Republika Srpska

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Ne može opoziciji istvremeno biti teško i lako, ili je teško ili nije teško,ovakve dvosmislene nebuloze mogu izreći oni novinirai ili analitičari čije sjećanje datira od možda nekih prošlih izbora, dali lokalni ili opštih svejedno.
Znači ovakvoj opziciji,ni u kakvom slučaju ne može biti teško ,već jedino može biti teško narodu,jer vlastohleplje je učinilo svoje ,da političari, da li bili na vlasti ili opziciji se ni po čemu bitnom ne razlikuju, jer su u jednom jedinom segmentu jedinstveni oko bolesne želje da dođu na vlast ,a kad dođu na vlast, ponšaju se svi u glavnom isto, čast nekim malim izuzecima.
Evo citirat ću Sašu Mirića iz današnjeg izdanja Presa gdje on kaže .

Svetozar Marković (1846-1875),jedan od najvećih umoava srpske društvene misli 19.stoljeća prvi je izneo tezu o pogubnosti otuđenja srpskih političara od njihovog naroda.
Još u njegovo vrijeme,kada su Srbi borili za oslobađanje od turskog jarma i stvaranja svoje nacinalne države,bilo je vidljivo ,,odnarođavanje'vlasti i vladara','
Marković je u tome vidio najveću opsanost za uspjeh srpske nacinalne države i razvitak srpskoe revolucije i razvitak srpsko naroda i države i budućnosti.
Da je taj strah bio više nego opravdan pokazalo se nebrojeno puta od tada do danas.
i na karju citirat ću onu poznatu krilaticu Dositeja Obradovića još iz doba prvog srpskog ustanka koju takođe citira Svetozar Marković:,,Srbi će posle Turaka,sami sebi biti Turci'' završen citat.
Dakle ako se trenutno pogleda opozicion scena u Republici Srpskoj i kad bi se uslovno rečeno složili da ova garnitura koja je na vlasti trebala da ode, postavlja se pitanje, a ko to treba da dođe.
Kao prvo vlast i opozicija su isprepletani kao šare na starinskoj čobanskoj torbi, i to je suvišno komentarisati, kad znam za koaliciju dviju najvećih stranaka na nivou BIH/SDS i SNSD a , a na nižim nivoima ta isprpletanost je još i veća, uključujujći i ove male takozvane kombi partije ,dali bile autohtone ili su to reslovi ovi dviju najvećih SDS i SNSD a svejedno.
Dakle bez obzira na postojanje mnoštva stranaka i strančica, na ovim prostorima i okićenom političkom nebu,već se uveliko osjeća kriza nove orginalne i uvjerljive nove političke priče, koju nažalost ne mogu iznjedriti ovi prostori, jer su malih ljudskih potencijala u tom smislu, i što su politički onečišćeni od mnoštva sadašnjih stranaka i strančica.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Republika Srpska

Post by grlica »

Draga zmijo kad se sjetim koiko sam proveIa vremena pručavajući taj 19 vijek a posebno "Pjevanje i mišIjenje" i "Srbiju na istoku".
Zadruga i opština biIi su gIavna snaga u borbi protiv Turaka... ekonomske ustanove : moba ,pozajmica , spreg.
MoraIna vIast roditeIJa nad djecom ... i muški i ženski rade podjednako...
Spreg je pomaganje stokom za vrijeme oranja.Tim ekonomskim ustanovama je izbjegnuto najamništvo koje je temeIj proizvodnje na zapadu.Opštinska zemija su šume i pašnjaci i svako ima pravo korištenja aIi ne i svojine.
Prihod se mjeri potrebom svakog čIana , a ne njegovom Iičnom zaradom. čIan seIjačke zadruge van svoje porodice nema nikakva imanja i vezan je za ono mjesto gdje živi --ne može prodati svoji dio i otići u bjeii svijet ....

Ova uzajamna pomoć sviju i svakome izumire kad se ukinu patrijarhaIni odnosi u kuIturi.

PatrijarhaIni život je stvorio i vaspitao one čvrste karaktere koji su se javIjaIi za vrijeme turskog gospodovanja.

