Radna mjesta...

Pamtim to kao da je bilo danas...
User avatar
Franz
Posts: 3349
Joined: 19.07.2002. 11:22
Location: Prnjavor
Contact:

Radna mjesta...

Post by Franz »

Citat:


'Fabrika iz Prnjavora

Nakon što je švicarska kompanija „Dakomet" kupila Fabriku namještaja „Standard" iz Prnjavora, u ovom preduzeću je sve krenulo nabolje. Kompletna proizvodnja prodaje se čuvenoj švedskoj kompaniji „Ikea".

Međutim, u „Stanradu" su se sada suočili sa problemom koji će, kako stvari stoje, morati da riješe na neobičan način. Naime, nedostaje im radne snage i morat će da - uvoze radnike!
Samo u ovoj godini „Standard" je dva puta raspisivao konkurse za prijem novih radnika i odziv je bio nevjerovatno slab. Već su razgovarali i sa Boškom Tomićem,ministrom za rad RS i on je iznio svoj stav - svi koji su na spisku nezaposlenih u Prnjavoru, bit će s njega brisani ukoliko odbiju ponudu da rade u „Standardu". To se,naravno, odnosi na radnike dervoprerađivačke i sličnih struka.

Trenutno u ovoj firmi radi 225 radnika, a potrebno je još tri stotine."


Jesu li to plate toliko mizerne ili je nas narod do daske puk'o sa mozgom pa ne prihvata posao pred kucnim pragom? :roll:

User avatar
MAXIMUS
Posts: 3189
Joined: 07.05.2007. 11:19

Post by MAXIMUS »

Prije ce biti da su plate toliko mizerne u odnosu na uslove za rad ... Ne vidim drugog razloga zasto neko nece da radi a treba mu posao ...
Čini mi se , rođače , da je standard pokvario ljude ...
Jedu g)ovna i sanjare .
DŽ. Štulić

User avatar
dogface_gremlin
Posts: 976
Joined: 12.10.2007. 02:19
Location: Prnjavor

Post by dogface_gremlin »

Imam druga koji je radio u Standardu. I napustio. Radio je 12 sati dnevno a dobio 400-500 KM. Kako kad, pošto su u toj sekciji gdje je on bio radili na procenat.
Then I sit there gettin' mellow, stoned, groovy
And after while, I looked down the bar...
...at the bartender.
I said hey!
What do you want?
One bourbon, one skotch, one beer 8)

User avatar
ivancho
Posts: 260
Joined: 02.05.2007. 16:37

Post by ivancho »

Imam i ja frenda koji i sada radi u standardu, i kao sto dogface rece rade na procenat. On radi po 8 sati dnevno (mada se znalo desiti da radi i 10 ali je bilo placeno) i dobije izmedju 480 i 550 KM platu. kada se uzme u obzir da je prijavljen i ima socijalno i penzijsko, i da ne radi subotom i nedjeljom onda je to odlicna plata za nase uslove. (u poredjenju sa platama konobara i trgovaca)

PS. on je VKV radnik iz drvopreradjivacke struke (ne znam koliko imaju NK i KV radnici).

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Ma sigurno su plate...Vraga plate, nece ljudi da rade. Lakse je napadati i govoriti kako nema posla Franz, a posla uvijek ima, to tvrdim, za ljude koji hoce da rade. Ebiga, ali kod nas gospoda, nece u Standard za 500KM, hoce bude gazda u zanatskom pa makar i za minus 500 mjesecno.

User avatar
Hirurg
Posts: 4740
Joined: 14.05.2006. 23:13
Location: Yugoslavia
Contact:

Post by Hirurg »

daj Nicky ne seri isao sam ja...predao molbu za posao i kad sam pitao kolika bi mi bila plata kaze krenuo bi od 280 kao pocetnik...pa dalje bi se vidjelo....a radi se u 3 smjene....nemoj zezat....nema pojam o 500 km
imaju 500ljudi koji si majstori koji imaju tu skolu i veliko radno iskustvo...

