Koje ribar i koje stapove koristi ?

U zdravom tijelu zdrav duh.

Moderators: Franz, Magyar

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

na brani ponesi sto stapova nece ti niko nista reci :lol:

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

SKORPIJA wrote:na brani ponesi sto stapova nece ti niko nista reci :lol:
Мислиш.... :lol:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

Njegovan wrote:
SKORPIJA wrote:na brani ponesi sto stapova nece ti niko nista reci :lol:
Мислиш.... :lol:
ja bio i vidio kada su nji sestorica preko trideset stapova imal :wink:

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

SKORPIJA wrote:
Njegovan wrote:
SKORPIJA wrote:na brani ponesi sto stapova nece ti niko nista reci :lol:
Мислиш.... :lol:
ja bio i vidio kada su nji sestorica preko trideset stapova imal :wink:
Али да је чувар наишао било би свашта. :lol:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

KAKAV CUVAR NJEMU 10KM DAS I MIRNA GLAVA BEZ ZEZE I JA SAM PLACO TAK

Kostakurta
Posts: 537
Joined: 26.03.2005. 09:10

Post by Kostakurta »

Trideset stapova+10 maraka=dve babuske :lol:
Odmah sam ja znao da tu nesto smrdi
kaze tip iz komunalnog

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

SKORPIJA wrote:KAKAV CUVAR NJEMU 10KM DAS I MIRNA GLAVA BEZ ZEZE I JA SAM PLACO TAK
Нисам знао да је баш тако. :roll:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

Jest tako je ma da nebi trebalo al staces nas sistem

User avatar
Ribar
Posts: 69
Joined: 26.09.2007. 14:37

Post by Ribar »

juce sam bio na savi sa kolegom isli na stuku,pa svratili na vijaku za kedera.
kad tamo ufatismo stuku u cerenac kilu ipo :lol:
umrli smo od smjeha. a na savi se smrzli ko ... sa 8 stapova i nista.
sa RIBAMA se nikad nezna :P

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Ribar wrote:juce sam bio na savi sa kolegom isli na stuku,pa svratili na vijaku za kedera.
kad tamo ufatismo stuku u cerenac kilu ipo :lol:
umrli smo od smjeha. a na savi se smrzli ko ... sa 8 stapova i nista.
sa RIBAMA se nikad nezna :P
Дешавало се такође то са упадима у черенац штуке. :lol:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

Ribar wrote:juce sam bio na savi sa kolegom isli na stuku,pa svratili na vijaku za kedera.
kad tamo ufatismo stuku u cerenac kilu ipo :lol:
umrli smo od smjeha. a na savi se smrzli ko ... sa 8 stapova i nista.
sa RIBAMA se nikad nezna :P
jel se jos moze pecati kod nas jel nije gotova sezona :?:

User avatar
Ribar
Posts: 69
Joined: 26.09.2007. 14:37

Post by Ribar »

na savi kad god ti padne napamet

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

KAKAV PLOVAK I KOJU HRANU KORISTITE ZA SARANA
JA KORISTIM PLIVAJUCI PLOVAK CRVENI A PRAVIM HRANU SAM
KRUPNIJE BRASNO I SITNO BRASNO
SECER OD VANILIJE JAJA
BREZLE STO SE POHUJU SNICLE
I MLIJEKO I TO SVE DOBRO IZMIJESATI TAKO DA BUDE CVRSTO DA SE
NE RASIPA I TO STAVLJAM U HRANILICU TO BUDE OKO POLA SATA U HRANILICI

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Слаба је то крма. :roll:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

Njegovan wrote:Слаба је то крма. :roll:
JA KAD IDEM JA TO NOSIM

STA TI PREPORUCAVAS

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

SKORPIJA wrote:
Njegovan wrote:Слаба је то крма. :roll:
JA KAD IDEM JA TO NOSIM

STA TI PREPORUCAVAS
Поставићу ти називе шта ја препоручујем. :wink:
Image

User avatar
SKORPIJA
Posts: 219
Joined: 10.04.2007. 20:54
Location: WÖRGL

Post by SKORPIJA »

Njegovan wrote:
SKORPIJA wrote:
Njegovan wrote:Слаба је то крма. :roll:
JA KAD IDEM JA TO NOSIM

STA TI PREPORUCAVAS
Поставићу ти називе шта ја препоручујем. :wink:
:?:

:?:

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

Evo za ribolovce nekakav strucni savjet za lov na sarana...


