Blog-ovi Rajka Vasica i Citati forumasa "Zmija"

Politička dešavanja u Republici Srpskoj i BiH

Moderators: vrsta8472, KAMIKAZA

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

bobi1993
Posts: 268
Joined: 11.06.2012. 14:02

Re: Bosna i Hercegovina

Post by bobi1993 »

Kakva drama? Treba dole uci u zgradu parlamentarne skupstine i poceti po redu:D Nije nas narod dzaba rekao "batina je iz raja izasla"
Браћа Грим су били добри,али какве бајке прича Додик :)

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

Nema se ovdje šta sagledavati i šta isčekivati ,u Sarajevu je izvršen državni udar u duboko podjeljenoj i nefunkcionalnoj monstrum državi i karajnje j vrijeme da se Republika Srpska odcijepi ,od ove i ovakve Bosne i Hercegovine,koja nije više ni sbska, ni bošnjačaj ni hrvatska.
Ovo što predlaže gospodin Bosić je čista nebuloza oko iznalaženja nekog tajnog mjesta u kojoj bi ova država profunkcionisala, i gle gluposti izabrao distrkit Brčko.što samo po sebi pokazuje koliko su naši političari političke kukavice, jer se plaše za svoje foteljice, svi redom kako oni u poziciji, još više oni u opoziciji,i ne smiju stvari nazavati pravim imenom, a to da je Bosna i Hercegovina mrtva država, i da u njoj više neće ništa biti što je dosad bilo, jer su je oni koji se najviše za nju zalagaše iz Sarajeva protjeraše.
I Naraodn skupština Republike Srpske nema šta o ovome puno raspravljati,već samo aktivirati već postojeći dokument a koji je usvojila za slučajeve kakav se desio ovih dana u Sarajevu,a to je proglašenje samostalne i nezavisne Republike Srpske, ma koliko to za neke teško i oporo zvučalo,jer sarajevska rukavica je bačena.
Ako se ne bude djelovalo po principu ljuta rana na ljutu travu, Republiku Srpsku čeka velika neizvjesnost, jer ovakvo stanje kavo je bilo ovih 20 godina u ovoj monstrum državi kakava je Bosna i Hercegovina nikome nije odgovaralo i ne odgovara.
Ovo je činjenica oko koje se svi manje više slažemo, i evo nalazimo se na raskrsnici koja ima samo dva pravca, displucija ove države ili unitarizacija,bojim se da ima još jedan, a to je krvavi nastavk, Dejtonskim sporazumom prkinutog rata.
Političari su na potezu ,da sa riječi prijeđu na djela,skinu maske i oni koji se bore da očuvaju Republiku Srpsku, i oni koji misle da je unitarna i centralizovana Bosna i Hercegovina jedino rešenje.
Neke i međunarpdne okolnosti su se poklopile,Srbija je ostala bez Kosova, a Hrvatska postaje punopravna članica EU ,pa ako Kosovo može biti država zašto to ne bi bila i Republika Srpska.
Nema više nametanja zakona od strane visokog predstavnika, u to smo se uvjerili i oko ovog glupog i frustrirajučeg zakona o jedistvenom matičnom broju,koji u nekim zemljama EU kao takav i ne postoji za radi zaštite privatnosti aa u BiH predstavlaj znak za početak početka, ili početak kraja.
Samo da rata da ne bude.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »

Zmile to je nemoguca misija.Znam da stranacka politika nalaze da se prati idejni vodja,ali da bi shvatili koliko je to nemoguce reci cu samo ovo:Da bi neko postao drzava mora da ima medjunarodno priznate granice,mi ih nemamo,mora da ima vojsku,mi je nemamo,itd...
Kako je RS napravljena tj.kako izgleda,mi svi bi morali da radimo u granicnoj sluzbi,lako je Dodiku da pametuje treba biti realan i shvatiti da mi ne mozemo sadasnju nagomilanu aparaturu da finansiramo,a kamo li sve sto prati jednu drzavu.Prica o Kosovu kao drzavi je toliko velika i toliko traje dok ima pomoci sa strane,oni ne mogu samo sebi za hranu da zarade a kamo li za plate i ostalo,ali o tome neka se brine Taci,za koju godinu ce da se jedu medjusobno,jer oni nemaju nista osim teritorije.Ta sudbina bi cekala i nas,nije problem dobiti samostalnost,problem je postati samostalan.Nije EU stvorena da bi zemlje koje udju u nju imale vece troskove,vec da bi smanjili administraciju ,vojsku,pogranicne sluzbe i ostalo,a mi cjepkanjem sve to samo nagomilavamo,o snu da udjemo i mi pa da nam se sve to smanji nekad,ne treba ni da sanjamo,jer po meni je Hrvatska poslednja zemlja koja je usla,jer prije nego udjose pokaza se da su pod bankrotom,a papiri kazu da im je super.EU nece nikad vise lako nasjesti na isti trik ,sto znaci da je nama sansa za ulazak kao BiH ili kao RS nemoguc,naravno Dodik kaze drugacije,a i on sam boga moli da ne udjemo jer ode i ono malo sto nam je dolazilo od carina, i poreza.Mi se danas finansiramo od kredita,pogledaj poslednji njigov monolog sto god pomene ,ono se odnosi na kreditiranje ili zajmove,i onda kaze mi smo napravili ,mi imamo ,a koliko dugujemo nikad jos nije pomenuo.
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Bosna i Hercegovina