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

Pa oba su rekli da imaju 450-550. Vjerovatno su i oni poceli od 280. Istina, tesko jeste, to znam, jos 3 smjene, ali ne moze niko reci da nema posla. A i jos ako si prijavljen i imas sve placeno, bolje nego sto ovi rade kod Pere za 180 (vjerovali ili ne ali dizu ljudi toliko) i jos nisu ni prijavljeni pola njih, a ni plata nije redovna.

Vidio si i sam, dole u Tropicu koliko ljudi napustaju, malo im, sve imaju, dobra organizacija, plate, jelo, ali ne mogu, znas, treba im da se hoda po marketu sa mobilnim, da se nose stvari po dzepovima, pa onda to gospodi smeta pa napuste. (nekima)

User avatar
sneki
Posts: 400
Joined: 01.10.2007. 16:49
Location: Austrija

Post by sneki »

Pa to je kod nas normalno i onda se svi zale kako nema posla.
Svi bi da izigravaju gospodu. :?

User avatar
rocky
Posts: 1500
Joined: 22.04.2005. 21:09
Location: ITA / RS

...

Post by rocky »

Mislim da mnogi ljudi zive u nadi samo kako zbrisati iz prnjavora...
Idemo dalje ...

User avatar
sneki
Posts: 400
Joined: 01.10.2007. 16:49
Location: Austrija

Post by sneki »

Da, ali ja sam imala priliku ih par vidjeti koji su dosli i kad su vidjeli kako se vani radi
samo su htjeli nazad.Zao im Prnjavora i zivota tamo.

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Re: Radna mjesta...

Post by ana »

Svaka cast da su uspjeli svoju proizvodnju prodati cuvenoj svedskoj kompaniji "Ikea"
al je na drugoj strani zalosno za koju mizeriju od plate ti radnici rade i to jos u tri smjene.
Imala sam priliku u bolnici da sretnem mladu djevojku cija me zivotna prica potresla,
rekavsi mi da radi za 300 KM i da joj je masina odsjekla vrhove prstiju i od nje napravila invalida.
Jedino sto je imala je placeno bolnicko lijecenje jer znaju koji rizik je raditi pod takvim okolnostima i kada sam je upitala da li uposte postoji zastita na radu,nije znala odgovor?
Svakodnevno kontaktiram se sa mnogo ljudi i to mladih, koji bi radili
jer ne mogu vise biti na grbaci roditeljima.
I sad da li je resenje raditi za 300-500KM mjesecno i pri tome ostati invalid?
A otici van,mozda i jeste san svakog Prnjavorcanina al da i tamo cvjetaju ruze ne znam, jer imam ovdje sasvim pristojan posao i nikad o tome nisam razmisljala.
Al ostaje na svakom da sam odluci da li da prihvati takav posao ili ne?
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Nicky - upravu si :wink:

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

procitao sam samo prvi post
e ovako
moj brat radi u standardu i ne predje platu vecu od 300km(radi 4god i samo jednom ili dva puta je dobio preko 300km),radi jednu ili dve sedmice u mjesecu nocnu smjenu.
Otac moj takodje radi u standardu i nije obicni radnik,(VK,KV,VKV neznam ni ja,znam da je bio poslovodja) ima platu 450km nekad cak :wink: 500km
Prosle kodine kada su primili platu pred novu god,svim radnicima je odbijeno po 100km,kao nije ispunjena god.norma.
JA sam rekao bolje je dzaba lezati nego dzaba raditi.
ako je potrebno sceniracu platne liste pa da ima crno po bjelom :D

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Pa koliko bi trebala biti plata radnika u Standardu?
Srebrena Krila

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

S obzirom na uslove rada,
trebali bi imati najmanje 800-1000 KM mjesecno.
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Ok,Ana a ko pravi toliko para u Prnjavoru?
Srebrena Krila

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

ljeti crkavas od vrucine u halama bude i preko 40
zimi jos gore zima lede se prsti

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

seha wrote:Ok,Ana a ko pravi toliko para u Prnjavoru?

A sta mislis seha ako rade za "Ikea" koja je cijena svakog tog proizvoda?

