Adventisti

Pamtim to kao da je bilo danas...
tihomirm
Posts: 92
Joined: 18.07.2005. 08:44

Re: Adventisti

Post by tihomirm »

dragane sta ocekujes ti. nabrijao si se sa materijalima i dosao na forum da prosipas pricu ljudima od kojih dobra vecina nije izucavala bibliju, neki ni procitali. nismo u sudnici da gledamo ko je sta pobio. u pocetku sam mislio da ces pricati o adventistima, ali se kasnije prica svodi na to sta ne valja u hriscanstvu a kod vas valja (ako valja).

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Adventisti

Post by Franz »

Hehe Sehice, pritisle godine a i zdravlje skripuce...pa tad covjek povjeruje i u postajanje NLO :wink:
Jel' da, i zena ti odjednom super...i ne pomisljas setati kera unaokolo:)
C'est la vie.

Lako je bilo do prije samo 50 godina regrutovati nove vjernike unutar bilo koje vjerske zajednice...
...danas je to tesko postici...dzaba i nasljedni faktor...djeca se rano odvajaju od matice, guta ih masina, trka za novcem...protok informacija je nevjerovatno brz, sve ti je dostupno kao na tacni...ljudi iz jednog kraja svijeta upoznaju one s drugog kraja...razbijaju se predrasude koje su generacijama neki narodi nasljedjivali. Stvaraju se predrasude prema religiji, prema mnogo cemu sto nazivamo "izvorno".

Vjernici ce reci "pocetak kraja", "djavolje doba" ili "smak svijeta samo sto nije"...dok agnostici ili ateisti ce reci "pukotine matore" ili "ograniceni ljudi"...jedna vjerska zajednica ce uvijek naci izgovor kako je bas njihova religija to a oni tamo drugi nemaju pojma, lupaju tako jer nisu shvatili "poentu price".

Ne znam, nisam pametan...ali svakako je zabavno a i pomalo edukativno citati ovu temu...edukativno u smislu da pisanje pojedinih ljudi, bar po mom misljenju, je dokaz da ljudskoj gluposti nema kraja.

Istina je jedna, a ovdje imamo vise verzija "istine"....sto ce reci da imamo unutar naseg stada dobar broj ljudi koji zive u zescoj zabludi...uvrstavam i sebe u tu kategoriju jer istinu, kao i mnogi drugi, ne znam. :D
Its too late to change events
Its time to face the consequence

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

seha wrote:Postovi su podugacki i nesvjesti mi se vise citajuci. No, ne samo Draganovi, vec i Vrstini. Ja mislim da su Subotari ok. Sve su to bile lazi, kao ono da se skidaju goli u crkvi vise moje kuce i da se pendrece, ko koga stigne. I sve ostale gluposti, boze sacuvaj. Ovdje Subotari, kao ni drugi koji ne vjeruju u Boga kao baptisti, su dobro shvaceni i zive normalan zivot sa o
stalima. Brat Dragan pise abnormalno dugo, ali covjek to radi u ime Boga, to se vidi. Ne napada i ne sili. Ja vjerujem u Boga, ne kroz religiju, vjeru, vec kao covjek koga je kao i cijeli Svijet, taj isti Bog stvorio. Ne idem u bogomolje ali mu se pomolim svako jutro i svaku noc, na svom maternjem jeziku. Prestajem konzumirati alkohol jer sam cuo sapat.
Hvala ti na ovim recima.
Znas, ponekad covek postane tuzan zbog nerazumevanja okoline, koja ga osudjuje za sve sto pozitivno zeli da ucini za ljude oko sebe.
To je cest slucaj koji se posebno ispoljava nad onima koji cvrsto veruju u Gospoda na biblijski nacin.
Jedan govornik je jednom izrekao jednu gorku istinu koja glasi `Kada postanete Hriscanin, i pocnete celim srcem da sledite i primenjujete u svom zivotu biblijska nacela, nemojte ocekivati da ce vam ljudi zbog toga tapsati.
Prema tome, ljudi mrze one koji slede Hrista, jer principi ovoga sveta su u suprotnosti sa nacelima Bozjeg carstva, ne mora ljudi da vas poznaju da bi se okrenuli protiv vas, Duh Hriscanina i njegova razlicitost od ovoga sveta sami svedoce za sebe.
Ovaj Duh ce nekoga privuci, dok ce nekoga okrenuti protiv vas neshvatljivim neprijateljstvom, to je doziveo sam Gospod Isus, i svi pravi Hriscani, a Hriscanin ne moze ne govoriti istinu, jer je to Bozja zapovest, da se objavljuje jevandjelje, bez obzira na cenu.

Molitva je najbitnija, jer sta vredi coveku odlazak u crkvu i mnostvo liturgija i propovedi ( govorim i za Adventizam ), ako nema zivu veru u tvorca...a vera se upravo trazi u molitvi, i istina se najbolje spoznaje u proucavanju reci Bozje i molitvi, i spremnosti da covek poslusa svaku Bozju zapovest.