Tako nekako smo preživIjavaIi u ropstvu , sad imamo SIobodu foI , a u većem smo ropstvu nego tad :)

zmijo baš fino što me pokrenu da se vratim u 19 vijek :D
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Republika Srpska

Post by KAMIKAZA »

ZMIJA wrote:"Srbi će posle Turaka,sami sebi biti Turci''
.
Covjek je bio vidovit :D
Kad Zmiki rece da se ovdje sve ispreplitalo i vlast i opozicija,pogodi me bas u mali mozak jer velikog nemam :D i prvo sto pomislih je :Ko je ko u ovom cirkusu.Na kraju jedva dodjoh do zakljucka da su to sve isti ,prostim seljackim jezikom receno Go*nari,koji su danas na ovoj strani a sutra na onoj.I tu se pokaza istinitom ova misao od Svetozara,i njegova vidovitost,jer sta su turci bosanski na koje je on tada mislio,osim poturice prebjezi,izdajnici svoje vjere i naroda.... kao i ovi danas nasi,koji su kao i ti tada spremni i rodjenu majku da ubiju samo da dobiju malo bolju poziciju. :?
Ova nasa Grlica mora da je u rodu sa pokojnim Ljubom Radonjicem kad je navalila pricati o zadrugama. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Grlica je profesor, nemoj ti meni na Grlicu, ona je učila iz knjiga, a mi ovi straiji smo učili na grbačama, i nšto malo iz onih starih knjiga,kad su nam govorili da je rad od majmuna stvorio čovjeka,a nerad obrnuto.
Danas ljudi rade a majmuni nadziru,kao u onom filmu -Planeta majmuna-i ako o nekom danas nisu pisale novine, da je nešto pronevjerio ,privatizovao ,pokrao ili dilovao, kažu za takvi da nisu dobri s glavom,takav je zeman došao .
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Republika Srpska

Post by grlica »

пс ками Светозар Марковић у своје двије мале књижице које поменух уопште није мислио на босанске Турке . У вријеме Светозара Србија је била позната по хајдуцима , али не оним што се одродише од османске власти већ оним што се одродише од српске власти . Зато Горског цара ( С. Ранковић ) у шаке , мислим да ће ти се допасти :wink:

Него, ево преносим вам како Републику Српску доживљава тринаестогодишње дијете:

Рс је много бољи ентитет од Федреације , али имамо толико везаности за њих па је тешко да се одвојимо.

Српска би била добра држава и економски и слично да има мање несугласица , мржње и лопова као што су политичари.

Најбоље је било док је била Југославија , били смо сложни , пуно добрих људи , а не као данас.

Данас човјек нема ни посла ни пара осим превараната

Из ове државе је најбоље отићи док не оду лоши људи.


е тако , ни дјеца нам више нису наивна
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Bravo ptice ,bravo profesorice, to je naša stvarnost u kojoj se lamatamo i životamo zar ne :?:
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Republika Srpska

Post by KAMIKAZA »

Pardon pticice,htio sam reci Bosnjaci,da bi naglasio nase poturice kojih je bilo i na kosovu kao i u sandzaku a i u njegovoj Jagodini ,iako on nije koristio taj naziv ,on je sve muslimane nazivao turci (kao i ja).cito i ja "Srbija na istoku",i ostalo :D meni je profesor bio Milos Milosevic,teski srbin iz srbije,a prije njega cika Cicak. :) Ne zna se ko je gori, kod Cicka sam morao nauciti napamet Gorski vjenac,jer sam pogresno napisao u testu cirilicno slovo F,oni koji su ih znali znaju sta je pakao. :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

U ovom konkretnom slučaju Svetozar Marković je citirao Dositeja Obradovića: ,, Srbi će posle Turaka,sami sebi biti Turci''
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Republika Srpska

Post by grlica »

