Adventisti

Pamtim to kao da je bilo danas...
Locked
kuzmo
Posts: 814
Joined: 13.07.2010. 18:34

Re: Adventisti

Post by kuzmo »

Nista, Milicijo postupi po naredjenju sa nalogom za privodjenje sa razlogom vjerske mrznje :smt005 .Jest da u nekim dijelovima teksta pretjeruje ,a da pravo kazem i da je dosadan.Sta ces vremena su takva mozes reci sta hoces,nek pise i njemu ce to dosaditi

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Adventisti

Post by grlica »

Dragane m. samo jedno pitanje , kad adventisti slave Vaskrsenje Gospodnje , jel isto u subotu?! i kad vam padа po ком kalendaru usput odgovori mi
Last edited by grlica on 06.04.2012. 18:47, edited 1 time in total.
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Adventisti

Post by Opti Myst »

Покрштавање Словена је био вишевековни процес преласка Словена у хришћанство и напуштања старе словенске вере, што је трајало од велике сеобе Словена до краја средњег века. Прихватање хришћанства је у почетку углавном текло добровољно али је касније спровођено законском присилом, па и насиљем.[1]
Различити словенски народи примили су хришћанство у различито време: Словенци у VII веку, Чеси, Хрвати, Бугари, и Срби у 9. веку, Пољаци и Источни Словени у 10. веку, а Поморани тек око 1168. године.[2] Прихватање хришћанства међу Јужним Словенима је започело досељавањем на Балканско полуострво, да би се касније наставило организованом мисионарском делатношћу Византије.

Стара словенска вера је била заједничка вера свих Словена у њиховој прапостојбини, а поседује заједничких елемената и са другим индоевропским религијама. Стари Словени су поштовали божанства природе и свуда око себе су видели деловање богова и других натприродних бића. Након велике сеобе Словена у 5. и 6. веку, започео је процес раздвајања словенске вере на обласне огранке, а паралелно с тим и прихватање нових вера у новим срединама у којима су се нашли. Пошто су углавном били изложени утицају Светог римског и Византијског царства, Словени су започели примати хришћанство у његовом западном (католичанство) или источном облику (православље).
Већ Несторова хроника, писана средином XI века, говори о тзв. словенском двојеверју, односно равноправном постојању пагана и хришћана међу Словенима.[3] Они Словени који нису прихватили покрштавање већ су остали привржени родној вери, касније су силом превођени у хришћанство. Словенска светилишта су разарана, а на местима неких од њих подизане су хришћанске цркве.[4] Кипови старих богова су без изузетка уништавани као „демонски“ идоли.[1]
kaže Wiki. http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%BE ... 0%BD%D0%B0
I onda kad ove istorijske podatke vidimo nekako mi ne stoje izjave poput ovih:
MAXIMUS wrote:Odreći se vjere da bi prešao u drugu vjeru mogu samo ljudi koji traže ,,ljeba preko pogače,,
Isti postaju toliko radikalni u ,,novoj vjeri,, da postaju nesnosni i za sebe i porodicu a i okolinu jer imaju ogromnu potrebu da dokažu svoj čin ispravnim jer teško je priznati samom sebi da si se odrekao Boga !
Toliko !
- Jer biće da su se svima nama preci nekad odrekli SVOJE VJERE koja je jel do tada bila trend (iliti bila moderna) zar ne 8)

ili ovakve:
vrsta8472 wrote: То су обичне будале, који нису ништа бољи ни од тих који приступају тим секатама. Од свих људила којих постоји, најопасније је лудило у вјери.
:smt006
Ali eto Jokara biće da nije čitao ranija prepucavanja, a sad bi ovdje da ' apsi :smt003
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Adventisti

Post by Magyar »

Genijalno :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Sve što možeš danas, uradi juče!

User avatar
regeman
Posts: 8267
Joined: 19.05.2003. 22:24
Location: kingston

Re: Adventisti

Post by regeman »

Magyar wrote:Genijalno :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005
:smt005 :smt005
That same year, Strummer reportedly cried when he learned that "Rock the Casbah" had been adopted as a slogan by US bomber pilots in the Gulf War.

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

grlica wrote:Dragane m. samo jedno pitanje , kad adventisti slave Vaskrsenje Gospodnje , jel isto u subotu?! i kad vam padа po ком kalendaru usput odgovori mi

Ne slave, jer ne postoji biblijska zapovest koja nalaze praznovanje uskrsa.