Neka te Bog blagoslovi...posebno u ovim danima kada se proslavlja biblijski dogadjaj Hristovog vaskrsenja...a ljudi tako malo o tome sustinski znaju..

POBEDNIK SMRTI

Taj grob je pust i hladan svud raste kamen siv,
Golgotom svet ga zove a ko je za to kriv.
Na njemu nema sjaja al ipak zna ga svet,
jer tu je Gospod Isus na krstu razapet.

Ja gledam Bozjeg sina a ne taj kamen siv,
jer on je na Golgoti za mene raspet ziv.
Od groba da me spasi on nosi trnjev splet,
i svesno na krst podje u grob za celi svet.

I nema lepseg meni od pustog mesta tog,
gde radi mog spasenja svog sina dade Bog.
Golgotom svet ga zove jer tu je raspet spas,
na njemu ja sad vidim koliko ljubi nas.

S Golgote grob taj vidim i strazu oko njeg,
al ko je onaj strazar u belom kao sneg..?
Gavrilo s neba dodje odbaci kamen siv,
i Hrist iz groba usta da bude vecno ziv.

I danas Isus zivi i moze spasti nas,
o dodji, danas dodji, u Hristu primi spas.
Otpocni zivot novi a grehu nek je kraj,
sa Hristom sada podji u vecne slave sjaj.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Adventisti

Post by grlica »

Прелијепо Драгане , баш си ме дирнуо овим својим одговором!
imam moćno pero - jezik srpski

User avatar
Magyar
Posts: 1135
Joined: 18.12.2009. 10:21
Location: Lazina voda

Re: Adventisti

Post by Magyar »

Da ja tebe pitam Dragane, da li je i tebi mraz sprzio voce? Ima li to veze s Bogovima? Ajd ako ima onda razumijem sto je meni sprzio ja sam nevjernik? Ima ljudim koji su vjernici pa su i oni najebali! Eno u Slavoniji, kod njih opet onaj drugi Bog, jel, katolicki valjda, njima je mraz ****** milosnu majcicu, bilo -11! Jesmo li mi svi najebali kod tog Isusa toliko da je odlucio sve da nas karne? I da li je Isus jedan ili ih ima vise? Ja nekako skontao da svaka religija i ogranci religije da ne kazem sekte ima po svog Isusa. E sad kad se to sve zbroji to znaci da ima Isusa pun sleper sunce ti kalajisano! Druze ako ti Isusi budu dolazili svaki po na osob drugi put kako je rekao da ce doci da sudi zivima i mrtvima pa mi smo ovde naprosto na`ebali, neces moci ostati ziv od smaka svijeta. Svaki dan smak svijeta! Pa dokle vise u tri pichke materine jbte???????????
Sve što možeš danas, uradi juče!

kuzmo
Posts: 814
Joined: 13.07.2010. 18:34

Re: Adventisti

Post by kuzmo »

Magyar imam recept za tebe moj stari je jos uvijek onaj prijeratni komunista jos uvijek ima onu partijsku knjizicu i kaze da mu iz tog razloga sljive uvijek radjaju.Sta da ti kazem mjenjaj vjeru ,partiju ili neku sektu ili se snadji u Strpcima ima tamo knjizica jos dosta u kucama starih :lol:

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Adventisti

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 16:02, edited 1 time in total.

User avatar
vrsta8472
Posts: 21448
Joined: 29.09.2003. 20:24
Location: Прњавор
Contact:

Re: Adventisti

Post by vrsta8472 »

Хвала рођаче :D
Хроничар свакодневнице

vedran@prnjavor.info

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Adventisti

Post by JOKARA »

Добро дошао оче Живковићу!!!
Недостаје те нам овдје и ако се рођак добро носи са овим "јединим тумачима" Светог писма који се у свом тумачењу не либе ни вријеђати друге вјере и црква !!!
Наравно и констатација да је пјесма одлична !!!
Свако зна своје, милиција свачије !

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Adventisti

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 16:03, edited 1 time in total.

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Upravo tako, biblija je jedini izvior istine, sam Isus ovo napominje u jednoj od svojih poslednjih molitava upucenih ocu za sebe i svoje ucenike `POSVETI IH ISTINOM SVOJOM, REC JE TVOJA ISTINA...
Ova istina zapisana u bibliji je tako jasna, da niko ne mora lutati sto se tice njene spoznaje, samo treba pogledati ceo kontekst onoga sto biblija govori po razlicitim pitanjima.
Ali posto je ovaj komentar uperen protiv takozvanih sekti, koje navodno vade tekstove iz konteksta da bi dokazali svoja ucenja, ne moze se to tek tako reci i nestati, moraju se priloziti dokazi, i konkretni primeri, direktno vezani za Adventisticka ucenja, koja od ucenja u Adventizmu su konkretno zasnovana na tekstovima izvadjenim iz konteksta...?