no , dobro, ali koju ocenu da dam za ovih pet zaključnih rečenica dječijih? Krivo mi bude jer ne znam kako da ih pokrenem da iz svake te rečenice razviju priču. Rekoh im kako za prolaznu ocjenu o svakoj temi il lekciji moraju složiti najmanje pet rečenica , i neki, poput ovog pametnog dječaka, shvate to bukvalno.
Dobili su da biraju tri teme : BiH , RS , il moj zavičaj. Dobih samo dva zavičaja od djevojčica a ostalo sve RS. Najviše su pisali o prirodnim ljepotama i bogatstvu RS i svaki drugi je pisao o politici , bilo je tu i "ozbiljnih" izvještaja o dvije najveće stranke, kao i razmišljanja o usudu srpskog naroda, a i o secesiji bilo je radova...
jedna činjenica se nametnula: niko BiH ne doživljava kao svoju zemlju , što mene malo rastužuje ...
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Svi smo mi u ovoj nesretnoj zemlji koja se zove Bosna i Hrcegovina manje viš sluđeni, i oni sa trinast i oni sa 33, i oni sa 93 godine ,jedni od prevelike i neiskrene ljubavi prema njoj, i jedni od prevelike i apstraktne mržnje prema istoj.
Lijepo je imati svoju zemlju i biti ponosan na nju,jedni to zovu domovina jedni zovu otadžbina, a neki kako sve još.
Kad govorim o neiskrenoj ljubavi prema Bosni i Hercegovini i apstraktnoj mržni prema istoj, misli na one koji žele da je cijela, i na one koji žele da je iz dva djela,a istovremeno i jedni i drugi gledaju svoja posla.
Iskreno govorći moja otadžbina ili ti domovina u kojoj sam se osjećala čovjekom a ne brojem, nažalost izgorjela je u plamenu, i za to nije nikad niko odgovarao i neznam da li će iko ikad odgovarti,ja se osjećam apatridom bez obzira što me uvjeravaju da to nije tako, što bih i ja to željela ali ,ali postoji ono ali što mi stoji kao kost u grlu.
Šta može drugo napisati jedan trinestogodišnjak nego što je napisao, pokupio parole sa koji nas bombarduju iz dana u dan sa svih medija i mi nismo ni svjesni u kakvom okruženju živi komletan mladi naraštaj, i kakvi će to sutra ljudi biti i hoće li izbarati pravu istinu i spznati ko su u stvari i šta su.
Ipak si ti Grlice dala težak zadatak,ne samo za djecu, već i za njihove roditelje na temu kako vide Republiku Srpsku, isto kako i nekoj drugoj/kilomtar dalje/ djeci daju sličnu temu kako vide Bosnu i Hercegovinu, i predpostavljam da i tamo neće ništa bolje napisati sem parola, samo sa suprotnim, ili istim predznakom u nekim elementima
grlica wrote:Најбоље је било док је била Југославија , били смо сложни , пуно добрих људи , а не као данас.
Sobzirom da je dječak napisao za svakoga po nešto.ja bih mu za ovu rečenicu dao ocjenu za 5.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

Re: Republika Srpska

Post by rocky »

Predsjednik RS, Milorаd Dodik rezgovаrаo je sа koаlicionim pаrtnerimа iz Socijаlističke pаrtije i Demokrаtskog nаrodnog sаvezа o mogućoj rekonstrukciji Vlаde RS
Image

Ovаkаv rаzgovor je potvrdio Petаr Đokić, predsjednik SP, i ministаr rаdа i borаčko-invаlidske zаštite.

Kаko se sаznаje, Dodik nemа podršku svih koаlicionih pаrtnerа zа rekonstrukciju, nаkon koje bi premijersko mjesto bilo ponuđeno Željki Cvijаnović, аktuelnoj ministrici ekonomskih odnosа i regionаlne sаrаdnje, ili čаk, ponovo, Aleksаndru DŽombiću.

Onаj ko sigurno nije zа je Petаr Đokić. Dodik nаmjerаvа dа iz Vlаde RS potpuno izbаci kаdrove Socijаlističke pаrtije Petrа Đokićа i Gorаnu Zlаtković, tаko dа bi novu skupštinsku većinu činili sаmo kаdrovi SNSD-а, DNS-а i strаnаkа sа centrаlom u Sаrаjevu.

Nаkon togа socijаlisti bi se nаšli nа udаru institucijа i „borbe protiv kriminаlа i korupcije“.

DŽombić nije htio dа komentаriše ovаkve nаvode. Navodno su spremnа i kаdrovskа rješenjа kojа će zаmijeniti аktuelne ministre.

Umjesto Rаnkа Škrbićа nа mjesto ministrа zdrаvstvа dolаzi Dr. Slаvko Mаnojlović, hirurg-ortoped u klinici Zotović u Trаpistimа.

Zorаnа Tegeltiju nа poziciji ministrа finаnsijа trebаlo bi dа zаmijeni Dаlibor Tomаš, brаt blizаnаc nedаvno imenovаnog direktorа Fondа zdrаvstvа Dаrkа Tomаšа. :smt023 :smt023

Umjesto Stаnislаvа Čаđe nа mjesto ministrа unutrаšnjih poslovа zаsjeo bi Zorаn Mаndić, nаčelnik kriminаlističke uprаve u MUP-u RS.