Postoji vecera Gospodnja ili pricest, koja se u Adventistickoj crkvi obavlja svaka tri meseca, znaci cetiri puta godisnje, kojom putem sakramenata - hleba i vina, vernika potseca na zrtvu koju je Hristos dao polozivsi svoj zivot na krstu, sto je i Hristova zapovest koju je ostavio ucenicima: `JER KAD GOD JEDETE OVAJ HLEB, I CASU OVU PIJETE, SMRT GOSPODNJU OBZNANJUJETE.

filip
Posts: 26
Joined: 10.01.2011. 23:37

Re: Adventisti

Post by filip »

Brate Dragane[cini mi se da se tako oslovljavate],ja sam sa tim tvojim bio ravno prije 28 godina,isao na predavanja ,cito 'kula strazara',zivio kod njih,sto se mene tice; dobri ljudi.E vidis,ja mislim da si ti zaluto ovde,ja dozivljavam svoju vjeru kao folklor,obicaj,nesto sto se proteze dokle dopiru sjecanja.Znas imam puno primjedbi na svoju vjeru ali to nije razlog da je napustim i odem u tu tvoju za koju isto ne vjerujem da je savrsena.Nisam ja kakav vjernik,moja je sumnja veca nego tvoja vjera....i zato mozda da naucis kineski pa pokusas tamo,tamo ima vise dusa za spasit.Svako dobro u vjecnom zivotu...i da ti ne bude dosadno... :smt006 :smt006

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Pogresio si, ja nisam Jehowin svedok, oni izdaju `Kula strazara... Ja sam Adventista,

filip
Posts: 26
Joined: 10.01.2011. 23:37

Re: Adventisti

Post by filip »

Izvini,nadam se da te nisam uvrijedio. Mada sam ja iso i kod ovi LJubin prije petnestak godina[jesu to tvoji]slusat neka predavanja i gledat filmove.znam da je bilo nesto o dolasku Hrista vise se ne sjecam,ja i Radulovicka.Cujem da ona osta u tom,stas ja s osnovno vjerovatno nisam skonto.Nesto mi cudno ako si od tih znam ih vise...fini mirni ljudi ,a tis mi nesto puno agresivan,znajul oni da ti vamo saras....?

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Zasto pretpostavljas da sam agresivan..?

Ja delujem u skladu sa savescu, drugim recima ne trazim odobrenje od crkve kada svedocim rec Bozju.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Adventisti

Post by JOKARA »

Опти
Тачно је да нисам читао сва препуцавања, а и како би кад Драган пише романе. Откуд ти идеја да би Јокара АПСИО, вјеруј да неби. Пошто видим да појединци нису у стању прихватити да су погријешили према некоме, постоји једноставно рјешење. За мене ова тема више не постоји. Пиши Драгане до миле воље вријеђај ако неко хоће да те чита и да ти одговара ја сигурно више нећу !!! :smt006 :smt006 :smt006
Свако зна своје, милиција свачије !

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Adventisti

Post by vrsta8472 »

Sad se sjetih jos jednog pitanja? Ako vec praznujete subotu, da li se onda adventiati obrezuju? I to je zapovjest Gospodnja?
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
Opti Myst
Posts: 590
Joined: 10.05.2007. 20:38

Re: Adventisti

Post by Opti Myst »

JOKARA wrote:Опти
Тачно је да нисам читао сва препуцавања, а и како би кад Драган пише романе. Откуд ти идеја да би Јокара АПСИО, вјеруј да неби. Пошто видим да појединци нису у стању прихватити да су погријешили према некоме, постоји једноставно рјешење. За мене ова тема више не постоји. Пиши Драгане до миле воље вријеђај ако неко хоће да те чита и да ти одговара ја сигурно више нећу !!! :smt006 :smt006 :smt006
Mislim da je vidljivo da sam htio samo da se našalim, nije džaba ovaj smajlić iza. :smt002
Opti Myst wrote:, a sad bi ovdje da ' apsi :smt003
Suština je moje priče da ovdje mnogi napadaju jednoga, a ja po običaju stanem na stranu slabijeg.
Isto kao kad gledam neki sportski događaj. :)
Mislim da je svima jasno da mnogi forum koriste za samopromociju na ovaj ili onaj način, te mnogi ovdje kritikuju druge samo radi veličanja vlastitih vrijednosti.
A koliko sam primjetio to na ovoj temi radi većina.