Image


LOV I MAMCI:

Sportsi ribolovci koriste savremene metode za lov šarana,parabolik štapove,najlon debljine 0,40-0,50,udice su kovane broj 4-1/0.Šaran se uglavnom lovi na dnu dubinskim sistemom mada može i na plovak telemeč ili meč štapovima klizećim plovkom.Sportski ribolovci odnosno takmičari love šarana još i štekovima jačim gumicama i specijalnim top-setovima pravljenim specijalno za lov šarana i druge krupne ribe.Najčešće korišćeni mamci prilikom lova su mlad ili stari kuvan kukuruz,polubareni krompir,kuvana pšenica,svež grašak,korica hleba,valjak,crvena ili bela glista,zagrize rado još i dudinju ili jagodu.Šarandzije ga love specijalnim bojlima koji se mogu naći u gotovo svim aromama.Jak je i veoma žilav borac na udici zato ne idite u ribolov bez meredova.Za što uspešniji ribolov valja ga prihranjivati što je moguće duže dva tri dana pre samog ribolova.O šaranu se može mnogo toga napisati sam način ribolova je izuzetno raznovrstan,mnogo više kako o samom šaranu tako o načinu ribolova možete naći na http://www.sarandzije.com
Image

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

A,evo i link za svaku ribu se moze tacno saznati mnogo toga,pa mislim da ce ovi strastveni lovci da nadju po nesto za sebe: http://www.korenica.org/ribe/saran.htm

Šaran (Ciprinus carpio) je najznačajnija riba ravničarskih reka kako sa sportskog, tako i sa gastronomskog, a i privrednog aspekta. Od svih riba najčešće se nalazi na našim trpezama (ribnjački šaran-golać). Ribnjački šaran je selekcionisan da ima što veći prirast uz obilje hrane. U povoljnim uslovima postiže velike težine, ali mu borbenost nije u srazmeri. Zakačen na udicu, brzo se predaje. Bira obično kanale, jezera, pa i mirnije reke, pa ga stoga u Dunavu ređe nalazimo. Postoji i tzv. češki šaran, koji takođe spada u ribnjačke šarane. On ima krljušti, ali se mnogo razlikuje po obliku od pravog divljaka. Zdepast je i ima izrazito strma leđa. Pravi dunavski oklagijaš je riba vretenastog oblika i naseljava gotovo sve nizijske reke. Iz Evrope je preseljen u Severnu Ameriku i Australiju. Često ga zovu i "dunavski lisac", jer dugo ispituje mamac, pa ga je teško uloviti. Uboden na udicu, pronaći će i najmanji zapon da obmota najlon oko njega, a onda zbogom. Na kamenitim delovima reke držaće se dna da bi najlon prerezao na kamen ili školjku. Njegovo telo je gomila mišića (ne predaje se do poslednjeg časa). Kao svoje stanište, od koga se ređe udaljava, obično bira potopljene panjeve i stabla koja su duže vreme u vodi. Ovakva drva su načeta crvima, koji su mu, pored školjki i puževa, glavna hrana.

Odabir mesta

Najčešće mesto za lov se pronalazi posmatranjem površine Dunava. Tako se uočavaju karakteristični klobuci koje šaran pravi pri hranjenju. Kada se utvrdi da se radi o potopljenom deblu, na najlon se vezuje samo olovo, pa se pretragom po dnu određuje dubina i položaj potopljenog drveta. Na ovakvim mestima je obično pogodno koristiti jedan do dva štapa. Riba se uglavnom kreće uz krajeve stabla. Ako ne odredimo tačan položaj stabla i pojedinih grana, sigurno ćemo mnogo više kačiti i kidati najlona i udica, a drmanjem štapa šaran će se rasplašiti.

Štapovi

Za ovakav način ribolova potrebni su izuzetno snažni štapovi, jer je ribu neophodno što pre izdići od dna i potopljenog debla. U suprotnom, šaran će se uplesti u granje, što je unapred izgubljena bitka. Dvodelne "germine" su još uvek nezamenljive, a ne mali broj ribolovaca još uvek koristi snažne bambuse. Dugačak štap se više savija, što je neophodno izbeći, a i pogodan je za lov iz čamca. Na mestima gde su potopljeni panjevi, voda je uglavnom vrlo jaka, pa je potrebno i teže olovo. Idealan štap je dužine 240cm, bacačke težine 70-150 ili 100-200 grama. Štapovi od karbona, odnosno mešavine karbona i fibera, takođe se mogu koristiti.

Najloni

Pošto se ovde ne preporučuje zamaranje dok se riba ne odvoji od stabla, najloni tanji od 0,35 mm ne dolaze u obzir. Znači nikako istegljivi, jer se ribi ne sme dati prostora da se negde zavuče. Ipak ne treba ni preterivati, deblji najlon je vidljiviji, a povećava otpor vode, pa je samim tim potrebno stavljati i teže olovo. Šaran je izuzetno oprezna riba i ako oseti prevelik otpor, neće se prevariti. Nikako ne stavljati predveze. Jedna udica direktno vezana (bez putila), graničnik obično od ventil-gumice (najjednostavnija i najjeftinija varijanta) i klizajuće olovo. U zavisnosti od dubine i brzine vode, stavlja se olovo težine 70-120 grama. Kad se lovi šaran nikad ne treba stavljati dve udice zato što se jedna udica uvek uplete u granje.

Mašinice

Pošto ovde popuštanja nema, većina ribolovaca steže kočnicu do kraja, jer ako šaran krene svojim putem, već je pod stablom. Mnogi ribolovci koriste stari način ribarenja sa namotačem. Možda će mnogi na ovo odmahnuti glavom, ali ovakav način ima svoje prednosti. Mašinice koje se preporučuju za ovaj vid pecanja su Quick 330 i 440, Kardinal 57, 155 i 77, Mitchel 300, 306, 410 takođe nezaobilazni Shakespear-ov Prezident i Ambideks. Kao što vidite, izuzetno jake mašinice velike snage, uglavnom sa pužnim prenosom.