Vlаdu RS bi nаpustio i ministаr prosvjete Anton Kаsipović, а nа njegovo mjesto došаo bi Edi Hаneš, direktor Poljoprivredne škole u Bаnjoj Luci
Big radio
Idemo dalje ...

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

rocky wrote:Predsjednik RS, Milorаd Dodik rezgovаrаo je sа koаlicionim pаrtnerimа iz Socijаlističke pаrtije i Demokrаtskog nаrodnog sаvezа o mogućoj rekonstrukciji Vlаde RS


Zorаnа Tegeltiju nа poziciji ministrа finаnsijа trebаlo bi dа zаmijeni Dаlibor Tomаš, brаt blizаnаc nedаvno imenovаnog direktorа Fondа zdrаvstvа Dаrkа Tomаšа. :smt023 :smt023

Полако Прњаворчани преузимају РС :smt006
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore naložilo je da sa tržišta bude povučeno mlijeko šest proizvođača iz Srbije i BiH jer je ustanovljena visoka koncentracija kancerogene materije aflatoksin.





Prema nalazima Centra za ekotoksikološka ispitivanja, visoka koncentracija aflatoksina utvrđena je u mlijeku “Niške mljekare”, beogradskog “Imleka”, te mljekare “Imlek” iz Kozarska Dubica, zatim mljekare “Koncern farmakom M.B. Šabac”, “Megle” Kragujevac i “Milkop” iz Raške.

Privremeno se obustavlja i uvoz od proizvođača čije je mlijeko kontaminirano.

U dopisu ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja Petra Ivanovića navodi se da se bez odlaganja obavijeste svi uvoznici i distributeri kontaminiranog mlijeka i da budu preduzete sve mjere za njegovo povlačenje iz prodaje.

Veterinarskoj upravi Crne Gore je naloženo da dodatno prekontroliše i domaće proizvođače mlijeka.

U Srbiji je juče naloženo da iz prodaje bude povučeno 50 vrsta mlijeka, jer je utvrđeno da imaju povećanu koncentraciju aflatoksina ili je na granici dozvoljenog.

Načelnik veterinarske inspekcije Sanja Čelabićanin rekla je da je dat nalog za povlačenje mlijeka skoro svih mljekara u Srbiji, među kojima su “Imlek”, “Niška mljekara”, “Subotička mljekara” i mljekare iz Šapca.



l
ijeko proizvedeno u Republici Srpskoj (RS) ispravno je za upotrebu, ali i stočari moraju biti savjesni pri ishrani životinja i paziti da ne daju plesnjivu hranu iz koje i nastaje aflatoksin, tvrdi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Miroslav Milovanović.

mlijekoNakon sastanka s predstavnicima Veterinarskog instituta, Udruženja proizvođača-mljekara RS i kompanije „Mlijekoprodukt“ iz Kozarske Dubice, Milovanović je u izjavi novinarima rekao da je analizirano oko 500 uzoraka sirovog mlijeka s farmi u RS te da u Veterinarskom institutu „Dr. Vaso Butozan“ identifikovan jedan uzorak, koji je imao povećanu koncentraciju aflatoksina.

- U kratkom roku je pronađena i farma s koje mlijeko potiče i isključena je iz otkupa sirovog mlijeka. Na osnovu toga i možemo reći da je mlijeko iz RS sigurno za ljudsku upotrebu, ustvrdio je resorni ministar.

Radi se o jednoj farmi u Posavini, a mlijeko koje je tu proizvedeno nije ni prerađeno niti je išlo u javnu potrošnju.

Dogovoreno je i da se određene preporuke upute Inspektoratu RS radi intenzivnije kontrole stočne hrane, a Milovanović vjeruje da ne bi trebalo biti problema s izvozom mlijeka u Hrvatsku.

I direktor Veterinarskog instituta Republike Srpske “Dr. Vaso Butozan” Drago Nedić rekao je da je „situacija po kontrolom“, ali da treba kontrolirati hranu za životinje, jer se ovaj toksin unosi u organizam životinja ishranom.