Hranjenje svog ega i zadovoljština čineći tu radnju - po meni je antiduhovna(antiduševna) rabota.
A to ovdje KONSTANTNO prepoznajem između brojnih redova napisanih, naročito ovih forumaša maksimalno uključenih u temu.
Negdje sam pročitao jako lijepu misao: " Ako je naš ego visok, manje se identifikujemo s Dušom ili Božjim principom u nama."


A ako ćemo uvoditi zakon i red na forum, bilo bi lijepo da svima bude po istim aršinima. :smt006
"When people are fanatically dedicated to political or religious faiths
or any other kinds of dogmas or goals, it's always because these dogmas
or goals are in doubt." (Zen and the Art of Motorcycle Maintenance)

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

vrsta8472 wrote:Sad se sjetih jos jednog pitanja? Ako vec praznujete subotu, da li se onda adventiati obrezuju? I to je zapovjest Gospodnja?
Ne obrezuju se, zato sto je to deo starozavetnog obrednog zakona.

Naime, u starom zavetu postoji dve vrste zakona koje je Bog uspostavio.
To su moralni zakon koji je Bog upisao licno svojim prstom na dve kamene ploce, i koji pretsavalja moralna pravila ponasanja, i odnosa prema Bogu i bliznje,
Ovaj zakon je u kontekstu biblije namenjen svim ljudima u svim vremenima.
Deo ovog zakona je i subota kao cetvrta zapovest.

Sa druge strane postoji obredni ili ceremonijalni zakon, koji je bio vezan za svetinju, i koji je sadrzavao pravila i propise koje su date u odredjenom istorijskom trenutku za Izrailjski narod, i koji je ukazivao na buduce realnosti, odnosno dolazak mesije.
Obrezanje kao deo tog zakona je prema tome pretstavljao vidljivi znak izmedju Boga i Izrailja.

Isusovim dolaskom, ovaj obredni zakon, je bio ukinut, jer je pronasao svoje ispunjenje u Hristu.

U jednom tekstu staroga zaveta pise da ce Bog uciniti nov zavet u novozavetnom periodu, da ce upisati svoje zapovesti u ljudsko srce i misli, a na drugom mestu Apostol Pavle kaze, da obrezanje koje se pre radilo na telu, sada Bog cini na srcu, i napominje da je obrezanje nista i neobrezanje je nista, nego drzanje Bozjih zapovesti.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Adventisti

Post by vrsta8472 »

Колико сам ја читао Свето писмо, и обрезање је Божија заповјест :smt002

А то сада може са Христом, да се не обрезују јер је то он тако рекао а не може недеља :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

User avatar
codename74
Posts: 62
Joined: 07.04.2011. 21:42
Contact:

Re: Adventisti

Post by codename74 »

Interesantan link ,mozda i ovaj nas Brat Dragan jednog dana se pokaje.
http://www.verujem.org/apologetika/advent_i.html
Ispovjest bivseg adventiste.

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

vrsta8472 wrote:Колико сам ја читао Свето писмо, и обрезање је Божија заповјест :smt002

А то сада може са Христом, да се не обрезују јер је то он тако рекао а не може недеља :D
Da, obrezanje je Bozja starozavetna zapovest, koja je bila deo obrednog zakona, a ne 10 zapovesti napisanog na kamene ploce.
U novom zavetu nije potrebno obrezivati, i o tome govori Apostol Pavle na nekoliko mesta, kao sto sam citirao.

Sto se tice nedelje, nema ni jedne zapovesti da praznujemo ovaj dan.
Da je tako, to bi moralo biti zapisano u bibliji.
Nama je zakonom dato da drzimo subotu, kao deo bozjih zapovesti - cetvrta zapovest, a ove zapovesti pretstavljaju uslov spasenja.

U nastavku su navedeni tekstovi koji pretstavljaju ucenje novog zaveta po pitanju 10 zapovesti:

DESET ZAPOVESTI:

Tada reče Bog sve ove riječi govoreći:

1. Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Misirske, iz doma ropskoga.
Nemoj imati drugih bogova uza me.

2. Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na
sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.

3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.

4. Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni
sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je
blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.

5. Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

6. Ne ubij.

7. Ne čini preljube.

8. Ne kradi.

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

10. Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega. ( 2 knjiga Mojsijeva 20 poglavlje ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške. (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni; ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

NE MENJATI PROROSTVO I ZAKON:

Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla
napisana u knjizi ovoj;
I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od
onoga što je napisano u knjizi ovoj. ( Otkrivenje Jovanovo 18-19 ).