Kada je u pitanju biblijski kontekst, postoji nekoliko principa koje treba koristiti u proucavanju biblije:

1 ). Na prvom mestu tu je literarni kontekskst, koji podrazumeva da u proucavanju odredjenog teksta treba uzeti u obzir ceo tekst ili poglavlje, ono sto stoji ispred ili iza teksta koji se proucava, jer ponekad se tumacenje nalazi u samom tekstu, odnosno unjegovoj celini, i ne treba mu neko spoljasnje tumacenje.

2 ). Na drugom mestu Istorijski kontekst, koji podrazumeva ispitivanje `ko je, kada, i za koga napisao odredjenu izjavu, odnosno kome je ona namenjena, kao i pitanje istorijskih prilika koje su vladale u vreme kada je taj tekst nastao.

Ja imam vise primera vadjenja tekstova iz konteksta,i dogmi koje su nastale iz ovakvih prekrajanja ili dodavanja samom tekstu, kao i iz cistog
nerazumevanja celog literarnog i istorijskog konteksta samog teksta, koje postoje unutar tradicionalnih crkvi Pravoslavlja i Rimokatolicizma, ali i pojedinih protestantskih crkava.

Dakle, dokazi postoje, i mogu se priloziti sa moje strane, ali trebate priloziti i vi svoje dokaze, a ne samo osuditi bez ikakvih cinjenica.
I na jednom obicnom svetovnom sudu se donosi zakljucak na osnovu prilozenih cinjenica, a ne na osnovu puke izjave bez osnova.

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Adventisti

Post by grlica »

Добра је пјесма , види се да је мало одлежала мравице , нек си дошао , мислим да је ипак наша вјера најстрожија кад би је вјерник живио како говоре св. оци наши... (покушала не иде , нема те ...мораш на Св.гору , и то под ником ако си жена) , а како смо ми најмање образовани и вако, а камоли у вјери као католици , ил у писму као адвентисти ееееееееејјј , докле би све могли... такве су нам и цркве разјединјене у једном ортодоксном јединству --свака за себе! (јао ми реченице , да ме виде моји професори, мало би било рећи да ми је " либералан рукопис " ... ко што некоћ рекоше)
углавном драго ми је мравице што си ту , на овој нашој засад јединој активној теми о Богу, - а зове се адвентисти.
imam moćno pero - jezik srpski

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

grlica wrote: на овој нашој засад јединој активној теми о Богу, - а зове се адвентисти.
Da, kao sto kaze i poznati televizijski voditelj Vanja Bulic u emisiji `Crni biseri: "Kada drzim emisiju o sektama, tada imam najvise telefonskih poziva...

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Adventisti

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 16:03, edited 1 time in total.

JOKARA
Posts: 739
Joined: 25.04.2009. 18:35
Location: Prnjavor

Re: Adventisti

Post by JOKARA »

Dragan M wrote:
grlica wrote: на овој нашој засад јединој активној теми о Богу, - а зове се адвентисти.
Da, kao sto kaze i poznati televizijski voditelj Vanja Bulic u emisiji `Crni biseri: "Kada drzim emisiju o sektama, tada imam najvise telefonskih poziva...
Ево коначно једне истине од нашег Драгана. Коначно је признао шта је та његова адвентистичка цтква - СЕКТА Браво и за тебе Драгане. :smt005 :smt005 :smt005

П.С.
Сад ће кренути елаборирања шта је хтио рећи, цитирајући дијелове Светог писма ... :smt006

mravicanka wrote:....Što je veća glupost to je veća gledanost.Zato je Drug Vanja potpuno u pravu.
Браво оче Живковићу, :lol: :lol: :lol: :smt006
Свако зна своје, милиција свачије !

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

JOKARA wrote: Ево коначно једне истине од нашег Драгана. Коначно је признао шта је та његова адвентистичка цтква - СЕКТА Браво и за тебе Драгане. :smt005 :smt005 :smt005

U ovo vise ne veruju cak ni vrapci, a da ne govorim o 250 zemalja u kojima postoji Adventisticka crkva...ali eto nazalost, to pokazuje koliko smo mi needukovan narod, kada ne poznajemo dobro ni svoju ni istoriju svoje crkve, da ne govorim o svetom pismu, i istoriji Hriscanstva.

Evo jednog primera koji je klasicna kontradiktorno izrezirana istorija pravoslavne crkve na ovim prostorima, ali i sire.
Kao sto mnogi koji poznaju ovu problematiku znaju, mnogi verski autoriteti unutar Srpske pravoslavne crkve tvrde, da pravoslavlje vuce korene od samog Isusa Hrista po nekakvom kontinuitetu polaganja ruku.
Ovo pretstavlja cistu laziranu istoriju pravoslavlja.
Pravoslavlje je nastalo 1054 godine, tako sto se Rimska crkva podelila na dve crkve, na istocnu i zapadnu, odnosno na postojecu Rimokatolicku, i Pravoslavnu, odnosno Rimsko Vizantijsku, podela je nastala, ali je sustina ostala ista.
Inace, najvece zasluge za sirenje Rimokatolicke dogme na ovim prostorima, su bili Cirilo i Metodije, papski Agenti, koji su imali za cilj da kroz dogmu zauvek uspostave papsku versku dominaciju na ovim prostorima, sto pretstavlja cistu zaveru papstva za uspostavljanje novog svetskog poretka...