Najavio je da će biti nastavljene kontrole.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara RS-a Vladimir Usorac smatra da proizvođači mlijeka u RS-u mogu biti sigurni, jer je kontrola potvrdila da RS „ima ispravno i kvalitetno mlijeko“.

On tvrdi da su proizvođači iz Hrvatske pokušali da ugroze i uvoz mlijeka iz RS-a, izjavama da alfatoksina ima i u tim proizvodima.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

nenad 10
Posts: 456
Joined: 01.04.2011. 11:23

Re: Republika Srpska

Post by nenad 10 »

Slika i prilika rada SNSD stranke.Jos malo se nafatirati sa ledja sirotinje.

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

nenad 10 wrote:Slika i prilika rada SNSD stranke.Jos malo se nafatirati sa ledja sirotinje.
Ja mogu svatiti da si navijač SDSa,ali kave veze ima SNSD a stranka ,kojoj ni imena neznaš,sa ovom naravno pljačkom običnih ljudi, i nije to prvi puta, i kad su tvoji vladali mjenjali smo tablice svaki sedam dana,/nisi valjda zaboravio/a i njih se tada nije puno pitalo kad su dokumenti i putne isparave u pitanju ,kakave veze imaju stranke sa recimo CIPSOM I ovim i preuzetim obavezama prema EU.u koju si se i ti zavukao pa otuda nešto čaguraš samo neka se čagura :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

murgo
Posts: 1302
Joined: 09.09.2005. 16:27
Location: Opstina Prnjavor

Re: Republika Srpska

Post by murgo »

...boze, ovi koji donose takve propise misle da se mi ponovo radjamo svaki put kad nam treba nova licna karta !? idiotsko ponasanje istih! I to iz jednog razloga: da nagrabe sto vise para na teret sirotinjske grbace!
nema zabave bez zena i rakije

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Republika Srpska

Post by aquarius »

Revolucija u najavi !

Image
Image
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Republika Srpska

Post by ZMIJA »

Ova referada, a ne pismo predsjedniku,od jednog takozvanog akademika Vinak Perića,postiže samo kontra evekat, od onoga što bi jedno pismo presedniku trebalo da postigne.
Pisao kotao loncu, kako se ne bude garav.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

karamarko4
Posts: 207
Joined: 26.07.2012. 12:03

Re: Republika Srpska

Post by karamarko4 »

bravo stranacki druze samo tako nastavi :smt005 :smt005

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Republika Srpska

Post by regeman »

evo jos jedne referade
Samo u prošloj sedmici saznali smo ono što oduvijek znamo. Republika Srpska je ekonomski ruiniran i devastiran entitet. Zapravo, prošle nedjelje smo dobili brojčane koordinate naše propasti.
Autor: Dragan Bursać
Veličina slova: a a a

Klinički centar u Banjaluci duguje oko 50 miliona maraka. „Pošte Srpske“ su u minusu od preko 2 miliona maraka. Grad Banjaluka duguje privatnom preduzeću 60 miliona maraka, „Šume Srpske“ duguju preko milion maraka, s tim što su otpisale dugove od preko 35 miliona maraka koje neće moći naplatiti, „Željeznice Republike Srpske“ su dužne čak 200 miliona maraka, entitetska elektrodistributivna preduzeća u posljednjih pet godina kumulirala su gubitke na mreži od 60 miliona maraka... I tako bismo mogli u nedogled da nabrajamo. Ovo nisu nepoznate stvari, niti su kakve epohalne i nove informacije. Gubici su toliki da čak i režimski mediji, koji su do sada „medili“, pokazuju i prikazuju razmjere te „uspješne ekonomske politike Vlade RS“.

Čudnovato je odsustvo bilo kakve građanske i društveno-odgovorne svijesti stanovništa, kako se to donedavno zvalo „bogatijeg BiH“ entiteta. Ljudima kao da nije jasno, bar kada se priča o dugovima javnih preduzeća, da je riječ o izbijenom novcu iz ionako probušenih džepova narodnih. To su dugovi koji će se namirivati preko leđa istog tog katatoničnog naroda! Plebs začudno čita ove i ovakve vijesti, malo psuje i negoduje i tu se završava nezadovoljstvo. Tu i tamo se pruža verbalna podrška kolegama po bijedi u susjednim državama, koji izlaze na ulice i trgove i bore se za svoja prava. Treba li uopšte podsjećati da su Hrvatska i naročito Slovenija svjetlosnim godinama ispred naše doline suza po ekonomskom bogatstvu i političkoj stabilnosti? Treba li napominjati da su njihovi problemi, problemi srednje razvijenih ekonomija, dok se stanovništvo Rebublike Srpske bukvalno bori za golo preživljavanje? Treba li reći da su protesti zbog povećanja cijene električne energije doveli do ostavke, primjerice bugarskog premijera? Izgleda da treba iznova i iznova ovo mantrati, jer se ta „borba“ manifestuje mirom, pasivnošću i nezainteresovanošću za svoju egzistenciju, na kojoj bi im i Buda pozavidio.