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Adventisti

Post by vrsta8472 »

Адвентисти кажу:
Бог је створио свет за шест буквалних календарских дана,
Седми дан се одмарао и тај дан благословио
(1. Мојсије, 1, 1 – 31; 2, 1 – 2).

То је Бог поновио у 4. заповести Декалога
(2. Мојсије 20, 8 – 11),
а и преко старозаветних пророка је много пута опомињао јеврејски народ да празнује суботу.


У Новом завету Христос и апостоли мироносице такође празнују суботу
(Лука, 4, 31; Лука, 23, 56).
Апостол Павле, кажу, такође је празновао суботу
(Дела апостолска, 13, 14 – 16).

Празновање суботе нико није укинуо.
У Светом писму нигде нема заповести да се празнује недеља.
Свето писмо говори о недељи само као о обичном дану,
“првом дану седмице”.




ОСВРТ НА ОВЕ ТВРДЊЕ



Погледајмо колико вреде ови суботарски докази.
Константујмо да је нетачна суботарска тврдња да је празновање недеље увео папа,
јер недеља се празновала далеко пре него што се дигла средњевековна папска моћ.

Исто тако није тачна тврдња да је празновање суботе укинуо цар Константин и увео празновање недеље својим указом.
У том царском указу субота се уопште не спомиње,
а недељу су хришћани празновали далеко пре него што се зацарио цар Константин.


Најзад, није тачна ни адвентистичка тврдња да су празновање недеље увели хришћански апологети (бранитељи вере), јер апологети су били учени хришћани који су бранили веру од јеврејских и многобожачких напада, али нису имали никакву власт да би могли нешто наметнути целој Цркви.
Они су само сведоци да су хришћани у њихово време празновали недељу.


Ево и једног ванбилијског нехришћанског историјског сведочанства да су хришћани већ у првом веку хришћанске ере празновали недељу.
Плиније Млађи у извештају цару Трајану пише о хришћанима да се окупљају у одређени дан у зору и певају песме Христу као Богу.

Тај дан је била недеља, дан васкрсења, а пошто је у тој групи хришћана о којим он пише било и таквих који су већ више од двадесет година хришћани, а писмо је писано почетком другог века, то значи већ у првом веку хришћанске ере хришћани су празновали недељу.
А тада није постојао ни цар Константин,
ни апологети нити папска власт над целом западном црквом.



Бог по тврдњи Библије јесте створио свет у току шест дана стварања,
али Библија негде не каже да су то били седмични природни дани,
јер седмица није ни могла постојати пре стварања света.


Осим тога природни дани са заласком и изласком сунца могли су се рачунати тек од онда кад је Бог поставио Сунце, месец и звезде
“да буду знаци временима, данима и годинама”
(1.Мојсије 1, 14),
а то се по тврдњи Библије десило тек четвртог дана стварања.
Према томе,
дани стварања нису исто што и седмични календарски дани.


Осим тога, сви дани стварања у тексту Библије имају свој почетак и завршетак, а седми дан одмора Божијег нема ту ознаку.
Према томе, тај дан означава оно блажено стање када је пре греха цела творевина пливала у благослову Божијем.




Према тексту Библије,
Адаму у рају није дата никаква заповест
да дели дане на радне и празничне.
Једина заповест која му је дана јесте да обрађује и чува врт едемски
(1. Мојсије 2, 15),
и једина забрана да не једе плода са дрвета познања добра и зла
(1. Мојсије 2, 16 – 17).
Нигде више не пише ни о каквом празнику, па ни о суботи.


Четвртом Божијом заповешћу Бог је установио седмични период,
то јест седмицу, а не декаду или пентаду.
То јест Бог хоће да човек шест дана ради, а седми да посвети Богу.

Не да Богу и одмору посвети сваки тринаести или сваки десети, или петнаести, него сваки седми.

Зашто баш сваки седми дан, а не сваки десети, или петнаести?
Зато што је Бог створио свет у току шест дана стварања.

А зашто да тај седми дан буде баш субота, а не неки други дан?
Ево шта о томе каже Бог Јеврејима кроз Библију:

“И памти да си био роб у земљи Мисирској
и Господ Бог твој изведе те оданде руком крепком и мишицом подигнутом.
Зато ти је Господ Бог твој заповедио да светкујеш дан од одмора”
(5. Мојсије 5, 15).


Чињеница је да се у Библији нигде не спомиње да је ико празновао суботу пре изласка Јевреја из Мисира.
Тек у 16. глави Друге књиге Мојсијеве субота се изричито спомиње први пут као празник, дат Израиљском народу.


