJALUCKIM UGOSTITELJIMA :lol:

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

seljak iz skakavaca wrote:Ako sam dobro razumjeo, FIKSALIZACIJA JE UVEDENA SAMO BANJALUCKIM UGOSTITELJIMA :lol:
Dobro si razumio SiS,ali znas ono cim pocne na jednom mjestu ode dalje i ne ustavlja se dok svagdje ne bude egal!
Image

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Post by KAMIKAZA »

Meni je za oko zapela ova glupost oko cijena u prvoj i drugoj zoni :D bas me zanima dal je porez veci ovima iz prve zone ili su im vece nabavne cijene, sve same gluposti kod nas, ako misle da je razlog veca kirija ili nesto drugo, onda moraju uzeti u obzir da je i veci promet, tako da nema razloga da budu vece cijene u centru, ispravite me ako grijesim. :D Ili lokale u centru drze povlasteni ljudi i treba da imaju vece zarade od onih koji nemaju uslove da rade u centru. :?
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Post Reply