Udice

Šaran ima veoma meka usta, koja se u borbi lako rascepe, a riba se oslobađa. Oblik šaranske udice već je uglavnom poznat. To su kratke i široke udice, malo zakrivljene, radi lakšeg kačenja. Vrh običan ili kriv (papagajke), materijal čelik, a u novije doba karbonke laserski ili hemijski oštrene. One su izvanredne za ribolov na kanalima i jezerima, gde nema zapona i gde se riba može do beskraja zamarati. Međutim, u panjevima te udice slobodno zaboravite. Isključivo Mustadove čelične kovanice dolaze u obzir. Najpre zbog mnogo veće snage, a potom što su znatno deblje od karbonskih pa teže proseku šaranove usne. Preporučljivi brojevi u lovu su 1/0, 2/0, 3/0. Ako stavljate manju udicu, znači 1/0, i riba savije štap, a vi je u kontri ne zakačite odmah, stavljate veću. Taj šaran ima usta da u njih moze stati pesnica i mora se što pre izdići od dna pa je potrebna debela udica velike snage.

Prihrana

Prihranjuje se u manjim količinama sa probarenim kukuruzom. Male količine hrane služe samo zato da se šarani naviknu na tu hranu i da je uzimaju bez podozrenja. Riba u panjevima ima dovoljno hrane za razvoj, jer kad bi čekala našu prihranu slabo bi napredovala. Kukuruz za prihranu mora biti tvrd, jer se u suprotnom nakupi mnogo bele ribe i rakova. Na takav se kukuruz i peca. Obično se prihranjuje uzvodno 7-10 m od mesta pecanja.

Mamci

Šaran se može loviti na durboka, zelenu glistu, običnu glistu, crviće, noklu (valjak), hlebnu ružu, gnječen hleb, kukuruz (stari i mladi), školjku, rečnog puža, rovca, ribicu, baren krompir, pa čak i na tvister. Najbolji mamac od svih je nokla koja se pravi na sledeći način: 2/3 kukuruznog i 1/3 pšeničnog brašna zamesiti u hladnoj vodi (po želji obojiti i dodati mirise). U lonac staviti vodu da provri. Od smese se odmah prave nokle veličine oraha. Nokle se ubacuju u kipuću vodu i mešaju se varjačom da se ne zalepe za dno. Kada nokle isplivaju na površinu vade se i stavljaju pod tekuću hladnu vodu. Ovako napravljena nokla kada se baci o pod mora da odskoči bar jedan metar. Dobro pripremljena na udici stoji 2-3 sata, a voda i bela riba teško je skidaju. Školjke i puževi se pripremaju tako što se očišćeni ostavljaju na jakom suncu da se isuše. Tada postaju kao guma, pa ih bela riba teže skida. Kuvanjem takođe postaju tvrđe, ali se zbog neprijatnog mirisa preporučuje da se to radi napolju. Od glista u obzir dolazi isključivo zelena ritska, jer sve ostale odmah napadne bela riba. Šaran će najbolje gristi pred porast vode, u blagom porastu i opadanju.
Image

User avatar
Njegovan
Posts: 4910
Joined: 04.07.2002. 18:00
Location: Republika Srpska

Post by Njegovan »

Дођите у СТР "РИБОЛОВАЧКА ПРИЧА" и бићете веома лијепо услужени и препоручени одлични мамци. :wink:
Image

User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

Samo jednom u zivotu sam bila na pecanju bas mi je bilo super cjeli dan smo bili na jednom ribnjaku i nisam nista upecala par puta je zagrizla i ja trznem ona pobjegne neznam zasto muz mi se strasno iznervirao meni je bilo ok samo da me neko jos povede sa sobom!!!
Friedns are flowers in life´s garden

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

sena internetusa wrote:meni je bilo ok samo da me neko jos povede sa sobom!!

Cekaj...neko ili muz??Ne razumijem?! :shock: :?:
Image

User avatar
sena internetusa
Posts: 754
Joined: 17.08.2007. 10:07
Location: NIGDJEZEMSKA

Post by sena internetusa »

Cekaj...neko ili muz??Ne razumijem?!

Muz me nece vise da vodi kaze da plasim ribu :cry: :cry: :cry:
Friedns are flowers in life´s garden

User avatar
Mr X
Posts: 6922
Joined: 20.05.2006. 11:57
Contact:

Post by Mr X »

sena internetusa wrote:Muz me nece vise da vodi kaze da plasim ribu :cry: :cry: :cry:
Hm...a,sta ako tog "nekog" poplasi tvoj muz???Boga mi bilo bi bjezanije... Image
Image

seha
Posts: 1978
Joined: 09.06.2007. 07:42

Post by seha »

HEHEHHEEHHEHE,AHHAHAAHHAAH,HUHUHUHUH...
Srebrena Krila

Post Reply