Тек тада је субота, падањем мане, означена као седми дан.
Наиме, Бог је обећао изгладнелом Јеврејском народу да ће му сутра послати “хлеб”, то јест ману, и она је заиста тог јутра почела падати у току шест дана, а седмог дана није падала, да би осмог дана опет продужила свих шест дана да пада.
Тиме је бог рекао Мојсију да објави народу да је “сутра” субота, и шта је субота.
И тек тада Библија први пут каже:
“И почину народ у седми дан”
(2. Мојсије 16, 30).


Бог покрај суботе заповеда Јеврејима да празнују и друге празнике тако да је субота као и Пасха, изразито јеврејски празник, дат изричито Јеврејима, да буде знак између Бог и Израиља
(2. Мојсије 31, 13).


Обредни закон у Старом завету имао је само припремни карактер,
да припреми израиљски народ за долазак Христов.
Смрћу и васкрсењем Христовим тај закон је престао да важи,
па као што је јеврејска Пасха и остали празници необавезни за хришћане, тако исто и субота.


Зато апостол Павле, који је добро познавао и смисао старозаветних јеврејских празника па и суботе, пише Колошанима:

“Да вас, нико не осуђује за какав празник
или за младине или за суботу;
ово је само сен онога што ће доћи”
(Кол. 2, 16).


Дакле, субота је само сен новозаветне стварности – васкрсења и недеље.


О томе да је старозаветно обредни закон престао да важи у Новом завету апостол Павле изричито и опширно пише у Посланици Галатима и у Посланици Јеврејима.

У овој последњој он изричито каже да :

“Када се промени свештенство,
мора се и закон променити”
(Јевр. 7, 12),

“Тако се укида пређашња заповест...
а постави се бољи над кроз који се приближујемо Богу”
(Јевр. 10, 9).


Христос, апостоли и мироносице, као чланови јеврејског народа заиста су празновали суботу и остале празнике – пре васкрсења.
Јер до васкрсења није посојао никакав разлог за празновање недеље.

А дан васкрсења свакако је био и Христу и апостолима дан радости и славе.


Ено пише у Јеванђељу да је Христос пред своје страдање рекао ученицима да ће они бити жалосни, али да ће се њихова жалост обратити на радост, коју им нико неће одузети (Јован/Матеј 28, 8; Лука 24, 41).

У Јеванђељу по Јовану пише да је Христос рекао својим ученицима пред своје страдања:

“Заиста вам кажем да ћете ви заплакати и заридати,
а свет ће се радовати; и ви ћете жалосни бити,
али ће се ваша жалост окренути на радост”
(Јован 16, 20).
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Sto se tice materijala koji je postavljen, a koji sadrzi ispovest bivseg Adventiste, imao sam prilike da citam ovakve izjave, ili neke druge pisane materijale na temu Adventizma.
Stvar u vezi ovoga je ta, sto sve ovo sto je do danas bilo napisano, pretstavlja samo istine poluistine i neistine, pretstavljene i obucene u negativno ruho, da bi zavele neupucene, i odvratile od puta istine.

Ja nista novo nisam do danasnjeg dana cuo od protivnika Adventizma sto bi me stvarno uverilo u Adventizam kao negativnu pojavu u drustvu, osim onoga sto vec znam, a sto je od samih neprijatelja obuceno kao sto sam vec rekao u negativno ruho..i iskrivljeno shvatanje Bozanskih puteva.

Ako iskustvo moze da posvedoci samo za sebe, onda ja kao Adventista mogu da posvedocim da sam najlepse godine i trenutke svoga zivota doziveo u okrilju Adventisticke crkve, ne samo iskustvo u zajednici sa vernom bracom i sestrama, vec i u upoznavanju istine zapisane u Bozjoj reci, i licne zajednice sa Bogom koju sam godinama odrzavao, i jos uvek odrzavam, takva moja iskustva su nebrojena, iskustva molitve i opstenja sa Bogom, ispunjenja Svetim Duhom i Bozjom ljubavlju, mirom, i radoscu, koja samo Bog moze da usadi u ljudsko srce, a upravo neka od tih iskustava sam opisao i na ovom forumu.

U takvom poretku stvari sve ovo gore napisano, u vecoj meri pada u vodu, i spada u domen neprijateljstva koje odredjene strukture i pojedinci vrse nad Adventistima, lazno pretstavljajuci i iskrivljujuci realnost onakvu kakva ona stvarno jeste..