Mislis da nema dobrih plata u Prnjavoru?
E pa vidis za tvoju informaciju pojedini salterski radnici u bankama,
ili drzavnim ustanovama
imaju tu platu i to sa SSS.
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
seljak iz skakavaca
Posts: 3642
Joined: 16.11.2005. 18:15
Location: Pureši

Post by seljak iz skakavaca »

Glupo je porediti babe i zabe... zasto mislis da je Ikea dosla tu? Radi kvaliteta? Ili pak zbog niskih cjena proizvoda? Ja mislim ovo drugo...

User avatar
Darius
Posts: 2237
Joined: 12.03.2005. 16:50
Location: Norway

Post by Darius »

Zasto je vlasnik Ikea jedan od najbgatijih ljudi na svijetu? Zato sto je svu proizvodnju plasirao
u zemlje "treceg svijeta" gdje ljudi imaju mizerne plate i rade 10-12 sati. A ti proizvodi se plasiraju na truli Zapad i prodaju po astronomskim cijenama.. Globalizacija, nema sta.. :shock:

Nicky
Posts: 5543
Joined: 20.03.2004. 23:47

Post by Nicky »

ana wrote:S obzirom na uslove rada,
trebali bi imati najmanje 800-1000 KM mjesecno.
Haha, jeste...Srce moje, pa kod nas ni doktori nemaju tolike plate, da li si ti normalna? Slazem se da bi trebali, ali onda bi pravnici i doktori i ekonomisti trebali imati po 2500-3000KM, ako ce ovi u Standardu sa 3 razreda (neki) imati 800-1000.

User avatar
Weterinarka
Posts: 1964
Joined: 30.05.2005. 06:08
Location: Shaland

Post by Weterinarka »

Darius wrote:Zasto je vlasnik Ikea jedan od najbgatijih ljudi na svijetu? Zato sto je svu proizvodnju plasirao
u zemlje "treceg svijeta" gdje ljudi imaju mizerne plate i rade 10-12 sati. A ti proizvodi se plasiraju na truli Zapad i prodaju po astronomskim cijenama.. Globalizacija, nema sta.. :shock:
Jeftine sirovine i jos jeftinija radna snaga.
Guys with glitz to chicks with kicks.

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

Cini mi se da je Nickica dao dobro objasnjenje,i nevjerujem da iza saltera sjede tete i cike koji mlate 800-1000 mara mjesecno.
Srebrena Krila

User avatar
ana
Posts: 1139
Joined: 05.02.2007. 15:41
Location: Prnjavor

Post by ana »

Darius wrote:Zasto je vlasnik Ikea jedan od najbgatijih ljudi na svijetu? Zato sto je svu proizvodnju plasirao
u zemlje "treceg svijeta" gdje ljudi imaju mizerne plate i rade 10-12 sati. A ti proizvodi se plasiraju na truli Zapad i prodaju po astronomskim cijenama.. Globalizacija, nema sta.. :shock:

Tacno.
Cijena je rada je presudna u svemu al zar ti ljudi ne zasluzuju da dobiju "dio kolaca"?
Kazes za doktore ili ekonomiste,namjerno nisam navela jer znam koliki im je
licni dohodak al bi vas upitala znate li kolika je plate jednog salterskog radnika Zepter ili Raiffeisen banke?Ili koliki je licni dohodak radnika u drzavnim ustanovama,poste ili suda?
Ili koju platu jedan konobar u zanatskom zaradi za mjesec dana,ako radi na postotak od zarade?
Pa zato bi onda radnici Standarda radili za tako bijednu platu?
Al ako su prinudjeni moraju, koga briga za to?!
Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo...

User avatar
DJ_Buco
Posts: 1628
Joined: 15.07.2007. 21:36
Location: www.metno.bih
Contact:

Post by DJ_Buco »

seha wrote:Cini mi se da je Nickica dao dobro objasnjenje,i nevjerujem da iza saltera sjede tete i cike koji mlate 800-1000 mara mjesecno.
pa i ne trazi niko toliku platu
400-500km po meni i to je malo ali eto moglo bi se uklopiti nekako,mada kako se radi u sdandardu ni to nije nesto,i onda bi ljudi zeljeli da ih prime na rad

Locked