Post by grlica »

Vidiš ti ovog zmileta , on i dalje djeli BiH , pa dragi zmile kako to ;ja i ti najbolji forumaški drugari a vazda kontra -svašta!
Jesam ti objasnila zmiki da se ne mere podjeliti ! Džaba ljudi probali , dolazili eksperti , međunarodni predstavnici i nema šanse :lol: :lol: :lol: Kako ćeš podjeliti isti narod , isti jezik , isti mentalitet , skoro pa istu kulturu (imali smo i zajedničku kulturu -onu od nekoć , kad je Tito hodo po zemlji) , isto nebo .... da ti sad ne trunim Kako :?: :?: :?: a samo različitu vjeru :P :lol: :D
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

Meni je savrešno jasno da smo mi evo od lkimatskih i drugih promjena 90 godina prošlog stoljeća u jednoj prnanaentnoj nemogućpj misiji i nema u mojim razmišljanja tog lokalnog stranačkog kompleksa, bez brige ti budi, i to što ti navodiš glede države mi je takođe jasno,ali ima ona narodna kud svi Turci tud i mali Mujo,jer po tim tvojim standardima država ne može biti nI Makedonija ,ni Kosovo, evo uvjerili smo se da dražava ne može biti ni BiH, još iz više razlog do ovoi navedenih,a koliko su države Slovenija Hrvatska pa i Srbija po tim standardima veliko je pitanje.
Prava država bila je Juga, ali pošto se raspala samu je sebe demantovala, da kao takva nije mogla opstati.
Tvoprci novog svejtskog poretka i ne žele države ala toga tipa,njima dražave bananaice i odgovaraju,pa zašto jedna od bananica, pa makar i zelena ne bi bila i Republika Srpska u nečijoj košarici,pa ne mora košarica bit evropska ,jer crtači evropski dražava uveliko crtaju razne kombinacije, o tome kako će Evropa izgledati za nekih 30 godina recimo.
Erdogan neko veče izjavi da smo mi dio njegovog carstva,Rusi nam doturaju energent budućnosti,a Evropa nas podučava lijepom ponašanju, ako mislimo sjesti za stol, za kojim sjedi evropska gospoda.
Da smo mi pošteni sami prema sebi mi bi mogli živeti od i šumskog voća, jer nas nema, i svakim danom sve nas je manje,demografska slika je katastrofalna.
Kakva granična služba i kakve sadašnje granice, koje služe po principu nepovratnog čepa, s vana su otvorene, a iznutra prema vani za nas su zatvorene u svakom pogledu.
Ja uvažavam EU u mnogim njenim vriednostima ,ali neke vrjednosti imala je i nestala Juga pa je nestala.
Ako nam je kako ti kažeš samostalnost opskurna opskurna, ali i život u unitarnoj BiH je još opskurniji, i mi nismo u situauciji da biramo dobo od lošeg, već od dba zla manje ,zar nije tako.
Tebi recimo nevalaj naravno Dodik, ali da li bi ti recimo valjao Lagumdžija, da bude krajnje pojednostavljena, kako bi bila slikovita glede tvog dilemanja oko opskurne samostalnosti i još opskurniije unitarizscije.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