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Adventisti

Post by vrsta8472 »

Па ја у томе што је горе написано не видим неку лаж осим истине, али оне праве. Углавном можемо се до сутра бомбардовати текстовима, али та врста расправе не води нигдје и ничему. Мислим да се слажеш самном у томе?!
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Ja sam to i rekao, istine o Adventistima obucene u negativno ruho, kao i poluistine i neistine.

Sto se tice subote, dao bih ukratko kompletan odgovor na tekst koji si postavio o suboti, a u kome ima dosta nedostataka, i pogresnih zakljucaka.

Cesta diskusija unutar Hrišćanske crkve tice pitanja, što je pravi dan odmora.
Većina crkava, uglavnom tradicionalnih, praznuju nedelju, ali pojedine crkve postuju subotu.
Zašto odredjene grupe ljudi na ovom svetu postuju subotu i tvrde da su one u pravu?
Sta biblija i sama istorija kazu po ovom pitanju.

Da bi smo dobili tačan odgovor, moramo početi od nule, moramo da počnemo od početka istorije ovoga sveta.

Kako je sve počelo?

U šest dana Bog je stvorio ovaj svet svojom recju, sedmoga dana Bog
odmarao, blagoslovio sedmi dan i posveti ga, jer sam počinu od svih
dela svojih.
Dan odmora, je prema tome simbol stvaranja ovog sveta. ( Mojsijeva 2,1-3 ).

Neki tvrde da dani stvaranja nisu pretstavljali stvarne dane od 24 casa, vec mnogo duze vremenske periode.
Odgovor na ovu dilemu mozemo pronaci u samom biblijskom tekstu.

Iz teksta koji govori o stvaranju, moze se uociti da biblijski tekst na kraju svakog stvaralackog dana kaze `I BI VECE I BI JUTRO DAN PRVI.
Jevrejska rec za dan, glasi JOM, u Jevrejskoj terminoligiji uvek kada ispred ili iza ovog izraza stoji broj, to se odnosi na doslovne dane od 24 casa, a u izvestaju o stvaranju svuda stoji DAN PRVI,,,DAN DRUGI...itd.

U pocetku pre stvaranja sunca i meseca, je Bog stvorio odredjenu vrstu svetlosti, da deli dan od noci, i da odredjuje vreme od 24 casa: `I RECE BOG NEKA BUDE SVETLOST, I BI TAKO, I SVETLO NAZVA BOG DAN A TAMU NOC, I BI VECE I BI JUTRO DAN PRVI.. ( 1 Mojsijeva 1. 3 - 4 ).

Drugo, biblijski tekst kaze da je Bog blagoslovio sedmi dan i posvetio ga, blagosloviti i posvetiti nesto znaci `Odvojiti za svetu upotrebu, i blagoslove.
S tim u vezi, Bog je subotu posvetio i dao Adamu i Jevi, da im bude na blagoslov, i da se oni, pa i kasnije celo covecanstvo koje je trebalo naseliti zemlju, secaju da je Bog njihov tvorac, i da je sve sto postoji izaslo iz Bozje ruke.

U pocetku su ljudi ziveli znatno duze, i po 900 godina, i subota seprenosila usmenim putem, sa Oca na decu, unuke, praunuke, a ovi opet dalje iz generacije u generaciju, tako u jednom tekstu staroga zaveta
Bog kaze `AVRAM JE CUVAO NAREDBE MOJE I ODRZAO ZAPOVESTI MOJE...
Ovde se radi o vremenu mnogo pre Sinaja na kome su date zapovesti u pisanom obliku.

Kasnije kako se ljudski vek skracivao, Bog je subotu uvrstio u svoj zakon deset Bozjih zapovesti, koje je dao Mojsiju na Sinajskoj gori.

Dolaskom Isusa Hrista, neki tvrde da je on ukinuo zakon, pa time i subotu.
Biblija medjutim tvrdi suprotno. Isus sam kaze:

"Ne mislite da sam došao da ukinem Zakon ili proroke, nisam došao
da ukinem, nego da ispunim.." Zaista, kažem vam, dok nebo i zemlja
stoji, nece nestati ni jednoga slovca ili jedne title iz zakona dok se
sve ne izvrsi.
Ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauci tako ljude,
najmanji nazvace se u carstvu nebeskome, a ko nauci najveci nazvace se
u carstvu nebeskome. ( Matej 5,17-19 ).