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Pogledajte sledeci materijal koji je nastao na osnovu knjige Dr Alberta Rivere - bivseg Jezuite, koji je napustio Rimokatolicizam i presao u Adventisticku crkvu.
On u ovom svom delu pod naslovom `VATIKANSKE UBICE, opisuje skrivene metode i ciljeve papstva..kao i ujedinjenje svih religija i crkava, i celog sveta pod okrilje papske stolice.

PRLOZENI LINK:

Dr Alberto Rivera - Vatkanske ubice ( Ispovest bivseg Jezite )

www.youtube.com/watch?v=ckJstXLzi04

grlica
Posts: 1867
Joined: 12.01.2012. 23:54

Re: Adventisti

Post by grlica »

ко ти је реко да ћемо ми под папу -икад?! Ако си пропустио шта Драгане , онда су ти то строге догме православља , ја их волим , јер су толико далеке обичном пуку!
imam moćno pero - jezik srpski

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Da li su stroge nisam bas siguran, ali znam da one samo povrsno umiruju savest, ali ne menjaju coveka, a to je sustina Hriscanstva, da covek dozivi promenu Duhom Svetim, i da ga Bog izgradi za ulazak u svoje carstvo.

Sto se tice papstva, svi ce se prikloniti papstvu, ceo svet i sve religije.
Pravoslavlje vec jeste, ali na ovim prostorima su jos uvek podele u tom pogledu, ali polako se ide ka tome, i pocetak poslednjih dogadjaja ce uciniti svoje.
A u to vreme kraja postojace samo dve grupe ljudi na svetu, oni koji drze zapovesti Bozje i veru Isusovu, i oni koji ce se pokloniti Antihristu, i prihvatiti obavezan nedeljni zakon koji u bibliji pretstavlja zig zveri...

User avatar
Cipiripi
Posts: 1188
Joined: 13.11.2005. 17:33

Re: Adventisti

Post by Cipiripi »

jos nije dosadilo?
Posten bez ambicija
luzerska tradicija.......

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Adventisti

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 16:04, edited 1 time in total.

mravicanka
Posts: 250
Joined: 26.12.2011. 22:20

Re: Adventisti

Post by mravicanka »

Господе и Владико живота мога! Духа лености, унинија, властољубља и празнословља, не дај ми. Дух целомудрености, смиреноумља, дуготрпљења и љубави, даруј ми, рабу Твоме. Да, Господе, Царе, даруј ми да сагледам сагрешења своја и да не осуђујем брата свога, јер си благословен у векове века. Амин''
Last edited by mravicanka on 29.04.2012. 16:04, edited 1 time in total.

Dragan M
Posts: 70
Joined: 24.03.2012. 21:38

Re: Adventisti

Post by Dragan M »

Upravo sam o tome govorio, to o cemu govoris je cista lazirana istorija koju su smuckali pravoslavni zvanicnici, da bi dokazali da pravoslavlje nije sekta koja se otcepila od Rimokatolicke crkve, a ovi opet od prve Hriscanske Jerusalimske crkve. ja sam ovu istoriju opisao na pocetku ove teme.
Vrati se na pocetak i suoci se sa pravim istorijskim cinjenicama...to je prvi tekst u temi.

Sto se tice Lukovica, citao sam njegovu knjigu `Verske sekte, i zakljucio sam da u njoj ima mnostvo gresaka, izmesao je razlicita ucenja crkava i bacio ih u druge crkve, neka ucenja Jehovinih svedoka je pripisao Asdventistima, i sve to obukao u negativno ruho, i stavio u isti kos sa satanistima, mnogoboscima, guruima, itd...potpuno nepristrasno izlaganje..
Da je kojim slucajem u Americi, bio bi sigurno optuzen za krsenje univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, ali nazalost ovde jos uvek vlada srednji vek i lov na vestice, i nazalost progonstvo u poslednjim danima ce biti najzesce na ovim prostorima.

User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Re: Adventisti

Post by Franz »

Ispade da na ovoj temi najvise lazi ima...i ove sa "Politike" ste nadmasili :D
Its too late to change events
Its time to face the consequence

User avatar
Boromir
Posts: 54
Joined: 05.01.2011. 21:49

Re: Adventisti

Post by Boromir »

Evo malo i vaše istorije koju krijete napadima na Pravoslavlje i Rimokatolicizam, što je, ko vas imalo zna, često korišteni metod.


Ellen White daje mnoga kriva proročanstva: kaže da se grad Jeruzalem više nikad neće sagraditi9, tvrdila je da će biti živa kad Isus dođe10, Engleska je prema njezinom proročanstvu trebala napasti SAD 1862.11, građanski rat u SAD-u koje je završio 1856. je po njoj znak Isusova povratka12, 1850. je tvrdila će se Isus će se vratiti “u nekoliko mjeseci”13, po njoj će neki adventisti koji žive 1856. biti živi kada se Isus bude vratio14, Henoka vidi na Jupiteru i Saturnu15, napadanje spiritizma smatrat će se bogohuljenjem16, ropstvo će na jugu biti ponovno vraćeno17.