grlica wrote:idiš ti ovog zmileta , on i dalje djeli BiH , pa dragi zmile kako to ;ja i ti najbolji forumaški drugari a vazda kontra -svašta!
Jesam ti objasnila zmiki da se ne mere podjeliti ! Džaba ljudi probali , dolazili eksperti , međunarodni predstavnici i nema šanse :lol: :lol: :lol: Kako ćeš podjeliti isti narod , isti jezik , isti mentalitet , skoro pa istu kulturu (imali smo i zajedničku kulturu -onu od nekoć , kad je Tito hodo po zemlji) , isto nebo .... da ti sad ne trunim Kako :?: :?: :?: a samo različitu vjeru :P :lol: :D
:lol: :lol: :lol: draga ptico sa Trebevića srećom ovo je forum a ne skupština, ovdje slobodno iznosimo svoja razmišljanja, i svako neka kaže šta o čemu misli, ja sam o ovom pitanju iznela svoje razmišljanje, što ne znači da sam u pravu i da ja i ti, Zmija I Grlica nećemo u istom grmu obitovati, ali pod uslovom da niko ne smije grm da zapali,a ovi tvoji koji su tebe uvjerili da se grm može zapaliti ,a ne može na dva grma podjeliti moraju i nas stanovnike zajedničkog grma u to uvjeriti .
Znam ja da je poručeno da nam treba identitet, a ne entitet, evo u ovom zajedničkom grmu ima svako svoju sobu,i svoj idntitet, zašto bi izbijali zidove kad jedni druge gledati ne možemo,jer u jednoj sobi su agresori, a u drugoj su žrtve.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
svjedok.saradnik32
Posts: 1473
Joined: 02.03.2012. 08:27

Re: Bosna i Hercegovina

Post by svjedok.saradnik32 »


повезани ЛИНКОВИ :D

Познати бањалучки музичар Гроф Ђураз објавио је на сајту YоуТубе пјесму подршке за земљане Босне и Херцеговине који су на миран и достојанствен начин одлучили да кажу "Стоко – стани!".
(Frontal)
Прије него што пустиш језик у погон, провјери да ли ти је мозак укључен..

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »

:D Na ovim zborovima SNSD je samo dokazao da svaka budala moze da postane politicar i pjevac :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »

grlica wrote: Kako ćeš podjeliti isti narod , isti jezik , isti mentalitet , skoro pa istu kulturu (imali smo i zajedničku kulturu -onu od nekoć , kad je Tito hodo po zemlji) , isto nebo .... da ti sad ne trunim Kako :?: :?: :?: a samo različitu vjeru :P :lol: :D
Cak nam i djedovi isti :D
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

Samo su nam babe bile kurve :smt005
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by vrsta8472 »

Следећи пут када дођу Турци у Прњавор и почну обрезивати, нека направе од сунета неки кожни капут :D

Image

U selu kod Zvornika kolektivno obrezano 150 dečaka

U selu Lipnja kod Zvornika danas je organizovan nesvakidašnji događaj tokom kojeg je kolektivno obrezano 150 dečaka, uz podršku i fanansijsku pomoć Turske.

Svečani program, povodom tog događaja organizovalo je Udruženje Istanbul edukaciono-kulturni centar iz Sarajeva.

Zamenik načelnika turske opštine Odunpazari, koja je finansijski pomogla događaj, Mehmet Kepez je izjavio da su srećni što su podržali ovaj projekat. On je dodao da je ovaj projekt podržao i grad Eskisehir kako bi pomogli braći iz Bosne i Hercegovine.

- Danas su obrezana deca uzrasta od jedne do 21 godine. Nama je veoma drago što smo deo ovog projekta i smatram da će nas ovakvi projekti, kao narode, više povezati - rekao je Kemez.

Predsednica udruženja Istanbul edukaciono-kulturni centar Fejza Šehbajraktarević rekla je da je današnji program prvi deo projekta i da će sutra u Kaknju biti organizovan svečani program za još 150 dece.

Ona se posebno zahvalila gradonačelniku Ankare Melihu Gokceku i njegovoj supruzi Nevin Gokcek, koji su donirali odeću za 300 osobe koje su uključene u projekat obrezivanja kao i turskom ministru obrazovanja Nabi Avciju koji je podržavao ovaj projekat.
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »


U selu Lipnja kod Zvornika danas je organizovan nesvakidašnji događaj tokom kojeg je kolektivno obrezano 150 dečaka, uz podršku i fanansijsku pomoć Turske.
Zu finansijsku pomoc iz Turske :D kao da su obrezivali 100 hektara vocnjaka a ne par cuna. :D


Ova Masina ce sada postati hit u BiH :P
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by vrsta8472 »

Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Bosna i Hercegovina

Post by grlica »

Načelnik opštine Stari Grad zabranio točenje alkohola: Šerijatski zakon u Sarajevu?!