Mnogi drugi tekstov govore u prilog tome da su Hristos i Apostoli postovali subotu.

Apostol Pavle je sam postovao subotu sest dana radeci u cilimarskoj radionici, a sedmi dan odlazeci u hram i propovedajuci Hrista..

A potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
I nađe jednog Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji beše
skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer beše
zapovedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
I budući da beše onog istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer behu
ćilimarskog zanata.
A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i
Grke. ( Dela apostolska 18. 2 - 4 ).

Sto se tice teksta iz Kolosanima 2. 16 koji kaze: `Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote... ovaj tekst uposte ne govori o praznicima, mladinama, i subotama u kontekstu da ne trebamo postovati ove praznike, vec
govori o Jelima i picima ( jestivim i naljevnim zrtvama ), koje su se prinosile za kakav praznik za mladine i subote, da u stvari ne trebamo prinositi nikakve zrtve, jer su te zrtve nasle ispunjenje u Isusu Hristu.

Osim toga, u ovom tekstu se uopste ne spominje sedmicna subota, vec obredne Subote kojih je kod Jevreja bilo sedam u toku godine.
To potvrdjuje sam izraz koji Apostol Pavle koristi u ovom tekstu za rec SUBOTE, naime on ovde koristi izraz `SABATIM, koji se koristio za obredne ili ceremonijalne subote, za sedmicnu subotu se koristio izraz SABATA.
Da je Pavle mislio na sedmicnu subotu on bi sigurno napisao SABATA, a ne SABATIM koji se odnosi na sedam obrednih subota.

Subota od vremena Mojsija jeste data Izraelcima kao cuvarima istinske vere u jednoga Boga, kao savez vecan.
Bog je naime preko Izraela zeleo da istinu o pravom Bogu prenese svim okolnim narodima, pa time i subotu kao Bogom odabrani sveti dan.
Prema tome, ona nije samo namenjena Jevrejima, vec celom ljudskom rodu, a to potvrdjuju razliciti tekstovi u starom zavetu, od kojih je sledeci:

Ovako veli Gospod: Pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro
doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago COVEKU koji tako čini, i SINU COVECIJEM koji se drži toga
čuvajući subotu da se ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zlo.
I neka ne govori TUDJIN ( Paganin ), koji pristane uz Gospoda: Gospod
me je odlučio
od svog naroda; i neka ne govori USKOPLJENIK: Gle, ja sam suvo drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: Koji drže subote moje i
izbiraju šta je meni ugodno, i drže zavet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mesto i ime bolje
nego sinova i kćeri, ime večno daću svakome od njih, koje se neće
zatrti.
A TUDJINE koji pristanu uz Gospoda da Mu služe i da ljube ime
Gospodnje, da Mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i
drže zavet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svom
molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na
oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svim narodima. (
knjiga proroka Isaije 56. 2 - 7 ).

Iz prethodnog teksta koji govori o stvaranju, moze se videti da je subota simbol stvaranja, to jasno pise i u cetvrtoj zapovesti:


Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi
nijednog posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni
sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima
tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je
god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od
odmora i posvetio ga. ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8 - 11 ).

Bog je kasnije pridodao jos jedan elemenat, a to je simbol izlaska iz Misira, sto je u Duhovnom smislu simbol izlaska svakog coveka iz ropstva greha.

Sto se tice ostalih pitanja, kao prvo mora se poznavati starozavetna tipologija da bi se videlo o kom zakonu govori Apostol Pavle kada kaze da jee zakon bio SEN, ili da je Hrist svrsetak zakona
Ovaj izraz SEN, upravo znaci TIPOS - Tip ili simbol necega sto treba da se pojavi, a to je u kontekstu biblije Hristos.
Prema tome, Apostol Pavle ovde, ili u drugim tekstovima ne misli na moralni zakon - deset zapovesti, vec na obredni zakon koji je u svojim elementima ukazivao na Hrista, zrtve paljenice, prinosi, itd...
Dolaskom Hrista ovaj obredni sistem je prestao da vazi jer je nasao svoje ispunjenje u Hristu i njegovoj zrtvi na krstu, on je postao
zrtveno Bozje jagnje koje je preuzelo ljudske grehe na sebe,

Svi tekstovi koji naizgled mogu ukazivati da se tu odnosi na moralni zakon i subotu, ustvari govore o obrednom zakonu i propisima vezanim za njega, kao i na obredne svetkovine, i subote kojih je bilo sedam, a ne na Bozji zakon i subotu kao cetvrtu Bozju zapovest koje su vecne i nepromenjive za sva vremena.