Osim pogrešnih proročanstava, često proturječi Bibliji: po njoj je Babilonska kula sagrađena prije potopa18, Bog je poslao anđela da razgovara s Kajinom19 (usp. ,,Jahve reče…” , [Post 4,6]), Isus otkupljenje nije završio na križu20 (,,Ali je, nakon što je ponudio žrtvu za grijehe jednom za sva vremena...” [Heb 10,12]), Sotona nosi naše grijehe21 (“... I on sam ponese naše grijehe u svom tijelu na križ...” [1 Pt 2,24]), kaže da onaj tko ukine samo jednu zapovjed neće ući u kraljevstvo nebesko22 (“…biti će najmanji'' [Mt 5,19]), Isus ima grešnu narav23. Tvrdi da je Mihael Isus24 (Sin Čovječji kaže Danielu: “...Mihael, jedan od prvih Knezova, dođe Mi u pomoć.” [Dan 10,13]. A to Krist kaže, kaže za drugo biće, ne za Sebe! “Kome od anđela kaza ti si Sin moj…” [Heb 1,8]).


Napravila je brojne dopune Bibliji: Sotoni je ponuđeno pomilovanje na nebu25, Adam je bio okrunjen za kralja Edena26, zmija koja je zavela Evu imala je krila27, Bog je sazvao sabor nakon Adamovog pada u grijeh28, Adam je držao subotu29, anđeli su se ponudili da umru za čovjeka30, anđeli su imali vezu sa Adamom nakon pada31, anđeli svetkuju subotu, Isus je umro za anđele32, Bog će vratiti Eden na zemlju33, Henok je bio potresen jer nije znao što će biti sa pravednicima nakon smrti34, Henoku je lice sjajilo35, prije potopa najveći grijeh bio je mješanje ljudi i životinja i neke rase su njihove mješavine36, put do neba traje 7 dana37, anđeli mogu iz Neba samo sa zlatnom karticom38.

Ne samo da je u suprotnosti sa Biblijom nego i sa samom sobom: Bog je ,,otkupio” i ,,nije otkupio” naše grijehe na križu39, Bog ,,ne voli” i ,,voli” grešnike40, vrata spasenja ,,jesu” i ,,nisu” zauvijek zatvorena41, svinjetinu se ,,smije” i ,,ne smije” jesti42, čovjek je ,,sviestan” i ,,nije” nakon smrti43, plan spasenja postojao je ,,prije vječnosti” i ,,tek od Adamova pada” 44, žrtva pomirenja ,,je bila” i ,,nije bila” potpuna45, na jednom mjestu zabranjuje fotografije, a onda ih dozvoljava, čak se i sama slika46. Također tvrdi da Jupiter ima 4 satelita (ima ih 16), da na Saturnu ima 7 satelita (ima ih 10)47. Zašto Bog nije Ellen White dao točne informacije o spomenutim nebeskim tijelima i time je potvrdio pred budućim generacijama?

Pisala je da je pljačka ostavljati imovinu rodbini48, a sama svoju imovinu ostavlja rodbini. Iako je pisala protiv zaduživanja, nakon njene smrti pojavilo se 58 osoba i institucija kojima je bila dužna 90 000 dolara (što bi danas vrijedilo oko 2 milijuna) koje je adventistička “crkva” plaćala još godinama.

Na početku svoje “proročke karijere” Ellen White i njezin suprug James bili su siromašni49, ali kako je rasao broj ovčica, raslo je i bogatsvo. S vremenom je Ellen počela živjeti životom visoke klase, posjedovala je 3 vile, 40 hektara imanja, konje, imala 14 slugu, kuhare, vrtlare… ali ni to joj nije bilo dovoljno pa se stalno žalila da ne dobiva dovoljno novca od prodaje knjiga u kojima je zapisivale vizije koje po njenin riječima i nisu pripadale njoj, nego “Bogu”50 (usp. s Elizejem 2 Kr 5, 14-27).

Ovo je samo dio njezinih laži, nebuloza i gluposti. Navodno je dobila 2000 vizija, a svi Božji proroci u Bibliji zajedno imaju 41. ,,Velika Borba” je puna grešaka i plagijata, a iz ,,Čežnje vjekova” nijedno poglavlje nije neovisno od izvora koje je koristila, a najveći dio je doslovno prepisan. U plagiranju je išla toliko daleko da je čak i dnevnik koji je vodila bio pun plagijata.