Američka bijeda uspješan model?

Prije neki dan je na hrvatskoj nacionalnoj televiziji prikazan odličan BBC-ijev dokumentarac o siromašnoj djeci u SAD-u. Naime, U SAD-u, prema posljednjem popisu, ispod granice siromaštva živi 46 miliona ljudi, a među njima je 16 miliona djece! U filmu, četvero djece govori o svom životu u bijedi, gradskom siromaštvu. To je istinita priča o uslovima u kojima su prisiljeni živjeti, u zemlji koja se ubraja u najbogatije na svijetu.

Pitaćete se kakve veze ima Amerika i njena siromašna djeca sa Republikom Srpskom i domaćom bijedom. Zapravo, ima mnogo veze. Naime, u filmu se najsiromašniji Amerikanci bore da prežive sa 1400$ mjesečno, plaćajući sve obaveze i, naravno, ne uspijevaju. Postaju beskućnici, koji najčešće žive od sakupljanja i preprodaje limenki ili prošnje. U jednom kadru, otac, glava porodice, kaže kako život sa platom koja može obezbijediti stan i hranu nije život nego preživljavanje, puko obesmišljavanje života!?

Pazite, u Republici Srpskoj, život u kojem svojim primanjima možete obezbijediti krov nad glavom i hranu smatra se životom dostojnim čovjeka. Uspješnog čovjeka! Pustimo sad SAD i okrenimo se nama. Dakle, ljudski život u dolini suza koju zovemo entitetom, a oni nacionalno obojeni i otadžbinom, zapravo je puko primarno preživljavanje.

Narod je, po sistemu kuvanja žabe, bezmalo dvije decenije ubjeđivan kako je dobro „samo da se ne puca“ i lagano je tonuo u siromaštvo koje se već sad može porediti sa nesvrstanom braćom iz subsaharskog pojasa i Jugoistočne Azije.

Tako „kuvan“, narod je zadojen strahovima svake moguće vrste, istraumiran i opterećen kultom vođe, poput ubogog suludog skitnice, mantra sebi u bradu kako je „neizdrživo“, „loše i katastorfalno“…i ne čini ništa.

Ozbiljni sociolozi i sociopatolozi bi u našem vilajetu mogli okačiti mačku o rep svoje studije u kojima je dokazano da ljudi tek kad dođu u stanje da nemaju ništa izgubiti postaju najopasniji po vladajuće političko-ekonomske oligarhije. Ovdje je poslušnost dostigla orvelovske razmjere zavisnosti i strahopoštovanja prema Velikom Bratu. I naš čovjek će prije umrijeti ponižen, unižen, osramoćen i devastiran kao ljudsko biće, nego što će se upustiti u bitku sa nezajažljivom vladajućom klikom. Glavu podići neće!

Trpljenje je mjera življenja. Pobuna je zabranjena i stigmatizirana riječ. Podaci sa početka teksta, stoga, prosječnom stanovniku Republike Srpske i nisu impuls za bilo kakvu reakciju. To su samo brojke i slova, koje, najčešće, ostaju nepročitane. Ovdašnji puk nekako strabistički gleda na realnost i, začudno, misli kako ih se to ne tiče. Taj isti ovdašnji puk živi u izmaštanim, imaginarnim svjetovima svojih epopeičnih srednjevjekovnih, a restauriranih naciona, emotikona i heroja. Taj polusvijet, bogobojažljivo se krsteći, ne želi da vidi ubogu realnost ekonomskog holokausta u kome obitava.