Načelnik opštine Stari Grad zabranio točenje alkohola: Šerijatski zakon u Sarajevu?!
MOJPORTAL.BA - 11.07.2013 18:49
SARAJEVO - Vlasnici ugostiteljskih objekata koji se nalaze na teritoriji sarajevske opštine Stari Grad primili dopis/obavijest iz opštine kojom se obavještavaju da im je tokom mjeseca Ramazana zabranjeno točenje alkoholnih pića u neposrednoj blizini obrazovnih i vjerskih objekata, harema i dvorišta istih.
“Nije li opština Stari Grad na čelu sa načelnikom Ibrahimom Hadžibajrićem inače bivšim kadrom SDA, koji je zarad čuvanja načelničke fotelje prešao u drugu stranku, sada Saveza za bolju budućnost (SBB), počela sa sprovođenjem šerijatskog zakona”, pitaju se u tekstu objavljenom na portalu Mojportal.ba.
“Sa ovim činom namjerno ili nenamjerno opština Stari Grad gazi sve zabilježene i nezabilježene tekovine viševjekovne multietničnosti i tolerancije po kojoj je Sarajevo poznato”, navodi taj portal te poručuje:
“Općini Stari Grad i načelniku Hadžibajriću korisnije bi bilo da se pozabavi narušenom sigurnošću građana i sve češćim mafijaškim i kriminalnim obračunima koji se dešavaju skoro svake noći u njegovoj općini. Pitanje je i da li neko zataškava te incidente jer su vlasnici upravo tih objekata, gdje se skoro pa svake noći dešavaju tuče i krvavi obračuni, u bliskom srodstvu sa samim načelnika? Da li načelnik smatra da će uvođenjem šerijatskog zakona na mala vrata, u općini Stari Grad privući mnogobrojne turiste koji nisu islamske vjeroispovjesti i neobilježavaju mjesec Ramazana?”
“Dalje bi bilo zanimljivo pitati načelnika Hadžibajrića da li će ovim dekretom pomoći ili odmoći svojim građanima i općini koja dobrim dijelom živi od turizma i turista? Kakvu će sliku o gradu i samoj državi poslati silnim turistima koji najvećim brojem, ostavljaju svoje novce upravo u ugostiteljskim objektima ove općine?
Nikada, unazad nekoliko vijekova, niko nikome nije zabranjivao bilo šta u gradu Sarajevu što je u domenu lične odluke i izbora. U Sarajevu žive ljudi različitih vjerskih konfesija, nacionalnosti i običaja neugrožavajući pravo drugog na slobodan izbor. U odluci nije precizirano da li se ova zabrana odnosi i na druge vjerske objekte, osim na hareme i džamije!? Posebno vjerske objekte u kojima je dio vjerskog obreda korištenje alkoholnih pića?”, ističe se u tekstu i podvlači:
Bilo je i ranije pokušana na sjednici Općinskom vijeću Stari Grad da se raspravljalo o inicijativi da se uvede praksa prestanka točenja alkoholnih pića u ugostiteljskim objektima tokom mjeseca Ramazana na području općine Stari Grad, ali ta inicijativa nije dobila potrebnu većinu, dakle nije usvojena. Obzirom da odluka o tome nije usvojena općina Stari Grad je očito na mala vrata zabranila točenja alkohola u najužoj jezgri Baščaršije i Starog Grada jer je poznato da na tom prostoru egzistira veći broj vjerskih objekata i harema, a i veći broj ugostiteljskih objekata, pa bi bilo nemoguće izbjeći odluku općine Stari Grad o ograničenoj prohibiciji!”

Kod nas tek kad promjeniš stranku postaje neki pravi lik u politici , a ko je promjenio vipe dresova taj može biti i najjači il se tako osjećati pa ko ovaj bez ikakve procedure donijeti odluku
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

Sad će to izazvati proteste u Sarajevu, ipak je Sarajevo multietički grad :smt005 oni isti što su se probudili na plač bebe koja nema jedinstvenog matičnog broja :smt005 mogu pozvati i ove pijance iz Republike Srpske, možda da im se pridruže u borbi za čašicu brlje koja se ne može prodavati u Sarajevu. :smt005
Možda bi jedan od zahtjeva budući protestanata mogao biti i da se načelnik smiluje pa da pivu izuzme iz alkoholnih asortimimenata,pogotovo mlaku :smt005
Sarajevski pijanci probudite se :smt006
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
bičbožiji52
Posts: 1716
Joined: 08.08.2012. 11:00