Iako je grmila protiv spiritizma, njezene vizije i transevi ličili su najviše na spiritističke seanse, o spiritizmu među prvim adventistima može se iščitati iz njezinih privatnih pisama. Stvar je otišla čak i do sudskog procesa protiv adventista i Elleninog prijatelja I. Dammona. Dvadeset svjedoka (sve od reda kršćana, među njima je bilo i sudaca i odvjetnika) dali su iskaze koji su se podudarali u potpunosti dva dana nakon događaja. Poznat je i slučaj kada je primala savjete od umrlog muža u snu. Ellen White i adventisti tvrde da je nedjelja žig zvjeri, ali nikako iz nedjelje nisu mogli dobiti broj 666, pa su krivotvorili papinu titulu da bar iz nje izračunaju broj 666. Za razliku od pape i nedjelje, Ellen White u svom imenu ima 66650.

Najgore je što vodstvo adventista sve ovo zna još od konferencije iz 6. i 7. mjeseca 1919. kada je pred preko 50 vođa odlučilo da se sa tim ne ide u javnost, tako da danas u njihovoj literaturi čak piše da su njezina ,,proroštva” znak crkve ostatka, nadahnuta i znanstveno neupitna. Ellen White kaže za svoj rad da je on: ,,ili od Duha Božjega ili đavla” 52.

Dakle, kada Ellen White kaže da je svijet star 6000 godina53 ili da od mastrubacije trune mozak i suši se kralježnica, gubi vid i ženi se šire bokovi54, ili da su crnci nastali miješanjem životinja i ljudi55, to je po adventistima nadahnuto i znanstveno točno.

Adventizam je nemoguće odvojiti od Ellen White i zato ta sekta srlja iz jedne laži u drugu. Adventisti su recimo Trojstvo prihvatili tek 1931., 80 godina od svog nastanka. Zašto je ,,Duh Sveti” adventistima prvo sugerirao da odbace Trojstvo, a potom da ga vrate?

Vuci u janjećoj koži

“Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze vama u janjećoj koži, a iznutra su vuci grabežljivi.” (Mt 7,15)

Prema riječima Ellen White, Bog je adventistima povjerio najveće istine u povijesti čovječanstva i proglasio ih svojim ambasadorima56. No, je li tako? Adventisti koji čak ni u svom nazivu nemaju pridjev kršćanski (Seventh Day Adventist) najveća su pseudokršćanska sljedba na svijetu (osim SDA, postoje još i desetci manjih sekti proizašlih iz adventizma čiji broj varira od nekoliko tisuća do nekoliko milijuna). Najveći rast imaju u katoličkim zemljama budući da su sva njihova vjerovanja antiteza katoličkim, pa tamo najbolje parazitiraju.

Njihova evangelizatorska djelatnost zapravo je obično vrbovanje. To rade najčešće na 3 načina: preko kreacionizma sa pseduoznanstvenim argumentima. Drugi način je tzv. bombardiranje ljubavlju - bolesno su ljubazni i fini prema prijateljima, kako zovu potencijalne adventiste, dok se međusobno nazivaju braćom. Preko eshatologije, odnosno priče o smaku svijeta, stalnim predavanjima o Danielu i Otkrivenju koje već svi adventisti znaju napamet (Biblije su im na Danielu i Otkrivenju izlizane, svaki drugi rođeni adventist se zove Daniel).

Među njima kruže usmene upute kako vrbovati katolike. Bio sam prisutan kada je predsjednik hrvatskih adventista, Staniša Margetić govorio kako se katoliku treba prići preko prijateljstva, a ne odmah govoriti da je papa mali rog. Njihove organizacije pomoću kojih vrbuju naivne uopće nemaju pridjev adventistički u nazivu (,,Život i zdravlje“, ,,Više od života“, ,,Traganja“, ,,Centar za prirodnjačke studije“, ,,Centar mladih“). Predavanja često održavaju u Europskom domu u Jurišićevoj, Zagreb.

Paranoični su, dosta je da ih netko krivo pogleda i odmah prepoznaju ,,prve znake progona“, svako malo drže predavanja o papi i zločestim jezuiti koji po njima vladaju svijetom. Vjeruju da će da će se protestanti, Jehovini svjedoci, new ageovci, hinduisti, muslimani, mormoni, Židovi, budisti, ateisti, Sjeverna Koreja, Sudijska Arabija, bad blue boysi, smogovci i svi ostali ujediniti, prihvatiti papu i nedjelju i progoniti jadne adventiste zbog subote.

Njihova humanitarna organizacija ADRA je samo paravan za vrbovanje; za vrijeme blokade Sarajeva jedino je ADRA mogla ući u grad plaćajući Srbima 10 tisuća maraka da se propusti konvoj, a i dio tereta su im ustupali. Sve za vrbovanje novih ovčica koji im ostavljaju desetak (svaki adventist dužan je dati sekti deset posto svojih prihoda mjesečno). Ako se dogodi da u nekoj sredini ima dosta ljudi za pakete, a malo za ,,krštenje”, oni nastavljaju hraniti samo one koji su se krstili, ili se spremaju krstiti. Pastori SDA sudjelovali su u ratnim zločinima u Ruandi, čak je jedan pastor ubijao vlastite vjernike57. Adventisti su mahom podržavali Hitlera, u gradu koji je 90 posto adventistički, Hitler je dobio 90 posto glasova (to se između redaka dade iščitati i u njihovoj literaturi, primjerice ,,Tisuća će pasti”)58.