Prvu zvanicnu promenu subote na nedelju, ucinio je Car Konstantin, u svom ediktu od 7 marta 321godine.
Konstantin je bio podanik paganskog kulta Boga sunca Mitre, i zbog toga, ali i zbog razloga da bi mnogoboscima olaksao prelazak u novu veru, uvodi svoj dan `DIES SOLIS posvecen Bogu sunca.

Prvi crkveni sabor koji se pozabavio svetkovanjem nedelje, bio je sabor u Laodikeji 364 godine, koji je objavio da Hriscani treba da svetkuju nedelju, i da ne treba da rade u ovaj dan, a ako budu radili i svetkovali subotu nek budu prokleti.
Subota je dakle zamenjena, i na njeno mesto uvedena nedelja ljudskom intervencijom, a ne Bozanskim zakonom.

Vec sam naveo istorijske podatke, gde sam iz istorijskih izvora opisao prvu crkvu u Jerusalimu, i da je ta crkva uz jednostavnost jevandjeoskog verovanja postovala i subotu, i da su ti prvi Hriscani u istoriji poznati kao Nazareni ili Nazareti, a da je postojala jos jedna grana gnostickih Hriscana, koja je prihvatila razlicita mnogobozacka ucenja koja su se pocetkom drugog veka polako uvlacila u crkvu, pa i nedelja kao dan posvecen Bogu sunca, obucen u Hriscansko ruho.
Kasnije su se ovi gnosticki Hriscani stopili sa velikom Rimskom crkvom, i nastavili da svetkuju nedelju, po zapovesti Cara Konstantina i crkvenih sabora.

Sa druge strane, uvek su postojali Hriscani koji su postovali Subotu, kako je to nalozeno u cetvrtoj zapovesti Bozjeg zakona.

Sto se tice istorijskog izvestaja koji kaze:
Плиније Млађи у извештају цару Трајану пише о хришћанима да се окупљају у одређени дан у зору и певају песме Христу као Богу.

Nigde se u ovom tekstu ne navodi o kom je danu rec, i o kojoj grupi Hriscana,
Ali iz drugih istorijskih izvora koji govore o izjavama koje je davao Plinije mladji, mozemo pretpostaviti da je rec o Hriscanima koji su svetkovali subotu..

User avatar
aquarius
Posts: 5707
Joined: 19.02.2007. 21:45
Location: DEEP BLUE SEA

Re: Adventisti

Post by aquarius »

E moj Dragane, samo copy/paste.
De sažmi to u par rečenica. Garantujem da 99% ljudi ne čita duge postove, samo ih preskoče.
Postižeš kontra-efekat.
„Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da budale, ako se domognu vlasti, kvare vlast“ - George Bernard Shaw

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Adventisti

Post by grlica »

браво аква! :smt023 :smt026 :smt023
imam moćno pero - jezik srpski

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

aquarius wrote:E moj Dragane, samo copy/paste.
De sažmi to u par rečenica. Garantujem da 99% ljudi ne čita duge postove, samo ih preskoče.
Postižeš kontra-efekat.

To nije copy/paste, to su uglavnom moje reci, osim biblijskih tekstova.
Osim toga, ne moze se sve u dve reci odgovoriti na prethodne navode koje se iznose sa vase strane, odnosno koje je izneo vrsta, a njegov komentar na koji sam ja samo dao odgovor, je mnogo duzi...

tihomirm
Posts: 92
Joined: 18.07.2005. 08:44

Re: Adventisti

Post by tihomirm »

Dragan M wrote:
aquarius wrote:E moj Dragane, samo copy/paste.
De sažmi to u par rečenica. Garantujem da 99% ljudi ne čita duge postove, samo ih preskoče.
Postižeš kontra-efekat.

To nije copy/paste, to su uglavnom moje reci, osim biblijskih tekstova.
Osim toga, ne moze se sve u dve reci odgovoriti na prethodne navode koje se iznose sa vase strane, odnosno koje je izneo vrsta, a njegov komentar na koji sam ja samo dao odgovor, je mnogo duzi...
sustina je da sa malo rijeci puno kazes, a ne obrnuto kao sto je u tvom slucaju. dzaba pises kad niko ne cita. a ako niko ili jako malo cita tvoje postove, ne vidim ni sustinu njih. osim ako zelis naci nekoga da se prepucavas, a ne da objasnis vase postojanje. toliko :)

Locked