Re: Bosna i Hercegovina

Post by bičbožiji52 »

Šta bi sa građanskim aktivizmom u Sarajevu ,sada kada je SDA stranka definitivno blokirala donošenje zakona o jedinstvenom matičnom broju,sad kad će posle isteka privremene odluke zaista biti ugrožene bebe koje se poslije rode.
Gdje su te građanike i građani sa bebama u kolicima ,sad lad su pale maske i definitivno.
Jesu li sad možda krivi srpski poslanici u paralamentarnoj skupštini,trebaju li nam sad identiteti umjesto entiteta :smt005 :smt005 :smt005
NE TREBA MI NIČIJE MIŠLJENJE.NI SA SVOJIM NEZNAM ŠTA ĆU.

marijamala
Posts: 303
Joined: 25.08.2010. 23:52

Re: Bosna i Hercegovina

Post by marijamala »

Sarajevo - Zajednička komisija Parlamenta Bosne i Hercegovine za administrativne poslove proglasila je službenom odluku svog Kolegija – Sulejmanu Tihiću (SDA), zamjeniku predsjedavajućeg Doma naroda, i Lazaru Prodanoviću, poslaniku SNSD-a u Predstavničkom domu, isplaćena je jednokratna pomoć zbog smrti majki.

Tihiću je isplaćeno 12.415,50 maraka, a Prodanoviću 11.987,40 maraka, javio je danas Dnevni list.
http://www.glassrpske.com/novosti/vijes ... 28707.html

Steta sto nemaju po 5-6 roditelja, kad ih vec mogu dobro unovciti!

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »

Sta se ovdje sve placa,kao da su dojencad pa ce im trebati za mlijeko jer su ostali bez sise. :lol:
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

User avatar
bičbožiji52
Posts: 1716
Joined: 08.08.2012. 11:00

Re: Bosna i Hercegovina

Post by bičbožiji52 »

Ima i radnik zaplsen u fabrici pravo na određen novčani iznos prilikom smrti roditelja,a to iznosi par stotina maraka ,a sad što je sebi gospoda nabila visoke plate ,pa ovj vid naknade izađe umjesto 600 km iznosi 12.000 km to nije ništa novo ni iznenađujuće, u ovoj demokratskoj kapitalističkoj zemlji.
Kad bi ove građanke i građani ove zemlje znali kako se arče državne pare ,ovo bi im bilo kao nešto sasvim pristojno, ipak je u pitanju smrt roditelja.
NE TREBA MI NIČIJE MIŠLJENJE.NI SA SVOJIM NEZNAM ŠTA ĆU.

marijamala
Posts: 303
Joined: 25.08.2010. 23:52

Re: Bosna i Hercegovina

Post by marijamala »

bičbožiji52 wrote:Ima i radnik zaplsen u fabrici pravo na određen novčani iznos prilikom smrti roditelja,a to iznosi par stotina maraka ,a sad što je sebi gospoda nabila visoke plate ,pa ovj vid naknade izađe umjesto 600 km iznosi 12.000 km to nije ništa novo ni iznenađujuće, u ovoj demokratskoj kapitalističkoj zemlji.
Kad bi ove građanke i građani ove zemlje znali kako se arče državne pare ,ovo bi im bilo kao nešto sasvim pristojno, ipak je u pitanju smrt roditelja.
Oprostite bičbožiji,
ako se ne varam te nadoknade nisu vezane za LD pojedinca, vec za prosjek ili kako vec na nivou Republike.
I na sahranama nasih roditelja se jelo i pilo, mozda nije eskluziva kao kod njih ali svi se potrudimo da nista ne hvali.
Ma prava je steta sto imaju samo jednog oca i majku, kad ih vec tako dobro mogu naplatiti!

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Bosna i Hercegovina

Post by grlica »

Potraga za zlatom u srednjoj Bosni i službeno je počela. Vlada Srednjobosanskog kantona na prijedlog Sedžada Milanovića, ministra gospodarstva (SDA), na svojoj prvoj sjednici nakon godišnjih odmora donijela je dvije odluke koje se odnose na istraživanje zlata na dvije lokacije, Mačkare - Mračaj u općini Uskoplje i u Bakovićima u općini Fojnica, piše Večernjji list.