Često organiziraju ručkove, pričaju o zdravoj prehrani. I tu im je logika šuplja. Svinja im je nečista životinja zato što je svejed, pa jede svoj izmet. Kokoš im je čista životinja, a i ona jede svoj izmet. Kako je Ellen White prorokovala protiv alkoholnih pića adventisti ih ne piju, iako Biblija preporučuje male količine vina (1 Tim 5,23) što je u skladu sa suvremenom medicinom.

Ako pokušate pričati sa adventistima kao i sa svim drugim sektašima naići ćete na nevjerojatan zid samobmane i odbijanja argumenata. I ja sam bio takav. Kada čovjek uđe u neku sektu, na početku se javlja opijenost ,,novom” istinom koju je u sekti doznao i ima potrebu da svih sa njom upozna. Ubrzo okolini postane dosadan, dolazi do sukoba sa prijateljima, rođacima, a bijeg i spas se nalazi u ,,sigurnom okrilju” sekte, gdje se samo sa sličnima druži jer je jaz između njega i okoline postao prevelik. Kada čovjek uđe u jedan takav sustav onda mu i svi odgovori koje taj sustav daje izgledaju logični. Na kraju krajeva, članovi si, iako uz njihovu pomoć, sami ,,isperu mozak”. Zato je svaku sektu, pa i adventiste, teško napustiti, a još teže optužiti za maltretiranje članova.

Počne li netko od članova postavljati pitanja ili razotkrije pastore u prljavim poslovima ili se iz bilo kojeg razloga zamjeri utjecajnijem adventistu ili njegovom klanu (u Hrvatskoj klan Markov, klan Kuburić, klan Lorencin) tada počinju problemi. Načini malteretiranja mogu biti razni, od izolacije (a adventisti uglavnom nemaju prijatelja izvan sekte), pa do uvreda, kleveta i fizičkih obračuna. U Hrvatskoj su najpoznatiji slučajevi pastora R. S. a koji je, iako oženjen, napravio dijete jednoj članici sekte, pa je natjerao na pobačaj (inače su adventisti tolerantni po pitanju abortusa), a ova je na kraju završila na psihijatriji ili primjer teškog fizičkog premlaćivanja Nikole Varenine u njihovim prostorijama u Prilazu Đure Deželića 77 iz 1986. god.

Ipak, zahvaljujući knjigama i internet stranicama preko 100 pastora i teologa koji su napustili adventizam, zadnjih desetljeće su mnoge adventističke prljavštine izašle u javnost, pa adventizam napušta 300 000 ljudi godišnje. Zanimljiv je slučaj Dirka Andersona koji je rođeni adventist, 16 godina se školovao u adventističkim školama, a 33 bio aktivan član. On je pokrenuo internet stranicu da bi obranio Ellen White, ali su ga činjenice odvele na drugu stranu. Na svojoj stranici koju adventisti pokušavaju sudski zabraniti, opisuje put od fanatičnog adventista do otkrivanja istine59.

Sve knjige koje su mi adventisti preporučili i zbog kojih sam napusutio Crkvu bile su podvala:

,,Babilonsku misterijsku religiju“ autor R. Woodrow osobno je odbacio i povukao iz prodaje nakon što je otkrio niz pogrešaka.

Što se tiče Cornwellovog ,,Hitlerovog pape“ – National Geografic je pokazao dokumentarac o planu otmice Pija XII od strane Hitlera jer je spašavao stotine Židova. Postoji velika mogućnost da je Pio XI. otrovan od strane fašista radi svojih prožidovskih i antifašističkih stavova60. Sam Cornwell se nakon nekoliko godina ogradio i promjenio stavove.

“Daleko od Rima, bliže Bogu“ pisali su propali svećenici koji su završili u oklutizmu, spiritizmu, osnivali vlastite sekte.

Strosmayerov govor bio je krivotvorina svećenika koji je otišao, pa se vratio u Katoličku crkvu i sve priznao.

Vatikanske ubojice su site koji ne zavrijeđu ni spominanje, sa mnoštvom nebuloza, neispunjenih ,,proročanstva“ i najnevjerojatnijih teorija zavjere. Članak o adventistima na Wikipediji uredio je adventist, autor patološki antikatoličkog bloga, koji iako je veliki moralizator, privatno živi nemoralno.

Alberto Rivera nikad nije bio isusovac (ili jezuit kako kažu adventisti), ali je zbog prijevara bio osuđen, a protestanske organizacije su se od njega ogradile. Izdavao se za doktora katoličke teologije, a tvrdio je da je celibat dogma!61

Roger Moreneu nije bio nikakav sotonist, a kamoli visoko rangirani sotonističi svećenik, riječ je o klasičnoj adventističkoj podvali. Osim toga, sotonistički obredi su izvrnuti katolički obredi i misa (koju adventisti odbacuju). Sotonisti se uopće ne bave adventističkom sektom.