Povećavanje poreza, najmova, doprinosa na sve i svašta, uvođenje novih, a dakako skupljih ličnih dokumenata, veća izdvajanja u svim životnim sferama, vraćanje stare dobre inflacije, povećavanje cijena, rtv taksi, nekako ovdašnji ljudi nikako ne dovode u korelaciju sa silnim rasipništvom u javnim preduzećima, koje se opet lomi preko leđa narodnih. I dok ta i takva narodna leđa pucaju pod nametima opustošene entitetske kase, dok se nesposobni ministri mijenjaju još nesposobnijim, a sve u cilju demonstracije sile Milorada Dodika, ljudi sa neobičnim interesovanjem prate šta se dešava na TV dvoru Sulejmana i u njegovom haremu.

Putuj Albanijo!

Koliko je ovaj entitet ogrezao u bijedu i koliko je jadan u državi Bosni i Hercegovini, govori i činjenica da ekonomski parametri pokazuju kako je BiH imala bolju ekonomsku perspektivu 1996. i 1997. godine nego što je to slučaj danas. U najkraćem, pet godina nakon što je potpisan Mirovni sporazum i na razne načine utrošena 5,1 milijarda dolara inostrane pomoći, BiH još nije ekonomski samoodrživa. Bruto nacionalni dohodak tek je dobacio do pola od zacrtanog plana, nezaposlenost je na fantastičnoj stopi od 50 odsto, svake godine BiH izgubi najmanje tri milijarde dolara zbog toga što je veći uvoz od izvoza, BiH već sada duguje polovinu svoga ukupnog bruto dohotka... Strane investicije ili ne postoje ili su tajkunsko-eksploatatorskog tipa, te u istim ulagač ima jedan jedini cilj - do kraja isisati prirodne i ljudske resurse i onda kao bakterija predator preći na drugo stanište.

Tako se naša zemlja našla iza Albanije, u ravni sa Kosovom, po ekonomskom bogatstvu. Preciznije, bijedi. I dok Albanija gradi autputeve i obnavlja i kreira novu turističku infrastrukturu, mi smo zaglavljeni između fingiranih infopultova bolničkih, operacionih sala koje vonjaju po fekalijama, uništenog šumskog fonda, željeznica koje su same sebi svrha. Od 144 države svijeta, BiH se nalazi na 134. mjestu po kvalitetu puteva. Pametnom dosta. Dok resto, kako ga zovemo, „civilizovanog svijeta“ ide u pravcu novih informacionih tehnologija, čistije sredine i naprednije kulture žiivljenja, cjeloživotnog učenja na daljinu, nama ostaje sporadični, individualni urlik kao jedina stvar mentalne higijene. Jedini kolektivni oblik svijesti je nacionalno-betersko-konformistički. Ekonomija nema mjesta u toj svijesti. Prebrojavanje krvnih zrnaca je državni hobi, pošto novca u narodu nema, pa se isti niti ne može brojati.

Imati krov nad glavom i mogućnost pukog preživljavanja je mjerilo uspjeha, a ne opomena bijede.

Zato je BiH 20. najjadnija zemlja svijeta.

Ovu su zaista posljednji, ali posljednji trenuci kad narod treba ustati i svojim buntom pokazati da mu je dosta i jednih, i drugih, i trećih. Neophodno je promijeniti u potpunosti usistemljenu neradničko-činovniču partokratiju. Pa, pogledajte samo Sloveniju i tamošnje demonstracije. Pročitajte šta piše na parolama - "Niko nas ne predstavlja, parlament nećemo, ulicu ne damo", "Znanje je moć", "Radnici svih zemalja ujedinimo se"...

Ako situacija u Republici Srpskoj i, uopšte, Bosni i Hercegovini ne dovede do masovnog ekonomskog bunta, narod neće imati moralno pravo da polumutavo mrmolji i negoduje sebi u bradu. Ovo nije više pitanje političkog pomodarstva, ljevice ili desnice, ovo je pitanje puke biološke egzistencije. Ljudi će postati pusto roblje par bjelosvjetskih kompanija, oni srećniji. Oni sa manje fortune, posjećivaće sve praznije kontejnere i to je to. Ni uncu manje, ni uncu više.