Koncesiju za istraživanje eventualnih nalazišta zlata u Uskoplju, ali i njegovo iskorištavanje dobila je kompanija ''Glanz investment“ d.o.o. iz Sarajeva. Ova se kompanija jedina javila na javni konkurs za istraživanje i eksploataciju zlata na lokaciji Mačkara - Mračaj u Uskoplju koji je objavljen u maju ove godine.

Daleko više interesa potencijalni investitori pokazali su za istraživanje eventualnih nalazišta zlata u mjestu Bakovići u općini Fojnica. Podsjećamo, u Bakovićima je nekad postojao rudnik zlata koji je zatvoren prije 77 godina, a zlato pronađeno u Bakovićima izvozilo se u Veliku Britaniju te druge europske zemlje.

Je li iza Engleza u Bakovićima ostalo još zlata? To zanima mnoge.
Na javni konkurs za istraživanje objavljen također u maju ove godine, nakon što su i općinske vlasti Fojnice dale ''zeleno svjetlo“ za istraživanje, javilo se čak pet kompanija. Tri su među njima domaće; ''ESKIMO S2“ iz Travnika, jajački ''AU AURUM“ i ''Zlatna žica“ iz Fojnice.

Među zainteresiranim za istraživanje bila je i sarajevska kompanija ''Kung Feng Mining“, ali je posao dobila kompanija ''BBM“ d.o.o. Sarajevo. Oni su, po ocjeni šestočlanog Povjerenstva za dodjelu koncesija, imali najbolju ponudu.

Među ostalim, spremni su uložiti deset miliona maraka u istraživačke radove, studiju, potom ustupiti Vladi Srednjobosanskog kantona koja bi po dobivenim informacijama s terena raspisala konkurs za dodjelu koncesije za eksploataciju zlata. Upravo je činjenica da je neko spreman uložiti milione, a da garantovanja da će dobiti posao iskorištavanja zlata nema, bila je razlog što su pojedini članovi Vlade Srednjobosanke kantona tražili više informacija o investitoru, kao i samom postupku dodjele koncesije.

''Ja vas uvjeravam da nikakvih pritisaka na mene niti članove Povjerenstva koje je dodijelilo koncesiju za istraživanje nije bilo. Interes Vlade je staviti sve raspoložive resurse u funkciju“, poručio je ministar Milanović. Na kraju je odluka ipak izglasana, a resorni ministar je uvjeren kako zlata na području Bakovića još ima.

“Zlato je već pronađeno, sasvim ga sigurno ima, a u kojim količinama, to će pokazati istraživanja koja će, vjerujem, biti završena u idućih godinu dana“, kaže srednjebosanski ministar privrede Sedžad Milanović.
Bude li zaista zlata u Bakovićima u količina isplativim za eksploataciju, Vlada će ponovno raspisati konkurs za dodjelu koncesije, a u postupku iskorištavanja zlata morat će se voditi računa i o suglasnosti mještana kako se ne bi ponovio scenarij viđen na lokaciji Gotuše na rijeci Željeznici, gdje su mještani Gojevića i Bakovića skoro godinu dana svojim tijelima branili gradnju mini centrale za koju nikad nisu dali svoju saglasnost.

Nakon dodjele koncesija za istraživanje, zlatna groznica u srednjoj Bosni i službeno je počela. Kako će završiti, tek će se vidjeti!



Radiosarajevo.ba

ZLATNA GROZNICA :D :D
čUJ MU IMENA I PREZIMENA - Sedžad Milanović - Milanov neki potomak
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
ZMIJA
Posts: 7701
Joined: 09.01.2008. 18:23
Contact:

Re: Bosna i Hercegovina

Post by ZMIJA »

U Republici Srpskoj zavaladala je naftna groznica,dakle traži se nafta,dok u Fedraciji se najavljuje zlatna groznca ,polako postajemo Divlji zapad.
Samo budalu, dva puta ujede zmija iz iste rupe !

User avatar
KAMIKAZA
Posts: 15318
Joined: 20.05.2005. 05:50
Location: USA

Re: Bosna i Hercegovina

Post by KAMIKAZA »

Sta su ti Bosanci,izmisle Gospu, piramidu,naftu plin,zlato itd,i mi im sve vjerujemo,iako nikad niko nista od toga nije vidio. :)
Svi smo mi Kamikaze !!!
Besmrtnim se postaje umirući za drugoga !

Post Reply