Ne samo da su knjige bila laž, već i njihova svjedočanstva. Robert je bio samo po rođenju katolik, nije čak ni odlazio u crkvu, normalno je da su takvu osobu osrednjeg obrazovanja i inteligencije adventisti lako vrbovali. Saša nikad nije čitao Kur'an, ali je čitao adventističku knjigu za vrbovanje svog rođaka, gdje je pronašao podatak o 99 Alahovih imena od kojih nijedno nije ljubav. Pero je napustio Katoličku crkvu, ali ne radi subote, već radi sklonosti sektaštvu, bauljao je i prije adventista po sektama, od pentekostalnih do jehovaca koji su ga potjerali, pa se na kraju skrasio u adventističkoj sekti.

1 Velika Borba, poglavlje 6, paragraf 1
2 Ex Opera Latina, sv. 18
3 O Židovima i njihovim lažima
4 Erlangen, O seljacima
5 Sammtliche Werke
6 Grisar, VI, 268.-269.; Johann von Dollinger, Kirche und Kirchen, 1861.-1868.
7 Adventistički glasnik, br. 5, 6. str.
8 Velika Borba, 251 str.
9 Rani spisi, 75. str.
10 Rani spisi, 15.-16. str.
11 Svjedočanstva za Crkvu, sv. 1, 259. str.
12 Svjedočanstva za Crkvu, sv. 1, 260. str.
13 Rani spisi, 58.-67. str.
14 Svjedočanstva za Crkvu, Prilagođavanje svijetu, 123. str.
15 Rani spisi, 39.-40. str.
16 Rani spisi, 59.-60. str.
17 Manuscript Release, br. 153., 299. str.
18 Spiritual Gifts, Vol. 3, p. 301, 1864 edition
19 Spiritual Gifts, Vol. 3, pp. 48-49
20 Velika Borba, 623. i 422. str.; Testimonies for the Church, Vol. 1, 58. str.
21 The Great Controversy, 422., 485. str.; Testimonies for the Church, sv. 5, 475. str.
22 Isusov govor na gori, 75. str.
23 Čežnja vjekova, 26. str.
24 Spiritual Gifts, sv. 4a, 58. str.; Spiritual Gifts, sv. 2., 276. str.
25 The Great Controversy, 495.-496. str.
26 Spiritual Gifts, sv. 3; 39., 40., 42. str.
27 Spiritual Gifts, sv. 3, 39.-40. str.
28 Spiritual Gifts, sv. 3, 44. str.
29 Spiritual Gifts, sv. 3
30 Early Writings, 127. str.
31 Spiritual Gifts, sv. 3, 52. str.
32 The Desire of Ages, 758. str.
33 Spiritual Gifts, sv. 3, 5. str.
34 Spiritual Gifts, sv. 3, 55. str.
35 Spiritual Gifts, sv. 3, 57. str.
36 Sipritual Gifts, sv. 3, 64. str.; Spiritual Gifts, sv. 4, 75. str.
37 Early Writings, 17. str.
38 Early Writings, 39. str.
39 SDA Bible Commentary, sv. 7, 907. str.; SDA Bible Commentary, sv. 5, 1129. str.
40 An to Youth, Battle Creek Michigan. Steam Press, 1864., 42., 62. Str.; Signs of the Times, February 15, 1892.
41 Letter B-3, 1847: Letter to Joseph Bates, July 13, 1847; White Estate, Selected Messages, sv. 1, 63. str.
42 Testimonies for the Church, sv. 1, 206.-207. str.; Selected Messages, 2. knjiga, 417. str.
43 Early Writings, 294. str.; The Great Controversy, 545. str.
44 The Desire of Ages, 147. str.; Selected Messages, 1. knjiga, 231-232. str.
45 Acts of the Apostles, 29. str.; The Great Controversy, 623. str.
46 Messages to Young People, 318. str.; Letter to James White, 5. 5. 1876., 2. str.
47 Konferencija adventista u Topshamu 1846. god.
48 Svjedočanstva za Crkvu, sv. 4, 482. str.
49 Svjedočanstva za Crkvu, sv. 1, 83. str.
50 Pismo Waggoneru i C. H. Jonesu, 7. 3. 1885., Healdsburga, California
51 http://defensorfidei.blog.hr/2008/07/index.html#dan24
52 Testimonies for the Church, sv. 4, 230. str.
53 Patrijarsi i proroci, 9., Doslovna sedmica
54 Solemn appeal to Mothers, 1862.
55 Spiritual Gifts, sv. 3, 75. str.
56 Testimonies for the Church, sv. 7, 138. str.
57 http://www.adherents.com/people/pn/Eliz ... imana.html
58 http://www.everythingimportant.org/seve ... ntists.htm
59 http://www.ellenwhiteexposed.com/archive/testimony.htm
60 http://www.youtube.com/watch?v=zoJcvhxo ... r_embedded
61 http://www.catholic.com/library/sr_chick_tracts_p3.asp
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Sigurd Hoel

Locked