Reći ćete - svi mi to znamo, sve je uvijek isto. Ali nije. Jer, do sada Republika Srpska, primjerice, nije imala bilo kakve masovne ekonomsko-socijalne proteste. Kada su to njeni stanovnici mogli reći - Na ulicama Banjaluke je bilo 100 000 ljudi i ništa nije napravljeno? Nikada, zar ne? A, vrijeme je.
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

karamarko4
Posts: 207
Joined: 26.07.2012. 12:03

Re: Republika Srpska

Post by karamarko4 »

za nekoliko sati stize demanti od velikog glistona tacnije zmileta samo da se konsultuje sa kiklopom,pa ce nam glista napisati kako je sve lijepo i dobro sem u nasem prnjavoru jer je na celu nekakav veterinar zivi bili pa vidjeli

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Republika Srpska

Post by KAMIKAZA »

regeman wrote:. Od 144 države svijeta, BiH se nalazi na 134. mjestu po kvalitetu puteva.
Mislim da je ovo pogresno,statistika je radjena po tome koliko ima auto puteva,koliko magistralnih itd.mi nemamo uopste potrebu za tom vrstom puteva,ali mora se reci da je od rata do danas u BiH uradjeno vise puteva nego u Njemackoj u tom periodu.Kakve su kvalitete ne ulazim u to ali nisu ni tamo bolji,hoce glava da se odsarafi kad se sidje na desnu traku ili na lokalni put.Svakako je tesko kad se startuje sa nule ali ne moze se reci ako je Madjarska uradila auto put uz sredstva EU da ona ima puteve,ko je isao malo dalje od tih vecih trasa mogao je vidjeti kako izgleda sve to,o Albaniji nebi ni pricao,.Statistika je zbir netacnih podataka,rekao bi Zmiki.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
Koridor92
Posts: 378
Joined: 04.08.2012. 17:11

Re: Republika Srpska

Post by Koridor92 »

KAMIKAZA wrote: Mislim da je ovo pogresno,statistika je radjena po tome koliko ima auto puteva,koliko magistralnih itd.mi nemamo uopste potrebu za tom vrstom puteva,ali mora se reci da je od rata do danas u BiH uradjeno vise puteva nego u Njemackoj u tom periodu.Kakve su kvalitete ne ulazim .
eh, kakav si ti referat napisao, a nigdje dalje od broda nisi mrdnuo!!! da jesi, onda sigurno, ovo ne bi bio tvoj tekst! samo par desetina kilometara dalje iamo AUTOPUT koji napraviše hrvati, posle toga dolaze Mađari, Slovenci... i ti kažeš, da se možemo porediti sa njima.. bar što se tiče DUŽINE PUTA!!??? smiješno! :smt005 :smt005 :smt005
Zabranjeno je svako neovlašteno kopiranje i umnožavanje, distribuiranje, iznajmljivanje, davanje na korištenje i javno izvođenje ovog materijala ili bilo kojeg njegovog dijela u komercijalne ili bilo koje druge svrhe, bez odobrenja vlasnika.

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Republika Srpska

Post by KAMIKAZA »

:smt033 Tebi to skodi 100% :D
Rekao sam da se statistika radi po putevima vise vaznosti,a mi smo stvarno veliki napredak napravili u lokalnim putevima koji su nevazni za statistiku,ali za nas su bitniji nego auto putevi,jer nismo tranzitna zemlja. :D
Koridor92 wrote: nigdje dalje od broda nisi mrdnuo!!! da jesi, onda sigurno, ovo ne bi bio tvoj tekst!
:D Ti si prvi koji je ovakvo nesto rekao nekome koji je presao vise od miliona KM,godinama zivio od volana i to u Euroopiiiii :) jest da sam rijetko isao u Brod ali znam kakve su im dzade. :D
Koridor92 wrote: par desetina kilometara dalje iamo AUTOPUT koji napraviše hrvati, posle toga dolaze Mađari, Slovenci... i ti kažeš, da se možemo porediti sa njima.. bar što se tiče DUŽINE PUTA!!??? smiješno! :smt005 :smt005 :smt005
Sto potvrdjuje moju tvrdnju da su oni ulagali u auto puteve i da oni sa tim prave statistiku,da ti samo napomenem da u Zagrebu skoro pa u centru,nisu asvaltirane Posedarska i Malinarova,a ima ih jos koliko hoces,i to u glavnom gradu,sta mislis kako je u manjim mjestima,toliko o izgradnji sokaka i statistici. :)
Hrvatska se bolje izgradila za stare Juge,i glupo je sada porediti BiH,njih ili Sloveniju,a ne pitati se sta je bilo prije 20 godina vec izgradjeno.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Post Reply